X
Ładowanie...

CityBreak Brugia

ŚREDNIOWIECZNE MIASTO O BAJECZNYM KLIMACIE

Widzieliście film "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj" (oryg. "In Bruges")? Mimo że Flandria, region Belgii, do którego należy Brugia, słynie jako niezwykle malowniczy, nie wszyscy o nim słyszeli. Po obejrzeniu filmu turystyka tutaj rozkwitła - wielu turystów dowiedziało się o jego istnieniu i zaznaczyło na mapie zainteresowań. Urocze i niezwykle klimatyczne miejsce zachwyca średniowieczną zabudową, a kamienice i kanały zachęcają do długich spacerów. „Flamandzką Wenecję” wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, ale ma do zaoferowania dużo więcej – w sezonie zimowym m.in. na bożonarodzeniowy jarmark.

KUCHNIA FLAMANDZKA

Lokalne specjały obejmują m.in. królika w piwie z suszonymi śliwkami, mule w białym winie, 'waterzooi', gulasz z łososiem, krewetkami i piwem, klopsiki 'meatballs' w sosie pomidorowym i z ziemniaczanym purée czy też węgorza w ziołowym sosie. W przerwie od zwiedzania warto wstąpić do najstarszego pubu w mieście, Café Vlissinghe – działa od prawie 500 lat! W tym historycznym miejscu zamówcie też domowe dania, m.in. zupę rybną. Kiedy już nabierzcie ochoty na deser, wstąpcie na gofry – niby zwykłe wafle z cukrem pudrem i bitą śmietaną... Można zamówić wersję z owocami, kremami czy posypkami, ale po co? Zaburzą smak klasyki, której nie sposób im się oprzeć. Jeszcze ciepłe, cienkie i kruche niemal rozpływają się w ustach... Innym kultowym przysmakiem są frytki belgijskie serwowane z rozmaitymi sosami, nawet z orzeszków ziemnych. Poza jedzeniem lubicie też zwiedzać muzea? Zaprasza także Muzeum Frytek!

PIWO... CZY CZEKOLADA?

Brugia słynie na całym świecie m.in. z czekolady oraz piwa – w pubach można wybierać nawet spośród 400 rodzajów tego trunku! Piwo, warzone według tradycyjnych, domowych receptur w pobliskich browarach, Belgowie dodają niemal do wszystkiego! Nawet chleby oraz desery wzbogacane są o czekoladę lub piwo – jeśli skusisz się na crème brûlée, prawdopodobnie otrzymasz deser perfumowany ciemnym piwem. Podobnie jest z czekoladą – można ją kupić na każdym kroku, nie tylko w manufakturach czy sklepach z pralinami, ale i w cukierniach czy kawiarniach. Wstąpcie do Muzeum Czekolady "Choco Story" zajmujące budynek starej winiarni, a poznacie historię produkcji kakaowej słodyczy od 1480 roku. W parze z czekoladą idą jednak ciasta i ciasteczka - równie wyborne – którę kuszą już z wystawy. Tych niewielkich arcydzieł sztuki cukierniczej można najeść się choćby oczami... Będą też znakomitym upominkiem dla bliskich.

... POTEM ZWIEDZAJ!

Brugia - miasto o bogatej tradycji mieszczańskiej, położone nad Morzem Północnym, bogate w stare kamienice z cegły oraz inne zabytki na Starym Mieście. Najpiękniejsza jest zwiedzana na piechotę, ale warto wybrać się też w rejs statkiem – przez Starówkę przepływają kilometry kanałów wodnych, a miasto porównywane bywa do Wenecji. Ujrzycie najlepiej zachowaną w Europie średniowieczną zabudowę urbanistyczną, wpisaną na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, a pośród niej odkryjecie tajemnicze i klimatyczne zakątki. Spacer brukowanymi uliczkami obfitował będzie w zabytki – m.in. XII-wieczna katedra św. Salwatora, rzeźba Michała Anioła, bazylika Świętej Krwi, monumentalna wieża Beffroi z carillonem i 47 dzwonami, renesansowa kancelaria miejska, bogato zdobiony gotycki budynek ratusza czy hale targowe z XIII i XIV wieku.