X

City Break Amsterdam

City Break Amsterdam - wszystko, co warto wiedzieć

City Break Amsterdam - Top 10 Atrakcji


Wybierzcie się do europejskiego centrum liberalizmu i awangardy, miasta zrelaksowanych ludzi, którzy umiłowali sobie podróżowanie rowerami. Amsterdam to miejsce, gdzie stare tradycje żyją w harmonii z dystryktem czerwonych latarni, a tzw. wysoka sztuka Van Gogha czy Rembrandta doskonale wplata się w pejzaż wypełniony Coffe Shopami i bujnym życiem nocnym miasta. Podobno wystarczy wybrać się do Amsterdamu, by zobaczyć wszystko co interesujące w Holandii – sprawdźcie podczas City Break Amsterdam czy to prawda.

1. Zanurzcie się w historię

Amsterdam jest miastem, gdzie na każdym kroku zauważycie symbole długiej i barwnej historii. Wybierzcie się na Plac Dam, od którego pochodzi nazwa Amsterdam, gdzie zasiadając przy stoliku jednej z tutejszych kawiarni lub barów będziecie mogli odczuć tętno miasta. Stąd też zaczyna się zazwyczaj eksplorowanie miasta – odwiedźcie Pałac Królewski albo zachwyćcie się wystawami w przepięknym Neue Kerk. Nie może Was też zabraknąć w the Oude Kerk - najstarszej świątyni Amsterdamu z XIV wieku. Aby mieć lepszą perspektywę na całe miasto warto wspiąć się na wieże kościoła Westerkerk.

2. Miasto kanałów

Kanały to jedno z pierwszych skojarzeń związanych z Amsterdamem – w całym mieście jest ich ponad sześćset. Jak twierdzą Holendrzy – Wenecja to Amsterdam Południa, więc nie starajcie się ich przekonać, że mieszkają w Wenecji Północy. Dawniej kanały były drogą komunikacji i transportu towarów – obecnie dodają uroku stolicy Holandii, szczególnie wieczorami. Wybierzcie się na spokojny rejs statkiem po kanałach – do wyboru macie kilka opcji. Gwarantujemy niezapomniane wrażenia.

3. Bez tematów tabu

Stolica liberalizmu oferuje szereg atrakcji, które czasami mogą zszokować. Tu znajduje się Venustempel – najstarsze na świecie muzeum seksu, gdzie poznacie różne aspekty cielesnej miłości. Prócz tego znajdziecie w Amsterdamie również Muzeum Kondomów – podobno znajdziecie tu każdy kształt i rozmiar prezerwatyw jaki można sobie wyobrazić.

Jedną z najbardziej znanych osobliwości Amsterdamu jest Red Light District - czyli dzielnica otwartej prostytucji. Wieczorami zazwyczaj będziecie musieli przeciskać się przez tłumy turystów zaciekawionych tą częścią miasta. Obowiązuje tu całkowity zakaz robienia zdjęć.

Holandia to pierwszy kraj Europy, gdzie zezwolono na sprzedaż miękkich narkotyków. Nie zachęcamy by próbować, jednak warto odwiedzić Hash, Marihuana&Hemp Museum oraz odwiedzić choć jeden Coffee Shop by sprawdzić, jak Holendrzy łamią tabu.

4. W stolicy rowerów

Amsterdam to królestwo rowerów – kilometry ścieżek i dróg rowerowych, doskonale oznaczonych i bardzo bezpiecznych. Ponadto wiele punktów serwisowych i parkingów sprawia, że jazda jednośladem jest najwygodniejszym sposobem na zwiedzanie miasta. Wizyta w Amsterdamie bez choćby kilometra rowerowej podróży będzie znacznie uboższa.

Możecie skorzystać z usług jednej z dużych wypożyczalni rowerów (polecamy www.bikecity.nl). Istnieje również możliwość skorzystania z taksówki rowerowej.

5. W pogoni za wiatrakami

Wiatraki to symbol Holandii, więc obejrzenie choćby jednego z nich jest sprawą bezdyskusyjną. Pierwsze wiatraki powstały w Amsterdamie już ok. 1200 roku i podobno dawniej było ich ponad 10 000 w całym kraju. W stolicy Holandii możecie dziś obejrzeć osiem z nich. Warto odwiedzić De Gooyer, w którym funkcjonuje mały browar Bierbrouwerij oraz Molen Van Sloten – gdzie znajduje się wystawa poświęcona historii życia Rembrandta, którego ojciec był młynarzem w Lejdzie. Dodatkowo w pobliżu Placu Dam jest De Otter - najstarszy z amsterdamskich wiatraków, w którym funkcjonuje teraz tartak.

6. Zderzenie z Wielką Sztuką

Jeśli jesteście wielbicielami sztuki to wypad do Amsterdamu z pewnością dostarczy Wam atrakcji. Zapewne nie trzeba Was zachęcać do odwiedzenia Rijksmuseum. Znajduje się w nim ogromna kolekcja malarstwa niderlandzkiego z obrazami Rembrandta i Vermeera na czele. Bilety można zamówić wcześniej przez stronę internetową. Jeśli chcecie lepiej poznać dzieła najsłynniejszych – wybierzcie się do Domu Rembrandta. Polecamy również skierować kroki do Van Gogh Museum – kolekcja 750 obrazów i rysunków mistrza na pewno zadowoli gusta każdego konesera. Nie sposób ominąć też Amsterdamskiego Ermitaża - tu zobaczycie dzieła z Sankt Petersburskiego Ermitaża (to wszystko dzięki powinowactwie holenderskiej rodziny królewskiej z carską rodziną Romanowów).

7. Bawcie się do rana

Wybierając się na City Break do Amsterdamu pamiętajcie, że podróżujecie do miasta, które nie zasypia. Zdecydowanie każdy powinien przeżyć choć jedną szaloną noc Amsterdamie.

Wybierzcie się na Leidseplein – tamtejsze bary, kawiarnie i restauracji w połączeniu z pokazami ulicznych artystów sprawią, że będziecie chcieli zostać tam do białego rana. Aha, no i nie omińcie Buldoga, czyli najsłynniejszego coffeeshopu Amsterdamu.

Innym popularnym miejscem, w którym kipi życie nocne jest Rembrandtplein. Znajdziecie tu wiele klubów rozrywkowych a także wiele lokali dla mniejszości seksualnej oraz coffeeshopów.

8. Alkohol w scenerii miasta

Niemal wszyscy w Polsce znają markę Heineken. W trakcie pobytu w Amsterdamie macie okazję by zwiedzić oryginalny budynek tego wyjątkowego browaru z 1867 r, odkryć jak produkuje się piwo, jak również zaopatrzyć się w oryginalne akcesoria z logo browaru. Bilety możecie zamówić przez stronę browaru. Tak więc „Open Your World” na Heineken Experience. W Amsterdamie odkryjecie również House of Bols – centrum marki mocniejszego trunku. Odkryjecie historie ciągnącą się od 1545 roku i dodatkowo posmakujecie różnych drinków – zalecamy jednak rozwagę.

9. Zobacz najsłynniejszy na świecie pamiętnik

W Amsterdamie znajduje się dom rodzinny autorki „Dzienników” – jednej z najbardziej przejmujących książek o ostatniej wojnie. Dom Anny Frank, w którym wraz z rodziną i przyjaciółmi ukrywała się podczas Holocaustu jest jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów w mieście. Jest to wyjątkowe miejsce, które stwarza okazję do zadumy.

10. Kup Pan kwiat

Będąc w Amsterdamie nie zapomnijcie, że Holandia to kraj tulipanów. Odwiedźcie jedyne na świecie Muzeum Tulipana. Jeśli wybierzecie się na City Break do Amsterdamu na wiosnę warto odwiedzić Bloemenmarkt przy kanale Singel, by kupić trochę cebulek lub po prostu podziwiać największy na świecie pływający bazar kwiatowy. Jeśli spragnieni jesteście wyjątkowych wrażeń – poświęćcie jeden dzień na wizytę w największych na świecie ogrodach kwiatowych Kaukenhof pod Amsterdamem oraz dajcie się zachwycić okolicznymi kolorowymi dywanami kwiatów.

Transfer z lotniska


Lotniska w Amsterdamie

Z lotniska w Eindhoven do Amsterdamu

Lotnisko Eindhoven to bardziej znany Polakom holenderski port lotniczy, w związku z obsługą lotów tanimi liniami. Rocznie obsługuje 1,5 miliona pasażerów i stanowi bardzo ekonomiczną alternatywę by dostać się do stolicy Holandii. Z lotniska macie wygodne połączenie autobusowo-kolejowe z dworcem Amsterdam Centaal. Podróż trwa łącznie ok. 2 godziny. Inną opcją jest skorzystanie z taksówki, ale w takim wypadku musicie liczyć się z wysokim kosztem. Z lotniska Eindhoven kursuje również tani przewoźnik autokarowy AirExpressBus. Możecie oszczędzić, jeśli wystarczająco wcześnie zakupicie bilety.

Z lotniska Schiphol do Amsterdamu

Lotnisko Amsterdam Schiphol to największe lotnisko Holandii i czwarte co do wielkości lotnisko Europy – co ciekawe składa się tylko z jednego terminalu. Jak oceniają pasażerowie jest jednym z najbardziej zorganizowanych w całej Europie. Dość łatwo dostać się do miasta - macie do dyspozycji:

  • a) autobusy – dzięki The Connexxion Amsterdam Tourist Ticket dostaniecie się w przeciągu 30 minut do Leidseplein w centrum Amsterdamu. Każdego dnia do Waszej dyspozycji jest 6-8 autobusów co godzinę.- bilety można zakupić w biurze informacji turystycznej w hali przylotów;
  • b) pociąg – stacja kolejowa znajduje się pod terminalem lotniska i dostaniecie się z niej do Stacji Amsterdam Centraal Station. Bilety można zamówić wcześniej przez stronę przewoźnika lub bezpośrednio na stacji;
  • c) taxi – kurs prosto pod drzwi hotelu jest najwygodniejszą z opcji, ale jednocześnie najdroższą. Pamiętajcie też, że czas podróży jest zależny od ruchu ulicznego, a Amsterdam dość często jest zakorkowany;
  • d) Airport Shuttle – samo lotnisko oferuje możliwość skorzystania ze swoich busów podczas transferu do Waszego hotelu. Zgłoście się do biura Conexxion Schiphol na lotnisku, lub zamówcie taką usługę przez Internet – koszt porównywalny do podróży taksówką.

Czytaj więcej o transferze Amsterdam - lotnisko »

City Break Amsterdam - komunikacja w mieście


Amsterdam posiada bardzo rozwiniętą i przyjazną siatkę komunikacji publicznej – tradycyjne tramwaje, autobusy i metro, jak również transport promowy pozwoli Wam dostać się w każdy zakątek miasta. Obowiązuje jeden system opłat w formie karty. Polecamy ekonomiczną opcję zakupu biletu dobowego lub kilkudniowego - z pewnością wyjdzie taniej niż pojedyncze bilety.

Specjalnie dla turystów Amsterdam proponuje Holland Pass, dzięki któremu prócz korzystania z komunikacji możecie również odwiedzić wiele muzeów w mieście bez dodatkowych opłat. Najekonomiczniejszą i najciekawszą formą biletów jest jednak iAmsterdam City Card – zawiera wszystkie benefity powyższej karty, jednak opłata za nią obejmuje więcej zniżek na atrakcje turystyczne Amsterdamu.

Stolica Holandii to oczywiście miasto rowerów – to niemal idealny środek lokomocji tutaj. Należy jednak uważać, bo ruch rowerowy Amsterdamu różni się znacznie od tego w Polsce. W mieście funkcjonują również rowerowe taksówki - dzięki nim możecie przemieszczać się po mieście na wygodnym fotelu rikszy.

Ładowanie...