X

City Break Amsterdam

City Break Amsterdam - wszystko, co warto wiedzieć

City Break Amsterdam - Top 10 Atrakcji


Wybierzcie się do europejskiego centrum liberalizmu i awangardy, miasta zrelaksowanych ludzi, którzy umiłowali sobie podróżowanie rowerami. Amsterdam to miejsce gdzie stare tradycje żyją w harmonii z dystryktem czerwonych latarni, a tzw. wysoka sztuka Van Gogha czy Rembrandta doskonale wplata się w pejzaż wypełniony Coffe Shopami i bujnym życiem nocnym miasta. Podobno wystarczy wybrać się do Amsterdamu, by zobaczyć wszystko co interesujące w Holandii – sprawdźcie podczas City Break Amsterdam czy to prawda.

1. City Break Amsterdam – Zanurzcie się w historię

Amsterdam jest miastem gdzie na każdym kroku zauważycie symbole długiej i barwnej historii.Wybierzcie się na Plac Dam, od którego pochodzi nazwa Amsterdam, gdzie zasiadając przy stoliku jednej z tutejszych kawiarni lub barów będziecie mogli odczuć tętno miasta. Stąd też zaczyna się zazwyczaj eksplorowanie miasta – odwiedźcie rodzinę królewską w Pałacu Królewskim, albo zachwyćcie się wystawami w przepięknym Neue Kerk. Nie może Was też zabraknąć w the Oude Kerk - najstarszej świątyni Amsterdamu z XIV wieku. Aby mieć lepszą perspektywę na całe miasto warto wspiąć się na wieże kościoła Westerkerk.

2. City Break Amsterdam – Miasto kanałów

To jedno z pierwszych skojarzeń związanych z City Break Amsterdam – w całym Amsterdamie jest ponad sześćset kanałów. Jak twierdzą Holendrzy – Wenecja to Amsterdam Południa, więc nie starajcie się ich przekonać, że mieszkają w Wenecji Północy. Dawniej kanały były drogą komunikacji i transportu towarów – obecnie dodają uroku stolicy Holandii, szczególnie wieczorami. Wybierzcie się na spokojną przejażdżkę statkiem po kanałach – do wyboru macie kilka opcji, a mając Holland Pass rejs będzie bezpłatny. Gwarantujemy niezapomniane wrażenia.

3. City Break Amsterdam – Bez tematów tabu

Stolica liberalizmu oferuje szereg atrakcji, które czasami mogą zszokować. Tu znajduje się Venustempel – najstarsze na świecie muzeum seksu (wstęp 4 EUR, z kartą iAmsterdam – bezpłatnie), gdzie poznacie różne aspekty cielesnej miłości. Prócz tego znajdziecie w Amstedamie również Muzeum Kondomów – podobno znajdziecie tu każdy kształt i rozmiar prezerwatyw jaki sobie możecie wyobrazić.

Jedną z najbardziej znanych osobliwości Amsterdamu jest Red Light District - czyli dzielnica otwartej prostytucji. Wieczorami zazwyczaj będziecie musieli przeciskać się przez tłumy turystów zaciekawionych tą częścią miasta. Obowiązuje tu całkowity zakaz robienia zdjęć.

Holandia to pierwszy kraj Europy gdzie zezwolono na sprzedaż miękkich narkotyków. Nie zachęcamy by próbować, jednak warto odwiedzić Hash, Marihuana&Hemp Museum oraz odwiedzić choć jeden Coffee Shop – by sprawdzić jak Holendrzy łamią tabu.

4. City Break Amsterdam – W stolicy rowerów

Amsterdam to królestwo rowerów – kilometry ścieżek i dróg rowerowych, doskonale oznaczonych i bardzo bezpiecznych. Ponadto wiele punktów serwisowych i parkingów sprawia, że jazda jednośladem jest najwygodniejszym sposobem na zwiedzanie Amsterdamu. City Break Amsterdam bez choćby kilometra rowerowej podróży będzie znacznie uboższy.

Możecie skorzystać z usług jednej z dużych wypożyczalni rowerów (polecamy www.bikecity.nl). Za ok. 12 EUR dziennie możecie odkrywać stolicę Holandii – rowerowego raju. Istnieje również możliwość skorzystania z taksówki rowerowej – koszt jednorazowego przejazdu to ok. 50 EUR.

5. City Break Amsterdam – W pogoni za wiatrakami

Wiatraki to symbol Holandii, więc obejrzenie choćby jednego z nich jest sprawą bezdyskusyjną. Pierwsze wiatraki powstały w Amsterdamie już ok. 1200 roku i podobno dawniej było ich ponad 10 000 w całym kraju. W stolicy Holandii możecie dziś obejrzeć osiem z nich. Warto odwiedzić De Gooyer, w którym funkcjonuje mały browar Bierbrouwerij oraz Molen Van Sloten – gdzie znajduje się wystawa poświęcona historii życia Rembrandta, którego ojciec był młynarzem w Lejdzie. Dodatkowo w pobliżu Placu Dam jest De Otter - najstarszy z amsterdamskich wiatraków, w którym funkcjonuje teraz tartak.

6. City Break Amsterdam – Zderzenie z Wielką Sztuką

Jeśli jesteście wielbicielami sztuki to City Break Amsterdam dostarczy Wam z pewnością atrakcji. Zapewne nie trzeba Was zachęcać do odwiedzenia Rijksmuseum. Znajduje się w nim ogromna kolekcja malarstwa niderlandzkiego z obrazami Rembrandta i Vermeera na czele. Wstęp to koszt 15 EUR – bilety można zamówić wcześniej przez stronę internetową; z kartą Holland Pass wchodzicie za darmo. Jeśli chcecie jeszcze bardziej poznać dzieła najsłynniejszych – wybierzcie się do Domu Rembrandta – mając Holland Pass wejdziecie tu za darmo, w przeciwnym razie zapłacicie 15 EUR. Polecamy również skierować kroki do Van Gogh Museum – kolekcja 750 obrazów i rysunków mistrza na pewno zadowoli gusta każdego konesera (wstęp 14 EUR, z Holland Pass 10% zniżki). Nie sposób ominąć Amsterdamskiego Ermitaża - tu zobaczycie dzieła z Sankt Petersburskiego Ermitaża (to wszystko dzięki powinowactwie holenderskiej rodziny królewskiej z carską rodziną Romanowów).

7. City Break Amsterdam – Bawcie się do rana

Wybierając się na City Break Amsterdam pamiętajcie, że podróżujecie do miasta, które podobno nie zasypia. Zdecydowanie każdy powinien przeżyć choć jedną szaloną noc Amsterdamie.

Wybierzcie się na Leidseplein – tamtejsze bary, kawiarnie i restauracji w połączeniu z pokazami ulicznych artystów sprawią, że będziecie bawić się do rana. Aha, no i nie omińcie Buldoga, czyli najsłynniejszego coffeeshopu Amsterdamu.

Innym popularnym miejscem, w którym kipi życie nocne jest Rembrandtplein. Znajdziecie tu wiele klubów rozrywkowych a także wiele lokali dla mniejszości seksualnej oraz coffeeshopów.

8. City Break Amsterdam – Alkohol w scenerii miasta

Niemal wszyscy w Polsce znają markę Heineken. W trakcie City Break Amstedam macie możliwość zwiedzić oryginalny budynek tego wyjątkowego browaru z 1867 r, odkryć jak produkuje się piwo, jak również zaopatrzyć się w oryginalne akcesoria z logo browaru. Wstęp kosztuje 18 EUR, a bilety możecie zamówić przez stronę browaru. Tak więc „Open Your World” na Heineken Experience. W Amsterdamie odkryjecie również House of Bols – centrum marki mocniejszego trunku. Odkryjecie historie ciągnącą się od 1545 roku i dodatkowo posmakujecie różnych drinków – zalecamy jednak rozwagę.

9. City Break Amsterdam – Zobacz najsłynniejszy na świecie pamiętnik

W Amsterdamie znajduje się dom rodzinny autorki „Dzienników” – jednej z najbardziej przejmujących książek o ostatniej wojnie. Dom Anny Frank, w którym wraz z rodziną i przyjaciółmi ukrywała się i dzięki temu uniknęła Holocaustu jest jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów w mieście. Jest to wyjątkowe miejsce, które stwarza okazję do zadumy. Z kartą iAmsterdam wchodzicie za darmo, bilet normalny dla dorosłego natomiast to koszt 9.00 EUR – do kupienia przy wejściu.

10. City Break Amsterdam – Kup Pan kwiat

Będąc w Amsterdamie nie zapomnijcie, że jest to kraj tulianów. Odwiedźcie jedyne na świecie Muzeum Tulipana (z kartą iAmsterdam wstęp za darmo, normalny bilet 6 EUR). Jeśli wybierzecie się na City Break Amsterdam na wiosnę warto odwiedzić Bloemenmarkt przy kanale Singel, by kupić trochę cebulek lub po prostu podziwiać największy na świecie pływający bazar kwiatowy. Jeśli spragnieni jesteście wyjątkowych wrażeń – poświęćcie jeden dzień City Break na wizytę w największych na świecie ogrodach kwiatowych Keukenhof pod Amsterdamem oraz dajcie się zachwycić okolicznymi kolorowymi dywanami kwiatów. Nie przypadkiem ten region nazwany jest regionem tulipana.

City Break Amsterdam - transfer z lotniska


Lotniska w Amsterdamie

Z lotniska w Eindhoven do Amsterdamu

Lotnisko Eindhoven to bardziej znany Polakom holenderski port lotniczy, w związku z obsługą lotów tanimi liniami. Rocznie obsługuje 1,5 miliona pasażerów i stanowi bardzo ekonomiczną alternatywę by dostać się do stolicy Holandii. Z lotniska macie wygodne połączenie autobusowo-kolejowe z dworcem Amsterdam Centaal. Bilet kosztuje ok. 20 EUR, a podróż trwa łącznie ok. 2 h. Inną opcją jest skorzystanie z taksówki – liczcie się z kosztem min. 130 EUR. Z lotniska Eindhoven kursuje również tani przewoźnik autokarowy AirExpressBus. Jeśli wystarczająco wcześnie zakupicie bilety – cena nie przekroczy 23 EUR za podróż w jedną stronę.

Z lotniska Schiphol do Amsterdamu

Lotnisko Amsterdam Schiphol to największe lotnisko Holandii i czwarte co do wielkości lotnisko Europy – co ciekawe składa się tylko z jednego terminalu. Jak oceniają pasażerowie jest jednym z najbardziej zorganizowanych w całej Europie. Dość łatwo dostać się do miasta - macie do dyspozycji:
a) autobusy – dzięki The Connexxion Amsterdam Tourist Ticket, kosztujący 10EUR w obie strony, dostaniecie się w przeciągu 30 minut do Leidseplein w centrum Amsterdamu. Każdego dnia do Waszej dyspozycji jest 6-8 autobusów co godzinę.- bilety można zakupić w biurze informacji turystycznej w hali przylotów;
b) pociąg – stacja kolejowa znajduje się pod terminalem lotniska i za jedyne 3,90 EUR w jedną stronę dostaniecie się do Stacji Amsterdam Centraal Station. Bilety można zamówić wcześniej przez stronę przewoźnika lub bezpośrednio na stacji;
c) taxi – za kurs do centrum zapłacicie ok. 25 EUR liczyć się jednak musicie z uzależnieniem podczas trasy od ruchu ulicznego – Amsterdam dość często jest zakorkowany;
d) Airport Shuttle – samo lotnisko oferuje możliwość skorzystania ze swoich busów podczas transferu do Waszego hotelu. Zgłoście się do biura Conexxion Schiphol na lotnisku, lub zamówcie taką usługę przez Internet – koszt porównywalny do podróży taksówką.

Czytaj więcej o transferze Amsterdam - lotnisko »

City Break Amsterdam - komunikacja w mieście


Amsterdam posiada bardzo rozwiniętą i przyjazną siatkę komunikacji publicznej – tradycyjne tramwaje, autobusy i metro, jak również transport promowy pozwoli Wam dostać się w każdy zakątek miasta. Obowiązuje jeden system opłat w formie karty tzw. OV-chipkaart. Za jednogodzinny bilet zapłacimy ok. 2,70 EUR, jednak my polecamy bardziej ekonomiczną opcję zakupu biletu dobowego lub kilkudniowego.

Specjalnie dla turystów Amsterdam proponuje Holland Pass, dzięki któremu prócz bezpłatnego korzystania z komunikacji możecie również odwiedzić bezkosztowo większość muzeów w mieście. Najekonomiczniejszą i najciekawszą formą biletów jest jednak iAmsterdam City Card – zawiera wszystkie benefity powyższej karty, jednak opłata za nią obejmuje więcej zniżek na atrakcje turystyczne Amsterdamu.

Stolica Holandii to oczywiście miasto rowerów – to niemal idealny środek lokomocji tutaj. Wynajem rowerów to koszt ok. 12 EUR za dzień. Należy jednak uważać, bo ruch rowerowy Amsterdamu różni się znacznie od tego w Polsce. W mieście funkcjonują również rowerowe taksówki – za ok. 20 EUR za pół godziny możecie przemieścić się po mieście na wygodnym fotelu rikszy.

Ładowanie...