X
Ładowanie...

Bloemenmarkt

Skojarzenie "Holandia-tulipany" najmocniej przemówi do was na Bloemenmarkt, będącego prawdziwym festiwalem barw, aromatów oraz odmian kwiatów i cebulek.

Pływający targ wodny

Bloemenmarkt w Amsterdamie

Bloemenmarkt, to jedyne w świecie miejsce, gdzie kupić można cuda holenderskich ogrodników… na wodzie. Nic zatem dziwnego, że taka osobliwość jest kolejną wielką atrakcją Amsterdamu.

Bloemenmarkt zaistniał, jak wiele innych osobliwości Amsterdamu, z przyczyny „wodnego” charakteru tego miasta. To, że sprzedawano na nim kwiaty, nie jest żadną osobliwością – przecież Holandia to kraj słynący z tulipanów. Bardziej dziwić może to, że kwiaty sprzedawano… z wody. Choć z drugiej strony Amsterdam to przecież miasto kanałów, więc kwiaciarze mogli dostarczać swój wonny towar bezpośrednio do klientów na łodziach.

Początkiem Bloemenmarkt w jego obecnej postaci było wyznaczenie handlarzom kwiatów jednego miejsca przeznaczonego na sprzedaż. Najpierw mieściło się ono przy brzegu kanału Sint-Lucienwal, następnie przeniesiono ich nad brzeg kanału Singel, w pobliżu Placu Dam, by ten ważny dla miasta aspekt znajdował się bliżej centrum. I tu już targ kwiatowy pozostał na stałe.

Dzisiejszy Bloemenmarkt też mieści się na łodziach i tylko pojedyncze pojemniki z kwiatami stoją na stałym lądzie. Turyści, przyciągani tu wabiącym ich z daleka zapachem, wierzą, że zakupią tu istne skarby. Każdy, kto czytał o zjawisku „tulipanowej gorączki”, wie jak cenne i pożądane bywają niektóre cebulki i kwestia ta nie odnosi się bynajmniej tylko do tulipanów. Może to być też narcyz, albo amarylis – ważne, by było to rzeczą unikatową. Na pewno zrealizują się tu zatem początkujący ogrodnicy, dla których wizyta na Bloemenmarkt będzie nie lada atrakcją. Pamiętajcie jednak, żeby wnikliwie weryfikować ceny - zdarza się czasem, że kierując się tak wielką popularnością tego miejsca, sprzedawcy zawyżają realną wartość swoich produktów.

Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Dla kogo zatem Bloemenmarkt? Dla każdego, kto chce nacieszyć oczy barwnym, kołyszącym się na wodzie ogromem kwiatów i nasycić lokalnym kolorytem. Przybysze ekscytują się tu zatem, np. możliwością zakupu nasion marihuany. Na Bloemenmarkt znaleźć można nie tylko same rośliny, ale i szeroki wybór akcesoriów ogrodniczych, moc charakterystycznych pamiątek, np. atrakcyjne przez swą odmienność holenderskie saboty. Warto zauważyć, że ci, którzy bywają w Amsterdamie więcej niż raz w roku, mogą cieszyć się zmieniającą się urodą Bloemenmarkt – asortyment jest przecież uzależniony od pory roku. I tak – na przykład w sezonie zimowym możemy tu nabyć drzewka świąteczne oraz bogaty wybór ozdób świątecznych.

Bloemenmarkt jest jedynym pływającym targowiskiem kwietnym na świecie. Pominięcie takiego miejsca byłoby oczywistą stratą, nawet jeżeli ktoś nie mieni się specem w dziedzinie ogrodnictwa.

Podstawowe informacje

Bloemenmarkt odwiedzać można codziennie, w dni powszednie w godzinach 09:00 - 17:30, w niedzielę zaś od godziny 11.00.