X
Ładowanie...

Dom Anny Frank

Muzeum to, będące w czasach wojny kryjówką żydowskiej społeczności i poświęcone rodzinie Franków, z pewnością dostarczy odwiedzającym wielu emocji i wzruszeń.

Jak się tu dostać?

Dom Anny Frank w Amsterdamie

Dom Anny Frank mieści się na ulicy Prinsengracht 263-267 w Amsterdamie. Nie jest położony daleko od Stacji Głównej dworca kolejowego i jeżeli ktoś czuje się na siłach po podróży, może odbyć tam 20-minutową przechadzkę. Dla tych zaś, którzy wolą na Prinsengracht dojechać, jest do dyspozycji komunikacja miejska – tramwaje albo autobusy. Najbliżej Domu Anny Frank znajduje się przystanek „Westermarkt”, muzeum znajduje się za kościołem Westerkerk. Dojazd samochodem nie należy do najprostszych, zatem jest mało polecany, zwłaszcza, że i parking w najbliższej okolicy do najtańszych nie należy.

Podstawowe informacje

Dom Anny Frank, w przeciwieństwie do innych muzeów, jest otwarty prawie każdego dnia w roku. Należy jedynie upewnić się, kiedy wypada żydowskie święto Jom Kippur – wtedy przez cały dzień dom Anny Frank jest zamknięty. Jeżeli jednak jakieś ograniczenia funkcjonowania muzeum miałyby obowiązywać w innych terminach, to należy jedynie zwrócić uwagę w dni świąteczne - wtedy może zdarzyć się, że czas zwiedzania jest krótszy. Zwykle natomiast godziny otwarcia są stałe.

Ostatni zwiedzający mogą wejść do Domu Anny Frank na 30 minut przed zamknięciem.

Wejście do Domu Anny Frank jest płatne. Bilety można nabyć w kasie obiektu. Warto jednak kupić bilety online, żeby uniknąć stania w kolejce. Rezerwacji można dokonać na oficjalnej stronie Domu Anny Frank lub poprzez kontakt z naszym Centrum Rezerwacji.

Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Dom Anny Frank to miejsce szczególne, warte odwiedzin z uwagi na wagę przechowywania żywej pamięci o martyrologii narodu żydowskiego. Ukrywająca się tu z rodziną Anna, której pamiętnik stał się świadectwem męczeństwa, uznana została za jedną z najważniejszych Holenderek wszechczasów. Zadecydował o tym hart ducha i męstwo tej nastolatki, która do końca nie traciła nadziei, że wojna minie, a wraz z nią postrzeganie człowieka przez pryzmat jego narodowości.

Świadectwo z dwuletniego okresu ukrywania się na tyłach kamienicy, w której mieścił się podczas okupacji hitlerowskiej dom Anny Frank, jej rodziny oraz przyjaciół, robi o wiele mocniejsze wrażenie niż długie rozprawy naukowe. Dlatego odwiedzając to miejsce przy ulicy Prinsengracht, człowiek mimowolnie popada w nastrój refleksji i zadumy, co bardzo istotne jest w czasie, gdy do mówienia o okrucieństwach wojny przyzwyczailiśmy się tak, że nie robią już na nas głębszego wrażenia.

Pomieszczenia domu są puste, niezmienione od czasu, gdy ukrywała się tam Anna wraz ze swą rodziną. Robią bardzo silne wrażenie, o czym mogą świadczyć ustawiające się przed budynkiem niezależnie od sezonu długie kolejki osób chcących osobiście zbliżyć się do bohaterki dziennika. Dom Anny Frank, mimo licznej konkurencji, jest jednym z najbardziej obleganych w mieście miejsc.

Możecie tu zobaczyć na własne oczy dziennik bohaterki, który dla wielu stał się niemalże relikwią. Przez trzy lata prowadzenia go, gdy zapiski przerwało wywiezienie 16-letniej bohaterki do obozu, gdzie zmarła, dziewczynka nie traciła wiary w człowieka i w powrót do przedwojennego humanitaryzmu. Choć życie zadało kłam tej nadziei (rodzinę Franków ktoś wydał i w ten sposób naraził na śmierć, której uniknął tylko ojciec Anny, Otto), dom Anny Frank jest miejscem, które warto odwiedzać osobiście choćby dlatego, by dobitnie przyswoić lekcję historii, której nie warto powtarzać.

By stworzyć odwiedzającym szansę na jak najrzetelniejsze skorzystanie z tej lekcji, pracownicy Domu Anny Frank przystosowali go, by odwiedzającym udostępnić nie tylko osobiste przedmioty Anny, ale również zaprezentować filmy, wystawy i prezentacje poświęcone drugiej wojnie światowej, Holocaustowi i w ten sposób poszerzyć kontekst, w jakim postrzega się Annę Frank. Poza tym uzyskać tu można szerszą wiedzę na temat nienawiści rasowej w ogóle. Wizyta w domu Anny Frank to wielka lekcja tolerancji i przestroga przed uprzedzeniami.

W domu znajduje się sklep, w którym można zakupić pamiątki oraz kawiarnia, umożliwiająca zrzucenie z siebie przytłoczenia ciężarem przesłania przed wyjściem z powrotem w rzeczywistość współczesnego Amsterdamu.