X
Ładowanie...

Amsterdam Dom Anny Frank

Muzeum to, będące w czasach wojny kryjówką żydowskiej społeczności i poświęcone rodzinie Franków, z pewnością dostarczy odwiedzającym wielu emocji i wzruszeń.

Dom Anny Frank – Lokalizacja

Dom Anny Frank w Amsterdamie

Dom Anny Frank mieści się na ulicy Prinsengracht 263-267 w Amsterdamie. Nie jest położony daleko od Stacji Głównej dworca kolejowego i jeżeli ktoś czuje się na siłach po podróży, może odbyć tam 20-minutową przechadzkę. Dla tych zaś, którzy wolą na Prinsengracht dojechać, jest do dyspozycji komunikacja miejska – tramwaj 13, 14 lub 17 albo autobusy: 170, 172 lub 174. Najbliżej Domu Anny Frank znajduje się przystanek „Westermarkt”, muzeum znajduje się za kościołem Westerkerk. Dojazd samochodem nie należy do najprostszych, zatem jest mało polecany, zwłaszcza, że i parking w najbliższej okolicy do najtańszych nie należy.

Dom Anny Frank – Godziny otwarcia

Dom Anny Frank, w przeciwieństwie do innych muzeów, jest otwarty prawie każdego dnia w roku. Należy jedynie sprawdzić zawsze, kiedy wypada żydowskie święto Jom Kippur – wtedy przez cały dzień dom Anny Frank jest zamknięty. Jeżeli jednak jakieś ograniczenia funkcjonowania muzeum obowiązują w innych terminach, to należy jedynie zwrócić uwagę w dni świąteczne, wtedy może zdarzyć się, że czas zwiedzania jest krótszy. Zwykle natomiast godziny otwarcia są stałe:

* w sezonie zimowym (15.09-14.03) – każdego dnia od 9.00 do 19.00, a w soboty do 21.00

* w sezonie letnim (15.03-14.09) – każdego dnia od 9.00-21.00, a w soboty do 22.00 (w lipcu i sierpniu codziennie do 22.00!

Ostatnią osobę wpuszcza się do Domu Anny Frank na 30 minut przed zamknięciem dla zwiedzających.

Dom Anny Frank – Ceny biletów

Wejście do Domu Anny Frank jest płatne. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 9 euro, a dzieci w wieku 10-17 lat mają 50% zniżkę. Dzieci poniżej 10 roku życia oraz posiadacze Museumkaart wchodzą za darmo.

Warto zaznaczyć, że można uniknąć stania w kolejce do Domu Anny Frank, jeżeli zakupi się bilety online. Rezerwacji można dokonać >>tutaj<< . Po dokonaniu opłaty możemy sami sobie wydrukować bilet i wtedy podchodzimy bezpośrednio do wejścia już nie stając w kolejce po bilet.

Dom Anny Frank – Dlaczego polecamy?

Dom Anny Frank to miejsce szczególne, warte odwiedzin z uwagi na wagę przechowywania żywej pamięci o martyrologii narodu żydowskiego. Ukrywająca się tu z rodziną Anna, której pamiętnik stał się świadectwem męczeństwa, uznana została za jedną z najważniejszych Holenderek wszechczasów. Zadecydował o tym hart ducha i męstwo tej nastolatki, która do końca nie traciła nadziei, że wojna minie, a wraz z nią postrzeganie człowieka przez pryzmat jego narodowości.

Świadectwo z dwuletniego okresu ukrywania się na tyłach kamienicy, w której mieścił się podczas okupacji hitlerowskiej dom Anny Frank, jej rodziny oraz przyjaciół, robi o wiele mocniejsze wrażenie niż długie rozprawy naukowe. Dlatego odwiedzając to miejsce przy ulicy Prinsengracht, człowiek mimowolnie popada w nastrój refleksji i zadumy, co bardzo istotne jest w czasie, gdy do mówienia o okrucieństwach wojny przyzwyczailiśmy się tak, że nie robią już na nas głębszego wrażenia.

Pomieszczenia domu Anny Frank są puste, niezmienione od czasu, gdy ukrywała się tam Anna wraz ze swą rodziną. Robią bardzo silne wrażenie, które najwyraźniej odwiedzający są w stanie oddać już po wyjściu stąd, skoro przed budynkiem, niezależnie od sezonu, stoją długie kolejki tych, którzy chcą osobiście zbliżyć się do bohaterki dziennika. Dom Anny Frank, mimo licznej konkurencji, jest jednym z najbardziej obleganych w mieście miejsc.

W domu Anny Frank możemy zobaczyć na własne oczy dziennik bohaterki, który dla wielu stał się niemalże relikwią. Przez trzy lata prowadzenia go, gdy zapiski przerwało wywiezienie 16-letniej bohaterki do obozu, gdzie zmarła, dziewczynka nie traciła wiary w człowieka i w powrót do przedwojennego humanitaryzmu. Choć życie zadało kłam tej nadziei (rodzinę Franków ktoś wydał i w ten sposób naraził na śmierć, której uniknął tylko ojciec Anny, Otto), dom Anny Frank jest miejscem, które warto odwiedzać osobiście choćby dlatego, by dobitnie przyswoić lekcję historii, której nie warto powtarzać.

By stworzyć odwiedzającym szansę na jak najrzetelniejsze skorzystanie z tej lekcji, pracownicy Domu Anny Frank poszerzyli go, by odwiedzającym udostępnić nie tylko osobiste przedmioty Anny, ale również zaprezentować filmy, wystawy i prezentacje poświęcone drugiej wojnie światowej, Holocaustowi i w ten sposób poszerzyć kontekst, w jakim postrzega się Annę Frank. Poza tym uzyskać tu można jeszcze szerszą wiedzę na temat nienawiści rasowej w ogóle. Wizyta w domu Anny Frank to wielka lekcja tolerancji i przestroga przez uprzedzeniami.

W Domu Anny Frank znajduje się sklep, w którym można zakupić pamiątki oraz kawiarnia, umożliwiająca zrzucenie z siebie przytłoczenia ciężarem przesłania przed wyjściem z powrotem w rzeczywistość współczesnego Amsterdamu.