X
Ładowanie...

Dom Rembrandta

Znajdujące się w zabytkowej kamienicy muzeum było kiedyś miejscem życia i twórczości jednego z najbardziej cenionych mistrzów "złotego wieku" malarstwa Holandii.

Jak się tu dostać?

Dom Rembrandta w Amsterdamie

Dom Rembrandta, w którym to artysta żył i tworzył przez 20 lat, znajduje się w centrum Amsterdamu, w pobliżu słynnego Waterloopleinna, na ulicy Jodenbreestraat 4.

Spacer z Dworca Centralnego nie zajmuje wiele czasu – to tylko około 15 minut. Jeżeli jednak ktoś jest zdecydowany skorzystać z transportu miejskiego, tylko 2 minuty zajmie mu przejazd metrem na stację Nieuwmarkt, na której należy się kierować do wyjścia Hoogstraat. Do domu Rembrandta można też dostać się tramwajem. W takim wypadku wysiadamy na przystanku Waterlooplein lub Zwanenburgerwal. Jeżeli ktoś chce dojechać do Domu Rembrandta samochodem, musi liczyć się z dość wysokimi opłatami za parkowanie. Najbliższy dostępny parking, za który płacić nie trzeba, to ten przy Gassan Diamonds, ale bezpłatny jest tylko w czasie, gdy stara fabryka diamentów jest czynna.

Podstawowe informacje

Dom Rembrandta można zwiedzać codziennie między 10.00 rano a 18.00. Nie warto jednak wybierać się tam w czasie świąt. Za to w Nowy Rok obiekt jest czynny, choć otwierany jest w tym dniu godzinę później niż zwykle – trzeba zwrócić na to uwagę, jeżeli wizytę planujecie w okolicach Sylwestra.

Aby zwiedzić Dom Rembrandta należy kupić bilet w kasie obiektu lub wcześniej, na jego oficjalnej stronie internetowej.

Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

W Domu Rembrandta po gruntownym remoncie i renowacji można poczuć się rzeczywiście jak za czasów, gdy mieszkał tu artysta. Malarz ten, niezwykle płodny twórczo, namalował ponad 300 obrazów i podobną ilość grafik oraz 1 500 rysunków. Znaczna część jego dorobku artystycznego jest zebrana właśnie w Domu Rembrandta przy ulicy Jodenbreestraat.

Równie wielką atrakcją tego miejsca jest odtworzenie klimatu i realiów z życia artysty. To w tym domu Rembrandta (miał ich w Amsterdamie kilka) rozegrały się tak ważne wydarzenia z jego życia, jak narodziny syna czy przedwczesna śmierć żony. Nic więc dziwnego, że to w tym właśnie domu w 1911 roku odtworzono kolekcję jego rycin. I to właśnie ta kolekcja oraz druga ekspozycja, poświęcona codziennemu życiu malarza, są najważniejszymi tematami dominującymi w Domu Rembrandta. Oprócz stałych ekspozycji organizowane są tu również cykliczne wystawy poświęcone na przykład twórczości uczniów mistrza.

Najbardziej uderza to, że miejsce o tak szczególnie ciekawym charakterze, mogło nigdy nie zaistnieć jako atrakcja dla odwiedzających Amsterdam! Jeszcze do 1907 roku planowano rozbiórkę, znalazła się jednak fundacja, która początkowo zakładała tylko odtworzenie mieszkania artysty – potem zdecydowano, że będzie to cały Dom Rembrandta, w którym utworzona zostanie galeria. Zyskała na tym architektura miasta – kamienica, w której mieścił się Dom Rembrandta, jest jedną z najpiękniejszych, jakie wybudowano w ówczesnym Amsterdamie.