X
Ładowanie...

Amsterdam Dom Rembrandta

Znajdujące się w zabytkowej kamienicy muzeum było kiedyś miejscem życia i twórczości jednego z najbardziej cenionych mistrzów "złotego wieku" malarstwa Holandii.

Dom Rembrandta – Lokalizacja

Dom Rembrandta w Amsterdamie

Dom Rembrandta, w którym to artysta żył i tworzył przez 20 lat, znajduje się w centrum Amsterdamu, w pobliżu słynnego Waterloopleinna, na ulicy Jodenbreestraat 4.

Dom Rembrandta – Jak dojechać?

Spacer z Dworca Centralnego nie zajmuje wiele czasu – to tylko około 15 minut. Jeżeli jednak ktoś jest zdecydowany skorzystać z transportu miejskiego, tylko 2 minuty zajmie mu przejazd metrem na stację Nieuwmarkt, na której należy się kierować do wyjścia Hoogstraat. Do domu Rembrandta można też dostać się tramwajem, a konkretnie liniami 9 i 14. W takim wypadku wysiadamy na przystanku Waterlooplein lub Zwanenburgerwal. Jeżeli ktoś chce dojechać do Domu Rembrandta samochodem, musi liczyć się z niekoniecznie tanim miejscem do zaparkowania. Najbliższy dostępny parking, za który płacić nie trzeba, to ten przy Gassan Diamonds, ale bezpłatny jest tylko w tym czasie, gdy stara fabryka diamentów jest czynna.

Dom Rembrandta – Godziny otwarcia

Dom Rembrandta można zwiedzać codziennie między 10.00 rano a 18.00. Nie warto jednak wybierać się tam w czasie świąt. Za to w Nowy Rok Dom Rembrandta jest czynny, choć otwarty jest w tym dniu godzinę później niż zwykle – trzeba zwrócić na to uwagę, jeżeli chce się w tym dniu zwiedzać.

Dom Rembrandta – Ceny biletów

Aby zwiedzić Dom Rembrandta należy kupić bilet, który kosztuje 12,50 euro dla osoby dorosłej. Dzieci w wieku 6-17 płacą za wstęp jedynie 4 euro, natomiast każdy poniżej 6 roku życia mogą zobaczyć Dom Rembrandta za darmo. Podobnie, nic nie zapłacicie jeśli posiadacie Holland Pass lub IAmsterdam Card.

Dom Rembrandta – Dlaczego polecamy?

W Domu Rembrandta po gruntownym remoncie i renowacji można poczuć się rzeczywiście jak za czasów, gdy mieszkał tu artysta. Malarz ten, niezwykle płodny twórczo, namalował ponad 300 obrazów i równą ilość grafik oraz 1 500 rysunków. I spora ilość tego dorobku artystycznego jest zebrana właśnie w Domu Rembrandta przy ulicy Jodenbreestraat.

Chyba jednak największą atrakcją tego miejsca jest odtworzenie klimatu i realiów z życia artysty. To w tym domu Rembrandta (miał ich w Amsterdamie kilka) rozegrały się tak ważne wydarzenia z życia artysty, jak narodziny syna czy przedwczesna śmierć żony. Nic więc dziwnego, że to w tym właśnie domu zapragnięto w 1911 roku odtworzyć kolekcję jego rycin. I to właśnie kolekcja tych rycin oraz druga ekspozycja, poświęcona codziennemu życiu malarza, są najważniejszymi tematami dominującymi Dom Rembrandta. Oprócz tych stałych ekspozycji organizuje się tu również cykliczne wystawy, poświęcone na przykład twórczości uczniów mistrza.

Najbardziej uderza to, że miejsce o tak szczególnie ciekawym charakterze, mogło nigdy nie zaistnieć jako atrakcja dla odwiedzających Amsterdam! Jeszcze do 1907 roku planowano rozbiórkę, znalazła się jednak stosowna fundacja, która początkowo zakładała tylko odtworzenie mieszkania artysty – potem zdecydowano, że będzie to cały Dom Rembrandta, w którym będzie mieścić się galeria. Zyskała na tym architektura miasta – kamienica, w której mieścił się Dom Rembrandta, jest jedną z najpiękniejszych, jakie wybudowano w ówczesnym Amsterdamie.