X
Ładowanie...

Amsterdam Ogrody Keukenhof

Keukenhof śmiało można nazwać "wiosennym klejnotem Holandii". Te przepiękne, rozległe ogrody szczególnie warto odwiedzić podczas dorocznej "parady kwiatowej".

Ogrody Keukenhof – Lokalizacja

Ogrody Keukenhof w Amsterdamie

Ogrody Keukenhof położone są w obszarze znanym jako Bollenstreek, a dokładnie w miejscowości Lisse, umiejscowionej na mapie między Amsterdamem a Hagą. Z racji, że otwarte są okresowo, na temat możliwości dotarcia tam bez własnego samochodu, trzeba dowiadywać się na bieżąco, na ciągle aktualizowanych stronach komunikacji miejskiej. Ta bowiem – jak można się domyślić – zmienia w okresie funkcjonowania ogrodów Keukenhof rozkład jazdy, wprowadzając dodatkowe kursy uwzględniające tę wspaniałą wiosenną atrakcję.

Ci jednak, którzy do ogrodów Keukenhof przybywają samochodem, mogą mieć pewność, że zaparkowanie go w pobliżu, nie będzie problemem. Do tej pory opłata parkingowa wynosiła 6 euro za samochód osobowy.

Ogrody Keukenhof – Godziny otwarcia

Jeżeli chodzi o czas zwiedzania ogrodów Keukenhof, już teraz możemy zapoznać się z godzinami, w jakich ogród będzie można zwiedzać w 2015 roku, gdy ponownie zostanie otwarty; będzie to czas między godziną 8.00 a 19. 30, przy czym kasa otwarta jest właśnie od 8.00 do 18.00. Cena biletów na najbliższy sezon nie jest jednak jeszcze podana, choć władze Keukenhof informują, iż niedługo zostanie podana do ogólnej wiadomości nie tylko cena, ale i będzie można je zacząć kupować drogą internetową.

Ogrody Keukenhof – Ceny biletów

Dla zyskania szacunkowego poglądu na temat możliwych cen, warto sobie przypomnieć, ile za bilety do ogrodów Keukenhof płacić trzeba było w sezonie 2014:

* 15 euro – normalny

* 7,5 euro – ulgowy, dla dzieci w wieku od 4 do 11 lat

Ogrody Keukenhof – Dlaczego polecamy?

Z zaplanowaniem sobie wizyty w ogrodach Keukenhof jest tylko jeden problem: na bieżąco trzeba śledzić, kiedy w danym sezonie ogrody zostaną otwarte. Rzecz jest nieprzewidywalna, ponieważ uzależnione jest to od warunków klimatycznych, które jak wiadomo, w każdym roku mogą ułożyć się inaczej.

A warto się orientować, ponieważ to, co można tu ujrzeć przez rokroczne dwa miesiące zwiedzania, śmiało pretenduje ogrody Keukenhof do miana najpiękniejszego ogrodu wiosennego na świecie. Spacerując po ponad 15 km ścieżek, które oddano do dyspozycji turystów, można podziwiać barwne kobierce i przestrzenne rzeźby, które tworzą nie tylko narodowe kwiaty Holandii, tulipany, ale i żonkile, hiacynty i wiele jeszcze innych gatunków, nawet tych najstarszych.

W ogrodach Keukenhof można przechodzić ze strefy do strefy, nie ma tu żadnego chaosu i przypadkowości, wszystko służy temu, by oddać przyjętą na dany rok koncepcję, co ilustruje nawet muzyka. W roku 2012 np. hasłem przewodnim w ekspozycji ogrodów Keukenhof była Polska. Zaś w 2014, z racji obchodzenia przez ogród 65 rocznicy istnienia, hasłem przewodnim była oczywiście Holandia.

Nad doskonałym kształtem całości ogrodów Keukenhof czuwa co roku trzydziestu ogrodników, którzy co roku zmagają się mają niebagatelnym zadaniem zagospodarowania ok. 7 milionów kwiatowych cebulek, z czego 4,5 to same tulipany. Dostarczane są one przez hodowców z całego kraju, dla których włożenie swej symbolicznej cegiełki w doskonały efekt finalny jest kwestią czysto prestiżową.

Oczywiście, jak w każdym ogrodzie z prawdziwego zdarzenia i w ogrodach Keukenhof nie może zabraknąć labiryntu i różnych zakątków wodnych oraz malowniczych zagród ze zwierzętami, ustronnych zaułków, w których można odpocząć. Wszystko aż prosi się o uwiecznianie na zdjęciach, do czego zresztą władze ogrodów Keukenhof zachęcają. Nadmienić jeszcze by można, że oczywiście w tym miejscu gościnnie wita się osoby niepełnosprawne, dla których wprowadzono szereg udogodnień. Równie serdecznie podejmuje się tu dzieci (można przy wejściu skorzystać z dostępnych specjalnych bezpłatnych wózków spacerowych) oraz… psy. Oczywiście te drugie pod warunkiem, iż są przez właścicieli trzymane na smyczy i nie zagrażają bezpieczeństwu innych zwiedzających. Jeżeli dla kogoś ogrody Keukenhof są przystankiem w dłuższej podróży, może swój bagaż pozostawić w schowku.

Ogrody Keukenhof – Ogrody Kuchenne

Co zabawne, nazwa ogrodów Keukenhof daje się przetłumaczyć jako „ogrody kuchenne”. Taką bowiem one spełniały rolę jeszcze w XV wieku, gdy tern ten należał do polującej tu księżnej Jacoby von Beieren. Oprócz zwierzyny na książęcy stół, ogrody dostarczały bowiem zioła i warzywa. Po śmierci księżnej przechodziły z rąk do rąk, aż któryś z kolei właściciele zażyczyli tu sobie parku w stylu angielskim. Jego stworzeniem zajęli się dwaj architekci o nazwisku Zocher. Ich projekt decyduje o kształcie Keukenhof do dziś. Tylko, że od 1949 roku zaczęto między drzewami tworzyć kwietne dywany, które stanowiły praktyczną ekspozycję efektów doświadczeń hodowców, a nawet – prezentację towaru. A że zachwyciła się tym pomysłem i sama królowa Julianna, przejmując patronat nad ogrodami – ich uroda może cieszyć nas co roku.

Być wiosną w okolicach Amsterdamu i nie odwiedzić ogrodów Keukenhof – to wielka stracona okazja na ujrzenie na ziemi kawałka raju.