X
Ładowanie...

Plac Dam

Usytuowany w historycznym centrum miasta, Plac Dam jest dosłownie otoczony przez atrakcje i stanowi wspaniały punkt na początek wycieczki turystycznej.

Miejsce, gdzie powstał Amsterdam

Plac Dam w Amsterdamie

Plac Dam – jedno z miejsc, które stało się symbolem Amsterdamu. Co zaś najbardziej zdumiewa – przed wiekami było po prostu… tamą. Miejsce, które jeszcze w XIII wieku składało się jedynie z kilku chatynek otoczonych ze wszech stron wodą, stanowi teraz centralny plac miasta. To właśnie w XIII wieku zaczęto tu budować tamę, czyli „dam”. Tama na rzece Amstel – czyli Amsteldam. Brzmi znajomo?

Nietypowy obraz piękna

Plac Dam nie porazi swoją urodą tych, którzy przyzwyczajeni są do klasycznej, uporządkowanej architektury. Ogromną połać terenu otaczają bowiem dość zdumiewające rozstrzałem stylistycznym domy, które wydają się być postawione obok siebie przypadkowo. Wysublimowanego estetę taka konwencja może razić, ale amsterdamczycy naprawdę kochają to miejsce.

Taka zróżnicowana stylistyka może wiązać się z pionierskim charakterem miejsca, jakim jest Plac Dam. Obecnie znajdują się na nim dominujący tu Pałac Królewski oraz hotel Krasnopolsky. Kiedyś płynęła między nimi rzeka Amstel. I to nad nią właśnie zaczął rozwijać się przyszły Amsterdam. A że rozwijał się po obydwu jej stronach – trzeba było umożliwić sobie jakoś przemieszczanie się z jednej na drugą. W 1250 roku zdecydowano, że powstanie tama – dam, co było genezą nazwy placu. Mijały lata, tama rozrastała się, zwłaszcza w górnej swej części, pomiędzy dwoma brzegami. I tak stopniowo stała się rozległym placem, którego dzisiejszy kształt nie pozwala się łatwo domyślić, że miejsce to było tamą.

Otoczenie placu

Wokół Placu Dam wznosi się dziś wiele ważnych dla miasta budynków. Pierwszym pod względem znaczenia jest wyżej wspomniany Pałac Królewski. Zbudowany w XVII wieku, pełnił rolę ratusza. Miał oszałamiać przepychem, co rzeczywiście się powiodło. Dziś z zewnątrz nie widać tego aż tak dobitnie, ponieważ zmieniło się otoczenie i pałac otaczają dorównujące mu wielkością budowle. Ciągle jednak robi wrażenie bogactwo jego wnętrza, a szczególnie wielka sala ratusza zwana Burgerzaal.

Równie imponującym budynkiem użyteczności publicznej znajdującym się na Placu Dam, była dawna poczta główna, gdzie obecnie mieści się centrum handlowe oraz supermarket. Ten budynek znajdziecie z tyłu pałacu. Tuż obok pałacu znajduje się natomiast Kościół, ciągle zwany Nowym, choć liczy już sobie 600 lat. Ponieważ nie funkcjonuje on już w charakterze sakralnym, jego wnętrze wykorzystuje się jako salę wystawową. Wejście na galeryjki kościoła dostarcza unikalnej możliwości podziwiania tej gotyckiej budowli z góry – wrażenie jest naprawdę warte pokonania drogi na górę. Zgoła innych wrażeń doznają ci, którzy wybiorą się do Gabinetu Figur Woskowych, który również mieści się na Placu Dam.

Nie brak tu również miejsc o charakterze nieco poważniejszym, narodowym – to tu znajduje się monument, pod którym królowa Beatrix składa kwiaty co roku, 4 maja, podczas obchodów Dnia Poległych.

Pośród szeregu innych atrakcji, znajduje się tu jeszcze Hotel Krasnopolsky, o szczególnym charakterze dla Polaków – budynek ten powstał na miejscu średnio rentownej Nowej Polskiej Kawiarni i został stworzony przez Polaka, którego rodzina wywodziła się z Kijowa. Rozmach tej budowli jest imponujący, a jej charakter luksusowy. Nie mniej niż znajdujący się w pobliżu największy holenderski dom towarowy Bijenkorf, który przyciąga wszystkich, którzy chcą zakosztować iście paryskiego szyku.

Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Plac Dam znakomicie oddaje ducha całego miasta – to miejsce, którego cechą jest przede wszystkim prostota, brak nadęcia oraz tolerancja. Na środku znajdziecie performerów, z którymi fotografują się turyści – niezależnie od tego, jak ekscentryczny jest ich strój i nieeleganckie tło zdjęcia (Pałac, nawet Królewski, obłożony rusztowaniami z racji remontu, nie powala urodą najbardziej).

Plac Dam nie jest miejscem dla snobów, których może tu razić miszmasz stylów i konwencji. Jest to zaś mekka tych, co nie troszczą się o wytyczne i upodobali sobie swobodę. To dobre miejsce, by umówić się na wypad w miasto – wszędzie stąd łatwo trafić, rozerwać się i poczuć, czym jest klimat Amsterdamu.