X
Ładowanie...

Amsterdam Plac Dam

Usytuowany w historycznym centrum miasta, Plac Dam jest dosłownie otoczony przez atrakcje i stanowi wspaniały punkt na początek wycieczki turystycznej.

Plac Dam – miejsce gdzie powstał Amsterdam

Plac Dam w Amsterdamie

Plac Dam – jedno z miejsc, które stało się symbolem Amsterdamu. Co zaś najbardziej zdumiewa – przed wiekami było po prostu… tamą. To, co jeszcze w XIII wieku miejsce było jedynie kilkoma marnymi chatynkami otoczonymi ze wszech stron wodą, stanowi teraz centralny plac miasta. To właśnie w XIII wieku zaczęto tu budować tamę, czyli „dam”. Tama na rzece Amstel – czyli Amsteldam. Brzmi znajomo?

Plac Dam – Nietypowy obraz piękna

Plac Dam nie poraża urodą tych, którzy przyzwyczajeni są do klasycznej, uporządkowanej architektury. Ogromną połać terenu otaczają bowiem dość zdumiewające rozstrzałem stylistycznym domy, nad których zestawieniem obok siebie dominuje przypadkowość. Wysublimowanego estetę taka konwencja może razić, ale amsterdamczycy naprawdę kochają to miejsce.

Taka zróżnicowana stylistyka może wiązać się z pionierskim charakterem miejsca, jakim jest Plac Dam. Obecnie znajdują się na nim dominujący tu Pałac Królewski oraz hotel Krasnopolsky. Kiedyś płynęła między nimi rzeka Amstel. I to nad nią właśnie zaczął rozwijać się przyszły Amsterdam. A że rozwijał się po obydwu jej stronach – trzeba było umożliwić sobie jakoś przemieszczanie się z jednej na drugą. W 1250 roku zdecydowano, że powstanie tama – dam, co było genezą nazwy Plac Dam. Mijały lata, tama rozrastała się, zwłaszcza w górnej swej części, pomiędzy dwoma brzegami. I tak stopniowo stała się rozległym miejscem, którego kształt dziś nie dawałby raczej szans na to, by się domyślić, że miejsce to było tamą.

Plac Dam i jego otoczenie

Wokół Placu Dam wznosi się dziś wiele ważnych dla miasta budynków. Jednym z nich, pierwszym pod względem znaczenia jest wyżej wspomniany Pałac Królewski. Zbudowany w XVII wieku, pełnił rolę ratusza. Miał oszałamiać przepychem, co rzeczywiście się powiodło. Dziś z zewnątrz tego nie widać tak dobitnie, ponieważ zmieniło się otoczenie i pałac otaczają dorównujące mu wielkością budowle. Ciągle jednak robi jeszcze wrażenie bogactwo jego wnętrza, a szczególnie wielka sala ratusza zwana Burgerzaal.

Równie imponującym budynkiem użyteczności publicznej znajdującym się na Placu Dam, była dawna poczta główna, gdzie obecnie mieści się centrum handlowe oraz supermarket. Ten budynek znajduje się z tyłu pałacu. Tuż obok pałacu znajduje się natomiast Kościół, ciągle zwany Nowym, choć liczy już sobie 600 lat. Ponieważ nie funkcjonuje on już w charakterze sakralnym, jego wnętrze wykorzystuje się jako salę wystawową. Wejście na jego galeryjki kościoła dostarcza nam unikatowej możliwości podziwiania tej gotyckiej budowli z góry – wrażenie jest naprawdę warte pokonania drogi na górę. Zgoła innych wrażeń doznają ci, którzy wybiorą się do Gabinetu Figur Woskowych, który również na Placu Dam się tu mieści.

Nie brak jednak na Placu Dam i miejsc o charakterze nieco poważniejszym, narodowym – to tu znajduje się monument, pod którym królowa Beatrix składa kwiaty co roku, 4 maja, kiedy to obchodzony jest Dzień Poległych.

Pośród szeregu jeszcze innych atrakcji, na Placu Dam znajduje się tu jeszcze Hotel Krasnopolsky, o szczególnym charakterze dla Polaków – budynek ten powstał na miejscu średnio rentownej Nowej Polskiej Kawiarni i został stworzony przez Polaka, którego rodzina wywodziła się Kijowa. Rozmach tej budowli jest imponujący, a jej charakter luksusowy. Nie mniej niż znajdujący się w pobliżu największy holenderski dom towarowy Bijenkorf, który przyciąga na Plac Dam wszystkich tych, którzy chcą zakosztować iście paryskiego szyku.

Plac Dam – Dlaczego polecamy?

Plac Dam oddaje ducha całego miasta – to miejsce, którego cechą jest przede wszystkim prostota, brak zadęcia oraz tolerancja. Na środku rej wodzą performerzy, z którymi fotografują się turyści – niezależnie od tego, jak ekscentryczny jest ich strój i nieeleganckie tło zdjęcia (Pałac, nawet Królewski, obłożony rusztowaniami z racji remontu, nie jest tym, co powala urodą najbardziej).

Plac Dam jest miejscem nie dla snobów, których może tu razić na przykład miszmasz stylów i konwencji. Jest to zaś mekka tych, co nie troszczą się o wytyczne i upodobali sobie swobodę. To dobre miejsce, by zabawić się, umówić się na wypad w miasto – wszędzie stąd łatwo trafić, rozerwać się i poczuć, czym jest klimat Amsterdamu.