X
Ładowanie...

Amsterdam Rijksmuseum

To liczące ponad dwa stulecia muzeum jest pełne dzieł holenderskich i światowych mistrzów sztuk pięknych. Miłośnicy doznań estetycznych na pewno nie będą zawiedzeni!

Rijksmuseum – Lokalizacja

Rijksmuseum w Amsterdamie

Rijksmuseum mieści się w centrum placu Museumstraat 1. Od Dworca Centralnego najprościej tu dotrzeć tramwajami 2 lub 5, wysiąść wtedy należy na przystanku o niepozostawiającej wątpliwości nazwie: Rijksmuseum. Z dworca autobusowego natomiast dojeżdżają tu tramwaje 7 i 10 (wysiąść wtedy należy przy przystanku Spiegelgracht). Można skorzystać też z autobusów: 145, 170, 172, 174 i 197 (wysiadamy również na przystanku Rijksmuseum). Ostatni z wymienionych autobusów, 197, dowiezie nas do Rijksmuseum również z lotniska. Z innych punktów Amsterdamu do Rijksmuseum dociera tu jeszcze tramwaj 7, 10 oraz 12. Komu z kolei najbardziej będzie odpowiadać dojazd metrem – musi liczyć się z koniecznością przesiadki, by dotrzeć na samo Museumstraat.

Rijksmuseum – Godziny otwarcia

Rijksmuseum czynne jest codziennie i można je zwiedzać w godzinach od 10.00 do 17.00. Nie warto się tam wybierać jedynie 1 stycznia, wtedy muzeum jest zamknięte przez cały dzień. Jeżeli chce się uniknąć tłumów, warto zwrócić uwagę na mniej oblegane przez odwiedzających godziny, tj. od 10.00 do 11.00 oraz od 15.00 do 17.00.

Rijksmuseum – Ceny biletów

Cena biletu wstępu do Rijskmuseum dla osoby dorosłej to 15 euro. Dla młodzieży i dzieci do 18 roku życia muzeum jest dostępne za darmo. Istnieje też sporo innych sposobów na darmowe wejście do obiektu. Wystarczy, iż jesteście członkiem Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego, Unesco, Verening Rembrandt czy też Vrienden van de Aziatische Kunst albo posiadacie Holland Pass lub Rijksmuseum Schoolkaart. Co ciekawe Rijksmuseum ma również 50% zniżkę na bilet wstępu dla klientów banku ING (sponsor przebudowy muzeum).

By uniknąć długich oczekiwań na bilet warto zakupić go online na stronie: www.rijksmuseum.nl/nl/tickets. Nawet jeżeli cena biletu wydaje się być wygórowana, naprawdę warto zwiedzić to muzeum. Byśmy lepiej mogli zapamiętać swój pobyt i utrwalić osobiste wrażenia, władze Rijksmuseum wyrażają w nim zgodę na fotografowanie oraz filmowanie, nie wolno jedynie używać flesza, oświetlenia i statywu.

Rijksmuseum – Artystyczny kompromis

Rijksmuseum było przez 10 lat odbudowywane i poddawane renowacji. W efekcie zaistniała tam możliwość zwiedzenia najciekawszego i najbogatszego muzeum w Holandii, w którym osobne ekspozycje precyzyjnie ukazują charakter poszczególnych epok i to w sposób przystępny nawet dla laika. Ekspozycja zgromadzonych dzieł sztuki rozmachem równać się może z najbardziej znanymi na na muzeami świata i dlatego śmiało zestawia się Rijksmuseum np. z Luwrem. Dobór zebranych dzieł sztuki ma stanowić kompromis między zapotrzebowaniem turysty holenderskiego, który poznać chce przede wszystkim sztukę narodową, a tym, czego spragniony jest turysta przybyły z najdalszych zakątków świata. Warto zauważyć, że otwarcie Rijksmuseum po renowacji przyciągnęło tłumy zwiedzających, którzy wraz ze swą królową, Beatrix, świętowali tę wielką fetę aż do północy.

Rijksmuseum – Co tu można zobaczyć?

Można stwierdzić z przekonaniem, że twórcom ekspozycji trudnemu zadaniu zaspokojenia oczekiwań najbardziej wymagających koneserów sztuki, udało się sprostać w stopniu bardziej niż satysfakcjonującym. Podziwiać zatem możemy tu zarówno dzieła mistrzów holenderskich, jak i najbardziej egzotyczne ekspozycje prezentujące sztukę świata. Miłośnicy klasyków, takich jak Rembrandt (to właśnie w Rijksmuseum znajduje się jego osławiona „Straż nocna”, niewielki autoportret artysty ze sztalugami, z okresu młodzieńczego czy ulubiony obraz zwiedzających „Żydowska narzeczona”), Vermeer, Ferdinand Bol, Frans Hals, Pieter de Hooch, Gabriel Metsu czy Jan Steen, na pewno wyjdą z Rijksmuseum usatysfakcjonowani. Ale również ci, którzy cenią np. sztukę Azji czy starożytnej Grecji, będą mogli uznać, że ich zapotrzebowanie zostało na jakiś czas zaspokojone. 80 sal do zwiedzania, 8 tysięcy eksponatów – te liczby mówią same za siebie. Dlatego na Rijksmuseum warto poświęcić nieco czasu, w przeciwnym razie pozostawi ono jedynie wrażenie ogólnego oszołomienia i niedosytu.

W takim wypadku oraz dla tych, którym niełatwo dojechać do Amsterdamu lub chcą się na wizytę w Rijksmuseum odpowiednio przygotować, wielką pomocą jest możliwość zwiedzania muzeum online. Jeżeli skorzystamy ze strony muzeum, to zyskamy unikatową możliwość nacieszenia wzroku 125 tysiącami eksponatów Rijksmuseum. Oczywiście nie zastąpi to osobistej wizyty przy placu Museumstraat 1, ale niewątpliwie pozwoli nacieszyć się spokojnym kontemplowaniem i skłoni miłośników sztuki do podążenia, by móc obejrzeć wszystkie te dzieła sztuki z bliska.

Rijksmuseum to już ponad 200 lat tradycji. Choć liczba ta jest naprawdę imponująca, a koszty włożone choćby w remont onieśmielają, warto zauważyć, że władze muzeum nie są skostniałe w konserwatyzmie – choćby możliwość przejeżdżania przez bramę główną na rowerach najlepiej chyba wyraziście o tym świadczy. Idzie to w parze z tym, co dominuje nad całym miastem; bardziej od rygorystycznego stosowania się tu do przepisów liczy się poszanowanie ducha wolności i tolerancji.

Rijksmuseum – Polski akcent

Dla Polaków Rijksmuseum może być bliskie poprzez pokrewieństwo z budynkami tak kultowego w naszym kraju Krakowa – muzeum holenderskie łączy z nimi dążenie w projekcie architektonicznym do mariażu na pozór sprzecznych nurtów: gotyku i renesansu. Daje to ogólne wrażenie piękna i lekkości.