X
Ładowanie...

Rijksmuseum

To liczące ponad dwa stulecia muzeum jest pełne dzieł holenderskich i światowych mistrzów sztuk pięknych. Miłośnicy doznań estetycznych na pewno nie będą zawiedzeni!

Jak się tu dostać?

Rijksmuseum w Amsterdamie

Rijksmuseum mieści się w centrum placu Museumstraat 1. Od Dworca Centralnego najprościej tu dotrzeć tramwajem, wysiąść należy na przystanku o niepozostawiającej wątpliwości nazwie: Rijksmuseum. Jeśli jedziecie tramwajem od strony dworca autobusowego wysiąść należy przy przystanku Spiegelgracht. Można skorzystać też z autobusów - wysiadacie również na przystanku Rijksmuseum. Komu z kolei najbardziej będzie odpowiadać dojazd metrem – musi liczyć się z koniecznością przesiadki, by dotrzeć na samo Museumstraat.

Podstawowe informacje

Rijksmuseum czynne jest codziennie, oprócz 1 stycznia, wtedy muzeum jest zamknięte przez cały dzień. Jeżeli chce się uniknąć tłumów, warto zwrócić uwagę na mniej oblegane przez odwiedzających godziny, tj. od 10.00 do 11.00 oraz od 15.00 do 17.00.

Wejście do obiektu jest płatne, a bilety można zakupić w kasie przy wejściu. Możecie się w nie również zaopatrzyć wcześniej przez internet lub kontaktując się z naszym Centrum Rezerwacji. Nawet jeżeli cena biletu wydaje się być wysoka, naprawdę warto zwiedzić to muzeum. Byście lepiej mogli zapamiętać swój pobyt i utrwalić osobiste wrażenia, władze Rijksmuseum wyrażają w nim zgodę na fotografowanie oraz filmowanie, nie wolno jedynie używać flesza, oświetlenia i statywu.

Artystyczny kompromis

Rijksmuseum było przez 10 lat odbudowywane i poddawane renowacji. W efekcie zaistniała możliwość zwiedzenia najciekawszego i najbogatszego muzeum w Holandii, w którym osobne ekspozycje precyzyjnie ukazują charakter poszczególnych epok i to w sposób przystępny nawet dla laika. Ekspozycja zgromadzonych dzieł sztuki rozmachem równać się może z najbardziej znanymi muzeami świata i dlatego śmiało zestawia się Rijksmuseum np. z Luwrem. Dobór ekspozycji ma stanowić kompromis między zapotrzebowaniem turysty holenderskiego, który poznać chce przede wszystkim sztukę narodową, a tym, czego spragniony jest turysta przybyły z najdalszych zakątków świata. Warto zauważyć, że otwarcie Rijksmuseum po renowacji przyciągnęło tłumy zwiedzających, którzy razem z królową Beatrix świętowali tę wielką fetę aż do północy.

Co tu można zobaczyć?

Można stwierdzić z przekonaniem, że trudnemu zadaniu zaspokojenia oczekiwań najbardziej wymagających koneserów sztuki twórcom ekspozycji udało się sprostać w stopniu bardziej niż satysfakcjonującym. Podziwiać możecie tu zarówno dzieła mistrzów holenderskich, jak i najbardziej egzotyczne eksponaty prezentujące sztukę świata. Miłośnicy klasyków, takich jak Vermeer, Ferdinand Bol, Frans Hals, Pieter de Hooch, Gabriel Metsu czy Jan Steen, na pewno wyjdą z Rijksmuseum usatysfakcjonowani. Wielbicieli Rembrandta zachwyci z pewnością znajdująca się właśnie tutaj, osławiona „Straż nocna”, niewielki autoportret artysty ze sztalugami, z okresu młodzieńczego czy ulubiony obraz zwiedzających „Żydowska narzeczona”. Ale również ci, którzy cenią np. sztukę Azji czy starożytnej Grecji, będą mogli uznać, że ich zapotrzebowania zostały zaspokojone. 80 sal do zwiedzania, 8 tysięcy eksponatów – te liczby mówią same za siebie. Dlatego na Rijksmuseum warto poświęcić więcej czasu, w przeciwnym razie pozostawi ono jedynie wrażenie ogólnego oszołomienia i niedosytu.

Dla tych, którym niełatwo dojechać do Amsterdamu lub chcą się na wizytę w Rijksmuseum odpowiednio przygotować, wielką pomocą jest możliwość zwiedzania muzeum online. Podczas odwiedzin na stronie muzeum zyskacie unikalną możliwość nacieszenia wzroku 125 tysiącami eksponatów Rijksmuseum. Oczywiście nie zastąpi to osobistej wizyty przy placu Museumstraat 1, ale niewątpliwie pozwoli spokojnie kontemplować dzieła i skłoni miłośników sztuki do udania się do muzeum osobiście by móc obejrzeć wszystkie te dzieła na żywo.

Rijksmuseum to ponad 200 lat tradycji. Choć liczba ta jest naprawdę imponująca, a koszty włożone choćby w remont onieśmielają, warto zauważyć, że władze muzeum nie są skostniałe w konserwatyzmie – możliwość przejeżdżania przez bramę główną na rowerach świadczy o tym najlepiej. Idzie to w parze z tym, co dominuje w całym mieście - tutaj bardziej od rygorystycznego stosowania się do przepisów liczy się poszanowanie wolności i tolerancji.

Polski akcent

Dla Polaków Rijksmuseum może być bliskie poprzez pokrewieństwo z budynkami tak kultowego w naszym kraju Krakowa – muzeum holenderskie łączy z nimi dążenie w projekcie architektonicznym do mariażu na pozór sprzecznych nurtów: gotyku i renesansu. Daje to ogólne wrażenie piękna i lekkości.