X
Ładowanie...

Wiatraki

Obok tulipanów to właśnie one stanowią symbol kraju - holenderskie wiatraki nadają krajobrazom spokojnych, sielankowych akcentów. Zróbcie im zdjęcie na pamiątkę!

Podstawowe informacje

Wiatrak w Amsterdamie

Gdzie znajdziemy wiatraki? Amsterdam jako stolica Holandii nie mógłby być ich pozbawiony. Wszak to kraj z wiatraków słynący. Jeden z symboli Holandii, niegdyś było ich tu tak dużo, że pozostałę obecnie 1100 zabytków to tylko dziesiąta część tego, co kiedyś można było zobaczyć zwiedzając ten kraj. Nic dziwnego, że wiatraki w Amsterdamie to jeden z punktów obowiązkowych do zaliczenia, jeżeli chce się mieć pewność, że naprawdę poznało się to miasto.

Wieki temu wiatraki pełniły funkcje użytkowe. Były młynami, tartakami oraz urządzeniami odwadniającymi napędzanymi siłą wiatru. Dziś są pomnikami historii, przypominają o dawnej Holandii, są dowodem na gospodarność i pomysłowość mieszkańców tego kraju. Wiatraków w Amsterdamie jest osiem. Każdy z nich ma własną nazwę i posiada odrębną historię.

Gdzie znajdziecie znane wiatraki?

Szczególnie popularne i atrakcyjne dla miłośników tematu są:

1. De Gooyer – wiatrak pochodzący z 1725, pierwotnie służył za młyn – co ciekawe – kukurydziany. Znajduje się przy Fuenenkade 7. Od Dworca Centralnego czeka Was około trzydziestominutowy spacer, by nacieszyć się jego widokiem. Wygląda on zaś rzeczywiście niezwykle ciekawie, gdyż ma kształt ośmiobocznej wieży i jest najwyższym nie tylko spośród wiatraków Amsterdamu, ale i całej Holandii. Niestety, nie ma opcji wstępu do jego wnętrza, gdyż ten młyn nie jest otwarty dla zwiedzających. Pełni po prostu funkcję czyjegoś mieszkania.

2. Molen Van Sloten – ten z kolei wiatrak pochodzi z XIX wieku, pierwotnie używany był jako młyn odwadniający. Położony jest przy Akersluis 10 i warto zaznaczyć, że spośród wiatraków znajdujących się w Amsterdamie, to on właśnie jest najlepiej przystosowany do wizyt niepełnosprawnych. Zamontowana w nim specjalna winda umożliwia zwiedzanie osobom na wózkach inwalidzkich, dzięki czemu mają one okazję nacieszyć się wystawą poświęconą historii młyna oraz życiu Rembrandta. Czemu przywołujemy tu tego słynnego artystę? Ponieważ jego ojciec był młynarzem. Co prawda nie pracował w wiatraku w Amsterdamie, a w Lejdzie, niemniej wiatrakowy rodowód jednej z najważniejszych miejscowych osobowości, postanowiono podkreślić właśnie w Molen Van Sloten.

3. De Otter – pełni użytkową funkcję aż po dziś dzień, choć nie tę, którą mu pierwotnie przypisano. Niegdyś pracujący jako młyn odwadniający, dziś pełni rolę tartaku. To jeden z najstarszych wiatraków w Amsterdamie, zbudowany najprawdopodobniej ok. 1630 roku. By go ujrzeć, musicie wybrać się na ulicę Gillis van Ledenberchstraat 78. Jeżeli jednak będziecie wybierać się do Amsterdamu dopiero za za kilka lat, może okazać się, że De Otter już pod tym adresem nie znajdziecie. Zabytkowe wiatraki w Amsterdamie i zresztą nie tylko tu, czasami muszą ustąpić miejsca nowoczesności. Napierająca na nie współczesna zabudowa powoduje, że ich ramiona nie dostają odpowiedniej ilości wiatru i szacowne pomniki przeszłości są przenoszone w bardziej przyjazne im miejsca. Być może taka przyszłość czeka za jakiś czas wiekowego Bobra, czyli De Otter.

Atrakcja na obrzeżach miasta

Już teraz turyści skarżą się, że żaden z wiatraków z Amsterdamu nie mieści się w centrum. Rzeczywiście, można uznać to za jakąś stratę – wiatraki w Amsterdamie są przecież jednym z elementów ilustrujących dzieje miasta tak ściśle powiązanego z żywiołami. Wiatraki z Amsterdamu w przeważającej ilości pozwalały osuszyć teren wyrywany rzece Amstel przez ludzi budujących to miasto.

Z drugiej strony – umieszczenia wiatraków na siłę w ścisłym centrum, mógłoby wprowadzać w błąd poznających historię tej stolicy i usiłujących zobrazować sobie dawne granice miasta. Wiadomo wszakże, że by wiatrak pełnił swą rolę, musi stać na obrzeżach. W ten sposób nic nie blokuje dostępu wiatru.