X
Ładowanie...

Amsterdam Wiatraki

Obok tulipanów to właśnie one stanowią symbol kraju - holenderskie wiatraki nadają krajobrazom spokojnych, sielankowych akcentów. Zróbcie im zdjęcie na pamiątkę!

Wiatraki Amsterdam – podstawowe informacje

Wiatrak w Amsterdamie

Gdzie znajdziemy wiatraki? Amsterdam jako stolica Holandii nie mógłby być ich pozbawiony. Wszak to kraj z wiatraków słynący. Jeden z symboli holenderskich, niegdyś był tu tak liczny, że obecne 1100 pozostałych zabytków to tylko dziesiąta część tego, co wcześniej można tu było spotkać zwiedzając kraj. Nic dziwnego, że wiatraki w Amsterdamie, to jeden z punktów obowiązkowych do zaliczenia, jeżeli chce się mieć pewność, że poznało się to miasto naprawdę.

Oczywiście wieki temu wiatraki pełniły funkcje użytkowe. Były młynami, tartakami oraz urządzeniami odwadniającymi napędzanymi siłą wiatru. Dziś są pomnikami historii, przypominają o dawnej Holandii, są dowodem na gospodarność i pomysłowość mieszkańców tego kraju. Wiatraków w Amsterdamie jest osiem. Każdy z nich nosi swą własną nazwę i posiada odrębną historię.

Gdzie znajdziecie znane wiatraki-Amsterdam

Szczególnie popularne i atrakcyjne dla miłośników tematu są:

1. De Gooyer – to wiatrak z Amsterdamu pochodzący z 1725, pierwotnie służący jako młyn – co ciekawe – kukurydziany. Znajduje się przy Fuenenkade 7. Od Dworca Centralnego czeka nas spacer około trzydziestominutowy, by go obejrzeć i nacieszyć się jego widokiem. Wygląda zaś on rzeczywiście niezwykle ciekawie, gdyż ma kształt ośmiobocznej wieży i jest najwyższym nie tylko spośród wiatraków Amsterdamu, ale i całej Holandii. Niestety, nie nacieszymy się poznaniem jego wnętrza, gdyż ten młyn nie jest otwarty dla zwiedzających. Pełni po prostu funkcję czyjegoś mieszkania.

2. Molen Van Sloten – wiatrak z Amsterdamu pochodzący z kolei z XIX wieku, pierwotnie służący jako młyn odwadniający. Położony jest przy Akersluis 10 i warto zaznaczyć, że spośród wiatraków znajdujących się w Amsterdamie, to on właśnie jest przystosowany do wizyt niepełnosprawnych. Zamontowana w nim jest specjalna winda umożliwia zwiedzanie osobom na wózkach inwalidzkich, dzięki czemu mają one okazję nacieszyć wystawą poświęconą historii młyna oraz życiu Rembrandta. Skąd przywołanie osoby tego ostatniego? Związane jest to z tym, że jego ojciec był młynarzem. Co prawda nie pracował w jednym z wiatraków Amsterdamu, a w Lejdzie, niemniej wiatrakowy rodowód jednej z miejscowych najważniejszych osobowości, postanowiono podkreślić właśnie w Molen Van Sloten. Ten wiatrak z Amsterdamu zwiedzać można w godzinach od 10.00 do 16.00, ale nie należy liczyć na wizytę w czasie świąt. Zwiedzanie młyna wraz z muzeum wyniesie 5,5 euro za osobę dorosłą, 2 euro za dziecko.

3. De Otter – on z kolei jest tym wiatrakiem z Amsterdamu, który pełni aż po dziś dzień swą użytkową funkcję, choć nie tę, którą mu pierwotnie przypisano. Niegdyś pracujący jako młyn odwadniający, dziś pełni rolę tartaku. To jeden z najstarszych wiatraków w Amsterdamie, zbudowany najprawdopodobniej ok. 1630 roku. By go ujrzeć, musimy wybrać się na ulicę Gillis van Ledenberchstraat 78, co od Placu Dam zajmie nam około 20 minut piechotą. Jeżeli jednak ktoś się będzie wybierał do Amsterdamu nie w tym roku jeszcze, a za kilka lat, może okazać się, że już De Otter pod tym adresem nie znajdzie. Zabytkowe wiatraki w Amsterdamie i zresztą nie tylko tu, czasami muszą ustąpić miejsca nowoczesności. Napierająca na nie zabudowa współczesna powoduje, że ich ramiona nie dostają odpowiedniej ilości wiatru i szacowne pomniki przeszłości zostają przenoszone w bardziej przyjazne im miejsca. Być może taka przyszłość czeka już niedługo wiekowego Bobra, czyli De Otter.

Amsterdamskie wiatraki – Atrakcja na obrzeżach miasta

Już teraz turyści skarżą się, że żaden z wiatraków z Amsterdamu nie mieści się w samym centrum. Rzeczywiście, można uznać to za jakąś stratę – wiatraki w Amsterdamie są przecież jednym z kolejnych elementów ilustrujących dzieje miasta tak ściśle powiązanego z nauką współistnienia z żywiołami. Wiatraki z Amsterdamu w przeważającej ilości pozwalały osuszyć teren wyrywany rzece Amstel przez ludzi budujących to miasto.

Z drugiej strony – umieszczenia wiatraków na siłę w ścisłym centrum, mógłby wprowadzać w błąd poznających historię tej stolicy i usiłujących zobrazować sobie dawne granice miasta. Wiadomo wszakże, że wiatraki z Amsterdamu, póki co za wyznaczające je punkty mogą służyć – by wiatrak pełnił swą rolę, musi stać na obrzeżach. W ten sposób nic nie blokuje dostępu doń wiatru.