X

City Break Ateny

City Break Ateny - wszystko, co warto wiedzieć

City Break Ateny - Top 10 atrakcji

City Break w Atenach będzie świetną okazją na zwiedzanie. Warto wybrać się na wakacyjną podróż do przeszłości - do stolicy Grecji, wspaniałych Aten. Miasto jest zamieszkane aż od 7 tysięcy lat! Stanowi ponadto największe miasto Grecji, o równie ogromnej ofercie atrakcji - praktycznie każdy znajdzie tu coś zgodnego ze swoimi zainteresowaniami. Ateny są jednym z głównych kierunków turystycznych w Europie - idealnym na wakacje przede wszystkim ze względu na liczne zabytki z czasów starożytnych, na czele ze słynnym Akropolem. Nie bez powodu są one nazywane kolebką kultury europejskiej. Poniżej polecamy wybrane atrakcje, które warto zobaczyć podczas pobytu w tym miejscu.

1. Poczuj serce miasta

Akropol, wspomniany już wcześniej, przyciąga turystów niczym magnes - stanowi symbol miasta. To wyjątkowe wzgórze, na którym w starożytności wybudowano cytadelę. Mimo że znajdujące się na nim świątynie uległy zniszczeniu, wzgórze okrzyknięto miejscem kultu. Ruiny odbudowanych świątyń można oglądać również obecnie - m.in. Partenon, Erechtejon, Apteros, sanktuarium Artemidy Brauronia oraz Propyleje. Zobaczcie też Pinakotekę, czyli słynną kolekcję dzieł sztuki, m.in. obrazów, a także skarbiec i magazyn. Na Akropolu wciąż prowadzi się prace archeologiczne, a znalezione artefakty trafiają do pobliskiego Muzeum Akropolu, które również warto zobaczyć. Zwiedzajcie i spędźcie urlop intensywnie.

2. Poznajcie niepowtarzalną dzielnicę

Niezwykła jest również dzielnica Plaka w której można poczuć prawdziwy, dawny grecki klimat. Nieskażona turystycznie wprost zachwyca - w jej najwyższej części, wzdłuż wielu krętych uliczek, znajdują się rozmaite lokale. To przede wszystkim prawdziwe greckie tawerny, gdzie wieczorem można spotkać mieszkańców biesiadujących wspólnie z cudzoziemcami i turystami. W końcu Grecy słyną z gościnności... Tawerny mieszczą się w zasadzie we wszystkich domach, zwykle na parterze. Będąc w Atenach koniecznie trzeba spróbować lokalnych pyszności, wypić z mieszkańcami, a może nawet zatańczyć zorbę? A przede wszystkim cieszyć się wszechobecną muzyką i śpiewem. Tradycyjne granie słychać na ulicach, na dziedzińcach, nawet na dachach czy strychu! Muzycy wygrywają wiele melodii, każdy zespół inną, a wszystkie bardzo głośno, aby zagłuszyć konkurencję.

Spędźcie wyjątkowy wieczór przy butelce wina, biesiadując z grupą znajomych lub z mieszkańcami Aten. Pamiętajcie jednak, że najlepiej przybyć tu po północy, gdyż dopiero wtedy rozkręca się nocne życie.

3. Oto Partenon, sam szczyt Aten

Partenon to największy budynek na Akropolu, świetnie zachowany jak na budynek powstały w latach 447-432 p.n.e. Obowiązkowy punkt wizyty w Atenach! Jego budowa trwała 15 lat. Świątynia została zbudowano w stylu doryckim, ale z elementami porządku jońskiego. Otacza ją kolumnada z 46 kolumn, a wewnątrz mieści się posąg Ateny Partenos. Jej ściany zdobią fryzy jońskie i piękne płaskorzeźby. W V wieku niektóre rzeźby zostały zburzone, a świątynię przerobiono na chrześcijański kościół - z kolei w XV wieku na meczet. W czasie oblężenia Aten przez Wenecjan ponownie doszło do ogromnych zniszczeń, a w XIX wieku większość rzeźb przeniesiono do Londynu, Luwru i Kopenhagi.

4. Zobaczcie miejsce kultu Ateny Zwycięskiej

Spędzając urlop w sercu Aten, stąpacie od zabytku do zabytku. City Break to najlepszy moment na podziwianie m.in. świątyni Ateny Nike, czyli Ateny Zwycięskiej. Z czasem posąg zaczęto nazywać Nike Apteros, czyli Nike Bezskrzydłą, by odróżnić go od innych posągów tej bogini w Akropolu. Według legendy mieszkańcy oderwali Nike skrzydła, aby nie mogła opuścić miasta.

Jest to niewielka świątynia w stylu attycko-jońskiego tetrastylosu, położona tuż obok Propylejów - zbudowana z marmuru w V wieku p.n.e. Wejście na zdobiony taras świątyni stanowiły małe schody po prawej stronie Propylejów. Przy schodach zaś stał posąg bogini Hekate Epipyrgida (Hekate-strażniczki), którego kopia znajduje się w Wiedniu. Zbudowano ją z marmuru w V wieku p.n.e. Udajcie się także do wejścia na taras świątyni - stanowiły je schody po prawej stronie Propylejów, przy których stał posąg bogini Hekate Epipyrgida (strażniczki). Warto dodać, że jego kopia mieści się w Wiedniu. Do dziś jest to najlepiej zachowana świątynia jońska, mimo że rekonstruowana dwukrotnie.

5. Odkryjcie skarby greckiej kultury

W Atenach mieści się wiele muzeów, a City Break to idealny moment na ich zwiedzanie. Polecamy zacząć od Muzeum Archeologii, największego muzeum w Grecji, a zarazem jednego z największych na świecie w ogóle - to również jedno z dziesięciu najważniejszych muzeów na ziemi; prawdziwy skarb greckiej kultury. Muzeum założono w 1869 r., obecnie znajdują się tu liczne zabytki znalezione na wykopaliskach w całej Grecji - unikalne i wyjątkowe pamiątki i znaleziska sięgające od czasów neolitu aż do końca okresu rzymskiego! W czasie pobytu w Atenach będziecie mieli okazję podziwiać monumentalne rzeźby oraz typową, grecką ceramikę.

6. Spacer od świątyni do świątyni

Będąc w Atenach koniecznie znajdźcie czas na podziwianie słynnego Erechtejonu - to świątynia złożona aż z czterech poziomów, poświęcona Posejdonowi i Atenie. Powstała, zgodnie z projektem, w porządku jońskim na miejscu poprzednich kultów - m.in. Zeusa Hypatosa, herosa Butesa. W VI wieku przerobiono ją na kościół chrześcijański, choć w późniejszych latach Turkowie urządzili w niej... harem. Dopiero na początku XX w. świątynię zrekonstruowano.

7. Skosztujcie smaków Grecji

Kuchnia grecka kusi niezwykłymi potrawami śródziemnomorskimi - stała się bardzo popularna i lubiana, gdyż bazuje na regionalnych skarbach. Aromatyczne zioła, dojrzałe warzywa, niezwykłe produkty lokalne jak np. wyjątkowej jakości oliwa z oliwek, sery, ryby czy wędliny. Wizyta w Atenach pozwoli Wam zachwycić się lekkością kuchni, jej bogatym smakiem i aromatem - zjedzcie kolację w typowej tawernie, gdzie czeka Was prawdziwa uczta dla podniebienia! Wasz urlop będzie obfitował w cudowne smaki! Na dobry początek zamówcie talerz przystawek, ale spróbujcie także słynnej moussaki - zapiekanki z bakłażanów, ziemniaków oraz mięsa z sosem pomidorowym i beszamelem. Skosztujcie też gemisty – nadziewanego pomidora lub papryki. Potrawa ta jest niezwykle lekka, smaczna i aromatyczna. W sezonie letnim smakuje wybornie, gdyż warzywa są bardzo dojrzałe, co wpływa na ich głęboki smak. Zwolennikom dań mięsnych polecamy zaś jagnięcinę pieczoną z ziemniakami, czyli 'arni sto fourno'. Wielką popularność zyskały też 'souvlaki' – szaszłyki z mielonego mięsa, mocno przyprawione ziołami - smaczne, niedrogie, do kupienia na każdym kroku! Często podawane z pitą i warzywami. Nie można również pominąć ryb i innych owoców morza, takich jak 'kalamarakia' - smażone kalmary skropione sokiem z cytryny.

8. Poczujcie się jak w świecie Lary Croft

Wspomnieliśmy o licznych zabytkach, ale ich lista jest znacznie dłuższa - zwiedzajcie jak najwięcej - koniecznie zobaczcie Agorę Grecką. Zajmowana przez nią powierzchnia jest ogromna - przylega ona do Areopagu, graniczy ze wzgórzem Kolonos Agorajos, a jej północna część została zniszczona podczas budowy linii kolejowej Ateny-Pireus. Obecnie Agora stanowi ogromną plątaninę ruin pochodzących z różnych okresów - od VI w. p.n.e. po V w. n.e. Udajcie się także na pobliskie wzgórze, aby zobaczyć pierwszą grecką świątynię z marmuru - Hefajstejon.

9. Stadion Olimpijski

Ateny oferują niezwykle szeroki wybór atrakcji - nie tylko dla miłośników architektury i zabytków. Wybierzcie się na Stadion Olimpijski, który leży na wzgórzu Ardettos, w miejscu dawnego stadionu z IV w. p.n.e. W starożytności odbywały się na nim panatenajskie zawody lekkoatletyczne. Za czasów rzymskich stadion przystosowano do krwawych widowisk - walk dzikich zwierząt, oraz drażnienie ich na oczach widzów. Dopiero w II w. n.e. doszło do remontu budowli i stadion powrócił do dawnej świetności!

Współczesny stadion to rekonstrukcja wzniesiona z powodu igrzysk olimpijskich organizowanych w 1896 roku. Zachwyci Was bielą marmuru i idealną symetrią, znajdziecie tam trybuny z siedziskami wykonanymi w ziemi, jak też marmurowe - dla ważnych gości.

10. Wybierzcie się na imprezę!

Ateny zyskały wielką sławę jako miasto najróżniejszych imprez - organizowane są one głównie w wakacje, na świeżym powietrzu. Odwiedźcie jedną z nich w trakcie wakacji! Turyści mogą przebierać w ofercie zgodnie z własnymi zainteresowaniami - dostępne są projekcje najnowszych filmów, warsztaty kulinarne, wystawy, wieczory w kawiarnianym ogrodzie, degustacje lokalnych win i produktów, a także wystawy kwiatów - np. jaśminu, oraz liczne koncerty.

Udajcie się do sali koncertowej, Mousikis Megaron - na wspaniałej scenie występują tam sławy muzyki klasycznej. Ateńczycy zaś rozumieją rozrywkę przede wszystkim jako ucztowanie - kolacje zakrapiane winem, w licznym gronie, do późnych godzin nocnych w tawernach, barach czy klubach. W Atenach działa bardzo wiele ogromnych dyskotek i klubów nocnych z tradycyjną grecką muzyką. Spędźcie urlop tak, jak lubicie najbardziej!

City Break Ateny - transfer z lotniska


Międzynarodowy Port Lotniczy im. Elefteriosa Venizelosa jest świetnie skomunikowany z centrum Aten. Przedstawiamy Wam istotne informacje dotyczące dojazdu z lotniska do greckiej stolicy. Lotnisko im. Elefteriosa Venizelosa jest głównym i największym lotniskiem w Grecji. Znajduje się w odległości 33 km od centrum miasta. Najdogodniejszym środkiem transportu z lotniska jest metro, choć jest dość kosztowne. Tańszym wariantem są kursujące co 20-30 min. autobusy. Oprócz metra i autobusów, do centrum dojedziecie również autobusem dalekobieżnym, pociągiem, taksówką, lub prywatnym transferem.

City Break Ateny - komunikacja w mieście


Komunikacja miejska w Atenach jest znakomicie rozwinięta. Po mieście można przemieszczać się metrem (trzy linie metra o długości 73 km), autobusami, dostępną siecią 22 linii trolejbusowych – tabor jest bardzo zróżnicowany: można trafić zarówno na najnowsze, niskopodłogowe pojazdy, jak i starsze, nieco odrestaurowane, 27 - kilometrową trasą tramwajową, przy której znajduje się 48 przystanków, a także wypożyczonymi skuterami. Warto dodać, iż na wszystkie środki transportu obowiązuje jeden rodzaj biletów, które można zakupić w kioskach z gazetami (periptera), w automatach lub punktach obsługi na stacjach metra, a także w wybranych miejscach w centrum. Bilet należy skasować po wejściu do pojazdu, natomiast w przypadku metra i kolejki podziemnej na stacji przed wejściem. Dostępne opcje to bilet 70-minutowy lub dobowy obowiązujący we wszystkich środkach transportu, oraz 3 lub 7-dniowy bilet turystyczny na wszystkie środki transportu łącznie z dojazdem z lotniska i na lotnisko. Jazda bez ważnego biletu to bardzo duży wydatek, więc nie ma co ryzykować.

Na obszarze całych Aten funkcjonuje gęsta sieć autobusowa i trolejbusowa (kursują 5.00-24.30 co 10 min, w dni wolne co 30 min) oraz kilka linii nowoczesnych szybkich tramwajów. Przystanki autobusowe, trolejbusowe i tramwajowe są dobrze oznakowane, mają także rozkłady jazdy, jednak wyłącznie w języku greckim. Należy pamiętać o tym, że autobusy, tramwaje i trolejbusy zatrzymują się tylko na żądanie. Stojąc na przystanku zatrzymujemy je poprzez machnięcie ręką, zaś będąc w pojeździe przez naciśnięcie odpowiedniego przycisku.

Aglomerację przecina nowoczesna kolej podmiejska "Proastiakos", wzdłuż jednej z autostrad, docierając także na główne lotnisko. Miasto przecięte jest dwiema autostradami oraz opasane trzema ich odgałęzieniami. Jeśli chcecie zwiedzić okoliczne wyspy to zachęcamy do odwiwdzenia z portu w Pireusie z którego promem możecie się dostać na wszystkie większe wyspy. Na Kretę promy pływają dwa razy dziennie, rano o 6.00 i wieczorem o 21.00. Rozkład najlepiej sprawdzić na stronach internetowych lub w porcie.

City Break Ateny – Hop on Hop off!

Coraz bardziej popularnym sposobem na zwiedzanie miast są otwarte autobusy typu hop on, hop off. Taka możliwość jest również w Atenach. Kursują codziennie przez cały rok z wyłączeniem 1 stycznia, 17 listopada i 25 Grudnia. Bilet kupuje się u kierowcy, lub przez Internet.
Autobusy niebieskiej linii Pireus kursuje co 30 min. od 8:30 do 20:00 (kwiecień – październik) z Akti Miaouli (niedaleko terminalu skąd wypływają statki wycieczkowe).
Autobusy czerwonej linii odjeżdżają co 30 min. z Placu Syntagmy w godzinach od 8:30 do 21:00 (kwiecień – październik) i od 8:30 do 18:30 (listopad – marzec).
Autobusy kombinacji czerwono-niebieskiej linii łączą się na przystanku przy Akropolu. Trasa Hop On & Hop Off obejmuje 27 przystanków, m.in.: Akropol, świątynię Zeusa, Plakę, plac Syntagma, Uniwersytet, plac Omonoia, Keramejkos, Monastiraki, Psiri, Tezejon, Muzeum Narodowe, Muzeum Benaki, Galerię Narodową, targ ateński, stadion Panathenaikos.
Możecie wsiadać i wysiadać jak często chcecie. Ten rodzaj autobusu turystycznego daje niesamowitą możliwość elastyczności w zwiedzaniu. Minusy to brak przewodnika w języku polskim, a także brak kursów po zmroku.

Ładowanie...