X

City Break Ateny

City Break Ateny - wszystko, co warto wiedzieć

City Break Ateny - Top 10 atrakcji

City Break w Atenach będzie świetną okazją na zwiedzanie. Warto wybrać się na wakacyjną podróż do przeszłości - do stolicy Grecji, wspaniałych Aten. Miasto jest zamieszkane aż od 7 tysięcy lat! Stanowi ponadto największe miasto Grecji, o równie ogromnej ofercie atrakcji - praktycznie każdy znajdzie tu coś zgodnego ze swoimi zainteresowaniami. Ateny są jednym z głównych kierunków turystycznych w Europie - idealnym na wakacje przede wszystkim ze względu na liczne zabytki z czasów starożytnych, na czele ze słynnym Akropolem. Nie bez powodu są one nazywane kolebką kultury europejskiej. Poniżej polecamy wybrane atrakcje, które warto zobaczyć podczas pobytu w tym miejscu.

1. Poczuj serce miasta

Akropol, wspomniany już wcześniej, przyciąga turystów niczym magnes - stanowi symbol miasta. To wyjątkowe wzgórze, na którym w starożytności wybudowano cytadelę. Mimo że znajdujące się na nim świątynie uległy zniszczeniu, wzgórze okrzyknięto miejscem kultu. Ruiny odbudowanych świątyń można oglądać również obecnie - m.in. Partenon, Erechtejon, Apteros, sanktuarium Artemidy Brauronia oraz Propyleje. Zobaczcie też Pinakotekę, czyli słynną kolekcję dzieł sztuki, m.in. obrazów, a także skarbiec i magazyn. Na Akropolu wciąż prowadzi się prace archeologiczne, a znalezione artefakty trafiają do pobliskiego Muzeum Akropolu, które również warto zobaczyć. Zwiedzajcie i spędźcie urlop intensywnie.

2. Poznajcie niepowtarzalną dzielnicę

Niezwykła jest również dzielnica Plaka w której można poczuć prawdziwy, dawny grecki klimat. Nieskażona turystycznie wprost zachwyca - w jej najwyższej części, wzdłuż wielu krętych uliczek, znajdują się rozmaite lokale. To przede wszystkim prawdziwe greckie tawerny, gdzie wieczorem można spotkać mieszkańców biesiadujących wspólnie z cudzoziemcami i turystami. W końcu Grecy słyną z gościnności... Tawerny mieszczą się w zasadzie we wszystkich domach, zwykle na parterze. Będąc w Atenach koniecznie trzeba spróbować lokalnych pyszności, wypić z mieszkańcami, a może nawet zatańczyć zorbę? A przede wszystkim cieszyć się wszechobecną muzyką i śpiewem. Tradycyjne granie słychać na ulicach, na dziedzińcach, nawet na dachach czy strychu! Muzycy wygrywają wiele melodii, każdy zespół inną, a wszystkie bardzo głośno, aby zagłuszyć konkurencję.

Spędźcie wyjątkowy wieczór przy butelce wina, biesiadując z grupą znajomych lub z mieszkańcami Aten. Pamiętajcie jednak, że najlepiej przybyć tu po północy, gdyż dopiero wtedy rozkręca się nocne życie.

3. Poszukiwacze skarbów

Jak najlepiej poznać kulturę danego miejsca jak nie od miejscowych? W Atenach znajduje się wiele targów miejskich na których można znaleźć najbardziej niezwykłe produkty, poznać niesamowite historie i spotkać fascynujących ludzi. Znajdźcie swój wymarzony skarb pośród setek artefaktów wystawianych tam na sprzedaż. Czy będą to lokalne, świeże produkty o najwyższej jakości, ręcznie robione, tradycyjne ozdoby czy antyczne książki pełne tajemnej wiedzy – w Atenach będzie to wszystko i wiele więcej. Sprawdźcie w które dni i jakie godziny działają targi odpowiadające Waszym zainteresowaniom. Lepiej nie planujecie nic więcej na ten dzień - naprawdę można stracić tam głowę!

4. Magiczne ogrody

Tętniące życiem miasto, jakim są Ateny, oferuje wszystko, od bajecznych zakupów po wystawy kulturalne na najwyższym poziomie, ale jeśli jesteś miłośnikiem przyrody lub szukasz chwili wytchnienia od zgiełku miasta to też znajdziesz coś dla siebie. Ogrodów i parków w tym historycznym mieście jest wiele. Jeden z nich zasługuje na szczególną uwagę. W sercu Aten znajdują się Ogrody Królewskie, czyli 24 hektary krętych ścieżek, które skrywają zielony wypoczynek pełen ukrytych zakątków, idealnych do zwiedzania.

Dajcie się oczarować spokojowi i ciszy przechodząc labiryntowymi ścieżkami, znajdując po drodze liczne stawy, romantyczne zakątki i ukryte wśród roślin ławki.

5. Odpoczynek na plaży

Plaże w Atenach mają krystalicznie czyste wody i piaszczyste brzegi, które są łatwo dostępne dla publiczności z centrum miasta. Aglomeracja miejska Aten ma najdłuższą linię brzegową ze wszystkich europejskich stolic, a tamtejsze plaże konsekwentnie otrzymują Błękitną Flagę za ich wysokie standardy jakości i czystości wody. Wiele plaż w Atenach to tak zwane „plaże zorganizowane”, co oznacza, że oferują takie udogodnienia, jak toalety, szatnie i leżaki. Do większości można wejść za darmo, ale zwykle pobierana jest opłata za korzystanie z leżaków i parasoli plażowych. Sprawdźcie jakie plaże najlepiej odwiedzić i koniecznie dodajcie pobyt na plaży do planu podróży. Zapowiadają się prawdziwe greckie wakacje!

6. Wycieczka do starożytności

Są zabytki, których będąc w Grecji nie można przegapić! Jednym z nich niewątpliwie jest Partenon. Partenon to największy budynek na Akropolu, świetnie zachowany jak na budynek powstały w latach 447-432 p.n.e. Świątynie otacza kolumnada składająca się z 46 kolumn, a wewnątrz mieści się posąg Ateny Partenos. City Break to także najlepszy moment na podziwianie świątyni Ateny Nike, czyli Ateny Zwycięskiej. Z czasem posąg zaczęto nazywać Nike Apteros, czyli Nike Bezskrzydłą, by odróżnić go od innych posągów tej bogini w Akropolu. Według legendy mieszkańcy oderwali Nike skrzydła, aby nie mogła opuścić miasta. Polecamy również odwiedzić Muzeum Archeologii, czyli największe muzeum w Grecji, a zarazem jedno z największych na świecie w ogóle - to prawdziwy skarb greckiej kultury. Czy jesteście już gotowi na podróż w odległe, starożytne czasy?

7. Skosztujcie smaków Grecji

Kuchnia grecka kusi niezwykłymi potrawami śródziemnomorskimi - stała się bardzo popularna i lubiana, gdyż bazuje na regionalnych skarbach. Aromatyczne zioła, dojrzałe warzywa, niezwykłe produkty lokalne jak np. wyjątkowej jakości oliwa z oliwek, sery, ryby czy wędliny. Wizyta w Atenach pozwoli Wam zachwycić się lekkością kuchni, jej bogatym smakiem i aromatem - zjedzcie kolację w typowej tawernie, gdzie czeka Was prawdziwa uczta dla podniebienia! Wasz urlop będzie obfitował w cudowne smaki! Na dobry początek zamówcie talerz przystawek, ale spróbujcie także słynnej moussaki - zapiekanki z bakłażanów, ziemniaków oraz mięsa z sosem pomidorowym i beszamelem. Skosztujcie też gemisty – nadziewanego pomidora lub papryki. Potrawa ta jest niezwykle lekka, smaczna i aromatyczna. W sezonie letnim smakuje wybornie, gdyż warzywa są bardzo dojrzałe, co wpływa na ich głęboki smak. Zwolennikom dań mięsnych polecamy zaś jagnięcinę pieczoną z ziemniakami, czyli 'arni sto fourno'. Wielką popularność zyskały też 'souvlaki' – szaszłyki z mielonego mięsa, mocno przyprawione ziołami - smaczne, niedrogie, do kupienia na każdym kroku! Często podawane z pitą i warzywami. Nie można również pominąć ryb i innych owoców morza, takich jak 'kalamarakia' - smażone kalmary skropione sokiem z cytryny.

8. Poczujcie się jak w świecie Lary Croft

Wspomnieliśmy o licznych zabytkach, ale ich lista jest znacznie dłuższa - zwiedzajcie jak najwięcej - koniecznie zobaczcie Agorę Grecką. Zajmowana przez nią powierzchnia jest ogromna - przylega ona do Areopagu, graniczy ze wzgórzem Kolonos Agorajos, a jej północna część została zniszczona podczas budowy linii kolejowej Ateny-Pireus. Obecnie Agora stanowi ogromną plątaninę ruin pochodzących z różnych okresów - od VI w. p.n.e. po V w. n.e. Udajcie się także na pobliskie wzgórze, aby zobaczyć pierwszą grecką świątynię z marmuru - Hefajstejon.

9. Stadion Olimpijski

Ateny oferują niezwykle szeroki wybór atrakcji - nie tylko dla miłośników architektury i zabytków. Wybierzcie się na Stadion Olimpijski, który leży na wzgórzu Ardettos, w miejscu dawnego stadionu z IV w. p.n.e. W starożytności odbywały się na nim panatenajskie zawody lekkoatletyczne. Za czasów rzymskich stadion przystosowano do krwawych widowisk - walk dzikich zwierząt, oraz drażnienie ich na oczach widzów. Dopiero w II w. n.e. doszło do remontu budowli i stadion powrócił do dawnej świetności!

Współczesny stadion to rekonstrukcja wzniesiona z powodu igrzysk olimpijskich organizowanych w 1896 roku. Zachwyci Was bielą marmuru i idealną symetrią, znajdziecie tam trybuny z siedziskami wykonanymi w ziemi, jak też marmurowe - dla ważnych gości.

10. Wybierzcie się na imprezę!

Nie ważne czy podróżujecie z dziećmi i poszukujecie zabawy dla całej rodziny, czy może chcielibyście zaszaleć – w Atenach znajdziecie to wszystko! Ateny zyskały wielką sławę jako miasto najróżniejszych imprez - organizowane są one głównie w wakacje, na świeżym powietrzu. Odwiedźcie jedną z nich w trakcie wakacji!

Jeżeli podróżujecie z dziećmi to konieczne odwiedźcie park rozrywki Allou! To świetny sposób na cały dzień niesamowitej zabawy.

Ateńczycy zaś rozumieją rozrywkę przede wszystkim jako ucztowanie - kolacje w licznym gronie, do późnych godzin nocnych w tawernach, barach czy klubach. W Atenach działa bardzo wiele ogromnych dyskotek i klubów nocnych z tradycyjną grecką muzyką. Spędźcie urlop tak, jak lubicie najbardziej!

City Break Ateny - transfer z lotniska


Międzynarodowy Port Lotniczy im. Elefteriosa Venizelosa jest świetnie skomunikowany z centrum Aten. Przedstawiamy Wam istotne informacje dotyczące dojazdu z lotniska do greckiej stolicy. Lotnisko im. Elefteriosa Venizelosa jest głównym i największym lotniskiem w Grecji. Znajduje się w odległości 33 km od centrum miasta. Najdogodniejszym środkiem transportu z lotniska jest metro, choć jest dość kosztowne. Tańszym wariantem są kursujące co 20-30 min. autobusy. Oprócz metra i autobusów, do centrum dojedziecie również autobusem dalekobieżnym, pociągiem, taksówką, lub prywatnym transferem.

City Break Ateny - komunikacja w mieście


Komunikacja miejska w Atenach jest znakomicie rozwinięta. Po mieście można przemieszczać się metrem (trzy linie metra o długości 73 km), autobusami, dostępną siecią 22 linii trolejbusowych – tabor jest bardzo zróżnicowany: można trafić zarówno na najnowsze, niskopodłogowe pojazdy, jak i starsze, nieco odrestaurowane, 27 - kilometrową trasą tramwajową, przy której znajduje się 48 przystanków, a także wypożyczonymi skuterami. Warto dodać, iż na wszystkie środki transportu obowiązuje jeden rodzaj biletów, które można zakupić w kioskach z gazetami (periptera), w automatach lub punktach obsługi na stacjach metra, a także w wybranych miejscach w centrum. Bilet należy skasować po wejściu do pojazdu, natomiast w przypadku metra i kolejki podziemnej na stacji przed wejściem. Dostępne opcje to bilet 70-minutowy lub dobowy obowiązujący we wszystkich środkach transportu, oraz 3 lub 7-dniowy bilet turystyczny na wszystkie środki transportu łącznie z dojazdem z lotniska i na lotnisko. Jazda bez ważnego biletu to bardzo duży wydatek, więc nie ma co ryzykować.

Na obszarze całych Aten funkcjonuje gęsta sieć autobusowa i trolejbusowa (kursują 5.00-24.30 co 10 min, w dni wolne co 30 min) oraz kilka linii nowoczesnych szybkich tramwajów. Przystanki autobusowe, trolejbusowe i tramwajowe są dobrze oznakowane, mają także rozkłady jazdy, jednak wyłącznie w języku greckim. Należy pamiętać o tym, że autobusy, tramwaje i trolejbusy zatrzymują się tylko na żądanie. Stojąc na przystanku zatrzymujemy je poprzez machnięcie ręką, zaś będąc w pojeździe przez naciśnięcie odpowiedniego przycisku.

Aglomerację przecina nowoczesna kolej podmiejska "Proastiakos", wzdłuż jednej z autostrad, docierając także na główne lotnisko. Miasto przecięte jest dwiema autostradami oraz opasane trzema ich odgałęzieniami. Jeśli chcecie zwiedzić okoliczne wyspy to zachęcamy do odwiwdzenia z portu w Pireusie z którego promem możecie się dostać na wszystkie większe wyspy. Na Kretę promy pływają dwa razy dziennie, rano o 6.00 i wieczorem o 21.00. Rozkład najlepiej sprawdzić na stronach internetowych lub w porcie.

City Break Ateny – Hop on Hop off!

Coraz bardziej popularnym sposobem na zwiedzanie miast są otwarte autobusy typu hop on, hop off. Taka możliwość jest również w Atenach. Kursują codziennie przez cały rok z wyłączeniem 1 stycznia, 17 listopada i 25 Grudnia. Bilet kupuje się u kierowcy, lub przez Internet.
Autobusy niebieskiej linii Pireus kursuje co 30 min. od 8:30 do 20:00 (kwiecień – październik) z Akti Miaouli (niedaleko terminalu skąd wypływają statki wycieczkowe).
Autobusy czerwonej linii odjeżdżają co 30 min. z Placu Syntagmy w godzinach od 8:30 do 21:00 (kwiecień – październik) i od 8:30 do 18:30 (listopad – marzec).
Autobusy kombinacji czerwono-niebieskiej linii łączą się na przystanku przy Akropolu. Trasa Hop On & Hop Off obejmuje 27 przystanków, m.in.: Akropol, świątynię Zeusa, Plakę, plac Syntagma, Uniwersytet, plac Omonoia, Keramejkos, Monastiraki, Psiri, Tezejon, Muzeum Narodowe, Muzeum Benaki, Galerię Narodową, targ ateński, stadion Panathenaikos.
Możecie wsiadać i wysiadać jak często chcecie. Ten rodzaj autobusu turystycznego daje niesamowitą możliwość elastyczności w zwiedzaniu. Minusy to brak przewodnika w języku polskim, a także brak kursów po zmroku.

Ładowanie...