X

City Break Ateny

City Break Ateny - wszystko, co warto wiedzieć

City Break Ateny - Top 10 atrakcji

City Break będzie świetną okazją na zwiedzanie. Warto wybrać się na wakacjew podróż do przeszłości - do stolicy Grecji, wspaniałych Aten. Miasto jest zamieszkane aż od 7 tysięcy lat! Stanowi ponadto największe miasto Grecji, o równie ogromnej ofercie atrakcji - praktycznie każdy znajdzie tu coś zgodnego ze swoimi zainteresowaniami. Ateny to także jeden z głównych kierunków turystycznych w Europie - idealna na tanie wakacje przede wszystkim ze względu na liczne zabytki z czasów starożytnych, na czele ze słynnym Akropolem. Nie bez powodu są one nazywane kolebką kultury europejskiej. Poniżej polecamy wybrane atrakcje, które warto zobaczyć w trakcie City Break Ateny.

1. City Break Ateny – poczuj serce miasta!

Akropol, wspomniany już wcześniej, przyciąga turystów niczym magnes - stanowi niemal symbol miasta. To wyjątkowe wzgórze, na którym w starożytności wybudowano cytadelę. Mimo że znajdujące się na nim świątynie uległy zniszczeniu, wzgórze okrzyknięto miejscem kultu. Ruiny odbudowanych świątyń można oglądać również obecnie - m.in. Partenon, Erechtejon, Apteros, sanktuarium Artemidy Brauronia oraz Propyleje. W trakcie City Break Ateny zobacz też Pinakotekę, czyli słynną kolekcję dzieł sztuki, m.in. obrazów, a także skarbiec i magazyn. Na Akropolu wciąż prowadzi się prace archeologiczne, a różne pamiątki trafiają do pobliskiego Muzeum Akropolu, które też warto ujrzeć. Zwiedzaj i spędź intensywnie tani urlop.

2. City Break Ateny – poznaj niepowtarzalną dzielnicę!

Niezwykła jest również Plaka, dzielnica, o której mówi się, że można w niej poczuć prawdziwy, dawny grecki klimat. Nieskażona turystycznie wprost zachwyca - w jej najwyższej części, wzdłuż wielu krętych uliczek, znajdują się różne lokale. To przede wszystkim prawdziwe greckie tawerny, gdzie wieczorem można spotkać mieszkańców biesiadujących wspólnie z cudzoziemcami i turystami. W końcu Grecy słyną z gościnności... Tawerny mieszczą się w zasadzie we wszystkich domach, zwykle na parterze. Warto w czasie City Break Ateny spróbować lokalnych pyszności, a także wypić z mieszkańcami, zatańczyć - może zorbę? - cieszyć się wszędobylską muzyką i śpiewem. Tradycyjne granie słychać na ulicach, na dziedzińcach, nawet na dachach czy strychu! Muzycy wygrywają wiele melodii, każdy zespół inną, a wszystkie bardzo głośno, aby zagłuszyć konkurencję.

Spędź wyjątkowy wieczór na wakacjach przy butelce wina, biesiadując z grupą znajomych lub z mieszkańcami Aten. Pamiętaj jednak, że najlepiej przybyć tu dopiero po północy, gdyż dopiero wtedy rozkręca się nocne życie.

3. City Break Ateny – oto Partenon, sam szczyt Aten!

Partenon to największy budynek na Akropolu, świetnie zachowany jak na budynek powstały w latach 447-432 p.n.e. Obowiązkowy punkt programu w czasie City Break Ateny! Jego budowa trwała aż 15 lat... Świątynia została zbudowano w stylu doryckim, ale z elementami porządku jońskiego. Otacza ją kolumnada z 46 kolumn, a wewnątrz mieści się posąg Ateny Partenos. Jej ściany zdobią fryzy jońskie, piękne płaskorzeźby. W V wieku wybrane rzeźby zostały zburzone, a kościół przerobiono na chrześcijański - z kolei w XV wieku na meczet. W czasie oblężenia Aten przez Wenecjan ponownie doszło do ogromnych zniszczeń - w XIX wieku większość rzeźb przeniesiono do Londynu, Luwru i Kopenhagi.

4. City Break Ateny – zobacz miejsce kultu Ateny Zwycięskiej!

Będąc na urlopie niemal w sercu Aten, stąpasz od zabytku do zabytku - w trakcie City Break Atenypodziwiaj także m.in. świątynię Ateny Nike, czyli Ateny Zwycięskiej. Z czasem posąg zaczęto nazywać Nike Apteros, czyli Nike Bezskrzydłą, by odróżnić go od innych posągów tej bogini w Akropolu. Według legendy mieszkańcy oderwali Nike skrzydła, aby nie mogła opuścić miasta.

Jest to niewielka świątynia w stylu attycko-jońskiego tetrastylosu, położona tuż obok Propylejów - zbudowana z marmuru w V wieku p.n.e. Wejście na zdobiony taras świątyni stanowiły małe schody po prawej stronie Propylejów. Przy schodach zaś stał posąg bogini Hekate Epipyrgida (Hekate-strażniczki), którego kopia znajduje się w Wiedniu. Zbudowano ją z marmuru w V wieku p.n.e. Udaj się także do wejścia na taras świątyni - stanowiły je schody po prawej stronie Propylejów, przy których stał posąg bogini Hekate Epipyrgida (strażniczki). Warto dodać, że jego kopia mieści się w Wiedniu. Do dziś jest to najlepiej zachowana świątynia jońska, mimo że rekonstruowana dwukrotnie.

5. City Break Ateny – odkrywaj skarby greckiej kultury!

W Atenach mieści się wiele muzeów, dlatego też koniecznie udaj się na zwiedzanie wybranych w czasie City Break Ateny. Polecamy zacząć od Muzeum Archeologii, największego muzeum w Grecji, a zarazem jednego z największych na świecie w ogóle - to również jedno z dziesięciu najważniejszych muzeów świata; prawdziwy skarb greckiej kultury. Muzeum założono w 1869 r., obecnie znajdują się tu liczne zabytki wykopalisk z całej Grecji - unikalne i wyjątkowe pamiątki i znaleziska - od czasów neolitu aż do końca okresu rzymskiego! Podziwiaj w czasie City Break Ateny monumentalne rzeźby oraz typowo grecką ceramikę.

6. City Break Ateny – spaceruj od świątyni do świątyni...

Wybierz się w trakcie City Break Ateny także na podziwianie słynnego Erechtejonu - to świątynia złożona aż z czterech poziomów, poświęcona Posejdonowi oraz Atenie. Powstała, zgodnie z projektem, w porządku jońskim na miejscu poprzednich kultów - m.in. Zeusa Hypatosa, herosa Butesa. W VI wieku przerobiono ją jednak na kościół chrześcijański, choć w późniejszych latach Turkowie urządzili w niej... harem. Dopiero na początku XX w. świątynię zrekonstruowano.

7. City Break Ateny – skosztuj smaków Grecji!

Kuchnia grecka kusi niezwykłymi potrawami śródziemnomorskimi - stała się bardzo popularna i lubiana, gdyż bazuje na regionalnych skarbach. To niemal jedna z atrakcji w czasie urlopu! Aromatyczne zioła, dojrzałe warzywa, niezwykłe produkty lokalne jak np. wyjątkowej jakości oliwa z oliwek, sery, ryby czy wędliny. W czasie City Break Ateny zachwyci Cię lekkość kuchni, jej bogaty smak oraz aromat - wybierz się na kolację do jednej z typowych tawern, gdzie czeka Cię prawdziwa uczta dla podniebienia! Twój urlop będzie obfitował w cudowne smaki! Zamów na dobry początek talerz przystawek, ale spróbuj także słynnej moussaki - zapiekanki z bakłażanów, ziemniaków oraz mięsa z sosem pomidorowym oraz beszamelem. Skosztuj również m.in. gemisty – nadziewanego pomidora oraz papryki. Potrawa ta jest niezwykle lekka, smaczna i aromatyczna. W sezonie letnim smakuje wybornie, gdyż warzywa są bardzo dojrzałe, co wpływa na ich głęboki smak. Zwolennikom dań mięsnych polecamy zaś jagnięcinę pieczoną wraz z ziemniakami, czyli 'arni sto fourno'. Wielką popularność zyskały też 'souvlaki' – szaszłyki z mielonego mięsa, mocno przyprawione ziołami, smaczne, niedrogie, do kupienia na każdym kroku! Często podawane z pitą oraz warzywami. Nie można też pominąć ryb oraz owoców morza, m.in. 'kalamarakia' - smażonych kalmarów skropionych sokiem z cytryny.

8. City Break Ateny – poczuj się jak w świecie Lary Croft!

Wspomnieliśmy o licznych zabytkach, ale ich lista jest znacznie dłuższa - w czasie City Break Ateny koniecznie zwiedzaj jak najwięcej - zobacz też Agorę Grecką. Zajmowana przez nią powierzchnia jest ogromna - przylega ona do Areopagu, graniczy ze wzgórzem Kolonos Agorajos, a jej północna część została zniszczona w trakcie budowy linii kolejowej Ateny-Pireus. Obecnie Agora stanowi ogromną plątaninę ruin pochodzących z różnych okresów - od VI w. p.n.e. po V w. n.e. Wybierz się także w czasie City Break Ateny na pobliskie wzgórze, aby zobaczyć pierwszą grecką świątynię z marmuru - Hefajstejon.

9. City Break Ateny – Stadion Olimpijski!

Ateny oferują niezwykle szeroki wybór atrakcji w czasie urlopu - nie tylko dla miłośników architektury, ale i zabytków. W czasie City Break Ateny udaj się też na Stadion Olimpijski, który leży na wzgórzu Ardettos, w miejscu dawnego stadionu z IV w. p.n.e. W starożytności odbywały się na nim panatenajskie zawody lekkoatletyczne. Za czasów rzymskich stadion przystosowano do krwawych widowisk - walk dzikich zwierząt, a także drażnienie ich na oczach widzów. Dopiero w II w. n.e. doszło do remontu budowli - użyto m.in. białego marmuru i stadion powrócił do stanu za czasów największej świetności!

Współczesny stadion to tylko rekonstrukcja wzniesiona z powodu igrzysk olimpijskich organizowanych w 1896 roku. Zachwyci Was biel marmuru i idealna symetria, trybuny z siedziskami wykonanymi w ziemi oraz marmurowymi dla ważnych gości.

10. City Break Ateny – imprezuj w Atenach!

Ateny zyskały też wielką sławę jako miasto najróżniejszych imprez - organizowane są one głównie podczas wakacji, na świeżym powietrzu. Spędź wakacje w trakcie jednej z nich! Turyści niemal mogą przebierać w ofercie zgodnie z własnymi zainteresowaniami - są projekcje najnowszych filmów, warsztaty kulinarne, wystawy, wieczory w kawiarnianym ogrodzie, degustacje lokalnych win oraz produktów, a także wystawy kwiatów - np. jaśminu, liczne koncerty.

W czasie City Break Ateny udaj się też do sali koncertowej, Mousikis Megaron - na wspaniałej scenie występują sławy muzyki klasycznej. Ateńczycy zaś rozumieją rozrywkę przede wszystkim jako ucztowanie - kolacje zakrapiane winem, w licznym gronie, do późnych godzin nocnych w tawernach, barach czy klubach. W Atenach działa też bardzo wiele ogromnych dyskotek czy klubów nocnych z tradycyjną grecką muzyką. Spędź tani urlop tak, jak lubisz najbardziej!

City Break Ateny - transfer z lotniska


Międzynarodowy Port Lotniczy im. Elefteriosa Venizelosa jest świetnie skomunikowany z centrum Aten. Przedstawiamy Wam istotne informacje dotyczące dojazdu z lotniska do greckiej stolicy. Lotnisko im. Elefteriosa Venizelosa jest głównym i największym lotniskiem w Grecji. Znajduje się w odległości 33 km od centrum miasta. Najdogodniejszym środkiem transportu z lotniska jest metro, choć jest to koszt 8 EUR (ulgowy 4 EUR). Tańszym wariantem są kursujące co 20-30 min. autobusy. Bilet kosztuje 5 EUR (ulgowy 2,5 EUR). Oprócz metra i autobusów, do centrum dojedziecie również autobusem dalekobieżnym, pociągiem, taksówką, lub prywatnym transferem.

City Break Ateny - komunikacja w mieście


Komunikacja miejska w Atenach jest znakomicie rozwinięta. Po mieście można przemieszczać się metrem (trzy linie metra o długości 73 km), autobusami, dostępną siecią 22 linii trolejbusowych – tabor jest bardzo zróżnicowany: można trafić zarówno na najnowsze, niskopodłogowe pojazdy, jak i starsze, nieco odrestaurowane, 27 - kilometrową trasą tramwajową, przy której znajduje się 48 przystanków, a także wypożyczonymi skuterami. Warto dodać, iż na wszystkie środki transportu obowiązuje jeden rodzaj biletów, które można zakupić w kioskach z gazetami (periptera), w automatach lub punktach obsługi na stacjach metra, a także w wybranych miejscach w centrum. Bilet należy skasować po wejściu do pojazdu, natomiast w przypadku metra i kolejki podziemnej na stacji przed wejściem. Bilet 70-minutowy wszystkie środki transportu kosztuje 1,2 EUR (ulgowy 0,60 EUR). Bilet dobowy na wszystkie środki transportu kosztuje 4 EUR, tygodniowy 10 EUR. 3-dniowy bilet turystyczny na wszystkie środki transportu łącznie z dojazdem z lotniska i na lotnisko kosztuje 20 EUR. 7- dniowy bilet turystyczny to koszt 50 EUR. Jazda bez ważnego biletu to wydatek rzędu 65 euro!

Na obszarze całych Aten funkcjonuje gęsta sieć autobusowa i trolejbusowa (kursują 5.00-24.30 co 10 min, w dni wolne co 30 min) oraz kilka linii nowoczesnych szybkich tramwajów. Przystanki autobusowe, trolejbusowe i tramwajowe są dobrze oznakowane, mają także rozkłady jazdy, jednak wyłącznie w języku greckim. Należy pamiętać o tym, że autobusy, tramwaje i trolejbusy zatrzymują się tylko na żądanie. Stojąc na przystanku zatrzymujemy je poprzez machnięcie ręką, zaś będąc w pojeździe przez naciśnięcie odpowiedniego przycisku.

Aglomerację przecina nowoczesna kolej podmiejska "Proastiakos", wzdłuż jednej z autostrad, docierając także na główne lotnisko. Miasto przecięte jest dwiema autostradami oraz opasane trzema ich odgałęzieniami. Jeśli chcecie zwiedzić okoliczne wyspy to zachęcamy do odwiwdzenia z portu w Pireusie z którego promem możecie się dostać na wszystkie większe wyspy. Na Kretę promy pływają dwa razy dziennie, rano o 6.00 i wieczorem o 21.00. Rozkład najlepiej sprawdzić na stronach internetowych lub w porcie.

City Break Ateny – Hop on Hop off!

Coraz bardziej popularnym sposobem na zwiedzanie miast są otwarte autobusy typu hop on, hop off. Taka możliwość jest również w Atenach. Kursują codziennie przez cały rok z wyłączeniem 1 stycznia, 17 listopada i 25 Grudnia. Bilet kupuje się u kierowcy, lub przez Internet.
Autobusy niebieskiej linii Pireus kursuje co 30 min. od 8:30 do 20:00 (kwiecień – październik) z Akti Miaouli (niedaleko terminalu skąd wypływają statki wycieczkowe).
Autobusy czerwonej linii odjeżdżają co 30 min. z Placu Syntagmy w godzinach od 8:30 do 21:00 (kwiecień – październik) i od 8:30 do 18:30 (listopad – marzec). Koszt biletu to 18 EUR (dziecko 8 EUR).
Autobusy kombinacji czerwono-niebieskiej linii łączą się na przystanku przy Akropolu. Dwudniowy bilet to koszt 22 EUR (dziecko 9 EUR) z trasą obejmującą Pireus. Trasa Hop On & Hop Off obejmuje 27 przystanków, m.in.: Akropol, świątynię Zeusa, Plakę, plac Syntagma, Uniwersytet, plac Omonoia, Keramejkos, Monastiraki, Psiri, Tezejon, Muzeum Narodowe, Muzeum Benaki, Galerię Narodową, targ ateński, stadion Panathenaikos.
Możecie wsiadać i wysiadać jak często chcecie. Ten rodzaj autobusu turystycznego daje niesamowitą możliwość elastyczności w zwiedzaniu. Minusy to brak przewodnika w języku polskim, a także brak kursów po zmroku. Więcej informacji znajdziecie np. tutaj.

Ładowanie...