X
Ładowanie...

Barcelona La Rambla

Odkryj najsłynniejszy deptak Barcelony! To tutaj kwitnie lokalne i turystyczne życie, mieszczą się najlepsze sklepy, restauracje, opera Liceu Theatre i secesyjny Dom Parasoli.
La Rambla w Barcelonie

La Rambla - jak dotrzeć?

La Rambla ciągnie się niemal przez całe centrum Barcelony. Słynny deptak liczy ponad 1 km długości i łączy znajdujący się w centrum miasta Placa de Catalunya z pomnikiem Krzysztofa Kolumba, który znajduje się na nabrzeżu, przy starym Porcie.

Dlaczego polecamy La Rambla?

Gwarny bulwar La Rambla to jeden ze słynniejszych symboli Barcelony, miejsce, które nigdy nie śpi! Wzdłuż La Rambla ciągną się liczne sklepy, restauracje, kawiarnie i bary. Kupić tu można praktycznie wszystko, od modnych ubrań, przez pamiątki, po obrazy i kwiaty. Tutejsze restauracje serwują kuchnię całego świata oraz przysmaki tradycyjnej kuchni hiszpańskiej i katalońskiej. La Rambla pełna jest turystów i mieszkańców Barcelony, a także ulicznych artystów, grajków i mimów. Według badań dziennie deptak przemierza ok. 150 tyś. osób. Niestety nie brak również na niej licznych kieszonkowców, a o miejscu tym krążą legendy, iż nie ma turysty, który nie zostałby choć raz okradziony na La Rambla.

Warto zobaczyć na La Rambla

Wzdłuż La Rambla wytrawne oko odnajdzie także ciekawe architektoniczne detale oraz muzea. Warto zwrócić uwagę na Casa Bruno, czyli Dom Parasoli. Jest to secesyjny budynek ozdobiony orientalnym smokiem na ścianie. Na La Rambla znajdują się także między innymi Muzeum Figur Woskowych umieszczone w XIX-wiecznym budynku czy Bajkowy Las (El Bosc de les Fades), gdzie wśród gęstwiny sztucznych drzew wyłania się Czerwony Kapturek, zaś z lustra spogląda na fotografujących tajemnicza postać.

Skąd pochodzi nazwa La Rambla?

W miejscu La Rambla znajdowało się niegdyś koryto rzeki spływającej do morza. Gdy wyschnęła, powstał gwarny i licznie odwiedzany bulwar. Nazwa ulicy oznacza w języku hiszpańskim i katalońskim oznacza przerywany przepływ wody. Słowo pochodzi od arabskiego “raml” - co oznacza piaszczyste koryto rzeki.

Czy La Rambla to jedna ulica?

W rzeczywistości La Rambla to ciąg 5 przechodzących w siebie alei. Dodatkowo w 1990 zdecydowano, iż w skład La Rambla wejdzie również drewniane molo w porcie. W skłąd deptaku wchodzą:

Rambla de Canaletes

Na początku tej alei usytuowana jest fontanna, przy której piłkarska drużyna FC Barcelona wraz z fanami świętuje swoje zwycięskie mecze. Jak głosi legenda kto się napije z tej fontanny zawsze będzie wracał do Barcelony.

Rambla dels Estudis (Rambla ptaków)

Jeśli nazwa ulicy kojarzy się Wam z nauką, to jest to dobrze skojarzenie. Na początku XV w. mieścił się tu pierwszy barceloński uniwersytet. Niestety po czterech stuleciach podupadł, a jego miejsce zajeły...ptaki. To tutaj przz blisko 150 lat sprzedawano rozmaite gatunki papug, kanarków i innych krzykliwych istot prosto na ulicy. W 2010 roku po protestach obrońców praw zwierząt targ ptaków zamknięto i zakazano sprzedaży żywych stworzeń.

Rambla de les Flors (Rambla kwiatów)

Ten odcinek La Rambla to jedyne w Barcelonie miejsce, gdzie w XIX w. można było handlować kwiatami. Mnogość stoisk późnych do godzin nocnych czaruje kolorami i zapachami. Dodatkowo tu również znajdziecie ulicznych artystów - grajków, mimów, aktorów, którzy zadziwiają tu publiczność.

Rambla dels Caputxins

Kiedy stoiska z kwiatami nagle się skończą, a Waszym oczom ukarze się ogromna mozaika na ulicy - to znaczy że jesteście już na czwartym odcinku La Rambla. Dzieło, które widzicie powstało dzieki Joan Miró - słynnemu surrealiście (jego podpis możecie zobaczyć na jednej z kafelek). Innym dziełem godnym uwagi jest Palau Guell - jeden z pierwszych budynków Antonio Gaudiego. Po prostu musicie zobaczyć jego oryginalną klatkę schodową.

Rambla de Santa Monica

Teatre Pincipal, Arc del Teatre czy Centre d'Art Santa Mónica to tylko kilka wyjątkowych miejsc tego ostatniego odcinka La Rambla. Dalej ukarze się Waszym oczom ogromna 52 metrowa kolumna Krzysztofa Kolumba oraz najważniejszy budynek średniowiecznej Barcelony - Drassanes z Muzeum Morskim w jednym ze skrzydeł.