X
Ładowanie...

Park Guell

Przenieś się do bajkowego świata Gaudíego! Park Güell urzeka fantazyjnymi kształtami, barwnymi mozaikami i wspaniałą panoramą Barcelony, która rozciąga się z głównego tarasu.

Dojazd i podstawowe informacje

Park Guell w Barcelonie

Bajkowy Park Guell to jedno z największych dzieł wspaniałego wizjonera, Antonio Gaudiego. Położony jest on w dzielnicy Gracia, na wzgórzu na północ od centrum miasta. Jest to jedno z wielu pięknych i baśniowych dzieł tego genialnego człowieka, jakie znajdziemy w Barcelonie.

Dojechać tutaj można bez większych utrudnień - z centrum miasta można złapać autobus linii 24 lub metro. Park otwarty jest codziennie aż do zmroku. Nie można wyjechać z Barcelony nie będąc w tym magicznym miejscu!

Od niedawna wstęp do Parku Guell jest odpłatny. Aby uniknąć kolejek i nieco zaoszczędzić bilety można zakupić również wcześniej przez Internet, na oficjalnej stronie Parku Guell.

Dlaczego warto zobaczyć to miejsce?

Początkowo Park Guell miał być piękną dzielnicą z rezydencjami i wąskimi alejkami, ostatecznie jednak wybudowano tutaj zaledwie dwa domy, a park otworzono dla mieszkańców Barcelony w 1992 roku. Miejsce to jest wpisane na listę UNESCO, jako doskonały przykład architektury idealnie spójnej z otaczającą go przyrodą. Bajkowy krajobraz, baśniowe rzeźby, mnóstwo kolorów i wspaniałej roślinności - to główne atuty parku, które pozostawiają po sobie niezapomniane wspomnienia. Gaudi nakazał zasadzenie typowo śródziemnomorskiej flory, która doskonale podkreśla barwne dzieła mistrza.

Co tu znajdziecie?

Na wprost wejścia do parku znajdują się słynne schody ze zjawiskową salamandrą-smokiem zbudowaną z mozaiki w stylu trencadis, przy której każda osoba odwiedzająca to miejsce musi mieć zrobione zdjęcie. U szczytu schodów znajduje się Sala Stu Kolumn, zwana również Salą Hipostila. To właśnie tutaj znajduje się 68 monumentalnych filarów podtrzymujących cały plac, jaki zbudowano powyżej. Głównym punktem całego parku jest plac otoczony falistą ławką stworzoną z mozaiki barwnego szkła i ceramiki. Jest to najdłuższa ławka świata mierząca aż 110m! Plac ten miał być miejscem spotkań i odpoczynku dla mieszkańców. Dominujące barwy: żółty, niebieski i zielony symbolizowały dla Gaudiego wiarę, nadzieję i miłość, natomiast odcienie różu były hołdem dla Matki Boskiej. Z placu alejką dotrzemy do domu Gaudiego, gdzie sam artysta mieszkał w latach 1906-1925, a gdzie obecnie znajduje się muzeum. Park Guell to nie lada atrakcja dla wszystkich osób odwiedzających piękną i słoneczną Barcelonę. Widok stąd rozpościera się na całe miasto, a więc jest to doskonałe miejsce na romantyczne spacery o zachodzie słońca.