X
Ładowanie...

Barcelona Sagrada Familia

Zobacz najwspanialsze dzieło Gaudíego! Sagrada Família, to jedyna w swoim rodzaju katedra, która zachwyca rozmachem i kształtem przypominającym żywy organizm.

Sagrada Familia - jak się tam dostać?

Sagrada Familia w Barcelonie

Sagrada Familia znajduje się w centrum Barcelony, przy Carrer de Mallorca 401. Najlepiej dotrzeć tam metrem. Wystarczy wysiąść na stacji metra L2 lub L5 o nazwie Sagrada Familia. W pobliżu znajduje się również wiele przystanków autobusowych, do których dostać się można z każdego zakątka Barcelony. Główne wejście do Sagrada Familia przeznaczone dla turystów indywidualnych zlokalizowane jest od ulicy Carrer de Sardenya.

Sagrada Familia - Godziny otwarcia i cena wstępu

Sagrada Familia czynna jest cały rok. W okresie zimowym od października do marca w godzinach 9:00 - 18:00, zaś w okresie letnim od kwietnia do września w godzinach 9:00 - 20:00. Koszt pojedynczego biletu uprawniającego do wstępu do Sagrada Familia wynosi 14,80 € (12,80 € dla studentów i emerytów). Aby wejść na wieże bazyliki należy kupić bilet w cenie 19,30 €. Osoby zamierzające zobaczyć Muzeum Gaudiego, znajdujące się w Parku Guell, mogą także zakupić wspólny bilet w cenie 18,30 €.

Dlaczego warto zobaczyć Sagrada Familia?

Sagrada Familia, inaczej Przebłagalna Świątynia Świętej Rodziny to prawdziwy symbol Barcelony. Tak jak będąc w Paryżu należy zobaczyć Wieżę Eiffla, tak będąc w Barcelonie nie można pominąć tego miejsca.

Sagrada Familia jest secesyjną budowlą autorstwa Antonio Gaudiego, której budowa trwa nieprzerwanie od ponad 100 lat - nie powinny dziwić więc towarzyszące jej dźwigi budowlane. Zapoczątkowano ją w 1882 roku, a planowane ukończenie nastąpić ma w 2026 roku, w setną rocznicę śmierci jej architekta. Sagrada Familia uznawana jest za największe dzieło Gaudiego, który poświęcił jej większość swojego życia.

Czym zachwyca ta rzymskokatolicka świątynia? Przede wszystkim swoim nietypowym wyglądem, obok którego nikt nie przechodzi obojętnie. Fasady Sagrada Familia przedstawiają życie Jezusa. Zdobienia i liczne rzeźby ukazują Świętą Rodzinę, anioły, zwierzęta oraz rośliny. Budowla składa się obecnie z 8 (zaplanowanych jest 18) strzelistych wież, które mierzą nawet do 170 metrów i symbolizują postacie biblijne. Po ukończeniu budowy, Sagrada Familia ma stać się najwyższym kościołem na świecie. Szczególne wrażenie robi również wnętrze świątyni, mające symbolizować święte miasto - Jerozolimę. Jej przestrzenność, naturalne oświetlenie oraz mnogość detali i ornamentów zapierają dech w piersiach. W krypcie znajduje się także grób samego Antonio Gaudiego.

Sagrada Familia zdecydowanie jest miejscem, które należy zobaczyć odwiedzając Barcelonę. Mimo, iż budowla nie jest jeszcze ukończona, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.