X

City Break Bari

City Break Bari - wszystko, co warto wiedzieć

City Break Bari - Top 10 atrakcji

Położone nad Adriatykiem urocze Bari, niegdyś rzymska osada zwana Barium lub Barion, zajmuje zaledwie 116 mkw, jest też stolicą prowincji Bari i regionu Apulia. Niezwykłe miejsce kusi swą urodą, spokojem oraz włoską gościnnością. Wybierz się na City Break do Bari , jeśli marzysz o znakomitym włoskim jedzeniu, malowniczych krajobrazach, pięknych zabytkach i błogim lenistwie – poczuj dolce vita.

1. City Break Bari – daj się zauroczyć apulijskiej przyrodzie

W południowo-wschodniej części półwyspu Apenińskiego, w regionie Apulii, na tzw. ostrodze włoskiego buta, w trakcie City Breaka odnajdziesz piękne krajobrazy, które kuszą turystów przez cały rok, głównie w sezonie letnim. Niemal prosto z Adriatyku wyłaniają się urwiste, białe zbocza, a na nich rośnie bujna roślinność. Zobacz słynne gaje oliwne, winorośla w dolinie, figowce ciężkie od owoców, wreszcie lasy, ogromne wzgórza. To w tej przepięknej scenerii rosną dobra włoskie, z których słynie cały kraj – oliwki, winogrona i inne słodkie owoce.

2. City Break Bari – spaceruj i chłoń romantyczną atmosferę miasta!

Bari, jak i Apulia w ogóle jest idealna dla romantyków – spodoba się tu nie tylko miłośników przyrody. Podczas City Breaka wybierz się na spacer wąskimi uliczkami, odkrywaj dziesiątki zabytków o ogromnej wartości historycznej. Bari jest uroczym przykładem śródziemnomorskiego miasteczka, w którym zagubisz się między wąskimi, kamiennymi uliczkami, które prowadzą coraz wyżej i dalej, wijąc się z pozoru bez celu i bez końca. Schody są wprawdzie strome, ale możesz przysiąść na kawie czy wstąpić do maleńkich sklepików z lokalnymi wyrobami, m.in. rękodziełem.

3. City Break Bari – zobacz zabytki słynne w całych Włoszech

Koniecznie zwiedzaj też liczne zabytki, m.in. okoliczną, piękną katedrę oraz bazylikę św. Mikołaja (patrz niżej). Do najcenniejszych zabytków należy XIII-wieczny zamek cesarza Fryderyka II, w XVI wieku przebudowany w stylu renesansowym. Z kolei katedra pochodzi z XII wieku i stanowi przykład architektury gotyckiej z cechami sztuki normandzkiej.

4. City Break Bari – udaj się na zamki, podziwiaj pałace!

Zamek w Apulii, oddalony od Bari o ponad 50 km, słynny Castel del Monte stanowi unikalny przykład średniowiecznej architektury wojskowej. Zachwyca niemal doskonałym połączeniem elementów klasycznego antyku, muzułmańskiego Wschodu oraz gotyku z Europy Północnej. Koniecznie zobacz też podczas City Breaka Castello Normanno Svevo wybudowany przez Rogera II z Sycylii w 1131 roku, a odbudowany przez cesarza Fryderyka II z Hohenstaufenów. Wart uwagi jest też pałac Sforzów z XVI wieku.

5. City Break Bari – zobacz miejsce pochówku królowej Bony

Wśród romańskich budowli w Bari warto też wymienić bazylikę Św. Mikołaja (San Nicolo) z XI wieku. Ciekawostką jest, że słynna królowa Bona pochodziła właśnie z Bari. Znajduje się tu zbudowany w 1593 roku nagrobek królowej Polski pochodzącej z dynastii Sforzów, która panowała w Bari. Królowa jednak opuściła Polskę przez konflikt z synem.

W trakcie City Breaka możesz zobaczyć nagrobek królowej - znajduje się on właśnie w bazylice św. Mikołaja Cudotwórcy. Warto dodać, że w mieście zachował się również XVI-wieczny pałac Bony.

Pełna majestatu bazylika jest miejscem, gdzie przechowuje się też relikwie św. Mikołaja (w kryptach). Ta romańska budowla uchodzi za symbol miasta i jeden ze zdecydowanie najcenniejszych zabytków architektury romańskiej w całych Włoszech.

6. City Break Bari – udaj się na zakupy - wolisz targ czy butiki?

Bari słynie nie tylko jako stolica regionu Apulia czy z uroczej Starówki oraz białych tradycyjnych domków. Jest ponadto znanym centrum naukowym, są liczne centra handlowe, luksusowe butiki, modne sklepy. Miłośnicy relaksu, plażowania, zwiedzania, ale zakupów poczują się jak w raju! Wybierz się koniecznie na targi państw śródziemnomorskich i bliskowschodnich ‘Fiera del Levante’.

7. City Break Bari – poznaj nowoczesne oblicze miasta

Bari, jak na stolicę regionu przystało, ma też nowoczesne oblicze – wybudowano m.in. nadbrzeżną promenadę, która stała się niemal drugą atrakcją, tuż obok historycznej Starówki. Turyści chętnie odwiedzają. Miasto posiada piękny Teatr Petruzzelli. Turyści chętnie odwiedzają miejskie muzea, takie jak Muzeum Archeologiczne z kolekcją pięknych waz i Muzeum Sztuk Bizantyjskich zwane Pinakoteka.

8. City Break Bari – zobacz bielone domki Trulli – wizytówkę regionu

Wybierając się na City Break do Bari, koniecznie poświęć trochę czasu na zwiedzanie najbliższej okolicy. W okręgu Taranto leży słynna dolina dei Trulli z białymi domeczkami, których nazwa pochodzi właśnie od doliny (‘trulli’). Wpisane zostały na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Te niepowtarzalne budowle z dachami w kształcie stożka, powstały przed wiekami ze skał wapiennych. Najwięcej znajduje się ich w mieście Alberobello.

9. City Break Bari – rozsmakuj się w kuchni regionalnej!

Nizina Apulii bywa nazywana spichlerzem czy piwniczką Włoch – udaj się na City Break do miejsca, gdzie produkuje się aż 35% wina i oliwy z oliwek. W regionalnej kuchni królują produkty lokalne, nieprzetworzone, m.in. ryby, owoce morza oraz warzywa. Polecamy przysiąść w jednej z licznych tratorii czy restauracji i zamówić m.in. bruschettę apulijską faszerowaną bakłażanem, najsłynniejszy w tym regionie makaron orecchiette z rukolą i pomidorami lub krewetkami, aromatyczną, gęstą zupę rybną z owocami morza, doradę z grilla czy faszerowane kalmary. Morza Adriatyckie i Jońskie zapewniają mieszkańcom bogactwo ryb i owoców morza – niezwykle cenione są tutejsze ostrygi i małże z zatoki Tarenckiej, choć wody te obfitują także w kalmary, mątwy, ośmiornice, sardynki, jeżowce czy popularne anchois.

W okolicy są zaś rozległe pastwiska dla owiec i kóz – jagnięcina i koźlina są ulubionymi mięsami Apulijczyków, choć cenią też wieprzowinę, gdyż produkują z niej wiele gatunków wędlin. Piekarze apulijscy specjalizują się zaś w focacci oraz pizzy wypiekanej zarówno z mąki pszennej, jak i po prostu z ziemniaków. Dodatki są rozmaite - warzywne, mięsne, z owocami morza, rybami, ale też z samymi ziołami lub solą.

10. City Break Bari – skosztuj także lokalnych win!

Apulia, obcas włoskiego buta, to długi i płaski region, na którym doskonale rosną winorośla – słynie jako najbardziej płodny z włoskich regionów, jeśli chodzi o produkcję winogron i mocnych czerwonych win. Miejsce to słynie m.in. z produkcji doskonałych win. W przeszłości producenci osiągali nawet lepsze niż na Sycylii czy w Wenecji Euganejskiej. Mimo że Apulia obecnie nie przoduje w produkcji, warto skosztować tutejszych win. Tym bardziej że apulijscy producenci zaczęli zwracać większą uwagę na jakość. Wybór jest niezwykle szeroki – wytrawne, bardziej zrównoważone, czerwone, białe, ale i modne różowe. Na uwagę zasługują też coraz popularniejsze wina słodkie i półsłodkie (wytwarzane zarówno z rodzimych, jak i obcych winorośli).

Do win zaś koniecznie skosztuj wyrabianych przez miejscowych serów. Obejmują one całą gamę pecorino, ale pochodzi stąd też słynna burrata (miękkie, kremowe wnętrze). Warto też wymienić ser Caciocavallo słynny na terenie Apulii, głównie na półwyspie Gargano.

City Break Bari - transfer z lotniska

Port lotniczy Bari im. Karola Wojtyły (L'Aeroporto di Bari-Palese lub Aeroporto Karol Wojtyła) znajduje się niecałe 10 km od Bari, stolicy regionu Apulia, na południu półwyspu. Jest zarazem głównym lotniskiem tego włoskiego regionu. Do dyspozycji pasażerów jest jeden wielopiętrowy terminal, liczne restauracje, kawiarnie, sklepy, bankomaty, kantor. Jest też możliwość korzystania z Internetu oraz specjalnej poczekalni dla VIP-ów. Zapewniono również udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i matek z dziećmi. Punkt informacji lotniskowej znajduje się z kolei na poziomie hali odlotów, obok kas biletowych.

Z lotniska do centrum

Wypożyczony samochód: na lotnisku można wypożyczyć samochód - działa tu wielu przedstawicieli różnych firm (m.in. Maggiore Rent, Europcar, Hertz, Avis). Można ponadto wypożyczyć auto przez Internet. Droga do centrum jest bardzo dobrze oznakowana.

Taksówka: postój taksówek znajduje się przed terminalem. Kurs do centrum Bali trwa ok. 25 minut. Można też dokonać rezerwacji przez Internet.

Autobusy: do centrum miasta (Piazza Moro) dojedziesz autobusem miejskim linii nr 16 (kursuje od 05.00 do 23.00). Odjazdy są planowane co ok. 40-60 minut. Na miejsce dojedziecie w ok. 40 minut. Bilet kosztuje ok. 1,20 euro.

Autobus firmy Tempesta: bezpośrednie połączenia na trasie lotnisko – dworzec. Przejazd potrwa około 25 minut, a za bilet zapłacicie 4,15 euro.

Pugliairbus: oferuje przejazd między lotniskami Brindisi, Foggia i Bari. Dodatkowo dostępne są połączenia z lotniska Bari do Taranto i Matera, jeśli chcielibyście udać się właśnie tam na słoneczne wakacje.

Transfer zorganizowany: często jest też możliwość zorganizowania transferu z lotniska przez personel Waszego hotelu - zwykle jest to usługa odpłatna.

City Break Bari - komunikacja w mieście

Zwiedzanie Bari oraz całego malowniczego regionu Apulii znacznie ułatwią różne środki transportu - wybierz ten, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom oraz stylowi zwiedzania. Polecamy wypożyczyć samochód lub skuter, aby samodzielnie odkrywać malownicze zatoczki i urocze zakątki, a także maleńkie miasteczka. Możecie wypożyczyć samochód także przez Internet, na etapie planowania podróży - nasi konsultanci chętnie Wam pomogą. Jeśli jednak obawiacie się samodzielnych wojaży, możecie też wsiąść w taksówkę, pociąg lub autobus, a nawet przeprawić się promem - zależnie od miejsca, w którym chcecie się znaleźć. Sieć autobusów jest w całych Włoszech dobrze rozwinięta, co znacznie ułatwi zwiedzanie.

Wypożyczenie samochodu: najwygodniejszą opcją jest samodzielne podróżowanie, ale nie każdy to lubi. Jeśli nie obawiacie się jazdy po obcym państwie i krętych drogach, zdecydowanie polecamy ten środek transportu - w okolicy jest mnóstwo miejsc, które warto zobaczyć. Najlepszym sposobem, aby do nich dotrzeć jest wynajem samochodu. Warto przygotować program zwiedzania, ale najprzyjemniej podróżuje i zwiedza się spontanicznie. Zarówno my, jak i personel wybranego hotelu chętnie służy pomocą z formalnościami.

Taksówka: jedną z opcji, choć drogą, są też taksówki - działają tu czołowe korporacje. Warto korzystać ze sprawdzonych przewoźników. Kurs można zamówić też przez Internet.

Autobusy: najpopularniejszy środek transportu. Przewoźnik Amtab Bari zapewnia kompleksową obsługę na terenie Bari, ale i poszczególnych dzielnic. Wiele linii przecina centrum, dzięki czemu można od razu nieco zobaczyć, a także wysiąść w trakcie podróży, jeśli coś nas zainteresuje i od razu zwiedzać. Bilety nie są drogie - za jednorazowy (75-minutowy) należy zapłacić ok. 0,75 euro, a za wieloprzejazdowy (jednodniowy) - 1,80 euro.

Pociąg: przedsiębiorstwo kolejowe Ferrovie Sud Est oferuje pociągi z Bari do serca regionu Apulia. Trasa wiedzie krętymi trasami, niezwykle malowniczymi i bujnymi od zieleni. Można dojechać do wielu głównych atrakcji turystycznych. Ponadto stacja Bari Centrale jest jedną z największych we Włoszech i można z niej dojechać nawet do Pescary, Mediolanu czy Rzymu.

Prom: Bari jest ponadto miastem portowym - warto wybrać się w rejs promem. Jeśli chcielibyście zorganizować sobie łączony City Break przeprawicie się nawet do portów w Chorwacji, Grecji czy Albanii. Podróż potrwa cały dzień (a czasem dłużej, zależnie od kierunku), ale zdecydowanie warto - polecamy podróż z Bari m.in. do Splitu. Zobacz także: City Break Split.

Spacer: centrum Bari zajmuje niewielki obszar, toteż najlepiej przemieszczać się na własnych nogach i zwiedzać jak najdokładniej. Wszystko zobaczysz w swoim tempie, racząc się po drodze kawą, lodami, ale i atmosferą Starówki oraz zapachem morskiej bryzy.

Ładowanie...