X

City Break Belgia

City Break - wszystko, co warto wiedzieć

Belgia - najważniejsze informacje o kraju

Belgia to państwo dla nas kojarzące się zawsze z Unią Europejską, której władz siedziba znajduje się właśnie w belgijskiej stolicy. A co nas czeka podczas wypadu na city break tutaj?

Belgia jest państwem federacyjnym, leżącym w zachodniej Europie, w południowej części Niderlandów. W większości to kraj nizinny o rozbudowanej sieci rzek, tworzącej m. in. granicę Belgii z Holandią. Oprócz Holandii Belgia graniczy jeszcze z Francją, Luksemburgiem i Niemcami.

Belgia to monarchia konstytucyjna, w której zasadnicze rządy leżą w gestii dwuizbowego parlamentu. Świadomość narodową Belgia zyskała znacznie wcześniej, ale samodzielnym państwem zaczęła być późno, dopiero ok. 1830 roku. Przedtem musiała jednak wywalczyć swą niepodległość z Holandią. Atakowana podczas dwóch wojen światowych, mimo deklarowanej neutralności, porzuciła tę opcję po II wojnie wstępując do NATO.

Z czego słynie Belgia?

Belgia jest idealnym miejscem na city break dla tych, którzy kochają dobrze zjeść, bo kraj ten słynie całym szeregiem smakołyków. I choć nie tylko na kuchni sława Belgii się opiera, kraj ten uczynił u siebie perfekcyjnymi kilka specjalizacji: czekoladki, piwo oraz… koronczarstwo i tkactwo. To zaś sugeruje, jakim rodzajem pamiątek powinniśmy się interesować podczas city break w Belgii.

Najważniejsze miasta Belgii to stołeczna Bruksela, poza tym Antwerpia, Gandawa, Charleroi, Liege, Brugia oraz Namur. Przy czym oczywiście kilka z nich to obowiązkowy punkt odwiedzin podczas city break.

Bruksela - atrakcje stolicy Belgii

I tak – Brukselę warto poznać, nie tylko dla architektury, choć jest ona rzeczywiście powodem do wielu zachwytów, taka tu ilość zabytków tej miary co gotyckie katedry. Takie miejsca, jak Grand Place, Hôtel de Ville, Maison du Roi czy Galeries St-Hubert, są obowiązkowym punktem do odwiedzin podczas city break w Brukseli. Nie zwiedzie się tu również miłośnik secesji – choćby dom Victora Horty wzbudzi zachwyt każdego zwolennika tej sztuki. Obowiązkowe również fotki przy fontannie siusiającego chłopca, będącego symbolem stolicy Belgii. Również wizyta w Atomium – miejscu, gdzie najlepiej można poczuć, czym jest wyrażenie szacunku wobec potęgi nauki i dzieł rąk ludzkich w wiedzę wyposażonych. O atrakcjach samej Brukseli można by napisać osobną książkę.

Belgia - co warto zobaczyć?

Poza stolicą i jej licznymi jeszcze walorami, warto podczas city break poznać i inne zabytkowe miasta. Błędem byłoby pominięcie katedr w Brugii, Mechelen oraz Gandawie. Belgia, jako kraj zdecydowanie katolicki, obfita jest właśnie w urzekające urodą świątynie. Króluje gotyk, miłośnicy tego zatem stylu, mogą sobie urządzić satysfakcjonującą wycieczkę śladem gotyckich katedr.

Ale i świeckich pomników przeszłości godnych zapamiętania nie brak do zwiedzania na city break po Belgii. Ci, którzy cenią sobie sztukę wojenną, powinni poznać cytadelę w Namur. Miejsce to jest silnie ufortyfikowanym miastem, które zachwycać może nie tylko strategicznym rozmachem architektów, ale również malowniczym położeniem na skalistym wzgórzu.

Kto nie znał wcześniej tajemniczego słowa „beginki”, odbywając city break w Belgii, będzie mógł odkryć ich tajemnice. Wystarczy zwiedzić Wielki Beginaż w Leuven. Miejsce zamieszkania tego szczególnego stowarzyszenia kobiet zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Kiedy jechać do Belgii?

Do Belgii warto jest wpaść na city break w okresie Bożego Narodzenia. Ten katolicki kraj w okresie adwentu organizuje naprawdę uroczyste obchody przygotowań. Nastrój świąteczny panuje już od listopada, warto zatem uwzględnić to w swoich planach. Klimat raczej nie odstraszy nas surowością, a dla odmiany lato nie zmęczy upałami. Dla tych, co nie lubią skrajności, city break w Belgii będzie zatem dobrym wyborem. Warto jednak wziąć coś przeciwdeszczowego, opadów tu sporo.

Belgijska kuchnia

Kuchnię Belgii powinien obowiązkowo poznać każdy miłośnik frytek. To ona jest podobno ojczyzną tej właśnie potrawy, serwowanej tu niezbyt zdrowo – z majonezem. Również belgijskie gofry są najlepsze podobno na świecie. Rzeczywiście, city break bez spróbowania kilkorga, będzie poważnym ominięciem okazji dla poczucia rozkoszy podniebienia. Inne specjały? To na przykład krokiety krewetkowe z wybrzeża, potrawy ze szparagów z Mechelen lub gulasz z kurcząt w Gandawie. Prawdą jest, że co miejsce, to nowa specjalność, uniwersalny zaś jest ser i moc gatunków piwa do popicia.

Belgia - komunikacja publiczna

Jak poruszać się po Belgii? Tu jak mało gdzie, bardzo zachwala się na city break pociągi. Mnóstwo połączeń kolejowych, zatem i mnóstwo pociągów. No i wyjątkowo niskie w stosunku do zarobków ceny biletów! Przy czym to ostatnie dotyczy również pociągów Intercity o podwyższonym standardzie – niewiarygodne, ale ceny za tę opcję nie przewyższają cen za pociągi osobowe. Idealną opcją będzie kupno biletu sieciowego. Zwiedzanie kilku miast nie tylko nie przysporzy problemów, ale jeszcze będzie bardzo ekonomiczną opcją. A dodatkowy walor? Warto spojrzeć na zdjęcia np. dworca z Antwerpii. Wart zwiedzenia nawet bez wsiadania w pociąg.

Belgia - ważne informacje

Belgia nie powinna odstraszyć nas rzadkimi chorobami ani koniecznością szczepień. Podczas pobytu city brak w Belgii, pomocy w razie problemów szukajmy w naszej ambasadzie w Brukseli, przy Rue Stevin 139.

Ładowanie...