X

City Break Berlin

City Break Berlin - wszystko, co warto wiedzieć

City Break Berlin - Top 10 atrakcji

City Break to wspaniała okazja, aby poznać stolicę Niemiec - Berlin bez wątpienia warto zobaczyć, gdyż nie bez powodu słynie ono jako miasto dynamiczne, nowoczesne, niezwykle chętnie odwiedzane przez miłośników sztuki, muzyki, a także historii. Ślady burzliwych losów wciąż dostrzeżesz w odrestaurowanych zabytkach, mimo że z biegiem lat powstały tu również nowe atrakcje turystyczne. Berlin stanowi jedno z najpopularniejszych miast w Niemczech - jest idealne na 3-dniową wycieczkę. Panuje w nim niezwykły wielokulturowy klimat oraz gościnna atmosfera. Poniżej polecamy wybrane atrakcje, choć ich lista jest znacznie dłuższa i zależna od zainteresowań.

1. City Break Berlin – przekrocz bramę, która przedzielała miasto!

Brama Brandenburska obecnie stanowi symbol jedności Niemiec, mimo że dawniej przedzielała Berlin na dwie części - zachodnią oraz wschodnią. Po spektakularnym upadku muru dnia 22 grudnia 1989 roku nastąpiło jej oficjalne otwarcie. Obecnie zalicza się ją do najpiękniejszych przykładów niemieckiego klasycyzmu - koniecznie udaj się tu w czasie City Break Berlin. Bramę wybudowano w latach 1788-1791 według projektu opartego na architekturze akropolu ateńskiego. Co ciekawe, zabytek ten umieszczono na niemieckich rewersach monet. Ponadto od 2002 roku zamknięto ruch samochodowy na placu Paryskim przy Bramie Brandenburskiej, co dodatkowo ułatwi Wam tanie zwiedzanie.

2. City Break Berlin – zobacz słynny mur berliński!

Niezwykła jest również East Side Gallery, pozostałość po murze berlińskim, gdzie z pewnością odczujesz efekt najnowszej tragicznej historii Berlina. Mieszkańcy, zamiast wyburzyć resztki muru całkowicie, postanowili zachować jego fragment jako pamiątkę i przestrogę na przyszłość. Postanowiono ponadto oddać mur artystom z całego świata, aby dowolnie go pomalowali i stworzyli w ten sposób swoistą galerię. Udaj się tu w trakcie City Break Berlin, a wcześniej zobacz szczegóły na oficjalnej stronie.

East Side Gallery zyskało w ten sposób dodatkową sławę i stało się jednym z obowiązkowych punktów programu zwiedzania Berlina. Wybrane prace graffiti - m.in. pocałunek Ericha Honeckera i Leonida Breżniewa - to jedne z wizytówek miasta. Z kolei w 2009 roku z okazji 20. rocznicy obalenia muru berlińskiego liczni artyści odnowili jego wygląd, malując go ponownie.

3. City Break Berlin – zachwyć się perełką Berlina!

Plac Paryski, czyli kwadratowy Pariser Platz, mieści się po wschodniej stronie Bramy Brandenburskiej. Obecnie nazywany jest perełką Berlina, ale także jest jednym z najpiękniejszych placów w całej stolicy. Podziwiaj w trakcie City Break Berlin powstałe wokół placu eleganckie wille miejskie, dostojne budynki ambasad czy słynny luksusowy hotel Adlon. Plac ten robi ogromne wrażenie, mimo że do dziś został zrekonstruowany jedynie w części. W przeszłości odbywały się na nim defilady wojskowe, ale w trakcie II wojny światowej został mocno zniszczony, odzyskał świetność po zjednoczeniu Berlina.

4. City Break Berlin – podziwiaj mnogość zabytków!

Będąc w sercu Berlina, stąpasz od zabytku do zabytku - podziwiaj podczas City Break Berlin także m.in. Gendarmenmarkt - przepiękny plac, na którym stoją dwie katedry (Niemiecka oraz Francuska), wieżę Grunwaldzką na 79-metrowym wzgórzu Karlsberg w pobliżu jeziora Wannsee, Pałac Charlottenburg – zespół pałacowo–parkowy, Kolumnę zwycięstwa – obelisk zwieńczony posągiem Nike; Uniwersytet Humboldta; Czerwony Ratusz; Pomnik Pomordowanych Żydów Europy między Bramą Brandenburską i placem Poczdamskim; symbol zwycięstwa Prus w wojnie z Danią, Francją oraz Austrią. Twoja 3-dniowa wycieczka będziecie niezwykle intensywna!

Koniecznie w trakcie City Break Berlin zobacz także Reichstag - gmach parlamentu w stylu neorenesansowym, który obecnie zachwyca kolekcją sztuki Bundestagu oraz sztuki współczesnej; kopułę Reichstagu - jedną z wizytówek i symboli Berlina; Alexanderplatz - centralny węzeł komunikacyjny; kultowe miejsce spotkań, a także Boulevard der Stars, czyli aleję gwiazd przy ulicy Potsdamer Strasse. daj się też na Wyspę Muzeów i zwiedzaj wybrane ekspozycje zgodnie ze swoimi zainteresowaniami - polecamy m.in. Muzeum Pergamońskie czy Starą Galerię Narodową.

5. City Break Berlin – korzystaj z licznych rozrywek!

W Berlinie zawsze się coś dzieje, więc 3-dniowa wycieczka będzie intensywna. Miasto nigdy nie śpi, nieustannie oferuje mnogość atrakcji zależnie od zainteresowań. W zasadzie codziennie są tu organizowane jakieś wydarzenia - dostosuj termin City Break Berlin do wybranego wydarzenia - rozrywkowego, kulturalnego czy sportowego. To miasto festynów, koncertów, spotkań w plenerze - uznawane za idealne miejsce do imprez masowych. Stolica Niemiec słynie m.in. z prestiżowego Festiwalu Filmowego, Festiwalu Świateł, biegu Sechs-Tage-Rannen, turnieju tenisowego German Open, koncertów w Filharmonii i Domu Koncertowym. Liczne imprezy są otwarte - idealne na tanie zwiedzanie.

6. City Break Berlin – skosztuj smaków Berlina!

Kuchnia niemiecka nie jest tak popularna jak np. włoska czy francuska - kojarzy nam się przede wszystkim z potrawami ciężkimi, tłustymi, smażonymi - np. sznyclem, golonką, kiełbasami, wędlinami, a także kartoflami i obowiązkowym kuflem piwa. Mimo że można uznać to za stereotyp, jest w tym sporo prawdy. Na szczęście Berlin ruszył z duchem czasu i proponuje również nowoczesną kuchnię, umiejętnie łączącą tradycję z najnowszymi trendami kulinarnymi - poznaj ją w trakcie City Break Berlin.

W menu znajdziecie różne propozycje, z których polecamy m.in. potrawkę z jajek z sosem musztardowym, sałatkę kartoflaną z boczkiem, lokalne kotlety mielone Berliner Buletten z dużą ilością czosnku Hackbraten, zupę fasolową na czerwonym winie, duszoną baraninę z cebulą i kminkiem serwowaną po berlińsku.

7. City Break Berlin – szeroki wybór piw na popitkę!

Wspomnieliśmy o licznych festiwalach organizowanych w Berlinie - jednym z nich jest także Międzynarodowy Festiwal Piwa, tzw. Internationales Berliner Bierfestival, odbywający się w dzielnicy Friedrichshain. Impreza stanowi prawdziwy trzydniowy raj dla piwoszy - świetna okazja na zorganizowanie wyjazdu City Break Berlin. W tym czasie około 320 browarów z ponad 80 państw zaprasza na degustacje swoich produktów. W trakcie imprezy spróbujecie piw różnych gatunków - w tym popularnego w Niemczech piwa pszenicznego, a czas dodatkowo będą Wam umilać liczne zespoły folkowe. Zobacz szczegóły na oficjalnej stronie.

Za berlińską piwną specjalność uznaje się m.in. Berliner Weisse ze słynnym syropem Waldmeister, ale liczni smakosze twierdzą, że piwo jest tak znakomite, że bezwzględnie nie można łączyć go z żadnym dodatkiem. Jedynie z kiełbasą w sosie curry, która stała się lokalnym przysmakiem po drugiej wojnie światowej, choć wiązało się to z brakiem innych produktów w domach, sklepach czy spiżarniach. Podczas 3-dniowej wycieczki skuś się też na te specjały!

8. City Break Berlin – miasto pokochają też dzieci!

Najmłodsi nie zaznają w Berlinie nudy - ogromne tereny zielone - parki, ogrody, wyjątkowe historyczne zoo, a także liczne niespodzianki sprawiają, że na każdym kroku dzieciakom oczy błyszczą nie tylko z zachwytu, ale i z wrażenia. Zabierz dzieciaki na City Break Berlin - wybierzcie się m.in. do interaktywnych muzeów, gdzie połączycie zwiedzanie miasta z zabawą, a także na wycieczkę statkiem czy przejażdżkę rowerową wersją taksówki przez Bramę Brandenburską. W przerwie złapcie zaś koszyk, kupcie kilka smakowitych lokalnych przekąsek i zorganizujcie sobie piknik w jednym z licznych parków. Prawdziwą przygodą będzie też dawny park rozrywki Spreepark, a w sezonie letnim różne imprezy na świeżym powietrzu - np. dziecięcy Karnawał Kultur.

9. City Break Berlin – przepis na wyjątkowy wieczór!

Berlin oferuje niezwykle szeroki wybór atrakcji także na wieczór - wybierz się w trakcie City Break Berlin na drinki do modnego pubu, kolację do nowej restauracji czy na imprezę do klubu nocnego, których w Berlinie nie brakuje. Świetnym pomysłem są też zakupy na Prenzlauer Berg, gdzie wzdłuż Kastanienallee zapraszają butiki oraz galerie. Jeśli zaś jesteś ciekaw najnowszych trendów w modzie i sztuce, udaj się na plac Rosenthaler Platz.

Szalej w wybranych dzielnicach - Torstraße słynie ze świetnych klubów, w których wieczory spędza młodzież - głównie artyści z młodej bohemy; przy Oranienburger Straße działa zaś tak wiele lokali, że codziennie można wybrać się do innej eleganckiej restauracji, z kolei w poddzielnicy Friedrichshain mieszczą się lokale i knajpki o alternatywnym klimacie, a między Sprewą i Schlesisches Tor znajdziecie kolejne najmodniejsze kluby w mieście.

10. City Break Berlin – nie zapomnij o Poczdamie!

W pobliżu Berlina leży także Poczdam, gdzie szybko dojedziesz pociągiem. Wybierając się na City Break Berlin, zyskujesz świetną okazję do podziwiania także Poczdamu! To miasto we wschodnich Niemczech, położone nad Hawelą, jest zarazem stolicą kraju związkowego Brandenburgia. Zachwycą Cię słynne i cenne zabytki - m.in. dawny pałac księcia Wilhelma Hohenzollerna czy dawna rezydencja cesarska, czyli zespół parkowo-pałacowy Sanssouci datowany na XVIII wiek, wpisany na Listę światowego dziedzictwa USESCO. Nie pomiń też łaźni rzymskich oraz oranżerii, Starego i Nowego Rynku, a następnie udaj się na spacer po zabytkowych uliczkach. Zwiedzając, skieruj się także pod ratusz, kościół św. Mikołaja, bramy miejskie.

W Poczdamie zauważysz też wiele wpływów międzynarodowych, głównie holenderskich - Holendrzy zostali tu zaproszeni przez Frederika Williama I jako doświadczeni budowniczy. Właśnie dla nich zbudował dzielnicę z ceglanymi budynkami, aby poczuli się jak w domu. Kwartał holenderski obecnie stanowi jedną z najważniejszych lokalnych atrakcji turystycznych.

Do Poczdamu najwygodniej dojedziesz z głównego berlińskiego dworca kolejowego Hauptbahnhof. Wybierz się na tanie zwiedzanie. Zobacz opcje dojazdu na stronie.

Możesz wsiąść w szybką kolej S-Bahn linii S7 albo wybrać pociąg regionalny oznaczony jako RE1 - należy wysiąść na stacji Potsdam Hbf.

City Break Berlin - transfer z lotniska


Berlin-Tegel to jedno z dwóch międzynarodowych lotnisk Berlina. Nieduża odległość od centrum, wynosząca zaledwie 8 km, oraz świetne skomunikowanie sprawiają, że jest to świetny punkt startowy wycieczki po stolicy Niemiec.

Z lotniska Berlin-Tegel do Berlina autobusem

Do lotniska dojeżdża kilka linii autobusów berlińskiej komunikacji publicznej. Wszystkie kursują co 10-15 minut, od 4:30. Ostatni pojazd komunikacji miejskiej rusza z Tegel 30 minut po północy. Przystanki znajdują się bezpośrednio przed wyjściami z terminali A i B. Najszybciej dojedziemy linią TXL, której trasa przebiega przez berliński dworzec główny, pod Bramą Brandenburską, aż do Alexanderplatz. Przebycie całego tego odcinka zajmuje około 37 minut, a do centrum miasta wjeżdża się po nieco ponad 20. Z Tegel złapać można również autobus X9, który z lotniska dowiezie nas do Ogrodu Zoologicznego w 20 minut. Z racji tego, że jest to linia ekspresowa, ma bardzo niewiele przystanków. Dlatego też, jeśli planujemy wysiąść pomiędzy jej kolejnymi stacjami, warto zdecydować się na miejski autobus 109. Pokonuje on dokładnie tę samą trasę, ale obowiązują na niej wszystkie stacje, a całość pokonuje w 40 min.

Ponieważ lotnisko znajduje się komunikacyjnej strefie B, aby dostać się do centrum miasta, należy kupić bilet obowiązujący w okręgach AB. Kosztuje on 2,70 € i jest do nabycia w kasie obok informacji dla pasażerów na głównym terminalu lotniska lub w specjalnych automatach. Jest ważny przez dwie godziny i obowiązuje we wszystkich pojazdach transportu miejskiego: autobusach, szybkiej kolejce S-Bahn i metrze. Nie można z niego korzystać w pociągach dalekobieżnych, nawet jeżeli przejeżdżają przez miasto.

Z lotniska Berlin-Tegel do Berlina metrem

Z portu lotniczego Tegel odjeżdża jeszcze jedna jedna linia autobusowa, szczególnie wygodna dla tych, którzy dalej chcą podróżować metrem. Spod terminali A i B rusza pojazd z numerem 128. 8 minut dzieli go od przystanku Kurt-Schumacher-Platz, gdzie znajduje się stacja metra dla linii U6. Ta kolejka metra łączy północny wschód Berlina z jego południową częścią. Takie połączenie wymaga co prawda przesiadki, ale zapewnia wygodnie dotarcie do centrum miasta w zaledwie kilkanaście minut.

Z lotniska Berlin-Tegel do Berlina taksówką

Wokół lotniska znajduje się wiele postojów taksówek, zlokalizowanych pomiędzy wyjściami 6 i 9 terminalu A oraz C i E. W przypadku wyboru tego środka transportu należy pamiętać i tym, że oprócz podstawowej stawki kilometrowej, jednolitej dla wszystkich korporacji w mieście, obowiązują także opłaty dodatkowe – za wyjazd z lotniska, przewiezienie dużej liczny bagażów lub uiszczenie rachunku kartą. Całkowity koszt powinien wynieść około 37 €, podróż zajmie około 20 minut.

-->
Ładowanie...