City Break Bruksela - wszystko, co warto wiedzieć
City Break Bruksela - Top 10 atrakcji
Jak twierdzi wielu, Bruksela jest miastem kontrastów i różnorodności. Z jednej strony koncentruje się tu współczesna europejska polityka, z drugiej - to miejsce pełne zabytków i śladów historii. Tradycyjnie kojarzona z koronkami, czekoladą oraz komiksowymi postaciami – stawia również na nowoczesność, elegancję oraz bogate nocne życie miasta. Dajcie się oczarować stolicą Belgii i wybierzcie się z serwisem FRU.PL na City Break do Brukseli.
1. Gratka dla miłośników architektury
Każda osoba odwiedzająca Brukselę powinna zaplanować wizytę na Grand-Place – podobno najpiękniejszym rynku w Europie. Jego zabudowę stanowią przepiękne późnogotyckie budynki – z Ratuszem, Domem Królewskim oraz pięknie zdobionymi kamienicami cechów rzemieślniczych. Wizyta w tym mieście nie obejdzie się również bez zobaczenia jego przepięknych świątyń. Szczególnie godna polecenia jest wizyta w gotyckiej Katedrze św. Michała i św. Guduli, kościele Notre Dame du Sablon oraz barokowym kościele Jana Baptysty. Zapewniamy – ich wyjątkowo zdobne bryły oraz bogate wnętrza zachwycą każdego.
2. Zobaczcie Centrum Unii Europejskiej
Odwiedzając centrum współczesnej, zjednoczonej Europy nie sposób ominąć budynku Parlamentu Europejskiego (tzw. Parlamentarium). Szklana konstrukcja kryje w sobie salę obrad parlamentu Unii Europejskiej, biura poselskie, a główny hol jest imitacją prawdziwej ulicy.
3. Najsłynniejszy golas świata
Wypad do stolicy Belgii nie może się obejść bez zobaczenia najsłynniejszej na świecie fontanny z figurką golasa. Maneken Pis to symbol Brukseli i pewny punkt programu podczas wizyty w tym mieście. Posążek często jest przebierany – tak więc duża szansa, że zobaczycie go w stroju angielskiego arystokraty, tradycyjnym stroju meksykańskim lub... w stroju kaszubskim. Sama atrakcja jest bezpłatna, ale zapewne skusicie się by zakupić pamiątkową figurkę w pobliskich sklepach z pamiątkami – wszak nie wypada wracać z Brukseli bez pamiątek. Polecamy również odkryć, gdzie znajdują się towarzysze tego malucha – Jeanneke Pis, siusiająca dziewczynka oraz Zinneke Pis, czyli siusiający pies.
4. Tam gdzie mieszkają Smerfy
Mieszkańcy stolicy Belgii uwielbiają komiksy – to tu właśnie powstał sławny Tin Tin, tu święcą również rekordy popularności Smerfy i Lucky Luke. Na każdym kroku znajdziecie ślady tej fascynacji – pospacerujcie jedyną w świecie ulicą Smerfów i odkryjcie rozsiane po całym mieście ogromne murale z bohaterami komiksów. W kilku miejscach przywitają Was oryginalne pomniki – jak choćby roześmiany Smerf siedzący na muchomorze przed Museum of Original Figures. Warto tu wstąpić choćby dla oryginalnych rozmiarów Wioski Smerfów. Polecamy również wizytę w Muzeum Komiksu (potocznie zwanym cebebede), gdzie pośród tysięcy egzemplarzy komiksów znajdziecie również akcenty polskie. G.Rosiński zapisał się w historii komiksu jako rysownik wikinga Thorgala – wszystkie zeszyty jego przygód prezentowane są również w tym Muzeum.
5. Muzyczna podróż przez wieki
W planie zwiedzania Brukseli koniecznie uwzględnijcie wizytę w Muzeum Instrumentów. We wnętrzu przepięknego budynku w stylu Art Nouveau mieszczą się cztery piętra wypełnione prawie 1200 instrumentami z całego świata – zarówno historycznymi, jak i używanymi na scenach do dziś. Sporą atrakcją są również aktywności proponowane gościom przez przewodników tego niezwykłego muzeum.
6. Słodki raj
Nie da się wyobrazić sobie wypadu do Brukseli bez wizyty w jednej z manufaktur czekolady. Jeśli jesteście prawdziwymi smakoszami słodyczy – po prostu musicie wstąpić do „Neuhaus” najbardziej znanej z nich. Zalecamy jednak by nie przesadzić z ilością spożywanych pralinek (znajdziecie je tu w ponad 60 smakach). Jeśli jeszcze będzie Wam mało, polecamy wizytę w Musee du Cacao et du Chocolat, gdzie poznacie historię kakao i belgijskiego przemysłu cukierniczego. W całym mieście znajduje się pełno sklepików z ręcznie wykonywanymi pralinkami – prócz wspomnianego wyżej, polecamy odwiedzić lokale Leonidasa, Wittamera czy Marcoliniego.
Kolejną słodką wizytówką Brukseli są gofry – łagodnie słodkie, lekkie i niezwykle chrupiące. Najlepiej zjeść takiego pokrytego bitą śmietaną i polanego roztopioną czekoladą. Jeśli mamy doradzić, gdzie takie niebo w buzi znaleść, to zdecydowanie polecamy Maison Dandoy przy Rue Au Beurre 31 - już od 1823 roku uszczęśliwiają turystów i miejscowych sprzedażą gofrów.
7. Chmielowy szał
Belgia znana jest z największego na świecie wyboru piw. Warto wybrać się do Delirium Tremens Cafe, by skosztować choć kilku z ponad 2000 rodzajów złotego trunku. Nie zachęcamy oczywiście do picia, tylko do ostrożnej degustacji – bo piwa belgijskie mają zazwyczaj 5-6% alkoholu. Biały, pszeniczny Hoegaarden, wiśniowy Kriek, złocisty Ciney czy też mniej popularne Mort Subite („nagła śmierć”) albo Stropken („stryczek”) to tylko niektóre gatunki jakie znajdziecie w Delirium Tremens Cafe.
8. Podróżujcie po Europie nie ruszając się z miejsca
Będąc w stolicy Unii Europejskiej możemy w niezwykły sposób odbyć podróż po całym kontynencie. Mini-Europa to park z ponad 350 modelami wszystkich znanych europejskich zabytków. Stań koło Big Bena, sprawdźcie jak wysoka jest mini Wieża Eiffela czy pościgajcie się z szybką koleją TGV podczas podróży z Paryża do Londynu, a wszystko to w jednym miejscu. Tuż obok znajduje się kolejna atrakcja nie do pominięcia w planie zwiedzania – Atominium.
9. „Made in Africa”
Dla tych, którzy pragną poczuć smak Afryki w sercu Unii Europejskiej polecamy odwiedziny w Królewskim Muzeum Afryki Środkowej. Zbiór plemiennych masek, czy lektyka gubernatora to pozostałości po kolonialnej przeszłości Belgii i jej zwierzchnictwu nad Kongiem. Dla chcących poczuć „bijące serce Afryki” w Brukseli zapraszamy do Matonge w południowej części miasta. Tajemnicza nazwa pochodzi od rynku w Kinszasie (Kongo) - to właśnie znajdziecie tuż obok przystanku Porte de Namur - niemal oryginalne afrykańskie targowisko. Jest tu wiele sklepów z biżuterią i pamiątkami „made in africa” oraz oryginalnymi strojami, jak również restauracje z egzotyczną kuchnią. Kontrastuje to z gmachami zachodnich marek, jednak Motonge to prawdziwy tygiel różnych kultur.
10. Mekka frytkożerców
Pobyt w Brukseli dostarczy Wam wyjątkowych przeżyć kulinarnych – stolica Belgii uważana jest przez wielu za jedno z 10 miast świata, gdzie można najlepiej zjeść. Specjałem z którego słynie Belgia są doskonałe frytki – a jeśli zjeśc je w Brukseli, to tylko w Maison Antoine, gdzie skosztujecie sławnego rożka z frytkami i majonezem. Podobno jedynym mankamentem jest to, iż liczyć się trzeba z co najmniej 30 minutowym oczekiwaniem w kolejce pasjonatów tego dania z ziemniaków. Dla dociekliwych w pobliskiej Brugii znajduje się Muzeum Frytek.
City Break Bruksela - transfer z lotniska
Choć Bruksela posiada lotnisko w bezpośrednim sąsiedztwie, jednak najbardziej atrakcyjne oferty City Break Bruksela łączą się z lądowaniem na nieco bardziej oddalonym lotnisku w Charleroi, które jest celem lotów w najlepszych cenach. Na szczęście Charleroi jest bardzo dobrze skomunikowane z Brukselą i dojazd nie stanowi problemu. Przedstawiamy praktyczne informacje na temat dojazdu z lotnisk do centrum Brukseli:

Z lotniska Charleroi do Brukseli
Lotnisko Bruksela Charleroi to główna baza tzw. tanich przewoźników (RyanAir, Wizzair) w Belgii – tu zazwyczaj rozpocznie się Wasz City Break. Znajduje się ono ok. 46 km od Brukseli i kilkanaście kilometrów od miejscowości Charleroi. Aby dotrzeć do centrum stolicy Belgii możemy wybrać jedną z opcji transferu:
- - najszybciej oczywiście dostaniemy się do miasta za pomocą samochodu – w ciągu 45 min. Prywatny transfer to jednak stosunkowo wysoki koszt, podobną cenę zapłacicie za przejazd taksówką;
- - najatrakcyjniejszą cenowo opcją transferu do centrum Brukseli jest skorzystanie z oferty regularnej linii autobusowej Brussels City Shuttle. Autobus odjeżdża co pół godziny do dworca kolejowego Midi w Brukseli – przejazd trwa godzinę;
- - trochę bardziej skomplikowaną opcją dotarcia z lotniska do centrum miasta jest połączenie autobusowe do Charleroi i kontynuacja podróży pociągiem. Autobusową linią A dojedziecie z lotniska na dworzec kolejowy Charleroi Sud – podróż trwa 18 minut. Stamtąd w ciągu kolejnych 45 minut dotrzecie do centrum Brukseli.
Z lotniska Bruksela International do Brukseli
Lotnisko Bruksela International to główne lotnisko Belgii zlokalizowane 12 km od Brukseli. Rocznie obsługuje ono blisko 18 mln pasażerów. Jest ono stale rozbudowywane i modernizowane, a swoją historią sięga czasów Wojny Światowej. Obecnie korzysta z niego ok. 70 przewoźników regularnych z całego świata. Z Polski dolecicie tu bezpośrednio liniami LOT oraz Brussels Airlines. Jest kilka sposobów na to, aby dostać się z niego do centrum Brukseli:
- - najwygodniejszym, choć zarazem najdroższym sposobem jest oczywiście przejazd taksówką. Średni czas przejazdu do ścisłego centrum Brukseli wynosi 20 minut, choć uzależniony jest on od natężenia ruchu na drogach;
- - do różnych części miasta kursują z lotniska również specjalne linie autobusowe przewoźnika De Lijn oraz MIVB/STIB. W ciągu ok. 35 minut dotrzecie zarówno do centrum, jak i Dzielnicy Europejskiej czy odległej dzielnicy Anderlecht;
- - z poziomu -1 lotniska odjeżdża również linia kolejowa Airport City Express. Podróz do centrum Brukseli zajmuje 20 min. – od Was zależy czy wysiądziecie na stacjach Brussels Midi, Brussels Central czy Brussels North;
- - jeśli lubicie ruch to wybierzcie się na 12 km przejażdżkę rowerową – lotnisko jest połączone z centrum Brukseli ścieżką rowerową oznaczoną na czerwono.
City Break Bruksela - komunikacja w mieście
Bruksela posiada bardzo rozbudowany system transportu publicznego. W czasie swojego pobytu możecie korzystać z dwóch linii metra, rozbudowanej sieci autobusowej i tramwajowej, która zarządzana jest przez jedną firmę. Zakupiony bilet jednorazowy ważny jest przez 60 min na wszystkie środki transportu i zakupić można go zarówno u kierowcy tramwaju lub autobusu jak i w punktach zwanych BOOTIK.
Ciekawostką jest to, że część linii tramwajowych biegnie pod centrum miasta – nazywane są „premetro”. Zachęcamy do zakupu biletów wielorazowych (dobowych, 72 godzinnych) lub – co jeszcze bardziej ułatwi Wam transport – Brussels Card. Karta pozwoli Ci nie tylko na korzystanie z środków transportu ale również oferuje sporo zniżek na atrakcje miasta.
Zachęcamy również do odkrycia stolicy Belgii na rowerze – na terenie całego miasta znajdziecie stacje firmy Vello. Co ciekawe – pierwsze 30 minut wynajęcia roweru macie za darmo.