X

City Break Bruksela

City Break Bruksela - wszystko, co warto wiedzieć

City Break Bruksela - Top 10 atrakcji


Jak twierdzi wielu, Bruksela jest miastem kontrastów i różnorodności. Z jednej strony koncentruje się tu współczesna europejska polityka, z drugiej - to miejsce pełne zabytków i śladów historii. Tradycyjnie kojarzona z koronkami, czekoladą oraz komiksowymi postaciami – stawia również na nowoczesność, elegancję oraz bogate nocne życie miasta. Dajcie się oczarować stolicą Belgii i wybierzcie się z serwisem FRU.PL na city break Bruksela.

1. City Break Bruksela – Gratka dla miłośników architektury

Każdy city break Bruksela w planie przewidzianą powinien mieć wizytę na Grand-Place – podobno najpiękniejszym rynku w Europie. Jego zabudowę stanowią przepiękne późnogotyckim budowle – z Ratuszem, Domem Królewskim oraz pięknie zdobionymi kamienicami cechów rzemieślniczych. City break nie obejdzie się również bez wizyty w przepięknych świątyniach miasta. Godna polecenia jest wizyta w gotyckiej Katedrze św. Michała i św. Guduli, kościele Notre Dame du Sablon oraz barokowym kościele Jana Baptysty. Zapewniamy – ich wyjątkowo zdobne bryły oraz bogate wnętrza zachwycą każdego.

2. City Break Bruksela – Zobaczcie Centrum Unii Europejskiej

Odwiedzając centrum współczesnej, zjednoczonej Europy nie sposób ominąć budynku Parlamentu Europejskiego (tzw. Parlamentarium). Szklana konstrukcja kryje w sobie salę obrad parlamentu Unii Europejskiej, biura poselskie, a główny hol jest imitacją prawdziwej ulicy. Atrakcja godna polecenia – tym bardziej, że wstęp do niej jest bezpłatny.

3. City Break Bruksela – Najsłynniejszy golas świata

Wizyta w stolicy Belgii nie może się obejść bez zobaczenia najsłynniejszej figurki - fontanny golasa na świecie. Maneken Pis to symbol Brukseli i pewny punkt programu city break Bruksela. Często posążek jest przebierany – tak więc duża szansa, że zobaczycie go w stroju angielskiego arystokraty, tradycyjnym stroju meksykańskim lub... w stroju kaszubskim. Sama atrakcja jest bezpłatna, ale zapewne skusicie się by zakupić pamiątkową figurkę w pobliskich sklepach z pamiątkami – wszak nie wypada wracać z Brukseli bez pamiątek. Polecamy również odkryć, gdzie znajdują się towarzysze tego malucha – Jeanneke Pis, siusiająca dziewczynka oraz Zinneke Pis, czyli siusiający pies.

4. City Break Bruksela – Tam gdzie mieszkają Smerfy

Mieszkańcy stolicy Belgii uwielbiają komiksy – to tu właśnie powstał sławny TinTin, tu święcą również rekordy popularności Smerfy i Lucky Luke. Na każdym kroku znajdziecie ślady tej fascynacji – pospacerujcie jedyną w świecie ulicą Smerfów i odkryjcie rozsiane po całym mieście ogromne murale z bohaterami „strip comic”. W kilku miejscach przywitają Was oryginalne pomniki – jak choćby roześmiany Smerf siedzący na muchomorze przed Museum of Original Figurines. Wstęp do tego obiektu to koszt jedynie 8 EUR - (z kartą Brussels Card bezpłatnie). Warto tu wstąpić choćby dla oryginalnych rozmiarów Wioski Smerfów. Polecamy również wizytę w Muzeum Komiksu (potocznie zwane cebebede), gdzie pośród tysięcy egzemplarzy komiksów znajdziecie również akcenty polskie. G.Rosiński zapisał się w historii komiksu jako rysownik wikinga Thorgala – wszystkie zeszyty jego przygód prezentowane są również w tym Muzeum.

5. City Break Bruksela – Muzyczna podróż przez wieki

W planie zwiedzania Brukseli podczas city break zaplanujcie również wizytę w Muzeum Instrumentów. We wnętrzu przepięknego budynku w stylu Art Nouveau znajdziemy cztery piętra wypełnione prawie 1200 instrumentami z całego świata – zarówno historycznymi, jak i używanymi na scenach do dziś. Sporą atrakcją są również różne aktywności proponowane gościom przez przewodników tego niezwykłego muzeum. Bilety wstępu za 12 EUR możemy zakupić na stronie muzeum lub przy wejściu. Opcją jest również zakup Brussels Card – wejście wtedy jest darmowe.

6. City Break Bruksela – Słodki raj

Nie można wyobrazić sobie City Break do Brukseli bez wizyty w jednej z manufaktur czekolady. Jeśli jesteście prawdziwymi smakoszami czekolady – po prostu musicie wstąpić do „Neuhaus” najbardziej znanej z nich. Zalecamy jednak by nie przesadzić z ilością spożywanych pralinek (jest ich tu w ponad 60 smakach). Jeśli nie będzie Wam dosyć, polecamy wizytę w Musee du Cacao et du Chocolat, gdzie poznacie historię kakao o przemysłu cukierniczego w Belgii. W całym mieście znajduje się pełno sklepików z ręcznie wykonywanymi pralinkami – prócz wspomnianego wyżej, polecamy odwiedzić lokale Leonidasa, Wittamera czy Marcoliniego.

7. City Break Bruksela – Chmielowy szał

Belgia znana jest z największego na świecie wyboru piw. Warto wybrać się do Delirium Tremens Cafe, by skosztować choć kilka z ponad 2000 rodzajów chmielowego płynu. Nie zachęcamy oczywiście do picia, tylko do ostrożnej degustacji – bo piwa belgijskie mają zazwyczaj 5-6% alkoholu. Biały, pszeniczny Hoegaarden, wiśniowy Kriek, złocisty Ciney czy też mniej popularne Mort Subite („nagła śmierć”) albo Stropken („stryczek”) to tylko niektóre gatunki które znajdziecie w Delirium Tremens Cafe.

8. City Break Bruksela – Podróżujcie po Europie nie ruszając się z miejsca

Będąc w stolicy Unii Europejskiej możemy w niezwykły sposób odbyć podróż po całym kontynencie. Mini-Europa to park z ponad 350 modelami wszystkich znanych europejskich zabytków. Stań koło Big Bena, sprawdźcie jak wysoka jest mini Wieża Eiffela czy ścigajcie się z szybką koleją TGV podczas podróży z Paryża do Londynu, a wszystko to w jednym miejscu. Tuż obok znajduje się kolejna atrakcja nie do pominięcia w planie zwiedzania – Atominium. Bilet wstępu do obu obiektów to koszt 23 EUR (stan na 02.2014), jednak z kartą Brussels Card zwiedzicie je za darmo.

9. City Break Bruksela - „Made in Africa”

Dla tych, którzy pragną poczuć smak Afryki w sercu Unii Europejskiej polecamy odwiedziny w Królewskie Muzeum Afryki Środkowej. Zbiór plemiennych masek, czy lektyka gubernatora to pozostałości po kolonialnej przeszłości Belgii i jej zwierzchnictwu nad Kongiem. Dla tych co chą poczuć „bijące serce Afryki” w Brukseli zapraszamy do Matonge w południowej części Brukseli. Tajemnicza nazwa pochodzi od nazwy rynku w Kinszasie (Kongo) - to właśnie znajdziecie tuż obok przystanku Porte de Namur - niemal oryginalne afrykańskie targowisko. Znajdziecie tu wiele sklepów z biżuterią i pamiątkami „made in africa” oraz oryginalnymi strojami, jak również restauracji z egzotyczną kuchnią. Kontrastuje to z gmachami zachodnich marek, jednak Motonge to prawdziwy tygiel różnych kultur.

10. City Break Bruksela – w mekce frytkożerców

City break Bruksela dostarczy Wam również wyjątkowych przeżyć kulinarnych – stolica Belgii uważana jest przez wielu jako jedno z 10 miast świata, gdzie można najlepiej zjeść. Specjałem z którego jest słynna Belgia są doskonałe frytki – a jeśli zjeśc je w Brukseli, to tylko w Maison Antoine, gdzie skosztujecie sławnego rożka z frytkami i majonezem. Podobno jedynym mankamentem jest to, iż liczyć się trzeba z co najmniej 30 minutowym oczekiwaniem w kolejce pasjonatów dania z ziemniaków. Dla dociekliwych w pobliskiej Brugii znajduje się Muzeum Frytek.

City Break Bruksela - transfer z lotniska


Choć Bruksela posiada lotnisko w bezpośrednim sąsiedztwie, jednak najbardziej atrakcyjne oferty City Break Bruksela łączą się z lądowaniem na nieco bardziej oddalonym lotnisku w Charleroi, które jest celem lotów w najlepszych cenach. Na szczęście Charleroi jest bardzo dobrze skomunikowane z Brukselą i dojazd nie stanowi problemu. Przedstawiamy praktyczne informacje na temat dojazdu z lotnisk do centrum Brukseli:

Dojazd z lotniska do Brukseli

Z lotniska Charleroi do Brukseli

Lotnisko Bruksela Charleroi to główna baza tzw. tanich przewoźników (RyanAir, Wizzair) w Belgii – tu zazwyczaj rozpocznie się Wasz City Break Bruksela. Znajduje się ok. 46 km od Brukseli i kilkanaście kilometrów od miejscowości Charleroi. Aby dotrzeć do centrum stolicy Belgii możemy wybrać kilka opcji transferu: - najszybciej oczywiście dostaniemy się za pomocą samochodu – w ciągu 45 min. Prywatny transfer dla 3 osób to koszt 95 EUR/samochód, podobną cenę zapłacimy za przejazd taksówką; - najatrakcyjniejszą cenowo opcją transferu do centrum Brukseli jest skorzystanie z oferty regularnej linii Brussels City Shuttle. Autobus odjeżdża co pół godziny do dworca kolejowego Midi w Brukseli – przejazd trwa godzinę i jego koszt w obie strony wynosi 22 EUR; - trochę bardziej skomplikowaną opcją dotarcia z lotniska do centrum Brukseli jest kombinowana przez Charleroi. Autobusową linią A odjeżdżamy z lotniska na dworzec kolejowy Charleroi Sud – podróż trwa 18 minut – skąd w ciągu kolejnych 45 minut dotrzemy do centrum Brukseli. Koszt tej opcji to ok. 12 EUR.

Z lotniska Bruksela International do Brukseli

Lotnisko Bruksela International to główne lotnisko Belgii zlokalizowane 12 km od Brukseli. Rocznie obsługuje ono blisko 18 mln pasażerów. Jest on stale rozbudowywane i modernizowane, a swoją historią sięga czasów Wojny Światowej. Obecnie korzysta z niego ok. 70 przewoźników regularnych z całego świata. Z Polski dolecicie tu bezpośrednio liniami LOT oraz Brussels Airlines. Jest kilka sposobów na to, aby dostać się do centrum Brukseli: - najwygodniejszym, choć zarazem najdroższym sposobem jest oczywiście przejazd taksówką – koszt usługi to minimum 45 EUR. Średni czas przejazdu do ścisłego centrum Brukseli wynosi 20 minut, choć uzależniony jest on od natężenia ruchu na drogach; - do różnych części miasta kursują z lotniska również specjalne linie autobusowe przewoźnika De Lijn oraz MIVB/STIB. W ciągu ok. 35 minut dotrzecie zarówno do centrum, jak i Dzielnicy Europejskiej czy odległej dzielnicy Anderlecht. Bilet jednorazowy dostępny jest od 3 EUR; - z poziomu -1 lotniska odjeżdża również linia kolejowa Airport City Express. Podróz do centrum Brukseli zajmuje 20 min. – od Was zależy czy wysiądziecie na stacjach Brussels Midi, Brussels Central czy Brussels North. Koszt biletu jednorazowego to 2,60 EUR (stan na maj 2014); - jeśli lubicie ruch to wybierzcie na 12 km przejażdżkę rowerową – lotnisko jest połączone z centrum Brukseli ścieżką rowerową oznaczoną na czerwono.

Czytaj więcej o transferze Bruksela - lotnisko »

City Break Bruksela - komunikacja w mieście


Bruksela posiada bardzo rozbudowany system transportu publicznego. W czasie swojego Citybreak Bruksela możecie korzystać z dwóch linii metra, rozbudowanej sieci autobusowej i tramwajowej, która zarządzana jest przez jedną firmę. Zakupiony bilet jednorazowy ważny jest przez 60 min na wszystkie środki transportu Jego koszt to 1,60 EUR (stan na 02.2014) i zakupić można go zarówno u kierowcy tramwaju lub autobusu jak i w punktach zwanych BOOTIK.

Ciekawostką jest to, że część linii tramwajowych biegnie pod centrum miasta – nazywane są „premetro”. Zachęcamy do zakupu biletów wielorazowych (dobowych, 72 godzinnych) lub – co jeszcze bardziej ułatwi Ci transport podczas Citybreak – Brussels Card. Karta pozwoli Ci nie tylko na korzystanie z środków transportu ale również oferuje sporo zniżek na atrakcje miasta.

Zachęcamy również do odkrycia stolicy Belgii na rowerze – na terenie całego miasta znajdziecie stacje firmy Vello. Co ciekawe – pierwsze 30 minut wynajęcia roweru macie za darmo. Dodatkowo bardzo atrakcyjne tematyczne wycieczki rowerowe po mieście proponuje firma Pro Velo.

Ładowanie...