X
Ładowanie...

Grand Place

Zobacz jeden z najpiękniejszych rynków Europy! Grand Place w Brukseli zachwyca fasadą Ratusza i pięknie podświetlonymi kamienicami, w których mieszczą się doskonałe kawiarnie.

Jak tu dotrzeć?

Grand Place w Brukseli

Dotarcie do Grand Place nie należy do trudnych. Możecie dojechać tu autobusem - wokół placu rozlokowanych jest wiele przystanków obsługujących rozmaite linie, a dojście na sam plac zajmie wam od 3 do 5 minut. W podobnej odległości znajduje się również przystanek tramwajowy Beurs, a od przeciwnej strony stacja kolejowa Brussel-Centraal. Grand Place potrafi zrobić ogromne wrażenie na każdym, kto tylko zapragnie go odwiedzić.

Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

W samym sercu stolicy Belgii znajduje się wspaniały Grand Place, będący jednym z najpiękniejszych rynków w Europie. Ten monumentalny plac jest obowiązkowym punktem podczas wycieczki po Brukseli, a także ulubionym miejscem spotkań turystów. Grand Place jest doskonałą reprezentacją kraju jak i jego charakteru z uwagi na jego nieregularny, pięciokątny kształt. Z placu w różne strony świata wychodzi aż siedem ulic co sprawia, że naprawdę łatwo do niego trafić. Architektura na Grand Place zachwyca nie tylko w dzień, ale również i w nocy, kiedy Hotel de Ville oraz Maison du Roi są nastrojowo oświetlone. Zjawiskowa gra świateł z pewnością zrobi wrażenie na każdym, kto znajdzie się na placu. Cechowe kamienice okalające cały plac nadają mu bardzo charakterystyczny wygląd dzięki bogatym zdobieniom. Każda z nich ma inną nazwę pochodzącą od nazwy jednej z rzeźb, symbolu lub motywu, jaki dekoruje fasadę. W większości tych budowli usytuowane są klimatyczne kawiarenki, zapraszające do swoich wnętrz wspaniałym zapachem świeżo parzonej kawy. Warto przysiąść w nich na chwilę by pokontemplować i zanurzyć się w nieprawdopodobnej atmosferze miasta.

Ratusz miejski – perła placu

Ratusz stanowi największy budynek na Grand Place. Jest on bardzo bogato zdobiony, przy czym zachowuje zdumiewającą lekkość. Powstawał przez blisko 50 lat, a jego budowa rozpoczęła się w 1402 roku. Ratusz to budowla składająca się z trzech kondygnacji, natomiast na jego elewacji ustawionych jest aż 150 realistycznych figur przedstawiających wizerunki książąt i świętych. Zwieńczeniem budynku jest 96 metrowa wieża z przepiękną rzeźbą Archanioła Michała, patrona Brukseli, zabijającego Szatana. Nie dziwi, że tak niesamowita budowla była inspiracją dla innych budynków tego typu w Wiedniu i Monachium.

Kwiatowy dywan

Plac Grand Place posiada w zanadrzu coś wyjątkowego dla miłośników kwiatów, a w szczególności begonii. Co dwa lata w centralnym punkcie placu zakwita majestatyczny dywan kwiatowy, który zachwyca bogactwem kolorów i zapachem. Dywan zajmuje obszar 25 na 75 metrów, a do jego przygotowania przeznacza się od 500 tysięcy do aż miliona sadzonek. Jest to widok zapierający dech w piersiach i głęboko zapadający w pamięć. Wzór dywanu jest za każdym razem inny i do ostatniej chwili utrzymywany w tajemnicy.