X
Ładowanie...

Bruksela Grand Place

Zobacz jeden z najpiękniejszych rynków Europy! Grand Place zachwyca fasadą Ratusza i pięknie podświetlonymi kamienicami, w których mieszczą się doskonałe kawiarnie.

Grand Place – jak dojechać?

Grand Place w Brukseli

Dojazd do Grand Place nie jest zbyt trudny. Możemy dojechać autobusem linii nr N12 do przystanku Plattesteen i przespacerować się kawałek ulicą Rue de Midi, lub wysiąść obok Parlamentu Europejskiego dojeżdżając do niego autobusami linii 48, 95, N04, N05, N06, N08, N09, N10, N11 lub N12. Jak widać opcji jest bardzo wiele. Grand Place potrafi zrobić ogromne wrażenie na każdym, kto tylko zapragnie go odwiedzić.

Dlaczego polecamy Grand Place?

W samym sercu stolicy Belgii podziwiać możemy wspaniały Grand Place, będący jednym z najpiękniejszych rynków w Europie. Ten monumentalny plac jest obowiązkowym punktem podczas wycieczki po Brukseli, a także ulubionym miejscem spotkań turystów. Grand Place może być doskonałym odbiciem kraju jak i jego charakteru z uwagi na jego nieregularny, pięciokątny kształt. Z placu w różne strony świata wychodzi aż siedem ulic co oznacza, że łatwo do niego trafić. Architektura na Grand Place zachwyca nie tylko w dzień, ale również i w nocy kiedy Hetel de Ville oraz Maison du Roi są nastrojowo i fantastycznie oświetlone. Zjawiskowa gra świateł z pewnością zrobi wrażenie na każdym, kto znajdzie się na placu. Cechowe kamienice, jakie okalają cały plac nadają mu bardzo charakterystyczny wygląd dzięki bogatym zdobieniom. Każda z nich ma inną nazwę pochodzącą od nazwy jednej z rzeźb, symbolu lub motywu, jaki dekoruje fasadę. W większości tych budowli usytuowane są klimatyczne kawiarnie, które zapraszają do siebie wspaniałym zapachem świeżo parzonej kawy. Warto usiąść w nich na chwilę, pokontemplować, zanurzyć się w nieprawdopodobnej atmosferze miasta i odizolować od tłumu.

Ratusz miejski – perła Grand Place

Ratusz stanowi największy budynek na Grand Place i jest on bardzo bogato zdobiony, przy czym zachowuje zdumiewającą lekkość. Powstawał przez blisko 50 lat od 1402 rok. Ratusz to budowla składająca się z trzech kondygnacji, natomiast na jego elewacji ustawionych jest aż 150 pełnoplastycznych figur przedstawiających wizerunki książąt i świętych. Zwieńczeniem budynku jest 96 metrowa wieża z przepiękną rzeźbą Archanioła Michała, patrona Brukseli, zabijającego Szatana. Nie dziwi, że tak piękna budowla była inspiracją dla innych budynków tego typu Wiedniu i Monachium.

Kwiatowy dywan na Grand Place

Plac Grand Place posiada w zanadrzu coś specjalnego dla miłośników kwiatów, a w szczególności begonii. Co dwa lata w centralnym punkcie placu zakwita majestatyczny dywan kwiatowy, który zachwyca zarówno bogactwem koloru jak i zapachu. Dywan ma wielkość 25 na 75 metrów, a do jego przygotowania przeznacza się od 500 tysięcy aż do miliona sadzonek kwiatów. Jest to widok zapierający dech w piersiach i głęboko zapadający w pamięć. Wzór dywanu jest za każdym razem inny i do ostatniej chwili utrzymywany w tajemnicy.