X
Ładowanie...

Katedra św. Michała

Katedra św. Michała i św. Guduli w Brukseli imponuje wspaniałą gotycką fasadą i okazałym wnętrzem z marmurowym ołtarzem Jeana Mone'a. Nic dziwnego, że powstawała przez prawie 300 lat!

Jak tu dotrzeć?

Bruksela Katedra św. Michała i św. Guduli

Katedra św. Michała i św. Guduli znajduje się na placu Sainte-Gudule (Plac św. Guduli) na wzgórzu Treurenberg. Możecie dojechać tu metrem - wysiądźcie na stacji Gare Centrale. W okolicy zatrzymują się również liczne autobusy. W pobliżu placu Gunduli znajdziecie też przystanek tramwajowy.

Podstawowe informacje

Katedra otwarta jest dla zwiedzających codziennie. Wstęp do samej katedry jest darmowy, jednak za niewielką opłatą będziecie mogli obejrzeć również jej skarbiec.

Turyści mogą także podziwiać odkryte w czasie prac renowacyjnych pozostałości romańskich fundamentów świątyni. To jednak możliwe jest przy wcześniejszej rezerwacji i wykupieniu oddzielnej wejściówki za symboliczną kwotę.

Historia i ciekawostki

Katedra św. Michała i św. Guduli to okazała świątynia, której dwie wieże są niemal tak rozpoznawalne jak paryska Notre Dame. Imponuje dostojną fasadą, a w środku skrywa wiele ciekawych i wartych obejrzenia skarbów. Świątynia, nad którą opiekę roztacza dwoje świętych - Michał i Gudula jest tą samą, w której po klęsce Napoleona pod Waterloo w 1815 roku, mieszkańcy śpiewali dziękczynne "Te Deum". Skarbiec szczyci się bogatą kolekcją ważnych relikwii, między innymi św. Elżbiety, św. Agnieszki z Loyolli czy św. Jana Chrzciciela. Dla wszystkich, którzy czują duchową potrzebę, stanowi to duże przeżycie.

Jeśli wolicie innego rodzaju zwiedzanie, katedra św. Michała i św. Guduli również Was nie zawiedzie. Barokowe posągi apostołów dłuta najlepszych rzeźbiarzy tego okresu, dekoracyjna ambona, kolekcja obrazów, XIX wieczne witraże, kilka wyjątkowych ołtarzy, w tym kamienny z 2000 roku autorstwa Michała Smoldera oraz monumentalne i imponująca brzmiące organy Gerharda Grenzinga. Strzeliste jak na gotycką budowlę przystało wnętrze, ogromna przestrzeń i w zależności od pory dnia - światło lub półmrok panujące w środku sprawiają, że jest to świetne miejsce na chwilę refleksji i wyciszenia. Jeśli czujecie potrzebę, możecie zapalić świeczkę w intencji Waszych próśb obok złotego posągu samej patronki.

Świątynia ta ma wyjątkowo długą historię budowy. Poprzedzający ją kościół powstał w XI, a budowę katedry rozpoczęto w XIII wieku. O rozmiarze przedsięwzięcia niech świadczy fakt, że ukończono ją dopiero w XVI wieku (czyli niemal 300 lat później!). Dzięki temu poza gotycką architekturą w świątyni nie brakuje także renesansowych akcentów. Sądząc po efekcie końcowym, zdecydowanie było warto.