X
Ładowanie...

Bruksela Katedra św. Michała

Katedra św. Michała i św. Guduli imponuje wspaniałą gotycką fasadą i okazałym wnętrzem z marmurowym ołtarzem Jeana Mone'a. Nic dziwnego, że powstawała przez prawie 300 lat!

Katedra św. Michała i św. Guduli – jak dojechać?

Bruksela Katedra św. Michała i św. Guduli

Katedra św. Michała i św. Guduli znajduje się na placu Sainte-Gudule (Plac św. Guduli) na wzgórzu TReurenberg. Aby tu dotrzeć wysiądźcie na stacji metra Gare Centrale. Tu również zatrzymują się autobusy. W pobliżu placu Gunduli znajdziecie również przystanek tramwajowy linii 92 i 93.

Wstęp i godziny otwarcia Katedry św. Michała i św. Guduli

Katerda św. Michała i św. Guduli otwarte jest dla zwiedzających bezpłatnie w godzinach 7.00 – 18.00 w tygodniu oraz 8.00 – 18.00 w weekend. Można również zwiedzić skarbiec kościoła płacąc symboliczne 1 euro. Tu jednak sprawdźcie na stronie katedry godziny otwarcia.

Turyści mogą również obejrzeć odkryte w czasie prac renowacyjnych pozostałości romańskich fundamentów świątyni. To jednak możliwe jest przy wcześniejszej rezerwacji w cenie 2,50 EUR.

Katedra św. Michałą i św. Guduli - historia i ciekawostki

Katedra św. Michała i św. Guduli to okazała światynia, której dwie wieże są niemal tak rozpoznawalne jak paryska Notre Dame. Imponuje dostojną fasadą, a w środku skrywa wiele ciekawych i wartych obejrzenia skarbów. Katedra nad którą opiekę roztacza dwoje świętych - Michał i Gudula jest tą samą, w której po klęsce Napoleona pod Waterloo w 1815 roku, mieszkańcy śpiewali dziękczynne "Te Deum". Skarbiec szczyci się bogatą kolekcją ważnych relikwii, między innymi św. Elżbiety, św. Agnieszki z Loyolli czy św. Jana Chrzciciela. Dla wszystkich, którzy czują duchową potrzebę, stanowi to duże przeżycie.

Jeśli wolimy innego rodzaju zwiedzanie, katedra św. Michała i św. Guduli również nas nie zawiedzie. Barokowe posągi apostołów dłuta najlepszych rzeźbiarzy tego okresu, dekoracyjna ambona, kolekcja obrazów, XIX wieczne witraże, kilka wyjątkowych ołtarzy, w tym kamienny z 2000 roku autorstwa Michała Smoldera roku oraz monumentalne i imponująca brzmiące organy Gerharda Grenzinga. Strzeliste jak na gotycką budowlę przystało wnętrze, ogromna przestrzeń i w zależności od pory dnia - światło lub półmrok panujące w środku sprawiają, że katedra św. Michała i św. Guduli to świetne miejsce na chwilę refleksji i wyciszenia. Jeśli czujemy potrzebę, w intencji naszych próśb możemy zapalić świeczkę koło złotego posągu samej patronki.

Katedra św. Michała i św. Guduli ma wyjątkowo długą historię budowy. Poprzedzający ją kościół powstał w XI, a budowę katedry rozpoczęto w XIII wieku. O rozmiarze przedsięwzięcia niech świadczy fakt, że ukończono ją dopiero w XVI wieku (czyli niemal 300 lat później!), dzięki czemu poza gotycką architekturą w świątyni nie brakuje także renesansowych akcentów. Jednak sądząc po efekcie końcowym, zdecydowanie było warto.