X
Ładowanie...

Bruksela Królewskie Muzea Sztuk Pięknych

Odkryj wspaniałą kolekcję Królewskich Muzeów Sztuk Pięknych z dziełami największych niderlandzkich mistrzów, takich jak Bruegel, van Dyck i Rogier van der Weyden.

Królewskie Muzea Sztuk Pięknych - siedziba

Będąc w Brukseli, przechadzając się jej uliczkami i kosztując wspaniałych, regionalnych dań nie możemy wyjechać bez odwiedzenia pięknego i zachwycającego muzeum posiadającego w swoich zbiorach działa sztuki dawnej i współczesnej. Królewskie Muzea Sztuk Pięknych, bo właśnie o nich mowa, to kompleks czterech ogromnych budynków mieszczących potężny zbiór zarówno malarstwa jak i rzeźby. Muzeum Sztuki Dawnej oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej znajdują się w obrębie pałacu królewskiego, natomiast Muzeum Antoine Wiertza i Muzeum Constantina Meuniera mieszczą się w dzielnicy Elsene/Ixelles. Monumentalne budynki, bogato zdobione fasady, liczne marmury i potężne, wypełnione po brzegi największymi dziełami muzea to coś, czego z całą pewnością nie można przegapić.

Królewskie Muzea Sztuk Pięknych - kolekcje

Królewskie Muzea Sztuk Pięknych co roku przyciągają tysiące turystów z całego świata z uwagi na obszerny zbiór oraz wspaniałą ekspozycję. W Muzeum Sztuki Dawnej zgromadzono ponad 1200 dzieł, zarówno rzeźby jak i malarstwa z okresu XIV-XIX wieku. Możemy podziwiać liczne dzieła Niderlandów, a w szczególności niezwykłą sztukę flamandzką. Tuż obok ogromnego gmachu tego muzeum, znajduje się Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które zachwyca elegancją i innowacyjnością. Zgodnie z ideą lansowaną przez władze muzeum, prym wiodą tutaj dzieła sztuki artystów belgijskich. Muzeum stanowi wspaniałe miejsce dla zagłębienia się w sztukę, a także zachwycenia się geniuszem mistrzów, których rzeźby i obrazy zostały tutaj wystawione. Następnym punktem na mapie jest Muzeum Antoine'a Wiertza, mistrza doby realizmu uprawiającego malarstwo, rzeźbę, rysunek oraz grafikę. Muzeum w całości poświęcone jest jego geniuszowi oraz jego bogatej twórczości, która już za życia cieszyła się ogromną renomą. Królewskie Muzea Sztuk Pięknych pochwalić się mogą jeszcze jednym gmachem noszącym nazwę Muzeum Constantina Meuniera, który podobnie jak Wiertz był przedstawicielem doby realizmu. Wchodząc do tego budynku możemy zapoznać się z jego bogatym dziedzictwem liczącym ponad 700 prac, jakie po sobie pozostawił. Wszystkie te cztery budynki reprezentują największą spuściznę genialnych dzieł mistrzów belgijskich, którymi Bruksela chce się z nami podzielić, a zarazem pochwalić się nimi.

Królewskie Muzea Sztuk Pięknych - dojazd i ceny wstępu

Wstęp nie jest kosztowny i za taką przyjemność musimy zapłacić 6-18 zł. Dojazd do muzeów jest stosunkowo łatwy: możemy wsiąść w tramwaj linii nr 92 lub 93 i wysiąść na przystanku Royale, lub dotrzeć tu za pomocą autobusu linii nr 27, 95, N04, N05 lub N11. Budynki znajdują się zaledwie kilka kroków od przystanku. Królewskie Muzea Sztuk Pięknych to punkt na mapie Brukseli, który koniecznie musimy odhaczyć!