X
Ładowanie...

Kościół Notre-Dame du Sablon

Notre Dame du Sablon w Brukseli zachwyci Was pięknymi freskami, barokowymi kaplicami i wspaniałą nawą z dwunastoma posągami świętych dłuta największych belgijskich mistrzów.

Jak tu dotrzeć?

Kościół Notre Dame du Sablon w Brukseli

Kościół Notre Dame du Sablon położony jest po przeciwnej stronie ulicy od placu Petit Sablon. Najwygodniej dotrzeć tu autobusem lub tramwajem. Przystanki zlokalizowane są przy samej świątyni, więc nie będziecie mieli najmniejszego problemu z jej znalezieniem, a sama nazwa przystanku to Petit Sablon, czyli tak samo jak pobliski plac - nie da się go pomylić.

Podstawowe informacje

Kościół Notre Dame du Sablon to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych belgijskich świątyń. Położona w samym sercu Brukseli, jest obowiązkową pozycją na liście wszystkich wielbicieli gotyckiej architektury oraz po prostu - miłośników zapierających dech w piersiach zabytków.

Wstęp do tego dzieła sztuki jest bezpłatny, a jego wrota otwarte są dla turystów codziennie. Msze święte odbywają się o 18, a w niedziele także o 12. Żeby nie przeszkadzać wiernym, lepiej wybrać się tu w innych godzinach.

Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Kościół Notre Dame du Sablon powstał w latach 1400 - 1594 w miejscu dawnej kaplicy. Sfinansowany przez cech łuczników do dzisiaj swoim rozmachem wzbudza zasłużony entuzjazm wśród odwiedzających i turystów. Ponieważ Notre Dame to popularne w języku francuskim określenie Maryi (fr. nasza pani), przynajmniej kilka świątyń na świecie nosi to miano. Kościół Notre Dame du Sablon wyróżnia na ich tle charakterystyczną bryłą, poczwórną galerią, pięknymi organami i ogromnymi witrażami. Każda z pięciu naw kościoła ma swój ołtarz i poświęcona została innemu cechowi.

Nawet jeśli nie jesteście wielbicielami kościelnej muzyki, to ze względu na fantastyczną akustykę świątyni zdecydowanie warto wybrać się na występ churu, jeśli akurat jakiś będzie odbywał się tam podczas waszej wizyty.

Warto też wspomnieć, że kościół Notre Dame du Sablon to wyśmienity przykład gotyku brabanckiego oraz stylu flamboyant (gotyk promienisty). Strzelistość, bogactwo detalu i imponujące łuki sprawiają, że na zewnątrz kościół jest naprawdę imponujący, a w środku, jak na gotycką katedrę przystało, niemal przytłacza swoją wielkością. Delikatny półmrok i drobinki kurzu wirujące w kolorowych promieniach światła wpadającego przez witraże sprawiają, że trudno choć na chwilę nie wstrzymać oddechu w pokornym zachwycie.

Cudowna figurka

Na pamiątkę nie przetrwałej niestety figury Maryi, która podobno miała uzdrawiającą moc, co roku w pierwszy wtorek i czwartek lipca obchodzone jest święto Ommegang. Rozpoczyna się tradycyjną procesją, a jego ukoronowaniem są tańce na pobliskim Grand Place.