X
Ładowanie...

Bruksela Kościół Notre-Dame du Sablon

Notre Dame du Sablon zachwyci cię pięknymi freskami, barokowymi kaplicami i wspaniałą nawą z dwunastoma posągami świętych dłuta największych belgijskich mistrzów.

Kościół Notre Dame du Sablon – podstawowe informacje

Kościół Notre Dame du Sablon w Brukseli

Kościół Notre Dame du Sablon to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych belgijskich świątyń. Położona w samym sercu Brukseli, jest obowiązkową pozycją na liście wszystkich wielbicieli gotyckiej architektury oraz po prostu - miłośników zapierających dech w piersiach zabytków. Pobliski przystanek Petit Sablon sprawia, że Kościół Notre Dame du Sablon łatwo odwiedzić. Tym bardziej, że wstęp do tego dzieła sztuki jest bezpłatny.

Co wyróżnia Kościół Notre Dame du Sablon?

Kościół Notre Dame du Sablon powstał w latach 1400 - 1594 w miejscu dawnej kaplicy. Sfinansowany z nie małym rozmachem przez cech łuczników do dzisiaj wzbudza zasłużony entuzjazm wśród odwiedzających i turystów. Ponieważ Notre Dame to popularne w języku francuskim określenie Maryi (fr. nasza pani), przynajmniej kilka świątyni na świecie nosi to miano. Nie ma jednak powodu, żeby nie poświęcić trochę czasu na rozróżnienie tych budowli. (A w miarę możliwości - także odwiedzenie i porównanie wszystkich.) Kościół Notre Dame du Sablon wyróżnia się na ich tle charakterystyczna bryłą, poczwórną galerią, pięknymi organami i ogromnymi witrażami. Każda z pięciu naw kościoła ma swój ołtarz i poświęcona została innemu cechowi.

Kościół Notre Dame du Sablon – cudowna figurka

Na pamiątkę nie przetrwałej niestety figury Maryi, która podobno miała uzdrawiającą moc, co roku w pierwszy wtorek i czwartek lipca obchodzone jest święto Ommegang. Rozpoczyna się tradycyjną procesją, a jego ukoronowaniem są tańce na pobliskim Grand Place. Na miejscu w sklepiku można kupić zarówno drobne pamiątki, folder z historią kościoła jak i wspomóc jego utrzymanie i renowacje dowolnym datkiem. Msze odbywają się codziennie o 18, a w niedziele także o 12. Żeby nie przeszkadzać wiernym, lepiej wybrać się w innych godzinach. Nawet jeśli nie jesteśmy wielbicielami kościelnej muzyki, ze względu na fantastyczne nagłośnienie, jeżeli tylko będziemy mieć okazję usłyszeć występ jednego z chórów, które często goszczą w świątyni, zdecydowanie warto skorzystać i posłuchać. Klimat dla znawców sztuki, warto wspomnieć, że kościół Notre Dame du Sablon to wyśmienity przykład gotyku brabanckiego oraz stylu flamboyant (gotyk promienisty). Strzelistość, wiele szczegółów i imponujące łuki sprawiają, że na zewnątrz kościół jest naprawdę imponujący, a w środku, jak na starą katedrę przystało, niemal przytłacza swoją wielkością. Delikatny półmrok i drobinki kurzu wirujące w kolorowych promieniach światła wpadającego przez witraże sprawiają, że trudno choć na chwilę nie wstrzymać oddechu w pokornym zachwycie.