X
Ładowanie...

Bruksela Parlament Europejski

Tu decydują się losy Europy. W Parlamencie Europejskim przyjrzysz się pracy europosłów, obejrzysz multimedialne wystawy , a nawet… weźmiesz udział w obradach na sali plenarnej.

Gdzie znajduje się Parlament Europejski?

Bruksela Parlament Europejski

Główna siedziba Parlamentu Europejskiego mieści się w Strasburgu we Francji, jednak wiele posiedzeń plenarnych i obrad komisji odbywa się właśnie w Brukseli. Gmach Parlamentu w Brukseli znajduje się, jakżeby inaczej, w dzielnicy europejskiej. W jego pobliżu znajduje się również siedziba Rady Europejskiej oraz nowoczesne centrum dla zwiedzających - Parlamentarium. Co miesiąc ponad 700 posłów zjeżdża się tutaj na dwa dni, by głosować oraz debatować nad ustawami. Okres ten jest nazywany sesją plenarną.

Zarówno cały budynek parlamentu, jak i okolica robią ogromne wrażenie. Jego centralną część stanowi okrągła, przeszklona forma, która połączona została za pomocą łącznika z drugim, nieco mniejszym, również przeszklonym budynkiem. Całość robi naprawdę imponujące wrażenie, dlatego warto obejrzeć go osobiście. Dodatkowo przed głównym wejściem znajdują się maszty, na których trzepocą flagi wszystkich państw członkowskich. Wnętrze gmachu oraz główna sala plenarna wyglądają równie imponująco, co jego zewnętrzna część. Ogromna sala, w której posłowie gromadzą się by prowadzić rozmowy i debaty na najważniejsze tematy ustawiona jest w formie okręgu, na czele którego stoi Przewodniczący.

Parlament Europejski - zwiedzanie i udział w obradach

Parlament Europejski można zwiedzać samemu lub z przewodnikiem - jest to usługa bezpłatna, dostępna dla wszystkich, którzy wyrażą chęć uczestnictwa. Parlament jest otwarty dla turystów cały rok oprócz świąt państwowych oraz dni wolnych od pracy. Fantastyczną opcją jest zwiedzenie gmachu budynku właśnie podczas sesji plenarnej, ponieważ można wówczas przyjrzeć się dokładnie, jak wyglądają obrady oraz wysłuchać specjalnej prezentacji. Aby dostać się na salę plenarną podczas obrad, należy udać się do wejścia dla zwiedzających, koniecznie z paszportem, dowodem osobistym lub prawem jazdy, w godzinach posiedzenia. Liczba miejsc jest ograniczona, a każdy turysta może słuchać obrad przez godzinę. O ile nie jesteście wielkimi fanami polityki, taki czas powinien Wam wystarczyć na poznanie rytmu, w jakim bije serce zjednoczonej Europy.

Parlamentarium - Centrum dla Zwiedzających Parlament Europejski

Parlament Europejski poza gmachem głównym udostępnia zwiedzającym Parlamentarium - nowoczesne centrum z multimedialnymi wystawami dotyczącymi samej instytucji oraz ogólnie Unii Europejskiej. Tutaj można zapoznać się z historią i funkcjonowaniem najważniejszych instytucji Unii Europejskiej, poznać sylwetki członków Parlamentu, a także dowiedzieć się, jak Unia Europejska kształtuje życie współczesnych krajów i ludzi.

Parlament Europejski - godziny otwarcia

Parlament Europejski w Brukseli jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok, z wyłączeniem dni wolnych od pracy i świąt państwowych. Na salę obrad nie można wchodzić również w czasie obrad (chyba że do specjalnej loży dla zwiedzających), czyli 2 dni w miesiącu, zgodnie z ustalonym kalendarzem posiedzeń.

Parlamentarium jest czynne codziennie za wyjątkiem 1 stycznia, 1 maja, 1 listopada oraz 24, 25 i 31 grudnia. Godziny otwarcia to 9:00-18:00 w tygodniu (za wyjątkiem poniedziałków - od 13:00), a w weekendy 10:00-18:00.

Parlament Europejski - cena wstępu

Wstęp do Parlamentu Europejskiego oraz Centrum dla Zwiedzających jest bezpłatny. W dodatku każdy turysta zostaje wyposażony w multimedialny przewodnik, który wprowadza w tajniki siedziby i funkcjonowania jednego z najważniejszych organów Unii Europejskiej. Co ważne, przewodniki działają w każdym z 24 języków urzędowych Unii Europejskiej, a więc również i w polskim. Jeśli wolicie wycieczkę z przewodnikiem, ona również jest bezpłatna. Do grupy można dołączyć na 15 minut przed rozpoczęciem wycieczki (w miarę dostępności miejsc). Jeśli jednak podróżujecie większą grupą, najlepiej zarezerwować termin wycieczki na kilka miesięcy wcześniej, aby zagwarantować sobie dostępność miejsc.

Parlament Europejski - dojazd

Do Parlamentu Europejskiego można się dostać z centrum Brukseli wszystkimi środkami komunikacji - autobusem, pociągiem, metrem, a nawet... na piechotę. Odradzamy jedynie dojazd samochodem - na miejscu może być bardzo ciężko o miejsce parkingowe! Połączenia autobusowe do przystanku Place Luxembourg z centrum Brukseli prowadzą liniami 27 i 38, a z lotniska liniami 12 i 21. Natomiast metrem można dojechać do stacji Maelbeek i Schuman (linia 1 i 5) lub Trône (linia 2 i 6), skąd można przespacerować się 7-10 minut do celu. Pociągiem dojeżdżamy do stacji Bruksela Luksemburg, która znajduje się niedaleko gmachu Parlamentu.