X

City Break Budapeszt

City Break Budapeszt - wszystko, co warto wiedzieć

City Break Budapeszt - Top 10 atrakcji


Budapeszt – przez wielu zwany „Perłą Dunaju”, przez innych „Paryżem wschodu”, jest jednym z najpiękniejszych miast Europy. Zabytki dawnego imperium Habsburgów, urokliwe ulice Pesztu czy wreszcie najpiękniejsze w świecie termy to tylko niektóre z atrakcji jakie Was tu czekają. W rytmie czardasza wybierzcie się na niezapomniany City Break do Budapesztu.

1. Poznajcie Królewską Budę

W czasie pobytu w Budapeszcie nie sposób nie zawitać w najstarszej części miasta. Majestatyczny Zamek Królewski, kościół św. Macieja z wyjątkowo bogato zdobionym wnętrzem i charakterystycznym kolorowym dachem oraz średniowieczny układ uliczek zachwycą każdego. W zamku znajduje się też Muzeum Narodowe. Aha, nie zapomnijcie o kawie na niższym tarasie Baszty Rybackiej – widok na brzegi Dunaju na pewno pozostanie Wam na długo w pamięci.

2. Miasto Dunajem płynące

Mimo że Strauss nie myślał o Budapeszcie pisząc „Nad modrym Dunajem” - to spoglądając na miasto z Wzgórza Zamkowego zanucicie sobie pewnie tę melodię. Tuż nad rzeką stoi Węgierski Parlament (Orszaghaz). To murowany punkt w planie zwiedzania Budapesztu. Majestatyczna bryła pokryta bogatymi zdobieniami może przypominać do złudzenia londyński House of Parlament – ale nie mówcie tego głośno. Węgrzy mogą się obrazić. Polecamy również obejrzeć wnętrze obiektu, gdzie znajdują się m.in. węgierskie klejnoty koronne.

Obowiązkowy podczas wizyty w Budapeszcie jest również rejs po Dunaju – odkryjcie stolicę Węgier z promu lub specjalnego rejsowego statku.

3. Odkryjcie największe uzdrowisko wśród Europejskich stolic

City Break w Budapeszcie możecie nazwać stuprocentowo udanym, jeśli skorzystacie z jednego z kilkunastu kompleksów łaźni. Odkryjcie oryginalne tureckie wnętrza Łaźni Rudas, neobarokowe Łaźni Szenchenyi czy Art Nouveau - Łaźni Gellerta. Nie będziecie żałować żadnej złotówki wydanej na wspaniałe chwile relaksującej kąpieli w gorącej wodzie o temperaturze 21-70 st. Celsjusza.

4. Najważniejsza ulica Budapesztu

Spacer ulicą Vaci Utca stanowi atrakcję samą w sobie i Wasz City Break byłby znacznie uboższy bez tego punktu. Wypełniona urokliwymi restauracjami, niezliczoną ilością eleganckich sklepów oraz małych kramików z pamiątkami zaczaruje Wam pobyt w stolicy Węgier. W pobliskich uliczkach koncentruje się również życie nocne miasta.

5. Zanurzcie się w historii

Stolica Węgier posiada bogatą historię sięgającą czasów starożytnego Rzymu. Będąc w Budapeszcie nie możecie ominąć Aquincum – polecamy spacer po Ogrodzie Ruin. Kolejnym pewnym punktem zwiedzania jest bazylika Św. Stefana. Mieszcząca do 8500 wiernych świątynia jest największym kościołem Węgier. Bogate, wyłożone marmurami wnętrza najpiękniej wyglądają z antresoli 96 metrowej kopuły, gdzie można dostać się po prawie 300 schodach lub windą. Atrakcji na Waszym wyjeździe dopełni kawa i lody na pobliskim placu św. Stefana.

6. Sprawdźcie, jak wyglądało węgierskie prosperity

Przejdźcie się aleją Andrassy, która uważana jest za najpiękniejszą ulicę Budapesztu. Sprawdźcie czy to prawda – gwarantujemy, że zachwycą Was pałacyki i monumentalne kamienice stojące po obu stronach trasy. Pod jezdnią natomiast ciągnie się najstarsza w kontynentalnej Europie linia metra – zabytkowa żółta linia czynna od 1896r. Warto odwiedzić również położny przy końcu alei Plac Bohaterów, gdzie można podziwiać pomniki wielkich postaci węgierskiej historii.

7. Miasto, które nie śpi

Budapeszt to miasto pełne muzyki i tańca – każdy znajdzie coś dla swoich gustów muzycznych. Dla miłośników muzyki operowej mekką będzie Opera Narodowa – przepięknie zdobiony budynek kryje w sobie scenę porównywaną z Mediolańską La Scalą czy Wiedeńska Operą. Gorące życie nocne poznacie wybierając się do jednego z wielu klubów – polecamy odwiedzić na przykład pub Szimpla Kert albo pobawić się na szczycie dawnego domu handlowego w Corvinteto. Obecnie Budapeszt to również jedna z ważniejszych scen klubowych w Europie – zjeżdżają się tu rozmaici DJ-e i muzycy by wystąpić na przykład w klubie A38 (zlokalizowanym na starej barce).

8. Smaki miasta

Nie posmakować Tokaju tradycyjnego gulaszu czy Langosza w Budapeszcie to jak być we Włoszech i nie zjeść pizzy. Wybierzcie się do jednej z wyjątkowych restauracji z kuchnią węgierską – polecamy np. Apostolo Ketterem w pobliżu mostu Elżbiety czy Pest Buda Bistro Restaurant tuż obok placu św. Trójcy na Wzgórzu Zamkowym. Nie sposób też zapomnieć o najbardziej na świecie niezwykłych naleśnikach w restauracji Gundel - po prostu musicie ich spróbować.

Węgrzy to naród znany też z przepysznych win – najlepiej dowiecie się o tym w Magyar Borok Haz – 700 gatunków win czeka na degustację. Wolicie bardziej aktywne zwiedzanie? Udajcie się do Labiryntu i wybierzcie trasę zwiedzania z degustacją win. Niezapomniane przeżycia gwarantowane.

Na koniec nie możecie ominąć Hali Targowej, by zaopatrzyć się w wyjątkowe pamiątki – papryki, marynowane pikle czy buteleczkę tradycyjnej palinki.

9. Pocztówka znad Dunaju

Wspinaczka na Wzgórze Gellerta, jak twierdzą niektórzy, nie jest łatwa, jednak widok z niego jest najbardziej „pocztówkowym” spojrzeniem na stolicę Węgier. Na wzgórzu znajdziecie ogromny pomnik - Statuę Wolności oraz cytadelę, której wnętrze kryje muzeum figur woskowych i uroczą kawiarnię. Spójrzcie w stronę Dunaju zachwyćcie się panoramą Pesztu z Mostem Łańcuchowym z końca XIX w. na pierwszym planie.

10. Poczujcie się jak mieszkańcy Budapesztu

Kiedy znuży Was wielkomiejski gwar stolicy Węgier polecamy wybrać się na Wyspę Małgorzaty – ulubiony obszar rekreacyjny mieszkańców tego miasta. Wypożyczcie rower i odkryjcie ruiny średniowiecznego klasztoru Dominikanek, Aleję Artystów czy ogród japoński. Na wyspie znajduje się również największy w mieście kompleks basenów – zainteresowani?

Transfer z lotniska


Lotnisko w Budapeszcie

>Międzynarodowy Port Lotniczy Budapeszt Liszt Ferenc – to największe lotnisko Węgier oddalone 16 km od Budapesztu. Z każdego z dwóch terminali bardzo łatwo dostać się do centrum miasta. Najszybszym sposobem jest podróż samochodem – korzystając z „Ferihegy High-Speed Road” w ciagu 20 minut dotrzecie do centrum. Na lotnisku działa kilka wypożyczalni – z naszą pomocą możecie skorzystać z ich usług. Można również wybrać taksówkę, ale ważne abyście korzystali jedynie z usług licencjonowanych przewoźników i ustalili stawkę i trasę podróży zanim rozpoczniecie kurs.

Lotnisko łączy z centrum miasta również komunikacja publiczna – autobus dowiezie Was do ostatniej stacji metra M3 Kobanya-Kispet. Stąd już bardzo łatwo i szybko dostaniecie się do centrum. Bilety zakupić możecie w Terminalu.

Istnieje też specjalne połączenie kolejowe Terminalu 1 z zachodnim dworcem kolejowym Budapesztu. W ciągu zaledwie 30 minut dostaniecie się do centrum miasta.

Możecie również skorzystać z prywatnych minibusów, oferujących przejazd w pod dowolny adres w Budapeszcie.

Czytaj więcej o transferze Budapeszt - lotnisko »

Komunikacja w mieście


Podróżowanie po Budapeszcie jest niezwykle proste dzięki rozbudowanemu systemowi komunikacji publicznej. Trzy linie metra (w tym zabytkowa żółta) zatrzymują się niemal w każdym miejscu wartym obejrzenia. Co ciekawe na stacjach metra nie ma bramek, a bilety przy wejściach sprawdzają panowie w specjalnie oznaczonych ubraniach – nie sposób uniknąć mandatu za jazdę bez biletu. Dodatkowo po mieście kursują liczne autobusy, tramwaje i trolejbusy.

Polecamy zainwestowanie w bilet dobowy lub dłuższy – pozwoli to wam na bezproblemowe podróżowanie podczas odkrywania miasta. Jeśli podróżujecie w grupie, świetnym rozwiązaniem będzie bilet grupowy (maksymalnie dla 5 osób).

Ładowanie...