X

City Break Budapeszt

City Break Budapeszt - wszystko, co warto wiedzieć

City Break Budapeszt - Top 10 atrakcji


Budapeszt – przez wielu zwany „Perłą Dunaju”, przez innych „Paryżem wschodu”, jest jednym z najpiękniejszych miast Europy. Zabytki dawnego imperium Habsburgów, urokliwe ulice Pesztu czy wreszcie najpiękniejsze w świecie termy to tylko niektóre z atrakcji jakie Was czekają. W rytmie czardasza wybierz się z Serwisem FRU.PL na niezapomniany City Break Budapeszt.

1. City Break Budapeszt – Poznajcie Królewską Budę

W czasie City break Budapeszt nie sposób ominąć najstarszej części miasta. Majestatyczny Zamek Królewski, kościół św. Macieja z wyjątkowo bogato zdobionym wnętrzem i charakterystycznym kolorowym dachem oraz średniowieczny układ uliczek zachwycą chyba każdego. W zamku znajduje się Muzeum Narodowe, do którego wstęp kosztuje ok. 35 PLN (na wszystkie wystawy), jednak posiadając Budapest Card wchodzicie bezpłatnie na stałą wystawę. Aby podziwiać wnętrze kościoła zapłacicie przy wejściu ok. 13 PLN. Aha, nie zapomnijcie o kawie na niższym tarasie Baszty Rybackiej – widok na brzegi Dunaju na pewno pozostanie Wam w pamięci – i od razu rada: nie warto wspinać się na płatną wyższą część tarasu.

2. City Break Budapeszt – Miasto Dunajem płynące

Mimo że Strauss nie myślał o Budapeszcie pisząc „Nad modrym Dunajem” - to spoglądając na miasto z Wzgórza Zamkowego zanucicie sobie pewnie tę melodię. Tuż nad rzeką stoi Węgierski Parlament (Orszaghaz). To murowany punkt w planie zwiedzania Budapesztu podczas City Break. Majestatyczna bryła pokryta jest bogatymi zdobieniami może przypominać do złudzenia londyński House of Parlament – ale nie mówcie tego głośno. Węgrzy mogą się obrazić. Polecamy również obejrzeć wnętrze obiektu (wstęp ok. 25 PLN), gdzie znajdują się m.in. węgierskie klejnoty koronne.

Obowiązkowy w czasie City Break Budapeszt jest również rejs po Dunaju – odkryj stolicę Węgier z promu lub specjalnego rejsowego statku. W zależności od Waszego wyboru koszt to od 5 – 75 PLN.

3. City Break Budapeszt – Odkryjcie największe uzdrowisko wśród europejskich stolic

City Break Budapeszt nazwiemy udanym, jeśli skorzystamy z jednego z kilkunastu kompleksów łaźni. Odkryj oryginalne tureckie wnętrza Łaźni Rudas, neobarokowe Łaźni Szenchenyi czy Art Nouveau - Łaźni Gellerta. Z kartą Budapest Pass macie darmowe wejście do Łaźni Lucacs oraz zniżki w pozostałych kompleksach, choć chyba nie będziecie żałować żadnej wydanej złotówki na wspaniałe chwile relaksującej kąpieli w gorącej wodzie o temperaturze 21-70 st. Celcjusza.

4. City Break Budapest – Najważniejsza ulica Budapesztu

Spacer ulicą Vaci Utca stanowi atrakcję samą w sobie i City Break Budapeszt byłby znacznie uboższy bez tego punktu. Wypełniona urokliwymi restauracjami, niezliczoną ilością eleganckich sklepów oraz małych kramików z pamiątkami zaczaruje Wam pobyt w stolicy Węgier. W pobliskich uliczkach koncentruje się również życie nocne miasta.

5. City Break Budapeszt – Zanurzcie się w historii

Stolica Węgier posiada bogatą historię sięgającą czasów starożytnego Rzymu. W czasie City Break nie możecie ominąć Aquincum – polecamy spacer po Ogrodzie Ruin. Kolejnym pewnym punktem zwiedzania Budapesztu jest bazylika Św. Stefana. Mieszcząca do 8500 wiernych świątynia jest największym kościołem Węgier. Bogate, wyłożone marmurami wnętrza najpiękniej wyglądają z antresoli 96 metrowej kopuły, gdzie można dostać się po prawie 300 schodach lub windą. Dodatkowo – City Break Budapeszt nie będzie pełny bez kawy i lodów na pobliskim placu św. Stefana. Wejścia do obu atrakcji są płatne, jednak z kartą Budapest Card unikniecie tych dodatkowych kosztów.

6. City Break Budapeszt – Sprawdźcie jak wyglądało węgierskie prosperity

Przejdźcie się również przepiękną aleją Andrassy, która uważana jest za najpiękniejszą ulicę Budapesztu. Sprawdźcie czy to prawda – gwarantujemy że zachwycą Was pałacyki i monumentalne kamienice stojące po obu stronach trasy. Pod jezdnią natomiast ciągnie się najstarsza w kontynentalnej Europie linia metra – zabytkowa żółta linia czynna od 1896r. Warto odwiedzić również położny przy końcu alei Plac Bohaterów, gdzie można podziwiać pomniki wielkich postaci więgierskiej historii.

7. City Break Budapeszt – Miasto które nie śpi

Budapeszt to miasto pełne muzyki i tańca – każdy znajdzie coś dla swoich gustów muzycznych. Dla miłośników muzyki operowej mekką będzie Opera Narodowa – przepięknie zdobiony budynek kryje w sobie scenę porównywaną z Mediolańską La Scalą czy Wiedeńska Operą. Gorące życie nocne poznacie wybierając się do jednego z wielu klubów – polecamy odwiedzić na przykład ruin pub Szimpla Kert albo pobawić się na szczycie dawnego domu handlowego w Corvinteto. Obecnie Budapeszt to również jedna z ważniejszych scen klubowych w Europie – zjeżdżają się tu rozmaici DJ-e i muzycy by wystąpić na przykład w klubie A38 (zlokalizowanym na starej ukraińskiej barce).

8. City Break Budapeszt – Smaki miasta

Nie posmakować Tokaju czy tradycyjnego gulaszu czy Langosa w Budapeszcie to jak być we Włoszech i nie zjeść pizzy. Wybierzcie się do jednej z wyjątkowych restauracji z kuchnią węgierską – polecamy np. Apostolo Ketterem w pobliżu mostu Elżbiety, czy Pest Buda Bistro Restaurant tuż obok placu św. Trójcy na Wzgórzu Zamkowym. Nie sposób też zapomnieć o najbardziej na świecie niezwykłych naleśnikach w restauracji Gundel - po prostu musicie je spróbować.

Węgrzy to tez naród znany z przepysznych win – najlepiej dowiedzieć się o tym w Magyar Borok Haz – 700 gatunków win czeka do degustacji. Wolicie wyjątkowe przeżycia – wybierzcie się do Labiryntu i wybierzcie trasę zwiedzania z degustacją win. Niezapomniane przeżycie.

Na koniec – nie możecie ominąć Hali Targowej, by zaopatrzyć się w wyjątkowe pamiątki – papryki, marynowane pikle czy buteleczkę tradycyjnej palinki.

9. City Break Budapeszt – Pocztówka znad Dunaju

Wspinaczka na Wzgórze Gellerta, mówią niektórzy, nie jest łatwa, jednak widok z niego jest najbardziej znanym na świecie „pocztówkowym” widokiem stolicy Węgier. Na wzgórzu znajdziecie ogromny pomnik Statua Wolności oraz cytadelę, której wnętrze kryje muzeum figur woskowych oraz uroczą kawiarnię. Spójrzcie jednak w stronę Dunaju i pozwólcie zachwycić się panoramą Pesztu z Mostem Łańcuchowym z końca XIX w. na pierwszym planie.

10. City Break Budapeszt – Poczujcie się jak mieszkaniec Budapesztu

Kiedy znuży Was wielkomiejski gwar stolicy Węgier polecamy wybrać się na Wyspę Małgorzaty – ulubiony obszar rekreacyjny Budapesztu. Wypożyczcie rower i odkryjcie ruiny średniowiecznego klasztoru Dominikanek, Aleję Artystów czy ogród japoński. Na wyspie znajduje się również największy w mieście kompleks basenów – zainteresowani?

City Break Budapeszt - transfer z lotniska


Lotnisko w Budapeszcie

Międzynarodowy Port Lotniczy Budapeszt Liszt Ferenc – to największe lotnisko Węgier oddalone 16 km od Budapesztu. Z każdego z dwóch terminali bardzo łatwo dostać się do centrum miasta. Najszybszym sposobem jest podróż samochodem – korzystając z „Ferihegy High-Speed Road” w ciagu 20 minut dotrzemy do centrum. Na lotnisku działa kilka wypożyczalni – z naszą pomocą możecie Państwo skorzystać z ich usług. Można również skorzystać z taksówki – koszt kursu to mniej więcej 10-20 EUR. Ważne abyście korzystali jedynie z usług licencjonowanych przewoźników i ustalili zanim rozpoczniecie kurs stawkę i trasę podróży do centrum Budapesztu.

Lotnisko łączy z centrum miasta również komunikacja publiczna – autobus linii 93 lub 200 (w zależności na jaki terminal przylatujecie – dowiezie Was do ostatniej stacji metra M3 Kobanya-Kispet. Stąd już bardzo łatwo i szybko dostaniecie się do centrum. Bilety zakupić możemy na Terminalu.

Istnieje też specjalne połączenie kolejowe Terminalu 1 z zachodnim dworcem kolejowym Budapesztu. Za jedyne 300 HUF w ciągu 30 minut dostaniecie się do centrum miasta.

Możecie również skorzystać z prywatnych minibusów – przejazd w jedną stronę pod dowolny adres w Budapeszcie to koszt 2490 HUF. Co ciekawe jedna z firm oferuje możliwość zakupu Budapest Card w ramach dodatkowej pomocy w odkrywaniu stolicy Węgier.

Czytaj więcej o transferze Budapeszt - lotnisko »

City Break Budapeszt - komunikacja w mieście


Podróżowanie po Budapeszcie jest niezwykle proste dzięki rozbudowanemu systemowi komunikacji publicznej. Trzy linie metra (w tym zabytkowa żółta) są zatrzymują się niemal w każdym miejscu wartym obejrzenia w czasie City Break Budapeszt. Co ciekawe na stacjach metra nie ma bramek, a bilety przy wejściach sprawdzają panowie w specjalnie oznaczonych ubraniach – nie sposób dostać mandatu za jazdę bez biletu. Dodatkowo po mieście kursują liczne autobusy, tramwaje i trolejbusy.

Bilet jednorazowy kosztuje 320 HUF (stan na 02.2014), choć my polecamy zainwestowanie w bilet dobowy lub dłuższy – pozwoli to wam na bezproblemowe podróżowanie podczas odkrywania miasta. Jeśli podróżujecie w grupie, świetnym rozwiązaniem jest bilet grupowy dla maksymalnie 5 osób.

Świetnym rozwiązaniem dla zwiedzania City Break Budapeszt jest również zakup Budapest Card (link) – prócz bezpłatnego korzystania z komunikacji publicznej otrzymujecie wiele zniżek w restauracjach, muzeach i kąpieliskach miasta.

Wyjątkowym sposobem na odkrycie miasta podczas City Break Budapeszt jest startujący w kwietniu 2014 r. system BUBI. Wypożycz rower z jednej z 75 stacji stacji – przez pierwsze 30 minut jeździsz za darmo.

Ładowanie...