X
Ładowanie...

Budapeszt Aleja Andrassyego

Odkryj najpiękniejszy bulwar Budapesztu z jego neorenesansowymi pałacykami, kawiarniami, luksusowymi butikami i wspaniałym gmachem Opery Narodowej.

Aleja Andrassy – jak tam dotrzeć?

Aleja Andrassy w Budapeszcie

Aleja Andrassy biegnie prostopadle do Dunaju od skrzyżowania z ulicą Bajscy-Zsilinszky ut po plac Bohaterów. Pod ulicą biegnie pierwsze w Europie kontynentalnej metro – linia M1 (żółta). Na całej swoje długości Aleja Andrassy ma wiele przystanków autobusowych jak również tramwajowych, więc nie ma najmniejszego problemu z dotarciem na tą wyjątkową ulicę Budapesztu.

Dlaczego Aleja Andrassy jest warta zobaczenia?

Aleja Andrassy to jedna z najpiękniejszych ulic Budapesztu. Wysadzana drzewami trasa prowadzi z centrum w kierunku Parku Miejskiego i przebiega przez dzielnicę Terezvaros. Wzdłuż niej zobaczycie rzędy monumentalnych wielkomiejskich kamienic z XIX wieku – ich eklektyczna architektura ma nawiązywać do włoskich pałaców z epoki renesansu. Ich wnętrza to dość często siedziby firm międzynarodowych. W dalszej części Aleja Andrassy zmienia swój charakter – piękne wille z ogrodami mieszczą liczne ambasady, siedziby stowarzyszeń i partii politycznych. Aleja Andrassy na swoim końcu zamykana jest przez ogromny Plac Bohaterów. Warto odwiedzić Aleję również dla obejrzenia stacji najstarszego w Europie metra, które biegnie pod ulicą.

Aleja Andrassy - ciekawostki

Aleja Andrassy wykorzystana była jako plan zdjęciowy m.in. filmu „Szklana pułapka 5”

Od 2012 roku cała Aleja Andrassy wraz z podziemną linią metra aż po Plac Bohaterów zapisana jest na liście dziedzictwa UNESCO.

Pod ulicą biegnie najstarsze w Europie kontynentalnej metro – Aleja Andrassy wzbogaciła się o podziemną trasę w 1896 roku.