X
Ładowanie...

Aleja Andrassyego

Odkryj najpiękniejszy bulwar Budapesztu z jego neorenesansowymi pałacykami, kawiarniami, luksusowymi butikami i wspaniałym gmachem Opery Narodowej.

Jak się tu dostać?

Aleja Andrassyego w Budapeszcie

Aleja Andrassyego biegnie prostopadle do Dunaju, zaczynając się od skrzyżowania z ulicą Bajscy-Zsilinszky aż po plac Bohaterów. Pod ulicą biegnie pierwsze w Europie kontynentalnej metro – linia M1 (żółta). Na całej swoje długości Aleja Andrassyego ma wiele przystanków autobusowych jak również tramwajowych, więc nie ma najmniejszego problemu z dotarciem na tą wyjątkową ulicę Budapesztu.

Dlaczego warto zobaczyć to miejsce?

Aleja Andrassyego to jedna z najpiękniejszych ulic miasta. Wysadzana drzewami trasa prowadzi z centrum w kierunku Parku Miejskiego i przebiega przez dzielnicę Terezvaros. Wzdłuż niej zobaczycie rzędy monumentalnych, wielkomiejskich kamienic z XIX wieku – ich eklektyczna architektura ma nawiązywać do włoskich pałaców z epoki renesansu, a w ich wnętrzach często znajdują się siedziby międzynarodowych firm. W dalszej części Aleja zmienia swój charakter – piękne wille z ogrodami mieszczą liczne ambasady, siedziby stowarzyszeń i partii politycznych. Koniec ulicy wieńczy ogromny Plac Bohaterów. Warto odwiedzić Aleję również po to, by obejrzeć stacje najstarszego w Europie metra, które przebiega właśnie pod nią.

Kilka ciekawostek

Aleja Andrassyego często wykorzystywana jest jako plan zdjęciowy dla filmów, kręcono tam sceny m.in. do „Szklanej pułapki 5”.

Od 2012 roku cała Aleja Andrassyego wraz z podziemną linią metra aż po Plac Bohaterów zapisana jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Pod ulicą biegnie najstarsze w Europie kontynentalnej metro – Aleja Andrassyego wzbogaciła się o podziemną trasę w 1896 roku.