X
Ładowanie...

Aquincum

Zobaczcie malownicze ruiny Aquincum – najdalej na północny wschód wysuniętej osady rzymskiej, w której cesarz-filozof Marek Aureliusz pisał swoje „Rozmyślania”.

Jak się tu dostać?

Pozostałości dawnego rzymskiego miasta – Aquincum – znajdują się w północnej części miasta zwanej Obuda. Ruiny Aquincum znajdują się w kilku miejscach – amfiteatr wojskowy jest u zbiegu ulic Pacsirtamezo i Nagyszombat, Muzeum Aquincum - nieco na północ, natomiast Thermea Maiores – pod estakadą Florian ter. Aby dostać się tu z centrum Budapesztu wsiądźcie w kolejkę podmiejską odjeżdżającą ze stacji metra M2 Betthiany ter i wysiądźcie na stacji Aquincum. Możecie tam również podjechać autobusem.

Podstawowe informacje

Wystawy Muzeum Aquincum otwarte jest w okresie letnim od wtorku do niedzieli w godzinach 10 – 18 (od 1kwietnia do 31 października). W okresie zimowym zamykane jest o 16.00. Park archeologiczny Aquincum można odwiedzić tylko w okresie letnim. Ruiny Willi Herkulesa dostępne są dla turystów tylko z zewnątrz. Do Thermae maiores dostaniecie się identycznych godzinach co do Muzeum Aquincum.

Bilety wstępu do Muzeum Aquincum można kupić w kasie obiektu, a dla dzieci, studentów oraz seniorów obowiązują zniżki. Park Archeologiczny Aquincum dostępny jest dla turystów za dodatkową opłatą. Dla posiadaczy karty Budapest Card powyższe atrakcje są bezpłatne. Za darmo można również zwiedzić ruiny Thermae maiores.

Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Ruiny Aquincum to wyjątkowy przykład bytności rzymskiej w Budapeszcie. Warto obejrzeć wszystkie ślady antycznych budowli zarówno po to by poznać historię, ale również wyjątkowe jest wkomponowanie ich w obecną zabudowę stolicy Węgier. Aquincum niejako wbite jest pomiędzy bloki i ulice współczesnego Budapesztu.

Aquincum była niegdyś najbardziej na północny wschód wysuniętą osadą rzymską. Jak podają źródła, mieszkało tu ponad 40 000 mieszkańców. Założyli ja Celtowie, jednak to rzymianie zamienili je w silną bazę wojskową oraz wyjątkowe uzdrowisko. Miasto miało nowoczesne jak na tamte czasy urządzenia centralnego ogrzewania oraz ulice o twardej nawierzchni. Tutaj w IV wieku obwołano także jednego z cesarzy rzymskich. W 410 r. Aquincum zostało oddane bez walki Hunom, a następnie zdobyte przez Awarów i wreszcie Madziarów, którzy założyli tu stolicę swojego państwa.