X
Ładowanie...

Budapeszt Aquincum

Zobacz malownicze ruiny Aquincum – najdalej na północny wschód wysuniętej osady rzymskiej, w której cesarz-filozof Marek Aureliusz pisał swoje „Rozmyślania”.

Aquincum – jak dotrzeć?

Pozostałości dawnego rzymskiego miasta – Aquincum – znajdują się w północnej części miasta zwanej Obuda. Ruiny Aquincum znajdują się w kilku miejscach – amfiteatr wojskowy jest u zbiegu ulic Pacsirtamezo i Nagyszombat, natomiast Muzeum Aquincum - nieco na północ, a Thermea Maiores – pod estakadą Florian ter. Aby tu się dostać z centrum Budapesztu wsiądźcie w kolejkę podmiejską H5 odjeżdżającą ze stacji metra M2 Betthiany ter i wysiądźcie na stacji Aquincum lub pojedźcie autobusem numer 86 oraz 260.

Aquincum - godziny otwarcia:

Wystawy Muzeum Aquincum otwarte jest w okresie letnim od wtorku do niedzieli w godzinach 10 – 18 (od 1kwietnia do 31 października). W okresie zimowym zamykane jest o 16.00. Park archeologiczny Aquincum można odwiedzić tylko w okresie letnim w godzinach 9.00 – 18.00. Ruiny Willi Herkulesa dostępne są dla turystów tylko z zewnątrz. Do Thermae maiores dostaniecie się identycznych godzinach co do Muzeum Aquincum.

Cena wejścia do Aquincum:

Wstęp do Muzeum Aquincum dla osoby dorosłej to koszt 22 PLN (1600 forintów) i 11 PLN dla studenta/dziecka w sezonie od 1 kwietnia do 31 października. W sezonie zimowym jest to odpowiednio 14 PLN i 7 PLN. Park Archeologiczny Aquincum dostępny jest dla turystów za opłatą 14 PLN dla dorosłych oraz 7 PLN dla studentów i dzieci. Dla posiadaczy karty Budapest Card powyższe atrakcje są bezpłatne. Za darmo można również zwiedzić ruiny Thermae maiores.

Dlaczego polecamy Aquincum?

Ruiny Aquincum to wyjątkowy przykład bytności rzymskiej w Budapeszcie. Warto obejrzeć wszystkie ślady antycznych budowli zarówno po to by poznać historię, ale również wyjątkowe jest wkomponowanie ich w obecną zabudowę stolicy Węgier. Aquincum niejako wbite jest pomiędzy bloki i ulice współczesnego Budapesztu

Historia Aquincum

Aquincum była najbardziej na północny wschód wysuniętą osadą rzymską. Jak podają źródła, mieszkało tu ponad 40 000 mieszkańców. Założyli ja Celtowie, jednak to rzymianie zamienili je w silną bazę wojskową oraz wyjątkowe uzdrowisko. Miasto miało nowoczesne (jak na tamte czasy) urządzenia centralnego ogrzewania oraz ulice o twardej nawierzchni. Tutaj w IV wieku obwołano także jednego z cesarzy rzymskich. W 410 r. Aquincum zostało oddane bez walki Hunom, a następnie zdobyte przez Awarów i wreszcie Madziarów, którzy założyli tu stolicę swojego państwa.