X
Ładowanie...

Baszta Rybacka

Wybierzcie się na spacer przez Basztę Rybacką – neogotycki taras widokowy, z którego rozciąga się wspaniała panorama na Dunaj i okazały Parlament Węgierski.

Jak się tu dostać?

Baszta Rybacka w Budapeszcie

Baszta Rybacka zlokalizowana jest na placu św. Trójcy na Wzgórzu Zamkowym. Tuż obok niej znajduje się Kościół św. Macieja. Aby się tu dostać można przyjechać kolejką sikló lub autobusem z centrum Pesztu. Dla lubiących spacer polecamy dojechać metrem do stacji Betthyany ter. Baszta Rybacka czeka na Was po małej wspinaczce ulicami m.in. Fo Utca oraz Donati utca.

Podstawowe informacje

Baszta Rybacka posiada dwa tarasy – dolny jest otwarty dla turystów przez całą dobę, natomiast górny otwierany jest do zwiedzania jedynie w określonych godzinach.

Baszta Rybacka posiada sporo tarasów i balkonów, które można zwiedzić bezpłatnie. Jeśli jednak pragniecie mieć lepszy widok z wyższego tarasu, to opłata jest naprawdę niewielka (a studentów dodatkowo obowiązuje duża zniżka). Dla posiadaczy Budapest Card, Baszta Rybacka również dostępna jest ze zniżką.

Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Zachwyćcie się przepięknym Dunajem płynącym u stóp Wzgórza Zamkowego oraz panoramą Pesztu z monumentalnym budynkiem Parlamentu. Baszta Rybacka to nie tylko punkt widokowy – smakoszom kawy polecamy przepyszną espresso w kawiarni na dolnym tarasie baszty.

Baszta Rybacka kryje w sobie również wyjątkową kapliczkę św. Michała. Otwarto ją dla turystów w 2013 roku, jednak pierwsze wzmianki o miejscu świętym w tym miejscu pochodzą już z 1443 r.

Historia

Baszta Rybacka powstała jako część zabudowy miasta uświetniającej tysiąclecie państwa Węgierskiego. Siedem wież bastionu symbolizuje 7 mitycznych wodzów Madziarskich, a pomnik przedstawia pierwszego króla Węgierskiego – Stefana. Baszta Rybacka zbudowana została jako taras widokowy, choć wcześniej zabudowa tego miejsca miała znaczenie militarne – stanowiła obronę północnej części Wzgórza Zamkowego.

Dlaczego Baszta Rybacka posiada taką nazwę? Istnieje kilka teorii – jedna z nich mówi, że pochodzi ona od rybaków, którzy w średniowieczu zamieszkiwali pobliskie Vizivaros (Wodne Miasto). Podobno w czasach wojny służyli jako strażnicy murów miejskich. Inna historia mówi o tym iż miejscu dzisiejszej baszty znajdował się targ rybny.