X
Ładowanie...
Bazylika św.Stefana
Odwiedźcie najsłynniejszą świątynię Węgier! Monumentalna bazylika św. Stefana zachwyca okazałą kopułą, fasadą i koncertami z udziałem najlepszych muzyków Węgier.

Jak się tu dostać?

Bazylika św.Stefana w Budapeszcie

Bazylika Św. Stefana w Budapeszcie znajduje się na placu o tej samej nazwie, a jej najbliższe sąsiedztwo stanowią Węgierski Parlament i Aleja Andrassyego. Aby dotrzeć tutaj najlepiej skorzystać ze stacji metra Deak Ferenc Ter – tutaj krzyżują się wszystkie istniejące linie. Jeszcze bliżej znajduje się stacja M1 – Bajcsy-Zsilinszky ut. W pobliżu zlokalizowane są również przystanki kilku linii autobusowych. Niedaleko Bazyliki Św. Stefana znajdziecie też przystanek tramwajowy.

Podstawowe informacje

Bazylika Św. Stefana otwarta jest dla turystów od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 17.00, w soboty od 9.00 – 13.00, a w niedzielę od 13.00 do 17.00.

Wstęp do Bazyliki jest bezpłatny, jednak opłata obowiązuje, jeśli chcecie wejść na kopułę kościoła. Bazylika Św. Stefana oferuje również trasy z przewodnikiem, przy wcześniejszej rezerwacji.

W świątyni organizowane są koncerty organowe i występy chórów, na które naprawdę warto się wybrać ze względu na świetną akustykę wewnątrz budowli. Wstęp na nie jest płatny.

Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Bazylika Św. Stefana to największa budowla sakralna Węgier – w jej wnętrzu mieści się nawet do 8500 osób. Jest to także jeden z najwyższych budynków w Budapeszcie (Węgierski Parlament ma taką samą wysokość). Na uwagę zasługuje przepiękna mozaika Boga Ojca zdobiąca kopułę od wewnątrz. Wnętrze świątyni kryje najważniejsze relikwie narodowe – zasuszoną dłoń patrona świątyni, króla Węgier. Na prawej wieży kościoła zawieszony jest ważący 9 ton dzwon – największy w państwie. Warto również wspiąć na antresolę kopuły, skąd rozpościera się cudowny widok.

Kilka ciekawostek

Obecne węgierskie prawo zakazuje budowania wyższych budowli niż Bazylika Św. Stefana.

Pod obiektem znajduje się trzypiętrowa piwnica takiej samej wielkości co Bazylika, natomiast pod placem przed świątynią zbudowano podziemny parking, który mieści 404 samochody i jest w pełni zautomatyzowany.