X
Ładowanie...

Budapeszt Kościół św. Macieja

Gotycki kościół św. Macieja to prawdziwa gratka dla miłośników muzyki i architektury. Tu zachwycisz się freskami i witrażami oraz posłuchasz koncertu na organach.

Kościół św. Macieja – Jak tam dotrzeć?

Kościół św. Macieja

Kościół św. Macieja znajduje się na placu św. Trójcy na Wzgórzu Zamkowym. Podobnie jak na zamek królewski w Budapeszcie można do niego dotrzeć kolejką sikló lub autobusem nr 16 z centrum Pesztu. Najbardziej atrakcyjną trasą by dotrzeć do placu św. Trójcy jest spacer, który rozpoczyna się na stacji metra Betthyany ter, a kończy - przy Baszcie Rybackiej. Dzięki takiej trasie kościół św. Macieja ukarze się Wam ze swojej najpiękniejszej strony.

Kościół św. Macieja - godziny otwarcia:

Kościół św. Macieja otwarty jest dla wiernych i turystów w ciągu tygodnia od 9 do 17, jednak w czasie weekendu znacznie trudniej się do niego dostać. W sobotę odwiedzicie go tylko od 9 do 13.00, a w niedziele od 13.00 do 17.00.

Kościół św. Macieja - ceny wstępu

Aby zwiedzić kościół św. Macieja należy zakupić bilet wstępu za ok. 13 PLN jako dorosły oraz 10 PLN jako student lub młodzież. Dzieci poniżej 6 roku życia mają wstęp za darmo. Jeśli odwiedzacie kościół św. Macieja rodziną, opłaca się zakupić bilet rodzinny (2 doroslych + dziecko) za ok. 34 PLN.

Dlaczego polecamy odwiedzić Kościół św. Macieja?

Kościół św. Macieja jest przepięknym zabytkiem architektury gotyckiej. Warto go odwiedzić dla przepięknych fresków i zdobień zarówno fasady, jak i wnętrza świątyni. Drugim argumentem za tym, by kościół św. Macieja znalazł się w planie zwiedzania podczas City break Budapeszt są wyjątkowe koncerty organowe które odbywają się regularnie od czasów średniowiecznych.

Jakie atrakcje oferuje Kościół św. Macieja?

Jest niewiele takich świątyń, jak Kościół św. Macieja. Dajcie się zachwycić misterną pracą rzeźbiarzy, którzy ozdobili fasadę budynku wieloma motywami roślinnymi oraz marmurowymi pomniczkami. Wyjątkowym elementem jest również kolorowy dach z charakterystycznymi rombami.

Kościół św. Macieja posiada również wyjątkowo bogate wnętrze: piękne freski oraz niezwykle zdobione witraże, jak również przepiękne zdobienia na ścianach. Polecamy również wizytę w krypcie, skarbcu i Oratorium Królewskim, gdzie czeka na Was kolekcja zabytkowych ornatów, szat liturgicznych oraz kopia klejnotów koronnych.

Niewiele świątyń może pochwalić się tak bogatą tradycją muzyczną co kościół św. Macieja. Podobno już w XIV w. mnisi z pobliskiego klasztoru Dominikanów śpiewali chwałę Bogu. Obecnie wieczory każdej soboty w roku usłyszeć możecie wyjątkowe dźwięki zabytkowych organ. Bilety należy zakupić wcześniej poprzez stronę kościoła.