X
Ładowanie...

Kościół św. Macieja

Gotycki kościół św. Macieja to prawdziwa gratka dla miłośników muzyki i architektury. Tu zachwycicie się freskami i witrażami oraz posłuchacie koncertu na organach.

Jak się tu dostać?

Kościół św. Macieja

Kościół św. Macieja znajduje się na placu św. Trójcy na Wzgórzu Zamkowym. Podobnie jak na Zamek Królewski w Budapeszcie można do niego dotrzeć kolejką sikló lub autobusem z centrum Pesztu. Najbardziej atrakcyjną opcją na dotarcie do placu św. Trójcy jest jednak spacer, który rozpoczyna się na stacji metra Betthyany ter, a kończy - przy Baszcie Rybackiej. Dzięki takiej trasie kościół św. Macieja ukarze się Wam ze swojej najpiękniejszej strony.

Podstawowe informacje

Kościół św. Macieja otwarty jest dla wiernych i turystów w ciągu tygodnia od 9 do 17, jednak w czasie weekendu znacznie trudniej się do niego dostać ze względu na msze. W sobotę odwiedzicie go tylko od 9 do 13.00, a w niedziele od 13.00 do 17.00.

Aby zwiedzić kościół św. Macieja należy zakupić bilet wstępu. Jeśli odwiedzacie kościół św. Macieja całą rodziną, opłaca się zakupić bilet rodzinny (2 dorosłych + dziecko).

Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Kościół św. Macieja jest przepięknym zabytkiem architektury gotyckiej. Warto go odwiedzić dla przepięknych fresków i zdobień zarówno fasady, jak i wnętrza świątyni. Drugim argumentem za tym, by kościół św. Macieja znalazł się w planie zwiedzania podczas wizyty w Budapeszcie są wyjątkowe koncerty organowe które odbywają się tu regularnie od czasów średniowiecznych.

Jest niewiele takich świątyń, jak Kościół św. Macieja. Dajcie się zachwycić misterną pracą rzeźbiarzy, którzy ozdobili fasadę budynku wieloma motywami roślinnymi oraz marmurowymi pomniczkami. Wyjątkowym elementem jest również kolorowy dach z charakterystycznymi rombami.

Kościół św. Macieja posiada również wyjątkowo bogate wnętrze: piękne freski oraz niezwykle zdobione witraże, jak również przepiękne zdobienia na ścianach. Polecamy również wizytę w krypcie, skarbcu i Oratorium Królewskim, gdzie czeka na Was kolekcja zabytkowych ornatów, szat liturgicznych oraz kopia klejnotów koronnych.

Niewiele świątyń może też pochwalić się tak bogatą tradycją muzyczną co kościół św. Macieja. Podobno już w XIV w. mnisi z pobliskiego klasztoru Dominikanów wyśpiewywali tu chwałę Bogu. Obecnie w wieczory każdej soboty w roku usłyszeć możecie wyjątkowe dźwięki zabytkowych organ. Bilety należy zakupić wcześniej poprzez stronę kościoła.