Łaźnie termalne w Budapeszcie zlokalizowane są po obu stronach Dunaju i do każdej z siedmiu funkcjonujących obecnie kompleksów łatwo dojechać komunikacją miejską. Łaźnie Szechenyi znajdują się przy stacji metra linii żółtej o nazwie Szechenyi Furdo. Łaźnie Gellerta usytuowane są tuż przy moście Wolności – najłatwiej dojechać do nich tramwajem lub autobusem. Bardzo stare, tureckie Łaźnie termalne w Budapeszcie – Rudas znajdują się natomiast u podnóży Wzgórza Zamkowego i dotrzeć tu możecie również autobusem lub tramwajem. Łaźnie Kirayly znajdujące się bardziej na północ od Wzgórza i tak samo dostępne są dzięki tramwajowi a także autobusom. W pobliżu Wyspy Małgorzaty znajdują się Łaźnie Lukacs – dojedziecie tu standardowo autobusem lub tramwajem.
Łaźnie termalne w Budapeszcie czynne są niemal od świtu do zmierzchu – zazwyczaj od 6.00 do 20.00. Dla miłośników wieczornych kąpieli polecamy odwiedzić Łaźnie Szechenyi - są otwarte do późnego wieczora, lub Łaźnie Rudas. W przypadku tego drugiego kompleksu warto zwrócić uwagę, że są one otwarte dla kobiet tylko we wtorki i czwartki (do niedawna były to łaźnie tylko dla mężczyzn zgodnie z tureckim zwyczajem).
Oferta cenowa łaźni jest bardzo zróżnicowana. Poniżej szczegółowe informacje na temat najbardziej interesujących obiektów:
Każdy turysta odwiedzający stolicę Węgier powinien przewidzieć Łaźnie termalne w planie jej zwiedzania. Relaksacyjna kąpiel w wodach termalnych, lecznicza sesja w wodach mineralnych albo zestaw zabiegów hydroterapeutycznych to tylko niektóre z atrakcji, które Was czekają. Łaźnie termalne w Budapeszcie warto odwiedzić nie tylko ze względu na kąpiele - niektóre z nich to przepiękne zabytki architektoniczne. Łaźnie Szecheney to wyjątkowy przykład budynku w neobarokowym, Łaźnie Gellerta zbudowane są w stylu Art Nouveau, natomiast Łaźnie Kirali oraz Rudas przeniosą Was w czasy tureckie.
Wykorzystywanie termalnych wód do celów leczniczych na tych terenach sięga czasów rzymskich o czym przypominają ruiny Aquincum w III dzielnicy Budapesztu. Łaźnie termalne to jednak wynalazek turecki i to właśnie w XV wieku nastąpił największy ich rozwój. Do Budapesztu ciągnęły pielgrzymki z całej Europy i Imperium Osmańskiego w nadziei wyleczenia schorzeń. Na przełomie XIX i XX wieku powstały w Budapeszcie ekskluzywne Łaźnie, które do dziś stanowią wyjątkową atrakcję miasta. Obecnie zarejestrowanych jest w Budapeszcie 130 ujęć wody termalnej, a samo miasto nosi miano jedynej stolicy-uzdrowiska w Europie.
Łaźnie termalne w Budapeszcie są pamiątką po panowaniu tureckim w Budapeszcie i do niedawna w niektórych z obiektów kobiety mogły kąpać się tylko w określone dni. Obecnie jedynie Łaźnie Rudas w tygodniu wyznaczają wtorek jako dzień kąpieli dla kobiet i pozostałe dni w tygodniu jako dni dla kąpieli męskich. W weekendy Rudas jest otwarta dla przedstawicieli obu płci.
Łaźnie termalne w Budapeszcie z początku XX wieku stanowiły jedne z najnowocześniejszych w świecie. Łaźnie Gellerta były pierwszym na świecie obiektem ze sztuczną falą, a Łaźnie Szechenyi, z pozyskiwaną z głębokości 970 m wodą, były pierwszym obiektem po stronie Pesztu.