X
Ładowanie...

Łaźnie termalne

Odwiedźcie największe łaźnie Europy! Termy Széchenyi, pamiątka po tureckiej okupacji Budapesztu, to nie tylko baseny z leczniczą wodą, ale i wspaniałe zabytki neobaroku.

Jak się tu dostać?

Łaźnie termalne w Budapeszcie

Łaźnie termalne w Budapeszcie zlokalizowane są po obu stronach Dunaju i do każdej z siedmiu funkcjonujących obecnie kompleksów łatwo dojechać komunikacją miejską. Łaźnie Szechenyi znajdują się przy stacji metra linii żółtej o nazwie Szechenyi Furdo. Łaźnie Gellerta usytuowane są tuż przy moście Wolności – najłatwiej dojechać do nich tramwajem lub autobusem. Bardzo stare, tureckie Łaźnie termalne w Budapeszcie – Rudas znajdują się natomiast u podnóży Wzgórza Zamkowego i dotrzeć tu możecie również autobusem lub tramwajem. Łaźnie Kirayly znajdujące się bardziej na północ od Wzgórza i tak samo dostępne są dzięki tramwajowi a także autobusom. W pobliżu Wyspy Małgorzaty znajdują się Łaźnie Lukacs – dojedziecie tu standardowo autobusem lub tramwajem.

Podstawowe informacje

Łaźnie termalne w Budapeszcie czynne są niemal od świtu do zmierzchu – zazwyczaj od 6.00 do 20.00. Dla miłośników wieczornych kąpieli polecamy odwiedzić Łaźnie Szechenyi - są otwarte do późnego wieczora, lub Łaźnie Rudas. W przypadku tego drugiego kompleksu warto zwrócić uwagę, że są one otwarte dla kobiet tylko we wtorki i czwartki (do niedawna były to łaźnie tylko dla mężczyzn zgodnie z tureckim zwyczajem).

Oferta cenowa łaźni jest bardzo zróżnicowana. Poniżej szczegółowe informacje na temat najbardziej interesujących obiektów:

  • Łaźnie Szecheney – najbardziej znane łaźnie w mieście i jednocześnie największy kompleks termalny nie tylko Budapesztu, ale całej Europy - składa się z 21 basenów. W soboty na zewnętrznych basenach odbywają się tutaj nocne imprezy - to jedyna okazja, aby zaznać tak oryginalnej imprezy! Ceny uzależnione są od kilku czynników. Najkorzystniej będzie, jeśli zakupicie całodniowy bilet wstępu (z dostępem do indywidualnej szafki), cena w weekend jest niewiele wyższa od tej w tygodniu. Koszt całodniowego biletu z indywidualną kabiną jest już wyższy niezależnie od tego, w jaki dzień się tam wybieracie. Osoby posiadające Budapest Card mogą liczyć na zniżkę.
  • Łaźnie Gellerta – uznawane za jedne z najlepszych, najpiękniejszych i najbardziej eleganckich w Budapeszcie. Całodniowe bilety wstępu jest nieco droższy niż bilet na indywidualną kabinę w poprzedniej łaźni, ale warto je odwiedzić ze względu na ich piękną architekturę oraz rozsuwany, szklany dach. Ponownie użytkownicy karty Budapest Card mają zniżkę.
  • Łaźnie Rudas – najbardziej postępowe łaźnie w mieście, wybudowane w 1560 roku. Nie należą do największych, ale zdecydowanie warto je odwiedzić ze względu na położony na dachu basen, znajdujący się pod przeszkloną kopułą, z którego można obserwować nocne niebo dzięki długim godzinom otwarcia tej łaźni. Koszt wejścia do basenów termalnych jest jednym z niższych. Dodatkowo można wykupić wstęp na kompleks Nocny - czynny od 22 do 4 w piątki i soboty.
  • Łaźnie Lucacs – całodniowy bilet z szafką jest najtańszy z proponowanych, ale cena jest jedynie nieco niższa niż w poprzedniej łaźni. Dla tych, którzy pragną posiadać indywidualne kabiny do przebrania – koszt biletów wstępu będzie standardowo nieco wyższy. Posiadacze karty Budapest Card odwiedzą te Łaźnie Budapesztańskie za darmo!

Dlaczego polecamy wizytę w łaźniach termalnych?

Każdy turysta odwiedzający stolicę Węgier powinien przewidzieć Łaźnie termalne w planie jej zwiedzania. Relaksacyjna kąpiel w wodach termalnych, lecznicza sesja w wodach mineralnych albo zestaw zabiegów hydroterapeutycznych to tylko niektóre z atrakcji, które Was czekają. Łaźnie termalne w Budapeszcie warto odwiedzić nie tylko ze względu na kąpiele - niektóre z nich to przepiękne zabytki architektoniczne. Łaźnie Szecheney to wyjątkowy przykład budynku w neobarokowym, Łaźnie Gellerta zbudowane są w stylu Art Nouveau, natomiast Łaźnie Kirali oraz Rudas przeniosą Was w czasy tureckie.

Łaźnie termalne w Budapeszcie - historia

Wykorzystywanie termalnych wód do celów leczniczych na tych terenach sięga czasów rzymskich o czym przypominają ruiny Aquincum w III dzielnicy Budapesztu. Łaźnie termalne to jednak wynalazek turecki i to właśnie w XV wieku nastąpił największy ich rozwój. Do Budapesztu ciągnęły pielgrzymki z całej Europy i Imperium Osmańskiego w nadziei wyleczenia schorzeń. Na przełomie XIX i XX wieku powstały w Budapeszcie ekskluzywne Łaźnie, które do dziś stanowią wyjątkową atrakcję miasta. Obecnie zarejestrowanych jest w Budapeszcie 130 ujęć wody termalnej, a samo miasto nosi miano jedynej stolicy-uzdrowiska w Europie.

Ciekawostki

Łaźnie termalne w Budapeszcie są pamiątką po panowaniu tureckim w Budapeszcie i do niedawna w niektórych z obiektów kobiety mogły kąpać się tylko w określone dni. Obecnie jedynie Łaźnie Rudas w tygodniu wyznaczają wtorek jako dzień kąpieli dla kobiet i pozostałe dni w tygodniu jako dni dla kąpieli męskich. W weekendy Rudas jest otwarta dla przedstawicieli obu płci.

Łaźnie termalne w Budapeszcie z początku XX wieku stanowiły jedne z najnowocześniejszych w świecie. Łaźnie Gellerta były pierwszym na świecie obiektem ze sztuczną falą, a Łaźnie Szechenyi, z pozyskiwaną z głębokości 970 m wodą, były pierwszym obiektem po stronie Pesztu.