X
Ładowanie...

Budapeszt Łaźnie termalne

Odwiedź największe łaźnie Europy! Termy Széchenyi, pamiątka po tureckiej okupacji Budapesztu, to nie tylko baseny z leczniczą wodą, ale i wspaniałe zabytki neobaroku.

Łaźnie termalne w Budapeszcie – jak tam dotrzeć

Łaźnie termalne w Budapeszcie

Łaźnie termalne w Budapeszcie zlokalizowane są po obu stronach Dunaju i do każdej z siedmiu funkcjonujących obecnie kompleksów łatwo dojechać. Łaźnie Szechenyi znajdują się przy stacji metra linii żółtej o nazwie Szechenyi Furdo. Łaźnie Gellerta usytuowane są tuż przy moście Wolności – dojedziecie do nich tramwajem 18, 19, 47 lub 49. Docierają tu również autobusy 7 i 86. Bardzo stare, tureckie Łaźnie termalne w Budapeszcie – Rudas znajdują się natomiast u podnóży Wzgórza Zamkowego i dotrzeć tu możecie autobusami o numerze 5, 7, 8 i 86, a także tramwajami 18 i 19. Łaźnie Kirayly znajdujące się bardziej na północ od Wzgórza dostępne są dzięki tramwajowi 19, a także autobusom 60 i 86. W pobliżu Wyspy Małgorzaty znajdują się Łaźnie Lukacs – dojedziecie tu autobusami nr 6, 60 oraz 86, jak również tramwajami 4, 6 lub 17.

Łaźnie termalne w Budapeszcie - godziny otwarcia

Łaźnie termalne w Budapeszcie czynne są niemal od świtu do zmierzchu – zazwyczaj od 6.00 do 20.00. Dla miłośników wieczornych kąpieli polecamy odwiedzić Łaźnie Szechenyi czynne codziennie do 22.00 lub Łaźnie Rudas, które w weekendy otwierają podwoje do godziny 4.00. W przypadku tego drugiego kompleksu warto zwrócić uwagę, że są one otwarte dla kobiet tylko we wtorki i czwartki (do niedawna były to łaźnie tylko dla mężczyzn zgodnie z tureckim zwyczajem).

Łaźnie termalne w Budapeszcie – jaki jest koszt wstępu?

Łaźnie termalne w Budapeszcie posiadają bardzo zróżnicowaną ofertę cenową. Poniżej szczegółowe informacje na temat tych najbardziej ciekawych:

Łaźnie Szecheney – ceny uzależnione są od kilku czynników. Jeśli zakupicie całodniowy bilet wstępu (z dostępem do indywidualnej szafki) od poniedziałku do piątku zapłacicie ok. 55 PLN, natomiast w weekend – ok. 59 PLN. Koszt całodniowego biletu z indywidualną kabiną to 62 PLN w tygodniu i 65 PLN w weekendy. Osoby posiadające Budapest Card płacą 10% mniej.

Łaźnie Gellerta – całodniowe bilety wstępu to koszt od 68 PLN do 75 PLN. Ponownie użytkownicy karty Budapest Card mają zniżkę 10% od powyższych cen.

Łaźnie Rudas – koszt wejścia do basenów termalnych to ok. 41 PLN w tygodniu oraz ok. 45 PLN w weekend. Wstęp na kompleks Nocny bilet (wstęp od 22 do 4 w piątki i soboty) kosztuje ok. 50 PLN, natomiast kupując bilet kombinowany

Łaźnie Lucacs – całodniowy bilet z szafką to koszt ok. 40 PLN od poniedziałku do piątku oraz 42 PLN w dni weekendowe. Dla tych, którzy pragną posiadać indywidualne kabiny do przebrania – koszt biletów wstępu to odpowiednio: 45 PLN/49 PLN. Posiadacze karty Budapest Card odwiedzą te Łaźnie Budapesztańskie za darmo!!!

Dlaczego polecamy Łaźnie termalne w Budapeszcie?

Każdy turysta odwiedzający stolicę Węgier powinien przewidzieć Łaźnie termalne w Budapeszcie w planie jej zwiedzania. Relaksacyjna kąpiel bardzo w wodach termalnych, lecznicza sesja w wodach mineralnych albo zestaw zabiegów hydroterapeutycznych to tylko niektóre z atrakcji, które Was czekają. Łaźnie termalne w Budapeszcie warto odwiedzić nie tylko ze względu na kąpiele, niektóre z nich to przepiękne zabytki architektoniczne. Łaźnie Szecheney to wyjątkowy przykład budynku w neobarokowym, Łaźnie Gellerta zbudowane są w stylu Art Nouveau, natomiast Łaźnie Kirali oraz Rudas przeniosą Was w czasy tureckie.

Łaźnie termalne w Budapeszcie - historia

Wykorzystywanie termalnych wód do celów leczniczych na tych terenach sięga czasów rzymskich o czym przypominają ruiny Aquincum w III dzielnicy Budapesztu. Łaźnie termalne to jednak wynalazek turecki i to właśnie w XV wieku nastąpił największy ich rozwój. Do Budapesztu ciągnęły pielgrzymki z całej Europy i Imperium Osmańskiego w nadziei wyleczenia schorzeń. Na przełomie XIX i XX wieku powstały w Budapeszcie bardzo ekskluzywne Łaźnie, które do dziś stanowią wyjątkową atrakcje miasta. Obecnie zarejestrowanych jest w Budapeszcie 130 ujęć wody termalnej, a samo miasto nosi miano jedynej stolicy-uzdrowiska w Europie.

Łaźnie termalne w Budapeszcie - Ciekawostki

Łaźnie termalne w Budapeszcie są pamiątką po panowaniu tureckim w Budapeszcie i do niedawna w niektórych z obiektów kobiety mogły kąpać się tylko w określone dni. Obecnie jedynie Łaźnie Rudas w tygodniu wyznaczają wtorek jako dzień kąpieli dla kobiet i pozostałe dni w tygodniu jako dni dla kąpieli męskich. W weekendy Rudas jest otwarta dla przedstawicieli obu płci.

Łaźnie termalne w Budapeszcie z początku XX wieku stanowiły jedne z najnowocześniejszych w świecie. Łaźnie Gellerta były pierwszym na świecie obiektem ze sztuczną falą, a Łaźnie Szechenyi, z pozyskiwaną z głębokości 970 m wodą, - były pierwszym obiektem po stronie Pesztu.