X
Ładowanie...

Węgierski Parlament

Zobaczcie najwspanialszą w Europie siedzibę rządu! Parlament Węgierski z neogotycką fasadą i równie okazałym wnętrzem to obowiązkowy punkt na turystycznej trasie Budapesztu.

Jak się tu dostać?

Węgierski Parlament w Budapeszcie

Węgierski Parlament znajduje się tuż nad Dunajem w północnej części Pesztu. Aby do niego dotrzeć należy wysiąść na stacji metra Kossuth Lajos ter. Dodatkowo w pobliżu placu Kossuth Lajos znajdują się przystanki tramwaju nr 2 – linii, która przebiega wzdłuż rzeki. Węgierski Parlament połączony jest dobrze z resztą miasta również komunikacją autobusową. Przy ulicach przylegających do placu znajdziecie przystanki kilku busów.

Podstawowe informacje

Węgierski Parlament otwarty jest dla turystów w ciągu tygodnia od 8 – 18. natomiast w weekendy zwiedzić można go w godzinach 8 – 16.

Obiekt oferuje zwiedzanie z przewodnikiem w różnych językach według rozkładu, który jest dostępny na stronie instytucji. Dla uczniów i studentów poniżej 24 roku życia cena wstępu jest obniżona o połowę. Dla dzieci poniżej 6 roku życia mogą odwiedzić Węgierski Parlament za darmo.

Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Symbol dumy narodowej Węgrów, imponująca budowla podobna do londyńskiego House of Parliament czy najwspanialsza siedziba rządu w Europie – to tylko niektóre z wypowiedzi, które obrazują dlaczego polecamy Węgierski Parlament. To jak pięknie prezentuje się ten budynek najlepiej widać ze Wzgórza Zamkowego wieczorną porą – finezyjne zdobienia niemal wyrastające z Dunaju zachwycą każdego. Dodatkowo wewnątrz budynku macie możliwość zobaczenia wyjątkowych sal w których zapadają najważniejsze decyzje na Węgrzech.

Węgierski Parlament posiada bardzo charakterystyczną fasadę – setki podpór, 88 postaci władców węgierskich, prawie stumetrowa kopuła, jak również ponad 40 kg 22-karatowego złota zużytego na zdobienia posągów. Wewnątrz gmachu znajdują się pięknie zdobione sale plenarne i gabinety parlamentarzystów. Na uwagę zasługują również insygnia władzy królewskiej. Teoretycznie ich miejsce jest w Zamku Królewskim w Budapeszcie, ale to właśnie Węgierski Parlament pochwalić może się dumą narodu węgierskiego. Na uwagę zasługuje również obraz „Apoteoza Hungarii” oraz fresk „Zajęcie Ojczyzny”, które zdobią wnętrza budynku.

Ciekawostki

Budynek jest monumentalny – zajmuje powierzchnię 18 tyś m2, co powoduje, że mógłby w swoim wnętrzu zmieścić drapacz chmur o wysokości 55 pięter.

Budowa siedziby rządu trwała aż 17 lat, a otwarcie nastąpiło przy okazji obchodów 1000 lecia państwa Węgierskiego.

Węgierski Parlament posiada kopułę identycznej wielkości co zwieńczenie bazyliki św. Stefana – miało to symbolizować równość spraw państwowych i religijnych w narodzie węgierskim.

Liczby związane z gmachem są imponujące. Węgierski Parlament posiada 691 pomieszczeń z czego 200 to biura, a także 29 klatek schodowych, kilkanaście wind, 27 wejść oraz 10 wewnętrznych dziedzińców. Z zewnątrz to 268 metrów długości fasada i 123 metrów szerokości.