X
Ładowanie...

Budapeszt Węgierski Parlament

Zobacz najwspanialszą w Europie siedzibę rządu! Parlament Węgierski z neogotycką fasadą i równie okazałym wnętrzem to obowiązkowy punkt na turystycznej trasie Budapesztu.

Węgierski Parlament – jak tam dotrzeć

Węgierski Parlament w Budapeszcie

Węgierski Parlament znajduje się tuż nad Dunajem w północnej części Pesztu. Aby do niego dotrzeć wystarczy wysiąść na stacji metra Kossuth Lajos ter. Dodatkowo w pobliżu placu Kossuth Lajos znajdują się przystanki tramwaju nr 2 – linii która przebiega wzdłuż rzeki. Węgierski Parlament skomunikowany jest dobrze z resztą miasta komunikacją autobusową. Przy ulicach przylegających do placu znajdziecie przystanki busów nr 15 oraz 70 i 78.

Węgierski Parlament - godziny otwarcia

Węgierski Parlament otwarty jest dla turystów w ciągu tygodnia od 8 – 18. natomiast w weekendy zwiedzić można go w godzinach 8 – 16.

Cena wstępu na Węgierski Parlament

Węgierski Parlament oferuje zwiedzanie z przewodnikiem w różnych językach według rozkładu który jest dostępny na stronie instytucji. Pełna cena, którą zapłacimy jako obywatele Unii Europejskiej, to 24 PLN (1750 HUF). Dla uczniów i studentów poniżej 24 roku życia cena wstępu obniżona o połowę. Dla dzieci poniżej 6 roku życia mogą odwiedzić Węgierski Parlament za darmo.

Dlaczego polecamy Węgierski Parlament?

Symbol dumy narodowej Węgrów, imponująca budowla podobna do londyńskiego House of Parlament czy najwspanialsza siedziba rządu w Europie – to tylko niektóre z wypowiedzi, które obrazują dlaczego polecamy Węgierski Parlament. To jak pięknie wygląda prezentuje się Węgierski Parlament widać z Wzgórza Zamkowego wieczorną porą – finezyjne zdobienia niemal wyrastające z Dunaju zachwycą każdego. Dodatkowo wewnątrz budynku macie możliwość zobaczenia wyjątkowych sal w których zapadają najważniejsze decyzje na Węgrzech.

Węgierski Parlament - co można tam zobaczyć?

Węgierski Parlament posiada bardzo charakterystyczną fasadę – setki podpór, 88 postaci władców węgierskich, prawie stumetrowa kopuła, jak również ponad 40 kg 22-karatowego złota zużytego na zdobienia posągów. Wewnątrz gmachu znajdują się pięknie zdobione sale plenarne i gabinety parlamentarzystów. Na uwagę zasługują również insygnia władzy królewskiej. Teoretycznie ich miejsce jest w Zamku królewskim w Budapeszcie, ale to właśnie Węgierski Parlament pochwalić może się dumą narodu węgierskiego. Na uwagę zasługuje również obraz „Apoteoza Hungarii” oraz fresk „Zajęcie Ojczyzny”, które zdobią Węgierski Parlament.

Węgierski Parlament - Ciekawostki

Budynek jest monumentalny – zajmuje 18 tyś m2, co powoduje że Węgierski Parlament mógłby w swoim wnętrzu zmieścić drapacz chmur o wysokości 55 pięter.

Budowa siedziby rządu trwała aż 17 lat, a otwarcie nastąpiło przy okazji obchodów 1000 lecia państwa Węgierskiego.

Węgierski Parlament posiada kopułę identycznej wielkości co zwieńczenie bazyliki św. Stefana – miało to być symbolizować równość spraw państwowych i religijnych w narodzie węgierskim.

Liczby związane z gmachem są imponujące. Węgierski Parlament posiada 691 pomieszczeń z czego 200 to biura, a także 29 klatek schodowych, kilkanaście wind, 27 wejść oraz 10 wewnętrznych dziedzińców. Z zewnątrz to 268 metrów długości fasada i 123 metrów szerokości.