X
Ładowanie...

Plac Bohaterów

Odwiedź najsłynniejszy plac Budapesztu ze wspaniałą kolumnadą i Pomnikiem Tysiąclecia, które w XX wieku były świadkami najważniejszych wydarzeń politycznych na Węgrzech.

Jak się tu dostać?

Plac Bohaterów w Budapeszcie

Plac Bohaterów – to właśnie tu kończy się piękna Aleja Andrassy. Aby dotrzeć do placu wystarczy wysiąść na przystanku metra M1 Hosok tere. Po wyjściu ze stacji od razu ukaże się Wam cały Plac Bohaterów – wystarczy tylko przejść przez ulicę.

Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Plac Bohaterów jest jednym z największych i najważniejszych placów w Budapeszcie. Powstał w celu uczczenia pamięci poległych w I wojnie światowej (stąd oficjalna nazwa). Było to miejsce wielu demonstracji politycznych, m. in. W roku 1956, kiedy to zniszczono stojący tutaj pomnik Stalina. Po obu stronach placu znajdziecie okazałe budynki Muzeum Sztuk Pięknych oraz Pałac Ekspozycji - oba wybudowane w stylu eklektycznym. Plac ten stał się również miejscem, w którym Węgry wkroczyły w nową erę po upadku komunizmu – odbył się tu w 1989 r. symboliczny pogrzeb Imr Nagy’a - premiera Węgier.

Co można zobaczyć na placu?

Plac Bohaterów to ogromna przestrzeń z przepiękną kolumnadą oraz monumentalnym pomnikiem Tysiąclecia. Pomnik przedstawia archanioła Gabriela na 36 metrowej kolumnie. Według legendy to on miał doradzić pierwszemu królowi Węgier przyjęcie korony. Na cokole kolumny znajdziecie posągi Madziarów – plemienia, które zapoczątkowało państwo. Jak wspomnieliśmy wyżej, Plac Bohaterów otacza kolumnada z pomnikami sławnych Węgrów. Warto również zwrócić uwagę na budynki znajdujące się po obu stronach placu. Od północnej strony znajduje się Muzeum Sztuk Pięknych. Jest to miejsce, w którym zebrano jedną z najciekawszych zbiorów sztuki. Obejrzycie tutaj kolekcje egipską, antyczną, jak również obrazy takich artystów jak Cezanne, Boudin czy Delacroix.