X
Ładowanie...

Budapeszt Plac Bohaterów

Odwiedź najsłynniejszy plac Budapesztu ze wspaniałą kolumnadą i Pomnikiem Tysiąclecia, które w XX wieku były świadkami najważniejszych wydarzeń politycznych na Węgrzech.

Plac Bohaterów – jak tam dotrzeć?

Plac Bohaterów w Budapeszcie

Plac Bohaterów – to właśnie tu kończy się piękna Aleja Andrassy. Aby dotrzeć do placu wystarczy wysiąść na przystanku metra M1 Hosok tere. Po wyjściu ze stacji od razu zobaczymy cały Plac Bohaterów – wystarczy tylko przejść przez ulicę.

Dlaczego warto odwiedzić Plac Bohaterów

Plac Bohaterów jest jednym z największych i najważniejszych placów w Budapeszcie. Powstał jako uczczenie poległych w I wojnie światowej (stąd oficjalna nazwa). Było to miejsce wielu demonstracji politycznych, m. in. W roku 1956, kiedy to zniszczono stojący tutaj pomnik Stalina. Po obu stronach placu znajdziecie okazałe budynki Muzeum Sztuk Pięknych oraz Pałac Ekspozycji oba wybudowane w eklektycznym stylu. Plac Bohaterów stał się również miejscem w którym symbolicznie wkroczono w nową erę po upadku komunizmu – odbył się tu w 1989 r. symboliczny pogrzeb Imr Nagy’a premiera Węgier.

Plac Bohaterów – co można zobaczyć?

Plac Bohaterów – to ogromny plac z przepiękną kolumnadą oraz monumentalnym pomnikiem Tysiąclecia. Pomnik przedstawia archanioła Gabriela na 36 metrowej kolumnie. Według legendy on to miał doradzić pierwszemu królowi Węgier przyjęcie korony. Na cokole kolumny znajdziecie posągi Madziarów – plemienia które zapoczątkowało państwo. Jak wspomnieliśmy wyżej, Plac Bohaterów otacza kolumnada z pomnikami sławnych Węgrów. Warto również zwrócić uwagę na budynki znajdujące się po obu stronach placu. Od północnej strony Plac Bohaterów zamyka Muzeum Sztuk Pięknych. Jest to miejsce, w którym zebrano jedną z najciekawszych zbiorów sztuki. Obejrzycie tutaj kolekcje egipską, antyczną, jak również obrazy takich artystów jak Cezanne, Boudin czy Delacroix.