X
Ładowanie...

Zamek Królewski

Zobaczcie, jak mieszkali królowie Węgier! Zamek w Budzie zachwyci Was rozmachem, okazałą fasadą i wspaniałą kolekcją dzieł sztuki węgierskich mistrzów.

Jak się tu dostać?

Zamek Królewski w Budapeszcie

Monumentalny Zamek królewski w Budapeszcie góruje nad Dunajem na jego prawym brzegu. Jest kilka sposobów by do niego dotrzeć. Najdogodniej dostać się do pałacu odnowioną XIX-wieczną kolejką linową sikló, która swój początek ma na Clark Adam ter (tam też znajduje się pomnik zwany Kilometrem „0”, od którego mierzy się wszystkie odległości drogowe na Węgrzech). Wjazd jest oczywiście płatny, ale jeśli chcecie zwiedzić Zamek królewski i wrócić również kolejką zapłacicie mniej niż za przejazd tylko w jedną stronę. Inną opcją jest skorzystanie z autobusu z Ersebet Ter – przystanki autobusowe znajdują się zarówno w centrum Pesztu jak i w pobliżu wejścia na Zamek królewski.

Podstawowe informacje

Niektóre miejsca na Zamku Królewskim dostępne są przez całą dobę – tarasy i plac zamkowy turyści wypełniają niemal bez przerwy. Zamek jest również miejscem, gdzie funkcjonuje kilka instytucji publicznych i muzealnych. Znajduje się tutaj Muzeum Historii Budapesztu, które czynne jest od wtorku do niedzieli. Znajdziecie tu również Galerię Narodową. Tak samo czynną od wtorku do niedzieli. Na Zamek królewski w Budapeszcie zaprasza również funkcjonująca tutaj Biblioteka Narodowa im. Szechenyiego, czynna z kolei od wtorku do soboty.

Zamek królewski w Budapeszcie zwiedzić można z zewnątrz bezpłatnie – taras zachodni, wschodni oraz dziedziniec są otwarte dla turystów. Wstęp do funkcjonujących tu instytucji jest jednak płatny.

Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Zamek królewski w Budapeszcie wraz z całym Wzgórzem Zamkowym zapisany jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO i jest jednym z najbardziej znaczących obiektów Węgier. Zachwyćcie się monumentalnymi budynkami, pięknymi barokowymi zdobieniami oraz pomnikami i fontannami rozlokowanymi w różnych miejscach budowli. Zamek królewski w Budapeszcie warto odwiedzić także by zobaczyć bogatą historię węgierską – zobaczycie tu niemal każdy okres istnienia państwa od średniowiecza począwszy. Zachęcamy odwiedzić w tym celu mieszczące się w południowym skrzydle Muzeum Historii Budapesztu – tylko z tego budynku wyjdziecie na piękne ogrody południowe. Polecamy również obejrzenie jednej z najpiękniejszych panoram miasta – zachodni taras znajduje się od strony Dunaju i tam właśnie najchętniej wybierają się turyści. Zobaczcie też Galerię Narodową z największą kolekcją obrazów w całych Węgrzech.

Historia w skrócie

Zamek królewski w Budapeszcie powstał najprawdopodobniej ok. XIV w. z inicjatywy Stefana księcia Sławonii. Do dziś zachowały się fundamenty tzw. Wieży Stefana z tamtego okresu. Przez lata budynek rozbudowywano i fortyfikowano. Ostatnim królem Węgier, który w nim rezydował był Maciej Korwin, który to rozpoczął budowę zupełnie nowego renesansowego pałacu mającego przyćmić wszystkie rezydencje ówczesnej Europy. Niestety ambitne plany przekreśliło wkroczenie do Budy wojsk tureckich. Zamek w czasie II wojny światowej uległ praktycznie całkowitemu zniszczeniu. Jego rekonstrukcje zakończono teoretycznie w 1976 r., jednak nadal na terenie wzgórza prowadzone są prace archeologiczne oraz rekonstrukcyjne.

Kilka ciekawostek

Zamek królewski w Budapeszcie skrywa wiele ukrytych skarbów:

Masywny posąg ptaka zdobiący północną część zamku przedstawia Turula, który według legendy przyczynił się do powstania państwa węgierskiego.

Na Bramie Macieja możecie zaobserwować innego ptaka – kruka – z pierścieniem w dziobie. Jak mówią opowieści jest to symbol Króla Macieja Korvina, który dzięki przesłaniu przez swoją matkę właśnie takiego ptaka powrócił na Zamek królewski w Budapeszcie by stać się władcą Węgier.

Zamek królewski w Budapeszcie nie posiada żadnej komnaty królewskiej – od czasów Macieja Korwina nie był on siedzibą władców, a kolejni rekonstruktorzy jakby zapomnieli o pokojach dla władcy – czyżby uważali, że nie jest potrzebna?

Jak każda siedziba władców – Zamek królewski w Budapeszcie poszczycić się strażą. Jej oficjalna zmiana jest kolejną z tutejszych atrakcji. W ciągu dnia co godzinę możecie liczyć na przepiękny spektakl pełen salutowania, marszruty i machania bronią.

Do tej pory nie wiadomo jak długą historię posiada zamek królewski w Budapeszcie – do tej pory prowadzone są badania archeologiczne, które możecie podpatrzeć w południowej części budowli.