X
Ładowanie...

Budapeszt Zamek Królewski

Zobacz, jak mieszkali królowie Węgier! Zamek w Budzie zachwyci cię rozmachem, okazałą fasadą i wspaniałą kolekcją dzieł sztuki węgierskich mistrzów.

Zamek królewski w Budapeszcie – Jak tam dotrzeć?

Zamek Królewski w Budapeszcie

Monumentalny Zamek królewski w Budapeszcie góruje nad Dunajem na jego prawym brzegu. Jest kilka sposobów by do niego dotrzeć. Najdogodniej dotrzeć do pałacu odnowioną XIX-wieczną kolejką linową sikló, która początek bierze na Clark Adam ter (tam też znajduje się pomnik zwany Kilometrem „0”, od którego mierzy się wszystkie odległości drogowe na Węgrzech). Wjazd na górę kosztuje ok. 15 złotych, jeśli chcecie zwiedzić Zamek królewski w Budapeszcie i wrócić – zapłacicie ok. 24 złotych. Inną opcją jest skorzystanie z autobusu nr 16 z Ersebet Ter – przystanki autobusowe znajdują się zarówno w centrum Pesztu jak i w pobliżu wejścia na Zamek królewski.

Zamek królewski w Budapeszcie - Godziny otwarcia

Zamek królewski w Budapeszcie posiada miejsca dostępne całą dobę – tarasy i plac zamkowy wypełniają turyści niemal bez przerwy. Jest on również miejscem gdzie funkcjonuje kilka instytucji publicznych i muzealnych. Znajduje się tutaj Muzeum Historii Budapesztu , które czynne jest w godzinach 10 – 18.00 od wtorku do niedzieli. Funkcjonuje tu również Galeria Narodowa. Jest ona czynna od wtorku do niedzieli od 10.00 do 18.00. Na Zamek królewski w Budapeszcie zaprasza również funkcjonująca tutaj Biblioteka Narodowa im. Szechenyiego, której godziny otwarcia to 9.00-20.00 od wtorku do soboty.

Cena wejścia na Zamek królewski w Budapeszcie

Zamek królewski w Budapeszcie zwiedzić można z zewnątrz bezpłatnie – taras zachodni, wchodni oraz adziedziniec są otwarte dla turystów. Wstęp do funkcjonujących tu instytucji to jednak płatny. Opłata za wstęp do Muzeum Historii Budapesztu to koszt 24 PLN, którego możecie uniknąć posiadając kartę Budapest Card. Aby obejrzeć stałe wystawy w Galerii Narodowej zapłacicie ok. 19 PLN, choć ponownie posiadając Budapest Card nie płacicie nic. Koszt biletu na wystawy czasowe odwiedzające Zamek królewski w Budapeszcie jest równy 32 PLN (posiadając Budapest Card płacicie 10% mniej). Jeśli pragniecie zobaczyć wnętrza Biblioteki Narodowej to bez problemu wejdziecie za ok. 13 PLN. Wypożyczenie książek jest możliwe nawet dla turystów, jednak muszą oni wykupić członkostwo w Bibliotece, które kosztuje min. 20 PLN (na pół roku)

Dlaczego polecamy Zamek królewski w Budapeszcie?

Zamek królewski w Budapeszcie wraz z całym Wzgórzem Zamkowym zapisany jest na liście dziedzictwa UNESCO i jest jednym z najbardziej znaczących obiektów Węgier. Zachwyćcie się monumentalnymi budynkami, pięknymi barokowymi zdobieniami oraz pomnikami i fontannami rozlokowanymi w różnych miejscach budowli. Zamek królewski w Budapeszcie warto odwiedzić także by zobaczyć bogatą historię węgierską – zaobserwujecie tam niemal każdy okres istnienia państwa od średniowiecza począwszy. Zachęcamy odwiedzić w tym celu mieszczące się w południowym skrzydle Muzeum Historii Budapesztu – tylko z tego budynku wyjdziecie na piękne ogrody południowe. Polecamy także spacer przez Zamek królewski w Budapeszcie aby obejrzeć jedną z najpiękniejszych panoram miasta – podpowiadamy, że zachodni taras jest od strony Dunaju i tam najchętniej wybierają się turyści. Wybierzcie się również do Galerii Narodowej z największą kolekcją obrazów w całych Węgrzech.

Zamek królewski w Budapeszcie - historia

Zamek królewski w Budapeszcie powstał najprawdopodobniej ok. XIV w. z inicjatywy Stefana księcia Sławonii. Do dziś zachowały się fundamenty tzw. Wieży Stefana z tamtego okresu. Przez lata budynek rozbudowywano i fortyfikowano. Ostatnim królem Węgier, który rezydował w budowli był Maciej Korwin, który to rozpoczął budowę zupełnie nowego renesansowego pałacu mającego przyćmić wszystkie rezydencje ówczesnej Europy. Niestety ambitne plany przekreśliło wkroczenie do Budy wojsk tureckich. Zamek królewski w Budapeszcie w czasie II wojny światowej uległ praktycznie całkowitemu zniszczeniu. Jego rekonstrukcje zakończono teoretycznie w 1976 r., jednak nadal na terenie wzgórza prowadzone są prace archeologiczne oraz rekonstrukcyjne. Niestety ….

Zamek królewski w Budapeszcie - Ciekawostki

Zamek królewski w Budapeszcie skrywa wiele ukrytych skarbów:

Masywny posąg ptaka zdobiący północną część zamku przedstawia Turula, który według legendy przyczynił się do powstania państwa węgierskiego.

Na Bramie Macieja możecie zaobserwować innego ptaka – kruka – z pierścieniem w dziobie. Jak mówią opowieści jest to symbol Króla Macieja Korvina, który dzięki przesłaniu przez swoją matkę właśnie takiego ptaka powrócił na Zamek królewski w Budapeszcie by stać się władcą Węgier.

Zamek królewski w Budapeszcie nie posiada żadnej komnaty królewskiej – od czasów Macieja Korwina nie był on siedzibą władców, a kolejni rekonstruktorzy jakby zapomnieli o pokojach dla władcy – czyżby uważali że nie jest potrzebna?

Jak każda siedziba władców – Zamek królewski w Budapeszcie poszczycić się strażą. Jej oficjalna zmiana jest kolejną ukrytą tutejszą atrakcją. Od 5.0 do 23.00 co godzinę możecie liczyć na przepiękny spektakl pełen salutowania, marszruty i machania bronią.

Do tej pory nie wiadomo jak długą historię posiada zamek królewski w Budapeszcie – do tej pory prowadzone są badania archeologiczne, które możecie podpatrzeć w południowej część budowli.