X

City Break Dublin

City Break Dublin - wszystko, co warto wiedzieć

City Break Dublin - Top 10 atrakcji


1. City Break Dublin – posmakuj perfekcyjnej pinty

City Break Dublin proponujemy zacząć od odwiedzenia Guinness Store House - najstarszego i najsłynniejszego browaru w Dublinie. Ta instytucja o wielkim znaczeniu dla miasta i całej Irlandii została założona w 1759 roku przez Artura Guinnessa i jest rozpoznawana na całym świecie, a ciemne i lekko gorzkie piwo stanowi najpopularniejszy irlandzki trunek. Guinness Store House to imponująca ekspozycja ze wspaniałą architekturą przemysłową z XVIII wieku, a także okazja, aby skosztować perfekcyjnej pinty tego wyjątkowego napitku u samego źródła. Napełnienie kufla w idealny sposób jest sztuką i zajmuje dokładnie 119,53 sekundy. Jak to zrobić? Przekonajcie się sami!

2. City Break Dublin - z wizytą u patrona Irlandii

Katedra Świętego Patryka jest największą sakralną budowlą w Irlandii i jest tak ważna dla jej historii, że otrzymała miano pomnika narodowego. Powstała na miejscu, w którym według tradycji Święty Patryk udzielał chrztu; pierwsza budowla, która stała w tym miejscu, datowana jest na V wiek. Obecna budowla pochodzi z XIII wieku, i mimo burzliwej historii została utrzymana w dobrym stanie, co ciekawe - za sprawą rodziny Guinness'ów, która wydała ogromne sumy na renowacje. Warto zajrzeć do pięknego wnętrza tej budowli choćby po to, aby zobaczyć uwiecznione na imponujących XIX-wiecznych witrażach sceny z żywota św. Patryka, historii Irlandii i Europy, a także... dobroczyńców świątyni, rodzinę browarników.

3. City Break Dublin - muzea na każdą okazję

Podczas City Break Dublin warto zarezerwować trochę więcej czasu na Muzeum Narodowe. Zostało ono wybudowane w 1890 roku i koncentruje się głównie na wystawianiu narodowych zbiorów archeologicznych, zatem polecamy je osobom interesującym się głownie historią. W tym samym kompleksie znajduje się również Galeria Narodowa posiadająca bogatą kolekcję irlandzkich obrazów, prac z okresu włoskiego baroku oraz holenderskich mistrzów malarstwa. Znajdziecie tam 14000 dzieł - obrazów olejnych, rysunków, grafik oraz rzeźb. Kolejnym budynkiem tego kompleksu jest Muzeum Historii Naturalnej posiadające 70 milionów eksponatów z takich działów jak botanika, paleontologia czy zoologia.
W niedalekiej odległości spacerem znajduje się Narodowe Muzeum Woskowe, które łączy w sobie fantazję i rzeczywistość. Na dwóch piętrach znajdziecie postacie z tradycyjnych bajek, bohaterów narodowych, prezydentów Irlandii, poetów czy pisarzy, ale również sportowców czy gwiazdy muzyki. Podróżników City Break Dublin o mocnych nerwach nie zawiedzie zapewne komnata horroru z postaciami takimi jak Freddie Kruger czy Vlad Tepesz Palownik - pierwowzór Drakuli.

4. City Break Dublin - symbol niewoli i wolności

Zamek w Dublinie na pierwszy rzut oka nie wygląda na twierdzę. Mimo, że zespół zamkowy jest bardzo obszerny, to z oryginalnej XIII-wiecznej fortecy pozostała tylko jedna charakterystyczna, przysadzista wieża - Record Tower. Pozostałe budynki pochodzą głównie z XVIII i XIX wieku. Przez 700 lat twierdza była świadectwem brytyjskiego panowania w Irlandii, aby w 1922 roku stać się świadkiem powrotu suwerenności państwa. Od tego czasu budowla jest wykorzystywana w czasie ważnych uroczystości państwowych, na przykład zaprzysiężania prezydentów. Wnętrza kryją reprezentacyjne pomieszczenia, łącznie z dawną salą tronową, oraz podziemia z pozostałościami oryginalnej budowli. Mimo że zespół nie ma klimatu pradawnego zamku, warto odbyć po nim wycieczkę z przewodnikiem, aby poznać bliżej historię kraju, jakże podobną do naszej własnej.

5. City Break Dublin - oaza zieleni w środku miasta

Na północnym brzegu rzeki Liffey, na zachód od centrum miasta znajduje się Phoenix Park. Zwiedzanie tego największego parku w Europie może zając nawet kilka dni. Jego powierzchnia to aż 709 hektarów! Phoenix Park jest doskonałym miejscem do uprawiania wszelkich sportów, romantycznych spacerów czy spędzenia czasu na odpoczynku od zgiełku miasta. W samym sercu parku znajduje się Dublin Zoo. Jest ono trzecim najstarszym ogrodem zoologicznym w Europie. Istnieje tu kilka wewnętrznych parków tematycznych oraz wysp, a bogactwo fauny i flory przyciąga tu prawie 500 tys. zwiedzających rocznie.

6. City Break Dublin - magia irlandzkiego krajobrazu

Jeśli chcecie na chwilę wyrwać się z miasta i nacieszyć pięknem irlandzkich krajobrazów, koniecznie odwiedźcie park w górach Wicklow. Ten przepiękny region leży zaledwie około 20 km od Dublina, a przeniesie Was w świat melancholijnych wzgórz porośniętych wrzosowiskiem, tajemniczych strumieni oraz romantycznych ruin. Możecie udać się tam samodzielnie na całodniowy trekking, albo, jeśli pogoda jest mniej zachęcająca, wybrać się na wycieczkę autokarową. Brzmi zaskakująco? To świetna opcja na deszczowe dni, która pozwoli jednak zobaczyć najpiękniejsze zakątki parku, a przy okazji dowiedzieć się dużo o historii Irlandii, lokalnej przyrodzie, albo poznać anegdoty dotyczące miejscowych celebrytów czy dowiedzieć się, gdzie kręcono "Braveheart" (tak, to nie było w Szkocji :).

7. City Break Dublin - najsłynniejszy "Bar" Irlandii

Temple Bar to dzielnica, którą musicie koniecznie odwiedzić podczas City Break Dublin. Słynie z życia restauracyjnego, galerii, teatrów i artystycznych wydarzeń. Spacer siecią wąskich średniowiecznych uliczek, podwórzy i alejek pozwala odkryć różnorodne stare budynki sąsiadujące z nowoczesnymi nieruchomościami. Porzucone obiekty zostały zamienione w otwarte przestrzenie, które przyczyniły się do powstania tej kulturalnej okolicy, a zarazem miejsca rozrywki. The Temple Bar to również nazwa najsłynniejszego baru w Dublinie znajdującego się w tej dzielnicy, który od ponad 160 lat przyciąga turystów i nie sposób nie wstąpić do niego na szklaneczkę Guinnessa w połączeniu z talerzem świeżych irlandzkich ostryg.

8. City Break Dublin - uczelnia pełna skarbów

Irlandzka uczelnia Trinity College została założona w roku 1592 przez królową Elżbietę I na terenie dawnego klasztoru augustianów. Jest to jeden z najsłynniejszych uniwersytetów świata, zachwycający swą historią i architekturą. Studiowali tu m.in. Jonathan Swift, Oskar Wilde czy Samuel Beckett. Wielki kompleks skrywa skarb narodowy, czyli słynną Księgę z Kells - iluminowany manuskrypt czterech Ewangelii zapisanych po łacinie, dostępny w starej bibliotece (Trinity College Old Library). Zespół uczelni wraz z dziedzińcami, teatrem i kaplicą to nastrojowa sceneria do spaceru w otoczeniu College Park.

9. City Break Dublin - gdzie te klify?

Spragnionym odpoczynku na obrzeżach miasta polecamy podróż dublińską koleją DART na półwysep Howth (The Ben of Howth). Ten leżący na północy Zatoki Dublińskiej półwysep ze skałami wystającymi wprost z morza i cudownymi panoramicznymi widokami zachwyci każdego podczas City Break Dublin. Cudowne klify zlokalizowane są zaledwie 16 km od Dublina i dostarczą każdemu niezapomnianych wrażeń. W porcie znajdziemy wiele restauracji ze świeżą rybą morską, a nawet sami możemy kupić ją wprost z kutrów, które przypływają tu prosto z łowisk na targ rybny. Podczas City Break Dublin warto zajrzeć też do tutejszego Muzeum Transportu oraz zamku, który niestety tylko w małej części dostępny jest do zwiedzania, gdyż stanowi własność prywatną. Ciekawostką jest fakt, że na zamku organizowane są kursy gotowania dostępne dla wszystkich za odpowiednią opłatą.

10. City Break Dublin - smaki Irlandii

Podczas City Break Dublin jak zwykle zachęcamy, aby spróbować lokalnej kuchni. Kuchnia irlandzka może nie jest zbyt wyrafinowana, ale ma swój unikalny wyspiarski charakter. Każdy, kto przybywa do Dublina, koniecznie powinien spróbować najpopularniejszej, a zarazem najprostszej potrawy, czyli słynnej Fish and Chips. Ryba z frytkami podawana zazwyczaj na wynos, jedzona w biegu, podczas spaceru smakuje nieziemsko, a gatunki ryb do wyboru są zaskakujące. Narodową potrawą Irlandii jest jednak gulasz Irish Stew z baraniną lub jagnięciną. Na uwagę zasługuje też Coddle - podobno jedno z ulubionych dań Jonathana Swifta (najpopularniejszego irlandzkiego pisarza), składający się z kiełbasy, bekonu z ziemniakami i cebulą. Na pewno dostarczy energii w chłodne, dzeszczowe dni!
Do picia polecamy oczywiście tradycyjnego Guinnessa, Irish Coffee, a smakoszom mocniejszych trunków - irlandzką whiskey.

City Break Dublin - transfer z lotniska


Transfery z lotniska Dublin International do centrum miasta są realizowane przede wszystkim przez linie autobusowe, które odjeżdżają spod terminalu 1 (zatrzymują się również przy terminalu 2). Przejazd do centrum trwa 25-35 minut. Do dyspozycji macie kilku przewoźników, w zależności od pory dnia i miejsca, gdzie chcecie dojechać. Do ścisłego centrum miasta dostaniecie się linią Aircoach numer 700 (koszt biletu to 6-7 GBP w jedną stronę lub 10-12 w dwie strony). Autobusy tej linii kursują codziennie przez całą dobę. Podobną trasę ma linia Airlink numer 747, która dowiezie Was do centrum za 6 GBP w jedną lub 10 GBP w dwie strony. Dodatkowo dostępne są lokalne linie Dublin Bus o numerach 16A (do O'Conell Street), 746 (przez O'Conell Street - Dun Laoghaire), 41, 41B (Lower Abbey Street), ale tam koszt biletu jest uzależniony od ilości przystanków (zakupu dokonacie u kierowcy). Unikajcie jednak tych linii, jeśli macie większą ilość bagaży - lokalne autobusy nie są przystosowane do ich przewozu.

Z lotniska do miasta możecie dojechać również wygodnie taksówką. Orientacyjne ceny przejazdu to 15-25 GBP, więc przy 3-4 osobach ten środek transportu może okazać się tańszy niż autobus.

City Break Dublin - komunikacja w mieście


Głównym i najbardziej popularnym środkiem transportu w Dublinie jest autobus. Sieć autobusowa Dublin Bus obejmuje całe miasto, począwszy od centralnego dworca autobusowego – Busaras. Każdy autobus wskazujący kierunek An Lar jedzie do centrum miasta. Cena biletu jest zmienna i waha się w zależności od liczby przystanków, a bilet należy nabyć bezpośrednio u kierowcy i mieć przygotowaną odliczoną kwotę. Gdyby jednak zdarzyło wam się nie mieć drobnych, kierowca zamaist reszty wyda Wam kwitek, z którym należy udać się do kasy Dublin Bus po zwrot. Pamiętajcie również, iż stojąc na przystanku należy zamachać na nadjeżdżający autobus, gdyż kierowcy często nie zatrzymują się na wszystkich przystankach; jeśli chcecie wysiąść, lepiej naciśnijcie przycisk "stop". Jeśli planujecie przemieszczać się więcej, polecamy nabyć bilet całodzienny za 6,90 GBP, weekendowy za 27,50 GBP lub bilet łączony na autobus i pociąg za 10 GBP za dzień (40 GBP za cały weekend).

W nocy jeździ linia Nitelink, która kursuje zazwyczaj od godz. 00:30 do 04:00 rano i odjeżdża z 3 stacji: Westmoreland St., D'Olier St. lub College St. W weekendy linia kursuje co pół godziny.

W Dublinie działają również dwie linie tramwajowe - czerwona i zielona - zwane popularnie Luas. Na trasie linii zielonej znajdują się 22 przystanki. Łączy ona dzielnice Brides Glen z parkiem St Stephen’s Green. Linia czerwona jest nieco dłuższa - ma 32 przystanki i łączy Tallaght ze stacją The Point oraz Saggart z O'Conolly.
Bilety można kupić na wszystkich przystankach w specjalnych automatach oraz w kioskach sprzedaży biletów sieci Luas. Koszt biletu zależny jest od strefy podróży. Bilet w jedną stronę kosztuje od 1,70 do 2,90 GBP, a w obie strony od 3,20 do 5,60 GBP.

Dla tych, którzy wolą zwiedzać miasto szybko i wygodnie, kilka firm organizuje objazdowe wycieczki autobusowe dookoła centrum w pojazdach z otwartym dachem. Takie zwiedzanie trwa zazwyczaj ok. 2 godz. 45 minut, ale można wysiąść w dowolnym miejscu i wsiąść w dowolnym momencie do kolejnego autobusu bez żadnych dopłat. Koszt biletu waha się od 15 do 30 GBP w zależności od przewoźnika. Szczególnie polecamy Viking Splash Tours - wycieczkę w pojeździe przypominającym amfibię!

Wszystkim tym, którzy planują podróż wzdłuż wybrzeża, proponujemy pociągi jako najlepszy sposób komunikacji. Najbardziej popularne linie to Dart i Commute. Dart stanowi główną sieć komunikacji zaraz po sieci komunikacji autobusowej. Ceny biletów zależą są od długości trasy i miejsca, do którego chcemy dojechać. Planując podróż warto wcześniej kupić bilety online, gdyż dostępne są specjalne stawki promocyjne.

Aktywnych turystów zainteresuje zapewne wycieczka rowerowa, gdyż rower to również doskonały środek transportu po mieście (jeśli oczywiście traficie na dobrą pogodę...). Organizowane są wycieczki z przewodnikiem, który zaprowadzi, a właściwie zawiezie nas w najważniejsze miejsca kulturalne i historyczne miasta, omijając przy tym najbardziej ruchliwe drogi. Oczywiście w cenę takiej wycieczki wliczone jest wypożyczenie roweru, ubezpieczenie, a często nawet przewodniki. Wycieczka trwa ok. 3 godzin i organizowana jest tylko w sezonie pomiędzy kwietniem a październikiem. Koszt tej atrakcji to ok. 25 GBP i konieczna jest wcześniejsza rezerwacja telefoniczna bądź mailowa.

Ładowanie...