X

City Break Edynburg

City Break Edynburg - wszystko, co warto wiedzieć

City Break Edynburg - Top 10 atrakcji


1. City Break Edynburg – Piękna starówka!

The Royal Mile to najdłuższy i najstarszy ciąg ulic tego miasta znajdujący się w samym jego sercu. Położony na grzbiecie wulkanicznej góry stanowi szlak do głównych atrakcji, a przy okazji City Break Edynburg jest miejscem do nabycia lokalnych pamiątek czy wyrobów rzemieślniczych takich jak kilty, wełniane wyroby w szkocką kratę, a także shortbread - tradycyjnych szkockich ciasteczek.

2. City Break Edynburg – Zamek, który nigdy nie śpi!

Największym i najpopularniejszym miejscem Starego Miasta znajdującym się na szczycie skalistego wzgórza jest Edynburg Castle. Zamek ten stanowi jedną z najpotężniejszych i najstarszych twierdz w Wielkiej Brytanii. Miłośnikom mocnych wrażeń podczas City Break Edynburg polecamy zwiedzanie lochów i podziemnych korytarzy, gdzie więziono skazane na śmierć czarownice.

3. City Break Edynburg – Wielka galeria portretów

Kolejne kroki podczas City Break Edynburg warto skierować do Pałacu Holyrood, który stanowi dawną rezydencję królewską. Wnętrza pałacowe zdobią gobeliny, kolekcja 89 portretów królów Szkocji oraz malarstwo dekoracyjne. Na terenie rezydencji znajdują się również ruiny Holyrood Abbey, gdzie niegdyś stał kościół normandzki należący do opactwa Holyrood zbudowanego w 1128 r. przez ówczesnego króla Dawida I Szkockiego.

4. City Break Edynburg – Skarby natury

Dla podróżnych pragnących chwili spokoju i kontaktu z przyrodą podczas City Break Edynburg kolejnym przystankiem będzie zapewne Hollyrood Park, zwany Parkiem Królowej lub Króla. Ten przyrodniczy skarb miasta zajmuje aż 260 hektarów, a klify osiągające wysokość 46 metrów są niewątpliwą atrakcją. Pasjonatów przyrody, którzy wybiorą się na City Break Edynburg, zapraszamy również do odwiedzenia Królewskiego Ogrodu Botanicznego - Royal Botanic Garden Edinburgh. Zwiedzić można tam liczne ogrody: botaniczny, tropikalny czy alpejski oraz obejrzeć bogaty zbiór orchidei.

5. City Break Edynburg – Dla smakoszy mocnych trunków!

Scoth Whisky Heritage Centre to miejsce, które zainteresuje z pewnością głównie Panów, ale i Panie znajdą tu coś dla siebie. To muzeum poświęcone jest historii i produkcji whisky. Podczas wizyty można degustować, zakupić i zapoznać się z największą kolekcją butelek whisky na świecie. Warto zarezerwować wizytę z przewodnikiem. Zapewne niewielu z Was wie, że w roku 2005 ukazała się absolutnie pierwsza edycja szkockiej whisky słodowej butelkowanej dla polskiego dystrybutora :)

6. City Break Edynburg – Festiwale, festiwale!

Warto wybrać się na City Break Edynburg zwłaszcza w sierpniu, kiedy odbywa się seria wydarzeń kulturalnych obejmująca siedem oddzielnych tematycznie festiwali. Najbardziej popularny, rozpoczynający cały cykl, to festiwal The Royal Military Tattoo. Wspaniałe widowisko pełne dźwięków, humoru i życia odbywa się na ogromnej arenie zbudowanej tuż przy zamku i jest paradą różnych formacji wojskowych. Edinburgh Festival Fringe - zaoferuje Wam występy komediowe, teatralne i muzyczne. To również impreza, która daje dużo zabawy najmłodszym, a wszystko uzupełniają wystawy, występy kabaretów czy liczne musicale. Mole książkowe wybierające się na City Break Edynburg nie mogą pominąć również Edinburgh International Book Festival, gdzie spotkać można około 800 autorów książek z całego świata oraz umówić się na liczne spotkania z literatami.

7. City Break Edynburg – Świat iluzji na wyciągnięcie ręki!

Park rozrywki Camera Obscura and World of Illusions to najlepszy świat atrakcji i zabawy w Edynburgu. Ilość atrakcji, które możemy zobaczyć w tym miejscu jest naprawdę wielka. Możemy poznać tu historię Szkocji, ale również świat złudzeń optycznych i krzywych zwierciadeł. Zwiedzający mogą przespacerować się po wodzie, uścisnąć dłoń duchowi czy uchwycić swój własny cień. Bez wątpienia każdy znajdzie tu coś dla siebie, a atrakcja ta stanowi wspaniałą rozrywkę dla całej rodziny. Na dachu budynku umieszczone są wielkie teleskopy, przez które można podziwiać okazałą panoramę miasta.

8. City Break Edynburg – Tu spotkasz Harrego Pottera!

Legenda głosi, że aby skupić myśli, J.K. Rowling przesiadywała w kilku kawiarniach, a jednym z lokali który uznać można za miejsce narodzenia Harrego jest niepozornie brzmiące The Elephant House. W tym miejscu jest zawsze tłoczno, przy drzwiach restauracji ustawiają się kolejki turystów spragnione usiąść w miejscu, gdzie powstała historia ich idola. Miejsce to ma dość specyficzny widok na stary cmentarz i zamek, ale swoją atmosferą urzeknie każdego, kto wybierze się na City Break Edynburg. Warto spróbować tu smacznej kawy czy tradycyjnej herbaty, ale również zamówić szkocki specjał, czyli ogromnego pieczonego ziemniaka. Pragnąc poznać stronę kulinarną miasta nie zapominajcie również o spróbowaniu innego specjału szkockiego, jakim jest haggis, przyrządzany z owczych wnętrzności wymieszanych z mąką, cebulą, przyprawami, i duszonych w zaszytym owczym żołądku. Nie brzmi zbyt zachęcająco, ale najlepszy znajdziemy w jednym z najstarszych pubów Edynburga założonym w 1516 roku - The White Hart Inn.

9. City Break Edynburg – Pomnik Sir Waltera Scotta

Monument Scotta to jedna z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych wartych polecenia podczas City Break Edynburg. Budowla ta została wzniesiona na cześć szkockiego pisarza Sir Waltera Scotta, autora powieści, na której bazuje znany film Rob Roy. Ten neogotycki pomnik wznosi się 200 stóp (prawie 70 metrów) nad miastem. Ma kilka dostępnych poziomów, które zapewniają wspaniałe widoki na centrum Edynburga i okolic.

10. City Break Edynburg – Odpoczynek na plaży

30 minut od centrum miasta znajduje się Portobello, niegdyś samodzielne miasteczko, dziś jedna z dzielnic Edynburga. Znana jest przede wszystkim jako lokalny kurort i miejsce wypoczynku z piękną piaszczystą plażą Portobello Beach. Warto się tam wybrać, by pooddychać morskim powietrzem, czy pospacerować nadmorską promenadą, która nadaje się również doskonale do jazdy na rowerze.

City Break Edynburg - transfer z lotniska


Edynburg jest obsługiwany przez dwa porty lotnicze - Lotnisko Edynburg oraz Glasgow. Najlepsze połączenia na weekendowy City Break Edynburg zapewnia lotnisko Glasgow International, dlatego to głównie tam możecie spodziewać się lądowania. Z lotniska należy przejechać do Glasgow Queen Street Station autobusami linii 905 za 4,5 funta w jedną stronę (około 25 minut). Stamtąd do wyboru macie pociąg lub autobusy odjeżdżające z dworca położonego nieco na północ od stacji. Przejazd pociągiem do Edynburga trwa 50-80 minut i kosztuje 13,5 funta w jedną stronę. Przy zakupie biletów uważajcie na taryfy "off-peak" - pozwalają one na podróż jedynie poza godzinami szczytu i na mniej zatłoczonych trasach, dlatego nie zawsze można taki bilet wykorzystać. Unikajcie również zakupu biletów w 2 strony, ponieważ w większości przypadków należy wykorzystać oba przejazdy tego samego dnia. Ceny i rozkład znajdziecie na stronie kolei.

W pobliżu Queen Street Station znajduje się dworzec autobusowy Buchanan, z którego połączenia do Edynburga obsługuje National Express. Przejazd wygodnym autokarem trwa około 70 minut, a ceny zaczynają się od 6-7 funtów w jedną stronę (warto rezerwować bilety online wcześniej, ponieważ pula tanich biletów szybko się wyczerpuje).

City Break Edynburg - komunikacja w mieście


Edynburg posiada dwie główne linie autobusowe: Lothian i First.

Linia Lothian, najpopularniejsza i najbardziej polecana jako środek transportu podczas City Break Edynburg, oferuje bilety w wysokości 1,5 funta za jeden przejazd, a dla dzieci 70 p. Bilet dzienny dla osoby dorosłej to koszt 3,5 funta, dla dzieci 2 funty. Bilety można nabyć bezpośrednio u kierowcy (ale uwaga - kierowcy zazwyczaj nie wydają reszty, warto więc zaopatrzyć się w drobne) lub w automatach umieszczonych na przystankach. Autobusy kursują od godziny 6 rano do północy. Obsługują dojazdy do wszystkich części Edynburga i wszelkich atrakcji.
Dobrym rozwiązaniem jest również karta city smart oferowana przez tego przewoźnika, która uprawnia nas do odbycia 5 podróży na jednym bilecie za 7,50 funta. Karta ta obowiązuje na wszystkie przejazdy tej linii autobusowej oraz tramwaj. Nie obowiązuje jedynie w przypadku, gdyż naszym docelowym punktem jest podróż z lub na lotnisko.
Szczegółowy rozkład jazdy znajdziecie na stronie przewoźnika.

Linie First Edinburgh oferują bilety dzienne, tygodniowe i miesięczne. Ceny zależą od strefy i rodzaju biletu, a ich siatka połączeń jest nieco mniejsza.
Przy większości przystanków w centrum miasta stoją elektroniczne wyświetlacze, które pokazują, za ile minut przyjedzie dany autobus.

W obrębie samego centrum Edynburga najlepiej poruszać się pieszo.

Ładowanie...