X

City Break Flandria

City Break Flandria - wszystko, co warto wiedzieć

City Break Flandria - Top 10 atrakcji

Flandria to region położony w północnej części Belgii, pełen zabytkowych miast, urokliwych krajobrazów i wielu ciekawych atrakcji turystycznych. To doskonałe miejsce na wakacje, które najlepiej zaplanować razem z serwisem FRU.PL. Uroki tej krainy poznacie dzięki City Break Flandria.

1. City Break Flandria – Spacerem po stolicy Europy

Obowiązkowym punktem każdej wycieczki po Flandrii jest wizyta w Brukseli, stolicy Belgii i Unii Europejskiej. Centralna częśc miasta dzieli się na dwie części: Brukselę Górną i Brukselę Dolną. Pierwsza z nich to obszar, w którym ulokowały się siedziby różnych instytucji europejskich, ekskluzywne sklepy i restauracje oraz większość miejscowych muzeów. Na szczególną uwagę zasługują Królewskie Muzea Sztuk Pięknych, w których będziecie mogli podziwiać obrazy Boscha, Rembrandta, Picassa, Dalego i wielu innych sławnych artystów. W okolicy obejrzycie także jedną z największych miejscowych atrakcji turystycznych – Atomium, czyli ponad stumetrowy model kryształu żelaza zbudowany ze stali i aluminium. Na szczycie konstrukcji umieszczono platformę widokową, z której roztacza się wspaniały widok na stolicę Belgii. Być może dostrzeżecie stamtąd wiekową zabudowę Brukseli Dolnej. W tej zabytkowej części metropolii znajduje się Grand Place, jeden z największych placów miejskich w Europie i obiekt na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W jego pierzei stoi XV-wieczny gotycki ratusz, który powinien zainteresować wszystkich miłośników historycznej architektury. Na zakończenie pobytu w Brukseli radzimy udać się na ulicę Rue Neuve, pełną różnorakich sklepów, domów towarowych i luksusowych butików. Jest to jedna z najpopularniejszych ulic handlowych w Europie i doskonałe miejsce na zakupy. Z pewnością znajdziecie tam wymarzoną pamiątkę z wycieczki po stolicy Belgii.

2. City Break Flandria – Przenieście się w czasy średniowiecza

Flandria to region o bogatej tradycji mieszczańskiej, słynący z dużej liczby starych, zabytkowych ośrodków miejskich. Bez wątpienia najsłynniejszym i najpopularniejszym z nich jest Brugia, co roku odwiedzana przez miliony turystów z całego świata. Miasto nazywane jest niekiedy flamandzką Wenecją ze względu na to, że miejscową starówkę przecinają liczne kanały, po których można przepłynąć się statkiem. Najlepiej jednak będzie, jeśli brugijskie stare miasto zwiedzicie na piechotę. Jest to najlepiej zachowany w Europie średniowieczny kompleks urbanistyczny, pełen zabytkowej zabudowy i klimatycznych zakątków. W 2000 roku cały obszar został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spacer jego brukowanymi uliczkami jest jak podróż wehikułem czasu. Przez moment poczujecie się jak mieszkańcy średniowiecznego miasta! Po drodze napotkacie też całe mnóstwo ciekawych zabytków, takich jak XII-wieczna katedra św. Salwatora, czy bazylika Świętej Krwi, w której znajduje się fiolka zawierająca ponoć krew Chrystusa.

3. City Break Flandria – Taniec wśród zabytków

Po dokładnym zwiedzeniu Brugii najlepiej pojechać do pobliskiej Gandawy. W tym przepięknym mieście czeka kolejna porcja interesujących zabytków, a miejscowa starówka w niczym nie ustępuje swojej brugijskiej odpowiedniczce. Kiedy będziecie już na miejscu, koniecznie odwiedźcie katedrę św. Bawona, której wnętrza przyozdobiono arcydziełami malarstwa flamandzkiego. Znajdziecie tam prace m.in. Rubensa i Van Eycka. Warto też zajrzeć do Gravensteen, zamku hrabiów flandryjskich z IX wieku, gdzie obejrzycie bogatą kolekcję broni pochodzącą ze średniowiecza. Zabytkowa zabudowa miasto to chyba najodpowiedniejsza sceneria do spróbowania tradycyjnego belgijskiego piwa. Najlepiej podczas Festiwalu Gandawskiego, który odbywa się co roku w trzecim tygodniu lipca. To jedna z największych imprez ulicznych na kontynencie, ściągająca do Gandawy tysiące turystów. Bezpłatne koncerty, spektakle teatralne i pokazy tańca zapewniają wspaniałą zabawę na wiele długich godzin.

4. City Break Flandria – Odwiedźcie światową stolicę diamentów

Skoro już zwiedzacie flamandzkie miasta, to nie możecie pominąć Antwerpii – światowej stolicy diamentów i miejsca, z którym związany był jeden z najwybitniejszych malarzy flamandzkich, Peter Paul Rubens. Wycieczkę po mieście najlepiej rozpocząć od wizyty w gotyckiej katedrze Najświętszej Marii Panny. Jest to jeden z najwyższych budynków sakralnych na świecie, więc z kościelnej wieży roztacza się wspaniały widok na okolicę. Wewnątrz budowli będziecie mogli obejrzeć imponujące witraże i kilka obrazów Rubensa. Ale jeśli jesteście miłośnikami jego twórczości, to przede wszystkim powinniście udać się do Domu Rubensa, w którym zgromadzono dziesiątki prac flamandzkiego mistrza pędzla Jeżeli zaś od dzieł sztuki wolicie szlachetne kamienie, koniecznie odwiedźcie Muzeum Diamentów, gdzie nie tylko obejrzycie na żywo wiele drogocennych klejnotów, ale też poznacie dokładnie ich historię.

5. City Break Flandria – W rytm wskazówek kwiatowego zegara

Ostenda jest miastem zgoła odmiennym od typowych dla Flandrii zabytkowych ośrodków miejskich. To niewielka i malowniczo położona miejscowość, która przyciąga turystów głównie najpopularniejszą w Belgii plażą. Na miejscu znajdziecie doskonałe warunku do uprawiania sportów wodnych oraz spacerów i jazdy na rowerze. Do spędzania czasu na świeżym powietrzu zachęcają piękne widoki i łagodny klimat. Popularną atrakcją turystyczną Ostendy jest też Park Leopolda, znany głównie z Kwiatowego Zegara. Ta niezwykła konstrukcja zbudowana została z 20 000 różnych roślin i kolorowych kwiatów. Latem – kiedy kwiaty kwitną – nie powinniście mieć problemu z odczytaniem godziny, jaką wskazuje zegar.

6. City Break Flandria – Spróbujcie najlepszej na świecie czekolady

Belgijska czekolada zasłużenie cieszy się opinią wybornego smakołyku. Niektórzy uważają, że tamtejsze wyroby cukiernicze nie mają sobie równych na całym świecie! W każdym z odwiedzonych miast znajdziecie chocolaterie, czyli sklepy oferujące szeroki wybór kakaowych słodkości – od gorącej czekolady, przez praliny i trufle, aż po czekoladowe figurki o całkowicie fantazyjnych kształtach. Za stolicę belgijskiej czekolady uchodzi jednak niewielkie flamandzkie miasteczko Vlezenbeek. Znajduje się tam fabryka i największy sklep firmy cukierniczej Nehaus, produkującej podobno najlepsze łakocie czekoladowe w całym kraju. Jeśli spróbujecie ich wyrobów, bez wątpienia zakochacie się w belgijskiej czekoladzie!

7. City Break Flandria – Kraina zamków i bajkowych pałaców

Podczas wycieczki po Flandrii warto odwiedzić niektóre z miejscowych zamków. Średniowieczne twierdze to stały element flamandzkiego krajobrazu i popularne atrakcje turystyczne. Do najciekawszych należą malowniczo położony zamek w miejscowości Beersel oraz zbudowany na środku jeziora zamek Bouchout, który znajduje się w pobliżu miasteczka Meise. Gdybyście jednak od ich surowości woleli coś subtelniejszego, to we Flandrii znajdziecie też wiele urokliwych, bajkowych pałaców. Opinią najpiękniejszego z nich cieszy się XVIII-wieczny Pałac Królewski w podbrukselskim Laeken.

8. City Break Flandria – Pośród ptaków i motyli

Jeżeli będziecie chcieli odpocząć trochę od zwiedzania zabytków, to idealnie nadaje się do tego nadmorskie miasteczko Knokke-Heist, w pobliżu którego znajduje się przepiękny rezerwat przyrody Zwin. Jest to dom dla wielu niezwykłych okazów fauny i flory, jednak jego największą chlubą są dziesiątki gatunków ptaków, które co roku migrują na teren parku, żeby w bezpiecznych warunkach złożyć jaja. Wylęg tysięcy piskląt to niezwykły i rzadki widok, ale jeśli odwiedzicie Zwig, to może będziecie mieli szczęście go zobaczyć. W pobliżu rezerwatu mieści się również niewielkie ZOO i popularny wśród turystów ogród motyli. Zgromadzono w nim ponad 300 sztuk różnokolorowych owadów z całego świata. Uważajcie, motyla feeria barw zachwyca i oszałamia!

9. City Break Flandria – Krajobraz sielskiej prowincji

Jeśli myślicie, że wysoce zurbanizowana Flandria składa się z samych miast i miasteczek, to jesteście w błędzie. Żeby się o tym przekonać, wystarczy udać się do flamandzkiego regionu Haspengouw. Są to urokliwe wiejskie tereny, które słyną z przepięknych widoków. Pośród miejscowych zielonych wzgórz kryją się malownicze belgijskie wioski, w których cały czas mocno kultywowana jest rolnicza tradycja. Wzgórza otoczone są bezkresnymi polami uprawnymi i owocowymi sadami. Warto wspiąć się na jedno z nich, aby na własne oczy przekonać się o uroku krajobrazu tej sielskiej prowincji.

10. City Break Flandria – Ziemia wojny, miasto pokoju

Dziedzictwo historyczne Flandrii ma również mroczną stronę – region był polem krwawych zmagań I wojny światowej. Jednym z najciężej doświadczonych było miasto Ypres, które po przejściu 4 bitew zamieniło się w ruiny. To tam po raz pierwszy użyto w walce broni chemicznej, otwierając najbardziej niechlubny rozdział w historii naszej cywilizacji. Po wojnie miasto zostało pieczołowicie odbudowane wraz z imponującymi zabytkami – średniowiecznym rynkiem, katedrą oraz gigantycznymi sukiennicami, które były największą świecką gotycką budowlą w Europie. Aby upamiętnić tragedię ludności cywilnej wplątanej w wojnę, Ypres przyjęło tytuł miasta pokoju i wraz z Hiroshimą jest orędownikiem ochrony cywilów przed skutkami wojen.
Kolejnym świadectwem Wielkiej Wojny są cmentarze wojskowe rozsiane po całym regionie. Jednym z nich jest Tyne Cot pod Ypres, gdzie znajduje się prawie 12 tysięcy pochówków żołnierzy Commonwealth. Spacer wśród rzędów białych nagrobków jest okazją do refleksji nad sensem poświęcania życia ludzkiego w imię haseł na sztandarach wojennych.

City Break Flandria - komunikacja w regionie

Belgia to stosunkowo niewielki i doskonale skomunikowany wewnętrznie kraj. Podróżować po Flandrii możecie za pomocą kilku różnych środków transportu: pociągiem, autobusem, wynajętym samochodem lub międzymiastowym tramwajem. Podstawą komunikacji w regionie jest dobrze rozwinięta sieć połączeń kolejowych, ale wypożyczając auto zyskujecie większą niezależność i gwarancję, że dotrzecie w każde miejsce, które planujecie odwiedzić.

Flandria samochodem

Flandria posiada rozbudowaną infrastrukturę drogową, więc poruszanie się po niej samochodem nie powinno stanowić problemu. Belgia zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem gęstości sieci dróg kołowych. Wygodną jazdę umożliwia 145 850 kilometrów dróg, w tym 1682 kilometry bezpłatnych autostrad. Auto będziecie mogli wynająć na lotnisku lub w każdym z większych miast. Jeśli jednak zamówicie auto jeszcze przed podróżą za pośrednictwem serwisu FRU.PL – możecie zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy.

Flandria pociągiem

Jeżeli nie zdecydujecie się na wypożyczenie samochodu, bez problemu zwiedzicie większość Flandrii za pomocą pociągów. Krajowe przewozy pasażerskie są obsługiwane przez państwowe koleje SNCB. Sieć połączeń kolejowych jest dobrze rozbudowana i należy do najgęstszych w Europie. Tabor jest zadbany i nowoczesny, a pociągi kursują regularnie i z dużą częstotliwością. Jeśli wycieczkę po Flandrii będziecie odbywać koleją, to zalecamy kupno karty Eurail Benelux Pass. Dzięki niej możecie znacząco zaoszczędzić na biletach. Karta umożliwia podróżowanie po całym kraju przez 5 dni i kosztuje 270 euro.

Flandria autobusem

Największym flamandzkim przewoźnikiem autobusowym jest państwowe przedsiębiorstwo De Lijn. Ich pojazdy obsługują głównie rejony nieobjęte siecią transportu kolejowego i kursują pomiędzy miastami a mniejszymi miejscowościami na prowincji. Ceny za przejazd uzależnione są od długości trasy.

Flandria tramwajem

Belgia posiada najdłuższą na świecie linię tramwaju nadbrzeżnego, liczącą 68 kilometrów. Trasa biegnie wzdłuż całego wybrzeża kraju i łączy miejscowości De Panne i Knokke-Heist. To dobry sposób, aby sprawnie objechać atrakcje turystyczne położone nad morzem. Linia obsługiwana jest przez firmę De Lijn. Cena za bilet 60-minutowy wynosi 1,30 euro. Bilet 90-minutowy kosztuje 2 euro, a dobowy 5 euro.

Komunikacja miejska - Bruksela

Podróżować po Brukseli będziecie mogli przy pomocy tramwajów, autobusów i metra. Kręgosłupem sieci transportu zbiorowego w mieście są trzy linie kolejki podziemnej, uzupełniane przez 20 linii tramwajowych. Pozostałe rejony miasta obsługiwane są przez 50 lini autobusowych. Cena za jednorazowy bilet normalny obowiązujący we wszystkich środkach transportu wynosi 2,10 euro. Bilet całodobowy kosztuje 7 euro, a 48-godzinny – 13 euro. Można je kupić w sklepach, kioskach lub automatach zlokalizowanych na przystankach. Po mieście możecie też poruszać się za pomocą taksówki. Opłata początkowa wynosi zazwyczaj 2,40 euro, a standardowa cena za kilometr jazdy to 1,35 euro w dzień i 2 euro w nocy.

Komunikacja miejska - Antwerpia

Komunikacja miejska w Antwerpii jest dobrze rozwinięta i opiera się na transporcie szynowym oraz autobusowym. Sześć z dwunastu linii tramwajowych kursuje podziemnymi tunelami, co znacząco zwiększa komfort i szybkość podróży. W autobusach i tramwajach obowiązuje ta sama taryfa biletowa. Cena za jednorazowy bilet normalny wynosi 1,30 euro. Za bilet dobowy zapłacicie 5 euro.

Komunikacja miejska - Brugia

Brugia to stosunkowo niewielkie miasto i bez problemu można poruszać się po nim piechotą lub rowerem. W centrum miasta znajdziecie wiele wypożyczalni oferujących wynajem dwukołowców po rozsądnych cenach. Po mieście kursuje też 15 linii publicznych autobusów. Godzinny bilet normalny kosztuje 1,30 euro, natomiast bilet dobowy 5 euro.

Ładowanie...