X

City Break Florencja

City Break Florencja - wszystko, co warto wiedzieć

City Break Florencja - Top 10 Atrakcji


O Florencji mówi się, że to miasto-zabytek, magiczne miejsce, które warto zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Jest wspaniałym punktem turystycznym, który przyciąga niezwykłą historią Imperium Rzymskiego, ale także budzi zainteresowanie jako kolebka włoskiego renesansu.
Włosi przyjmują turystów każdego dnia w roku, co spowodowane jest ogromną ilością historycznych i architektonicznych skarbów. Florencja to stolica Toskanii, ale równocześnie najbardziej zaludnione miasto w tym regionie, znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1982 roku. Przecina je rzeka Arno, leży zaś u stóp Apeninów. Labirynty ulic, pachnące ogrody, spacery po muzeach, kościołach, klasztorach, pałacach i galeriach - wszystko to pozostawia niezapomniane wrażenia.
Aby nasycić się tym miejscem, potrzeba co najmniej dwóch tygodni nieustannego zwiedzania, oddychania wielkością i kulturą Florencji, oraz śledzenia z mapą zgromadzonych tu zabytków. Koniecznie zajrzyj do planu City Break, który pomoże Ci wybrać trasę najlepszą do zwiedzenia wszystkich najważniejszych punktów w mieście.
We Florencji można spędzić wakacje w otoczeniu miejsc, gdzie żyli najwięksi w historii sztuki i kultury: Leonardo da Vinci, Galileusz, Michał Anioł, Rafael. Jeśli zdecydujesz się odwiedzić Florencję, koniecznie umieść na liście priorytetów do odwiedzenia takie miejsca jak: Piazza del Duomo, Katedra Santa Maria dei Fiori, Baptysterium, Campanile, Muzeum Katedralne, a także pałace: Palazzo Pitti, Palazzo Vecchio, Palazzo Corsini, czy Palazzo Strozzi. Jest to doskonałe miejsce dla pasjonatów kultury i sztuki renesansu - większość czasu można spędzić na zwiedzaniu licznych muzeów i galerii takich jak: Galeria Uffizi, Bargello Muzeum Narodowe, Akademia Sztuk Pięknych i Casa Dante. Nie można przegapić też klejnotów architektury: Bazylika Santa Croce, Bazylika Santa Maria Novella. Na koniec dnia najprzyjemniej będzie pospacerować po słynnych florenckich ogrodach, w tym: Boboli Garden, Ogród Botaniczny i Gherardesca Bardini Garden.
W trakcie wizyty, Florencja przedstawi się Wam jako kosmopolityczne miasto, które oferuje wiele nowoczesnych atrakcji, ale także jako metropolia romantyczna - nie da się zapomnieć wrażeń po przekroczeniu Ponte Vecchio, czy wspięciu się na Piazzale Michelangelo. Florencja nigdy nie śpi - młodzi ludzie z całego świata co noc bawią się w licznych klubach, cieszących się najlepszą europejską renomą.


1. Duomo, symbol Florencji

Nie da się, będąc we Florencji, nie przespacerować się po centrum miasta, które w 1982 roku zostało objęte patronatem UNESCO. Każdy z cudów tego miejsca przyciąga co roku rzesze turystów. Jedną z najbardziej spektakularnych atrakcji jest Piazza Duomo, pełne zabytkowych budynków, w których znajdują się muzea, Baptysterium, czy dzwonnica najbardziej znanej katedry.
Duomo, znana również jako Katedra Santa Maria del Fiore, jest jedną z głównych atrakcji Florencji. Zaprojektowana została w 1296 przez Arnolfo di Cambio, zaś jej ośmioboczna kopuła, przez architekta Brunelleschi'ego. Kopuła ta ma 42 metry i obecnie jest symbolem stolicy Toskanii.
Częścią monumentalnego budynku jest wyżej wspomniane Baptysterium z trzema bramami z brązu, oraz wysoka na 87 metrów dzwonnica, zaprojektowana przez Giotta w 1334.

2. Miasto sztuki

Kolejnym architektonicznym arcydziełem jest Palazzo Vecchio - florencki ratusz i dawna rezydencja Medyceuszy. Przed pałacem znajduje się kopia posągu Dawida - dzieła geniusza, Michała Anioła, powstałego miedzy 1501 i 1504 rokiem. Oryginał prezentowany jest w Galleria dell'Accademia, która jest jednocześnie muzeum i akademią sztuk pięknych. Jeśli kochacie sztukę renesansu, koniecznie odwiedźcie to miejsce, aby obcować z pracami Boticellego, Rafaela Santi oraz wielu innych artystów.

3. Ponte Vecchio

Ponte Vecchio, jeden z najczęściej fotografowanych mostów we Włoszech, rozpięty jest nad rzeką Arno. Jest wizytówką miasta, ale pomaga także w turystyce, łącząc dwa brzegi kryjące po każdej ze stron wiele atrakcji. Średniowieczny most zbudowano w 1345 roku, a znacznie później przerobiony został na kamienny. Na moście jest wiele sklepów z pamiątkami, ale także restauracji i kawiarnii.

4. Palazzo Pitti

Pałac Pitti to kolejne miejsce związane z historią Medyceuszy we Florencji. W Pałacu znajduje się jedna z największych w kraju kolekcji dzieł sztuki współczesnej, srebra i porcelany. Miejsce to znane jest nie tylko z niezwykle cennych historycznie przedmiotów, ale także z Ogrodów Boboli, w których wspaniale spędza się popołudniowy odpoczynek, podziwiając zapierający dech w piersiach widok na Florencję.

5. Galeria Uffizi

Nie można opuścić Florencji nie zwiedziwszy Galerii Uffizi. Muzeum znajduje się zaledwie kilka minut od Palazzo Vecchio. Wybudowano je w 1560 roku i jest jednym z najważniejszych zabytków nie tylko we Florencji, ale w całej Toskanii. Można tu odwiedzić zbiór dobrze zachowanych malowideł i rzeźb, dzieł Giotta, Botticellego, Leonarda da Vinci, Perugino, Michała Anioła, Rafaela, Tycjana i Vasariego.

6. Bazylika Santa Croce

Na swojej turystycznej liście koniecznie umieśćcie Bazylikę Santa Croce - największą na świecie świątynie Franciszkanów wybudowaną między 1294, a 1442 rokiem. Pochowane zostały w niej włoskie osobistości, m. in.: Michelangelo, Machiavelli, Rossini, Galileusz, Giovanni Gentile, oraz Guglielmo Marconi.

7. Najsłynniejsza panorama Włoch

Najbardziej imponujący widok na miasto rozciąga się z Piazzale Michelangelo. Można stąd ujrzeć całą panoramę i sfotografować najpiękniejsze zabytki Florencji. Najlepiej widoczne są: Kopuła kościoła Santa Croce, Ponte Vecchio, oraz Pallazzo Vecchio.
Rynek poświęcony został najsłynniejszemu rzeźbiarzowi renesansu, Michałowi Aniołowi - znajdują się na nim kopie jego najbardziej znanych dzieł - Dawida oraz czterech alegorii z Kaplicy św. Wawrzyńca.

8. Odetchnijcie wśród zieleni

Jeśli chcesz zrobić sobie przerwę, miasto kusi ponad dwudziestoma pięcioma parkami i ogrodami publicznymi. Boboli Garden to największy park we Florencji. Zachwyca tajemniczymi ścieżkami, wysokimi żywopłotami, a także fontannami, grotami i jeziorami. Równie piękne są ogrody Bardini, Torrigiani, Oricellari, Fortezza i Ogród Botaniczny.

9. Włoskie przysmaki

Włosi trzymają bardzo wysoki poziom nie tylko sztuki, ale także gastronomii i jest to doskonale widoczne we włoskich (w tym oczywiście florenckich), restauracjach. Kucharze doskonale łączą aromaty i smaki. Prawie wszystkie miejsca turystyczne oferują apetyczne kanapki z chrupiących bagietek i mozzarelli, prosciutto, łososia, doprawione rucollą i pomidorami. Nie wolno przegapić słynnej, gęstej, jarzynowej zupy, czy florenckiego befsztyku. Oczywiście niezawodnym posiłkiem będzie pizza lub pasta, a na deser tiramisu lub najpyszniejsze na świecie lody. Ucztę najmilej będzie zakończyć jednym ze słynnych toskańskich win, lub niezapomnianym espresso.

10. Festiwale przez cały rok

Miasto organizuje jedne z najlepszych imprez i festiwali na świecie. Jeśli planujecie wycieczkę lub wakacje pod koniec lutego, będziecie mieć okazję wziąć udział w słynnym florenckim karnawale, który zajmuje honorowe miejsce wśród wydarzeń we Florencji.
Z wydarzeń szczególnie polecamy: Tango Festival, Festa del Grillo, Festival dei Popoli i Championship, a także rekonstrukcje starożytnych bitew, Design Week w maju lub Festiwal Tańca Współczesnego w lipcu. Melomani koniecznie muszą znaleźć się na Festiwalu Opery, który odbywa się w pięknych Ogrodach Boboli, ale także na Maggio Musicale - jednym z najstarszych festiwali we Włoszech, gdzie odbywają się koncerty, opera i balet.
Dla smakoszy wspaniałym wydarzeniem może być festiwal czekolady, który odbywa się w maju i umożliwia spróbowanie m.in. kilkudziesięciu smaków lodów.

Transfer z lotniska

Loty na City Break do Florencji obsługiwane są przez dwa lotniska - Lotnisko w Pizie (zwane też Aeroporto internazionale Galileo Galilei) oraz Lotnisko w Bolonii, imienia Guglielmo Marconi. Poniżej przedstawiamy jak najlepiej dostać się z wybranego lotniska do centrum Florencji.

Z lotniska w Pizie do Florencji

Tanie linie (np. Ryanair) lądują w Pizie. Lotnisko to obsługuje obecnie wielu przewoźników transportujących turystów do centrum Florencji. Wynika to z prężnego rozwoju lądowiska. Znaleźliśmy dla Was ciekawą ofertę przejazdu do dworca S.M.Novella. Podróż trwa zaledwie 70 minut. Dokładne informacje o rozkładzie i cenach można znaleźć na stronach przewoźników, na przykład tutaj. Aby zagwarantować sobie promocyjną cenę, bilety należy wykupić przez Internet z dużym wyprzedzeniem, można to zrobić kontaktując się z nami.

Z lotniska w Bolonii do Florencji

Popularnym sposobem na stosunkowo tanie dotarcie do Florencji jest przelot do Bolonii, która jest portem docelowym linii Ryanair. Stąd można w około półtorej godziny dojechać do centrum Florencji. Najszybciej będzie wsiąść w pociąg Pendolino. Do dworca kolejowego dojeżdża się z lotniska Aerobusem. Pamiętajcie, żeby doliczyć trochę czasu na odnalezienie właściwego peronu, ponieważ dworzec jest rozbudowany, a pociągi odjeżdżają stąd w wielu kierunkach. Przejazd Pendolino w jedną stronę trwa ok. 50 minut. Aby zagwarantować sobie niższą cenę, bilety należy kupić z dużym wyprzedzeniem przez Internet lub poprzez kontakt z naszym Centrum Rezerwacji.

Alternatywą dla Pendolino jest przejazd autobusem Apenino Shuttle. Jego cena jest dość wysoka, ale oferuje komfort przejazdu z lotniska prosto na centralny dworzec kolejowy we Florencji w 80 minut.

Ceny transferu z Bolonii do Florencji nie należą do niskich, ale pamiętajcie, że oszczędzacie dużo na samym przelocie.

City Break Florencja - komunikacja w mieście


We Florencji najlepiej rozwinięty jest transport autobusowy, można nim pokonać ok. 100 tras. Poza zwykłymi liniami codziennie kursują specjalne linie historyczne oznaczone literami od A do D.
Dostępne są bilety czasowe, przesiadkowe. Opcje do wyboru to: 90 min, 2x90 min, bilet nocny, bilet 24 h, bilet jednodniowy rodzinny, bilet ważny przez 72 h, oraz bilet tygodniowy. Bilety na autobus można kupić u kierowcy, w okienku Ataf przy Piazza Stazione, w autoryzowanych punktach sprzedaży takich jak bary, kioski z gazetami, sklepiki i dystrybutory automatyczne. Bilety należy skasować natychmiast po wejściu do autobusu. Uwaga! Bilety kupowane w autobusie są droższe.
Do dyspozycji mamy również Carta Agile – Jest to elektroniczna karta, na której zakodowane jest 10 biletów 90 minutowych. Istnieją też odpowiedniki 20 i 30 przejazdowe.
Ogromnie ciekawe jest, że we Florencji można zamówić autobus przez telefon, nawet na pół godziny przed planowaną wycieczką. Bilet za taką usługę kosztuje tyle, co bilet na standardową trasę.
Linii tramwajowych jest jedynie 3, ale oczywiście ogólno dostępne są także taksówki.

Ładowanie...