X

City Break Francja

City Break - wszystko, co warto wiedzieć

Francja - najważniejsze informacje o kraju

Francja to państwo, które nikogo chyba nie pozostawia obojętnym. Żaby i ślimaki w menu oraz patent na elegancję – z tego słynie ten kraj. Wybór Francji na city break da nam więcej wrażeń.

Francja to kraj, który leży w zachodniej Europie. Graniczy aż z ośmioma innymi państwami a tunel la Manche łączy ją z Wielką Brytanią. To państwo demokratyczne, któremu przewodzi prezydent, oparte jeszcze na zasadach wywalczonych w Wielkiej Rewolucji Francuskiej z 1792 roku. „Wolność, równość, niepodległość” to zasady po dziś dzień aktualne – trudno dziwić się zatem, że trzyma się ich państwo z sukcesem idące w czołówce światowych potęg.

Granice dzisiejszej Francji pokrywają się w dużej mierze z przebiegiem granic jej starożytnego zalążka. Wielkość państwa Franków rozpoczyna się z całym rozmachem od czasu Karola Wielkiego, który uczynił Francję rzeczywistym państwem. Szczyt rozwoju i potęgi Francji przypadł na czasy Ludwika XIV, trzeba jednak zaznaczyć, że z nim również szczyt wyzysku. Nic więc dziwnego, że zaowocowało to po dwóch pokoleniach królów wybuchem krwawej rewolucji i przemianowaniem Francji na republikę, której zaczął przewodzić w 1804 roku Napoleon. Pamiątek po rządach trzech wspomnianych władców podczas city break we Francji spotka się bez liku. Państwo to bowiem, mimo upadku pełni potęgi w czasie II wojny światowej, nie utraciło świadectw swej świetnej przeszłości i nie dało się wypchnąć z czołówki światowych mocarzy.

Z czego słynie Francja?

Francja słynie właśnie swą świetną przeszłością i wielkimi ludźmi, po których działalności uchroniła świadectwa. City break we Francji to szansa na spotkanie z pamiątkami po ludziach w historii największych. Ale nie tylko przeszłością Francja stoi. Jej współczesne oblicze arbitra światowej elegancji, speca od świetnej kuchni i najlepszego garnituru jest powszechnie znane. Francja to państwo o walorach turystycznych pierwszej klasy, zatem wspaniale się promuje i nie bez podstawy.

Miasta, którymi Francja zbudowała swą świetną opinię, to Paryż będący stolicą oraz Marsylia, Lyon, Tuluza, Nicea, Nantes, Strasburg, Montpellier, Bordeaux, Lille i Rennes.

Paryż - atrakcje stolicy Francji

Sam Paryż to centrum wielkiej kultury, mody i atrakcji. 30 milionów turystów rocznie nie może się mylić – pominąć podczas city break Luwr, katedrę Notre Dame, wieżę Eiffla, bazylikę Sacre Coeur, byłoby błędem niepowetowanym. Każdy zakątek tego miasta potrafi zaskoczyć. Stąd nieporozumieniem będzie w stolicy Francji nastawienie na sztywny plan.

Francja - co warto zobaczyć?

Poza samym Paryżem city break we Francji daje pełne pole do popisu w spełnianiu fantazji: rozległy geograficznie kraj serwuje pełnię różnorodności wrażeń. Możemy zatem odwiedzić i góry, i ocean, i morze, i klimatyczne zamczyska.

Zacznijmy choćby od okolic Paryża – wyprawa do Wersalu - w czasy świetności królów i szczyty absolutyzmu. To miejsce, gdzie nacieszymy oczy przepychem ponad wszelką miarę. Zdumiewające ogrody, olśniewające wnętrza – do woli.

Kto zaś bardziej ceni city brak w naturze, znajdzie pełnię we Francji udając się w okolice górzystej Kostaryki. Wyspa obfitująca serwująca urokliwe plaże i ośnieżone szczyty jednocześnie – każdy, kto szuka różnorodności, wybierając się na city brak w to miejsce Francji, na pewno się nie rozczaruje.

Wszystkim zaś, którzy cenią wyprawę w malowniczą przeszłość połączoną z doznaniami zachwytu pięknem przyrody, Francja zaoferuje szlak zamków nad Loarą. Jest ich wiele, położonych nad wyraz malowniczo i city break w tym akurat miejscu zadowoli każdego estetę. Nie brak też we Francji miejsca dla tych, co po prostu lubią… poleżeć. Miejsce na city brak we Francji dla miłośników plaż idealne? Francuska Riwiera. Na Lazurowym Wybrzeżu można nie tylko wypocząć, ale także pozwiedzać średniowieczne uliczki w położonych tu przepięknie miastach i miasteczkach.

Po mocniejsze wrażenia we Francji? W Pireneje! Pasmo górskie dla każdego amatora górskiego trekkingu – począwszy od amatora spokojnych wędrówek na zapalonym alpiniście skończywszy. City break w Pirenejach pozwala na serwowanie sobie najróżnorodniejszych doznań, tak różnią się te góry w zależności od części, w której leżą.

Kiedy jechać do Francji?

Pogoda we Francji zależy od wybranego rejonu. Paryż najlepiej zwiedza się wiosną, nawet mimo przelotnych deszczy. Kogo zaś męczą gorące lata, niech nie podąża na południe Francji w tym okresie – temperatura sięgająca 30 stopni raczej niewielu by ucieszyła. Również wrażliwi na zmiany ciśnienia związane z wichrami, powinni mieć świadomość, że południe to obecność mistrala. Podsumowując – w tak rozległym kraju, jak Francja, nim się ruszy na city break, warto sprawdzić mikroklimat wybranej krainy.

Francuska kuchnia

Byłoby nieporozumieniem nie skorzystać z możliwości smakowania specjałów, jakich w żadnym innym miejscu na świecie się nie jada. Żabie udka? Ślimaki? Bagietka, ser i wino? Na tym wcale kuchnia Francji się nie kończy. Różnorodność, maestria podania, no i… brak zup. Jeżeli jest się ich fanem, city break na Francję będzie najlepszym pomysłem. Bo dłuższy wypad tu mógłby być bardzo dotkliwy, w momencie gdy w trzech podstawowych daniach francuskich zup raczej brak. Za to ser? Do każdego posiłku! Popijany czasem winem, czasem zaś po prostu wodą.

Francja - komunikacja publiczna

Podróżować po Francji można tanio autobusem lub tzw. „covoiturage’m”. Ten ostatni oznacza, że przed city brak umawia się przez Internet z ogłaszającym się kierowcą, z którym zrzuca się na paliwo. Podróż pociągiem to dość kosztowna opcja, chyba że bilet kupi się np. z miesięcznym wyprzedzeniem. Zawsze jednak można trafić na… strajk, zjawisko częste i nie do przewidzenia przy planowaniu City Break.

Francja - ważne informacje

Szczepienia specjalne na city brak we Francji nie będą konieczne. A pomocy wszelkiej szukać należy w ambasadzie RP w Paryżu, pod adresem: 1, rue de Talleyrand,75343 Paris Cedex 07.

Ładowanie...