X

City Break Gdańsk

City Break Gdańsk - wszystko, co warto wiedzieć

City Break Gdańsk - Top 10 atrakcji

Gdańsk to miasto magiczne. Zachwyca oryginalną architekturą i niezwykłymi tradycjami – to idealne miejsce dla wszystkich ceniących urozmaicony wypoczynek! Dzięki City Break Gdańsk poznacie miasto od najlepszej, najbardziej atrakcyjnej strony!

1. City Break Gdańsk – Głosy wolności

Stocznia Gdańska to miejsce szczególne dla najnowszej historii Polski i Europy. To tutaj zaczęły się strajki wymierzone w totalitarną władzę, w efekcie których podpisano porozumienia sierpniowe i utworzono Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Za przykładem Stoczni Gdańskiej poszły zakłady pracy w całej Polsce.

Zwiedzanie Stoczni jest bezpłatne. Dla zainteresowanych inną historią Stoczni możemy polecić przyłączenie się do spacerów projektu historycznego „Metropolitanka”, którego twórcy proponują inne spojrzenie na historię stoczni, z perspektywy pracujących tam… kobiet. Nie możemy zapominać, że to zwolnienie jednej z nich – Anny Walentynowicz – doprowadziło do tak istotnych historycznych przemian!

Stocznia pogrąża się w ruinie, ale wzbudza zainteresowanie różnych ludzi. W postindustrialną przestrzeń wkraczają młodzi, otwierając alternatywne klubokawiarnie, do których trzeba iść wśród wysokich traw i zarośli, którymi porosły place. Na ich ścianach malują odważne kompozycje i hasła „Nie jestem robotnikiem! Jestem romantykiem!”. Organizują też imprezy i koncerty mniej lub bardziej kameralne.

2. City Break Gdańsk – Poznaj gdańszczanina tysiąclecia!

Jan Heweliusz – uznany w 2001 roku za gdańszczanina tysiąclecia do dziś wymieniany jest w rzędzie najbardziej znanych astronomów – za Kopernikiem, Keplerem i Galileuszem. Urodził się w Gdańsku w XVII wieku jako syn zamożnego browarnika, mający zgodnie z tradycją przejąć rodzinny biznes. Dzięki niesamowitemu uporowi i pomocy swoich dwóch kolejnych żon zdołał uniknąć tego losu. Dziś jego nazwisko widnieje w gronie największych sław z dziedziny astronomii, a Gdańsk uczcił postać Heweliusza dwoma pomnikami – jednym na Starym Mieście, drugim na osiedlu Przymorze Małe. Był nie tylko uczonym, podejmował się funkcji publicznych, był rajcą miejskim Gdańska.

3. City Break Gdańsk – Miasto sztuki

Kochacie sztukę? W Gdańsku obowiązkową pozycją jest dla Was najstarsze w Polsce Muzeum Narodowe, które zawiera także zbiory Muzeum Miejskiego (1870) i Muzeum Rzemiosł Artystycznych (1881). Główny gmach mieści w sobie Oddział Sztuki Dawnej. Najcenniejszym i jednym z najciekawszych dziełem w gdańskich zbiorach jest Sąd Ostateczny Hansa Memlinga. Tryptyk wrócił do Polski dopiero w 1956 roku po nieciekawej wojennej podróży.

Bilety umożliwiające jednorazowy wstęp kosztują 10 złotych, ulgowe 6. Polecamy Wam jednak odwiedzenie Muzeum w piątek – tego dnia można obejrzeć wystawę nieodpłatnie.

4. City Break Gdańsk – Poczuj się jak król!

Droga Królewska (dawniej Trakt Królewski) miała status najdłuższej miejskiej osi europejskiego średniowiecza. Było to stałe miejsce ważnych uroczystości i parad. Długie orszaki królewskie potrzebowały aż ośmiu godzin, aby przejechać przez gdański Trakt Królewski. Królewska świta wjeżdżała przez Bramę Wyżynną, gdzie przedstawiciele miasta witali polskich królów. Często orszak zatrzymywał się, aby obejrzeć występy ulicznych linoskoczków i akrobatów. Turyści lubią tędy spacerować – jeśli chcecie poczuć tchnienie historii, nie możecie pominąć tej trasy!

5. City Break Gdańsk – Uduchowione wyciszenie

Katedra Oliwska jest urzekającą pamiątką po działalności cystersów, którzy wybrali Oliwę na miejsce modlitwy i pracy. Bazylika była wznoszona dwuetapowo – w XIII i drugiej połowie XIV wieku. Dlatego właśnie w budowli wprawione oko dostrzeże mieszankę dwóch stylów – romańskiego i gotyckiego. Katedra swoją popularność zawdzięcza szczególnie rokokowym organom, których magicznych dźwięków można posłuchać codziennie w południe. Na czas półgodzinnego koncertu drzwi katedry są zamykane – jeśli chcemy wziąć udział w tej szczególnej ceremonii, nie wolno nam się spóźnić.

6. City Break Gdańsk – Płuca miasta

Park Oliwski, określany mianem „zielonego klejnotu regionu” powstał prawdopodobnie w średniowieczu. Starannie zaprojektowanym parkiem stał się dopiero w na przełomie XVII i XIX wieku. Obecny kształt parku jest zasługą projektu Jacka Rybińskiego i Karla oraz Josefa Hohenzollernów, którzy byli ostatnimi opatami oliwskimi. XX wiek przyniósł do parku kilka udoskonaleń, między innymi palmiarnię i ogród botaniczny. To doskonałe miejsce, aby zrelaksować się po pełnym wrażeń dniu.

7. City Break Gdańsk – Perła gotyku

Kościół Mariacki, czyli największa świątynia zbudowana z cegły na świecie zachwyca swoim ogromem i kunsztownością. Budowa świątyni trwała aż 159 lat! We wnętrzu bazyliki zmieścić się około 20 tysięcy ludzi, co należy uznać za demonstrację bogactwa – w chwili ukończenia budowy miasto liczyło zaledwie 2 razy tyle mieszkańców.

8. City Break Gdańsk – Tajemnicza wyspa skarbów

Wyspa Sobieszewska jest najdalej wysuniętą na wschód częścią Gdańska, charakteryzująca się szczególnymi walorami przyrodniczymi. Łatwo można się tu dostać za pomocą komunikacji miejskiej. „Wyspa” to część pasa wydm nadmorskich, zaliczanych do Mierzei Wiślanej. Miejsce stało się wyspą, kiedy pełne lodu wody Wisły przebiły się przez wydmy we wsi Górki, doprowadzając do powstania nowego ujścia.

Nie brakuje tutaj oryginalnych atrakcji – możecie zwiedzić rezydencję nazistowskiego dygnitarza w Orlu, mennonickie nagrobki, a także izbę pamięci Wincentego Pola. Na wyspie i w jej bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się tereny lęgowe ptactwa wodnego z rezerwatami Mewia Łacha i Ptasi Raj – zbierają się tu setki tysięcy ptaków, należące do ponad 300 gatunków.

9. City Break Gdańsk – Podążaj bursztynowym szlakiem

Razem z Gdańskiem i jego okolicami w źródłach historycznych pojawił się bursztyn. Te niezwykłe kamienie od zawsze wzbudzały duże zainteresowanie i silne emocje – Rzymianie wyprawiali się po te piękne kamienie przez słynny bursztynowy szlak, Krzyżacy za nielegalne posiadanie bursztynu karali śmiercią. Bursztyn do dziś jest jedną z największych turystycznych i handlowych atrakcji Gdańska. Aby w pełni docenić walory i piękno tych niezwykłych „ognistych kamieni”, koniecznie musicie odwiedzić Muzeum Bursztynu – jedno z najatrakcyjniejszych muzeum w regionie. Dzięki wizycie poznacie fascynującą historię bursztynu, dowiecie się, jak wiele powstało o nim legend i jak łączy się z magią i medycyną. Będziecie mogli także zobaczyć najbardziej imponujące okazy, łącznie z robiącą ogromne wrażenie zatopionej w żywicy jaszczurce.

10. City Break Gdańsk – Napij się złotego trunku!

Gdańsk słynie z wielu rzeczy – jedną z nich jest browarnictwo. Gdańskie piwo było spożywane nie tylko przez miejscowych, ale także ze względu na swoją szczególną jakość eksportowano je w inne regiony. Wśród gdańskich piw najsłynniejsze było niegdyś piwo jopejskie, o którym wielu słyszało, ale prawie nikt nie próbował – służyło bowiem głównie jako lekarstwo i przyprawa do zup lub sosów.

Najlepsze czasy dla browaru gdańskiego przypadają na XV wiek. XIX wiek przyniósł początek przemysłowej produkcji piwa. W latach 90. z Gdańska zniknęły lokalne browary, by dopiero po 20 latach pojawić się na nowo. Dziś w mieście jest ich zaledwie kilka, ale na pewno warto je odwiedzić – to da wam okazję spróbować wyśmienitego, lokalnego trunku, a przy tym popatrzeć, jak pracują browarnicze maszyny.

City Break Gdańsk - transfer z lotniska

Wasza przygoda z City Break Gdańsk z pewnością rozpocznie się na lotnisku im. Lecha Wałęsy (znanym też jako port lotniczy Gdańsk-Rębiechowo). Lotnisko znajduje się tylko 10 kilometrów od centrum. Oto najważniejsze informacje na temat dojazdu z lotniska do miasta.

Z lotniska im. Lecha Wałęsy do Gdańska

Chcąc dojechać z lotniska do Gdańska, macie do dyspozycji komunikację miejską. Bez przesiadek do centrum miasta (trasa lotnisko – Gdańsk Dworzec Główny) dostaniecie się linią 210 (kierunek: Gościnna). Podróż trwa 33 minuty.

Jeżeli jednak nie zdążycie na ten autobus, macie do dyspozycji podróż z przesiadką. Linią 110 (kierunek: Wrzeszcz PKP) dojedziecie do przystanku Galeria Bałtycka, skąd musicie się przesiąść do tramwaju 6. Stamtąd, jadąc w kierunku Łostowice Świętokrzyska dojedziecie do Dworca Głównego. Podróż zajmie około 40 minut.
Możecie też wybrać autobus 122 (kierunek: Sopot Kamienny Potok SKM), z którego przesiądziecie się na przystanku Wojska Polskiego do tramwaju 12. Podróż będzie trwała również około 40 minut. Jeśli przyjdzie Wam wyruszyć z lotniska w nocy, możecie skorzystać z linii N3 (trasa Port Lotniczy – Wrzeszcz PKP – Dworzec Główny).

Bilety jednorazowe kosztują 8 złotych, ulgowe 4 złote.

City Break Gdańsk - komunikacja w mieście

Jeśli jesteście zmęczeni długotrwałym marszem, lub kierujecie się do odległego obiektu, możecie skorzystać z komunikacji miejskiej. Planując dłuższe zwiedzanie, możecie wykupić bilet 72-godzinny, który oferuje nie tylko poruszanie się po Gdańsku, ale i po przylegających do niego gminach (wiele ważnych zabytków znajduje się w miejscach objętych inną strefą komunikacyjną). Dobrym rozwiązaniem jest jednak wykupienie Karty Turysty. W ramach tej oferty macie do wyboru:

„Pakiet Zwiedzanie” – Karta Turysty + wstęp do 22 muzeów i ZOO. Ceny to 38 zł (taryfa normalna) i 28 zł (ulgowa), do wykorzystania w ciągu 24 godzin, lub 48 i 38 złotych przy wyborze karty 72 godzinnej.

„Pakiet Komunikacja” – Karta Turysty + transport publiczny łącznie z SKKM. Ceny to 33 i 23 zł dla karty 24 godzinnej, oraz 53 i 33 dla karty 72 godzinnej.

„Pakiet Max” – czyli połączenie obu powyższych ofert. Ceny to odpowiednio 58 i 38 złotych (24 godziny) oraz 88 i 58 zł (72 godziny).

Jeśli kiedyś zdecydujecie się odwiedzić Gdańsk ponownie, Wasza Karta Turysty będzie wciąż ważna – wystarczy ją doładować. Kartę można zakupić już na lotnisku – wystarczy skierować się do czynnej całodobowo informacji lotniskowo-turystycznej.

Ładowanie...