X

City Break Grecja

City Break - wszystko, co warto wiedzieć

Grecja - Top 10 Atrakcji

Grecja znajduje się w południowo-wschodniej części Europy, na południu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami, Albanią, Macedonią, Bułgarią, oraz Turcją. Ma również dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego, Jońskiego oraz Śródziemnego. Poznaj ją w czasie City Break Grecja - szczyci się niesamowitą historią i bogatym dziedzictwen kulturowym, co stanowi jeden z motywów podróży do tego kraju. Grecja uważana jest za kolebkę całej cywilizacji zachodniej, miejsce narodzin demokracji, filozofii, Igrzysk Olimpijskich, zachodniej literatury, historiografii, politologii, twierdzeń matematycznych, a także teatru, zarówno komedii, jak i dramatu. Świadectwo tej spuścizny stanowi 17 Obiektów Dziedzictwa Kulturowego UNESCO!

1. City Break Grecja - Santorini – oto cud natury

Santorini, nazywana również Kalliste, to skalista wyspa wulkaniczna położona na archipelagu Cyklad na Morzu Egejskim ok. 100 km na północ od Krety, która co roku przyciąga tysiące turystów z całego świata. Niech przyciągnie także Ciebie - jest idealna na wakacje, więc wybierz City Break Grecja. Wybuch wulkanu, który miał miejsce ok. 1600 lat p.n.e. sprawił, że wyspa nabrała oryginalnego kształtu. W wyniku tej najpotężniejszej na świecie erupcji wulkanu, wyspa, została niemalże zatopiona na dnie oceanu. Od tego momentu Santorini ma kształt półksiężyca (zwanego kaldera) o powierzchni 76 km kwadratowych. Mimo niedużej powierzchni znajdziecie tu wiele zakątków i atrakcji, które sprawią, że zapragniecie zostać na tej niezwykłej wysepce. Uznawana jest za jedną z najpiękniejszych wysp w Europie, a także na świecie. To bez wątpienia perła Morza Egejskiego, a jej spektakularne krajobrazy są najczęściej fotografowanymi w całej Grecji.

Przechadzki wąskimi, malowniczymi uliczkami, urokliwe kawiarenki, restauracje serwujące miejscowe przysmaki czy spacery brzegiem morza przy pomarańczowych zachodach słońca to bez wątpienia największe atuty wyspy. Atmosfera jest wprost sielankowo-wyspiarska!

2. City Break Grecja - Kreta – śladami kultury minojskiej

Kreta, największa grecka wyspa, oferuje m.in. wspaniałe górskie krajobrazy, z wąwozami spadającymi stromo wprost do lazurowego morza, świetną zabawę o każdej porze roku, a także miłą atmosferę panującą wśród mieszkańców. Poznasz te wszystkie atrakcje, jeśli zdecydujesz się na City Break Grecja.

Na całej wyspie zachowały się pozostałości kreteńskiej historii i kultury od czasów najdawniejszych, minojskich, do czasów współczesnych z okresu II wojny światowej. Znajdziecie tu zabytki znane zarówno z mitologii jaki i kart kronikarzy: pałac w Knossos, grotę narodzenia Zeusa, fortece, bizantyjskie meczety, a także stare miasta założone przez Wenecjan. Kreta to nie tylko lekcja historii dla turysty, lecz także wypoczynek w pełnym znaczeniu tego słowa na piaszczystej plaży w Ierapetrze, czy na błękitnej lagunie Balos. Osobom uwielbiającym parki wodne polecamy udać się do najsłynniejszego na wyspie – Star Beach, zaś imprezowi turyści powinni wybrać się na clubbing w Hersonissos, do najbardziej rozrywkowego miasta na Krecie.

W czasie City Break Grecja, będąc na Krecie, koniecznie zobacz Elafonisi – wyjątkowe miejsce na południowo – zachodnim wybrzeżu Krety. Bajeczna plaża, która swój różowy kolor zawdzięcza rozdrobnionym muszelkom i zachwyca miękkim piasekiem oraz turkusowym morzem. Czyż nie brzmi jak wakacje idealne? Brodząc w wodzie po pas, dojdziecie na maleńką wysepkę Elafonissi, która jest wymarzonym miejscem na sesję zdjęciową. Popularnym sposobem na poznanie wyspy na własną rękę jest wynajęcie skutera czy samochodu.

3. City Break Grecja - Zakynthos – błękitna laguna

Zakynthos, ze stolicą Zante, jest wyspą należącą do archipelagu Wysp Jońskich. Podziwiaj to małe, ale jakże urokliwe miejsce w czasie City Break Grecja. Jej krajobraz, klimat i życzliwość tutejszych mieszkańców przyciąga co roku mnóstwo turystów. Większa jej część wyspy pozostaje zielona i dziewicza, ale jednocześnie bardzo prężnie na wyspie rozwija się infrastruktura turystyczna. Tutaj każdy z Was znajdzie coś dla siebie. Zachwycający widok na plaże Navagio nad Zatoką Wraku czy niesamowite błękitne groty staną się dla Was niezapomniane. Sławę Zakynthos przynoszą również olbrzymie żółwie Carretta, które upodobały sobie ten ląd do wylęgu. Zakynthos to doskonały zakątek na spędzenie wakacyjnego urlopu.

4. City Break Grecja - Saloniki – romantyczność i nowoczesność

Saloniki jest obecnie najbardziej wielkomiejskim, europejskim i eleganckim miastem w Grecji - to obowiązkowy punkt programu w trakcie City Break Grecja! Koniecznie musicie zobaczyć zbudowaną w XV wieku przez Wenecjan Białą Wieżę – okrągłą kamienną basztę, która w czasach niewoli tureckiej była więzieniem dla janczarów, zaś obecnie jest symbolem Salonik, Kościół Mądrości Bożej (Agia Sofia), wzorowany na świątyni znajdującej się w Konstantynopolu – Stambule, Łuk Triumfalny Cesarza Galeriusza – Kamara, wzniesiony po zwycięstwie nad Persami w 297 roku, a także kompleks pałacowy wraz z hipodromem. W Salonikach możecie również odwiedzić wczesnochrześcijańskie kościoły z bogatymi freskami i starymi mozaikami. Najstarszym zabytkiem, który podziwiać można w Salonikach jest Rotunda pochodząca z przełomu III i IV wieku, która niegdyś tworzyła całość z Łukiem Galeriusza.

5. City Break Grecja - Epidauros - magia teatru

Miłośnicy książki Wyspy bezludne Waldemara Łysiaka zapewne pamiętają charakterystyczny opis teatru w Epidauros. Po lekturze zapewne większość czytelników marzyła, by pojechać w to magiczne miejsce, aby przekonać się, czy rzeczywiście starożytni budowniczy tak doskonale znali się na akustyce. Przekonaj się i Ty, wybierają się na City Break Grecja! Teatr w Epidauros jest najlepiej zachowanym greckim teatrem. Widownia posiada 52 rzędy siedzeń. Jeżeli wybierzecie się w to miejsce z wycieczką zorganizowaną, przewodnik zaprezentuje Wam eksperyment sprawdzający akustykę obiektu (upuszczenie monety lub szeptanie na scenie). W Epidauros zwiedzicie także wpisany na listę UNESCO zespół budowli Temenosu (świętego okręgu) ze świątynią Asklepiosa, a także stadion z bieżnią o długości 181 m.

6. City Break Grecja - Meteory – skały zawieszone w powietrzu

Meteory, zwane skałami zawieszonymi w powietrzu, wpisane są na listę UNESCO - znajdują się na zachodnim krańcu Tesalii, u podnóża gór Pindos. Warto wiedzieć, że w XV i XVI w. skały nosiły na swoich szczytach aż 24 monastyry ! Legenda głosi, że św. Atanazy, założyciel w roku 1336 Wielkiego Meteora (Megalo Meteoro), najstarszego monastyru, wzniósł się na szczyt na skrzydłach orła. Możesz ujrzeć je na własne oczy w czasie City Break Grecja.

Obecnie na zwiedzanie przeznaczonych zostało sześć monastyrów, spośród których cztery należą do mnichów, a dwa do mniszek (Moni Agias Triados, Moni Agios Stefanos, Moni Varlaam, Moni Magalou Meteorou, Moni Roussanou, Moni Agiou Nikolau Anapafsas, Moni Agiou Georgiou tou Mandila). W monastyrach zobaczycie zabudowania gospodarcze, pomieszczenia dawnej kuchni, reflektarz, główny kościół a także bogate zbiory muzealne wśród których na uwagę zasługują: ikony, tkaniny i hafty liturgiczne, stare rękopisy, pięknie wykonane i kosztowne przedmioty liturgiczne.

Początkowo wszelkie materiały potrzebne do budowy wciągane były na linach, również odwiedzający dostawali się do monastyrów w ten sposób. Obecnie część udostępniona dla zwiedzających dla ich ich wygody został wyposażona w schody i pomosty. Na zwiedzanie warto poświęcić cały dzień. Warto byście odwiedzili to miejsce i na własne oczy ujrzeli miejsce, w którym kręcono liczne filmy, m.in. jeden z odcinków Bonda - Tylko dla Twoich oczu czy film akcji Sky Riders. W roku 1988 klasztory Meteory zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

7. City Break Grecja - Ateny – stolica greckiej cywilizacji

Ateny to grecka stolica, przepełniona wieloma znakomitymi zabytkami - wybierz się na tani urlop i podziwiaj je w trakcie City Break Grecja. Największą popularnością wśród turystów cieszy się ateński Akropol, gdzie podziwiać można wspaniałą budowlę, która zapoczątkowała wznoszenie tego typu budowli w całej Grecji, na obszarze którego znajdują się Propyleje, Partenon, bogato ozdobiony przez Fidiasza, Erechtejon – dwupoziomowa świątynia poświęcona Atenie i Posejdonowi, Świątynia Nike (Ateny Nike, w starożytności Nike było tylko przydomkiem Ateny Zwycięskiej). Na forum rzymskim natomiast znajduje się jeden z najlepiej zachowanych zabytków – Wieża Wiatru – ośmiokątna marmurowa wieża, która pełniła rolę wiatrowskazu, oraz zegara miejskiego, pozostałości biblioteki Hadriana. Kolejne zabytki to: Łuk Hadriana, Olimpiejon – świątynia Zeusa Olimpijskiego, stadion Panatenajski gdzie odbywały się pierwsze igrzyska olimpijskie ery nowożytnej, które odbyły się tu w 1896, kościoły bizantyjskie, Kościół Świętych Apostołów (znajdujący się na agorze greckiej) oraz turecka dzielnica Plaka ze średniowiecznymi zabudowaniami, licznymi restauracjami, barami i sklepami z pamiątkami.

8. City Break Grecja - Vouliagmeni – lecznicze działanie gorących źródeł

W czasie City Break Grecja udaj się do Vouliagmeni - to miasto oddalone o pół godziny jazdy na południe od Aten, idealne na zwiedzanie! Wraz z jeziorem o tej samej nazwie jest jednym z kilkunastu miejsc, gdzie Grecy przyjeżdżają, aby zażyć odnowy biologicznej i zanurzyć się w jednym z gorących źródeł o temperaturze 27°C. Wzdłóż brzegu będziecie mogli podziwiać ruiny budowli pamiętających starożytną Helladę. Wśród nich znajduje się słynne sanktuarium Hery, w którym według Eurypidesa Medea pogrzebała swoje zamordowane dzieci po ucieczce z Koryntu. Przy wielu źródłach ulokowano uzdrowiska, lecz z wód mineralnych Vouliagmeni można korzystać na świeżym powietrzu całkowicie bezpłatie, zupełnie jak Grecy 2500 lat temu.

Ciekawostką jest to, iż świątynie i miasta budowano w pobliżu gorących źródeł i w chwili obecnej w Grecji wciąż jest ponad 700 bogatych w minerały źródeł. A ponieważ większość z nich znajduje się w okolicach słynnych zabytków, stanowią rewelacyjną okazję do połączenia lekcji historii z moczeniem się w wodach leczniczych.

9. City Break Grecja - Delfy – starożytna wyrocznia

Delfy słyną przede wszystkim ze wspaniałych zabytków archeologicznych, wśród których godną polecenia jest tzw. Święty Krąg z wyrocznią w świątyni Apollina. Teren archeologiczny w Delfach obejmuje trzy części: Świątynię Apollina, Źródła Kastalskie oraz Marmarię. Zobacz je wszystkie, wybierając się na City Break Grecja. To będą niezapomniane, prawdziwie greckie, wakacje!

Na terenie Sanktuarium Apollina zobaczycie świątynię wspomnianego bóstwa, agorę, wyrocznię, skarbce, teatr z IV w. p.n.e. i stadion. Wszystkie te zabytki otoczone były murem poligonalnym i w lepszym lub gorszym stanie zachowały się do dnia dzisiejszego, mimo burzliwych wydarzeń - koniecznie zacznij od nich zwiedzanie. W niewielkiej odległości od Świętego Kręgu znajduje się święte źródło Kastalskie – wodospad, który wytryska z urwiska skał Fedriad. Starożytni uważali, że woda ze źródła ma moc oczyszczania z nawet najcięższych grzechów. Koniecznie zobaczcie tu pozostałości starej fontanny a także nisze ofiarne. We wspomnianej już Marmarii, zobaczcie szczątki Świątyni Ateny Pronaja, której zadaniem było strzeżenie sanktuarium Apollina w Świętym Kręgu. Tutaj też znajduje się słynna, najczęściej fotografowana budowla Delf – Tolos, zbudowana z matematyczną starannością, oraz ruiny gimnazjonu. Warto również wiedzieć, iż sarożytni Grecy uznawali Delfy za środek świata.

10. City Break Grecja - Półwysep Athos – państwo prawosławnych mnichów

Półwysep Athos, zwany również Agios Oros (Świętą Górą), należy do autonomicznego państwa mnichów prawosławnych – Republiki Teokratycznej. Choć jest specyficznym miejscem, warto je odwiedzić podczas City Break Grecja. Na teren Republiki nie mają wstępu kobiety, a nawet samice zwierząt domowych! Również mężczyźni bez pozwolenia nie mogą wejść na terytorium państwa mnichów. Jedynym sposobem zobaczenia pustelni, domków, w których mieszkają pojedynczy mnisi, kamiennych mostów, kapliczek, bogatych w kopuły i baszty monastyrów, a także zachwycających krajobrazów: lasów, wąwozów, wodospadów wpisanych na listę UNESCO jest otrzymanie specjalnej przepustki. Inną możliwością jest rejs statkiem wycieczkowym, który dopływa bardzo blisko Świętej Góry, potem oddala się na przepisową odległość 500 metrów i płynie wzdłuż pięknych, skalistych brzegów półwyspu.

Ładowanie...