X

City Break Hiszpania

City Break - wszystko, co warto wiedzieć

Hiszpania - najważniejsze informacje o kraju

Hiszpania? Flamenco, byki i torreadorzy, ogniste temperamenty i muzyka gitarowa. Z tym wszyscy ją kojarzymy. A co zaoferuje nam, gdy zdecydujemy się na hiszpański city break?

Hiszpania leży na Półwyspie Iberyjskim i jest największym spośród położonych tam państw. Graniczy z Portugalią, Gibraltarem, Marokiem oraz Francją. Jest monarchią parlamentarną, co oznacza, że władający państwem król ma w zasadzie nominalną władzę – w rzeczywistości sprawuje ją zaś dwuizbowy parlament.

Hiszpania ma za sobą bardzo burzliwe dzieje. Wielokrotnie podbijana przechodziła coraz to pod inne władanie. W zasadzie nie było w jej historii okresu, w którym można by rzec, iż zapanował spokój, bo przecież nawet w wieku XX, tuż przed II wojną światową, stała się areną burzliwej wojny domowej, której efektem były krwawe rządy generała Franco. Spokój przyszedł w 1975 roku, wraz z powrotem hiszpańskiego monarchy, któremu udało się uczynić z Hiszpanii kraj demokratyczny. Oczywiście tak burzliwa historia, nie może pozostać bez wpływu na oblicze kraju, o czym przekona się każdy, kto zdecyduje się na city break w Hiszpanii.

Z czego słynie Hiszpania?

Hiszpanię na świecie kojarzy się głównie z walkami byków. Ognista corrida to cel wielu, którzy to właśnie Hiszpanię wybierają na city break. Równie kontrowersyjnym, jak i sławnym widowiskiem, jest gonitwa byków, zawsze brzemienna w krwawe ofiary. Hiszpański temperament ma ujście również w kultowej bitwie na pomidory w Buńol. Ale najpiękniejszy wyraz znajduje chyba w ognistym tańcu flamenco, rodem z Andaluzji.

Najważniejsze miasta Hiszpanii, godne cele city break, to rzecz jasna Madryt, będący stolicą, ale również Barcelona, Walencja, Sewilla, Saragossa, Malaga, Bilbao czy Granada.

Madryt - atrakcje stolicy Hiszpanii

Sam Madryt podczas city break na pewno skusi każdego możliwością zwiedzenia jednego z największych muzeów na świecie – Prado. Nie da się też pominąć budynków takich, jak Pałac Królewski, Pałac Sprawiedliwości, Pałac Senatu, Pałac Kongresowy oraz całego szeregu świątyń, z Katedrą Almudena na czele, której budowa w sumie trwała około 500 lat. Hiszpania nie mogłaby mieć jako stolicy miasta, w którym nie byłoby areny dla byków. Zatem i w Madrycie jest takowa, największa zresztą w całym kraju. Ci jednak, co preferują mniej kontrowersyjne sporty, na city break do Madrytu przyjadą, aby zobaczyć stadion jednego z najbardziej znanych piłkarskich klubów.

Hiszpania - co warto zobaczyć?

Miejsc nie do pominięcia w Hiszpanii można wymieniać bez liku, tak bardzo różnorodny i atrakcyjny na city break jest to kraj. Na pewno warto zauważyć, że każde miasto oferuje swe własne, niepowtarzalne atrakcje, ale kierować się też warto walorami krain, w których dane miasto leży.

Warto zatem ruszyć 40 km od Barcelony, by poznać jej najświętsze miejsce – klasztor Montserrat. To obowiązkowy punkt city break dla wszystkich pielgrzymów a czci się tam niepozorną, drewnianą figurkę Madonny. Dodatkowym walorem jest malownicze położenie tego miejsca. Sama zaś Barcelona również przykuwa miłośników sztuki sakralnej – to tu się przecież znajduje najsłynniejsza chyba w świecie hiszpańska świątynia Sagrada Familia.

Miłośnicy wypoczynku na plaży w Hiszpanii na city break wybierają Wyspy Kanaryjskie. I nie ma w tym nic dziwnego – to idealne miejsce. Nim jednak się je odwiedzi, nie jest się świadomym tego, jak bardzo są różnorodne – mają odmienny mikroklimat oraz koloryt. Zatem pobyt tutaj gwarantuje odkrycia, nie tylko leżenie plackiem na plaży, rzecz rzadką w tym, co zazwyczaj kojarzy się z kurortem.

Kolejnym miejscem w Hiszpanii, gdzie możemy połączyć różnorodność doznań są Walencja i Murcja. Kto lubi poznawać podczas city break miasta, na pewno skorzysta wiele zwiedzając te miejscowości uniwersyteckie. Dla każdego, kto pała większą chęcią przygód (bądź jest bardziej leniwy), szaleństwa wodne lub wręcz przeciwnie – wypoczynek na plaży, zapewni miejscowe wybrzeża Morza Śródziemnego.

Kiedy jechać do Hiszpanii?

Czas najlepszy na city break w Hiszpanii, to miesiące od maja do września, w szczycie sezonu jednak, czyli w lipcu i sierpniu, należy liczyć się zarówno z upałami, jak i obecnością tłumów. Kto chce zarówno jednego, jak i drugiego uniknąć, może wybrać wyjazd nawet w październiku oraz w kwietniu południowe regiony kraju – tam zazna w tych miesiącach przyjemnego ciepła, nie zaś skwaru.

Hiszpańska kuchnia

City break w Hiszpanii koniecznie powinien się łączyć ze smakowaniem specjałów miejscowej kuchni. Potrawy hiszpańskie zwykle są proste, ale niesamowicie kuszą ziołowym aromatem, pośród którego wybija się tymianek, szafran oraz oregano. Jeżeli chcemy przekąsić coś lekkiego, wybieramy tapas – kawałki sera, hiszpańskich szynek, ostre kiełbaski, czy kilka oliwek na spodeczku, które serwuje się jako dodatki do napoju. Błędem byłoby nie spróbowanie popisowego dnia hiszpańskiego, jakim jest paella – złożona zwykle z ryżu, kawałków kurczaka, owoców morza, kiełbasek czosnkowych, papryki, pomidorów i groszku. Hiszpańska zupa nr 1 to idealne na upały gazpacho, czyli chłodnik pomidorowy. Wszystkie te specjały popijane wybornym, miejscowym winem, często jednakże spożywanym w formie koktajli.

Hiszpania - komunikacja publiczna

Podróżowanie autobusem podczas city break w Hiszpanii opłaca się najbardziej. Zwłaszcza, gdy wykupimy karnet przejazdowy, na którym w ciągu dnia możemy odbyć aż trzy przejazdy. Jeżeli podróż koleją – opłaci się wcześniejsze jej zaplanowanie. Zakup biletu z wyprzedzeniem pozwala zaoszczędzić nawet do 40-60% kosztu.

Hiszpania - ważne informacje

By w pełni bezpiecznie czuć się podczas city break w Hiszpanii, warto zaszczepić się przeciw wzw B oraz wściekliźnie. Każdy, kto zaś ma problem, może szukać pomocy pod adresem ambasady: c/Guisando 23 bis, 28035 Madrid.

Ładowanie...