X

City Break Holandia

City Break - wszystko, co warto wiedzieć

Holandia - najważniejsze informacje o kraju

Holandia to kraj wiatraków, tulipanów i rowerów. Kojarzący się ze swobodą i ekologicznym podejściem do życia. Warto poznać go bliżej, skoczyć tu właśnie na city break!

Holandia leży w zachodniej części Europy, nad morzem Północnym. Sąsiaduje z Belgią oraz Niemcami i stanowi jedną z części Królestwa Niderlandów. Jest krajem przede wszystkim nizinnym, co przekłada się na specyfikę jego funkcjonowania gospodarczego, czyniącego z Holandii miejsce tak bardzo przyjazne na city break.

Holandia to monarchia konstytucyjna. Oficjalną władzę spełnia tu król, jednakże w rzeczywistości to premier kieruje całością polityki państwa. W gestii monarchy leży zaś sprawa reprezentowania państwa na zewnątrz oraz wygłoszenie corocznego orędzia, w którym przedstawione zostają główne cele i zamierzenia rządu na najbliższy rok. To zatem kolejne miejsce na mapie Europy dla tych fanów city break, którzy kochają instytucję monarchii.

Holandia już w średniowieczu stanowiła potęgę gospodarczą – należała do najbardziej zurbanizowanych i rozwiniętych gospodarczo regionów Europy. Kwitł tu handel, rzemiosło i rybołówstwo. Ważną rolę pełniło mieszczaństwo. I trwało to niezależnie od zmieniających się dynastii rządzących tym krajem. Chyba tylko krótki moment po bezpotomnej śmierci Wilhelma III Orańskiego w latach 1702–1747 był okresem stagnacji, który trwał na dobrą sprawę do momentu kongresu wiedeńskiego. Zwłaszcza w latach dwudziestych XIX wieku rozmach rozwojowy Holandii znów stał się imponujący.

Z czego słynie Holandia?

W ten sposób Holandia ukształtowała się w masowej wyobraźni właśnie jako kraj z sielskimi widokami wiatraków na tle zielonych łąk. Na łąkach pasą się krowy, których mleko zostanie przeznaczone na sławetny holenderski ser. Dojarki mają śnieżnobiałe sztywne czepeczki, a na nogach charakterystyczne drewniane saboty. Taki widoczek pojawia się w większości spotów reklamujących city break w Holandii. Dodajmy jeszcze pola tulipanów do kompletu. Nieco mniej archaiczne oblicze, z którego słynie Holandia? Mekka rowerzystów, kraj tolerancji i swobód. City Break w Holandii może być również okazją do poznania nocnego życia w najbardziej liberalnej stolicy Europy. Wizyta w jednym z wielu Coffee Shops czy spacer przez Red Light District prawdopodobnie zszokować może nie jednego konserwatywnego Polaka. Pamiętajcie, wiele z oferowanych usług, bądź używek legalnych jest tylko w Holandii.

Amsterdam - atrakcje stolicy Holandii

Najważniejsze miasto w Holandii to oczywiście Amsterdam. Może on zatrzymać na kilka barwnych dni oraz atrakcyjnych nocy city break. To rowerowy raj, który zachwyci najbardziej wymagającego cyklistę, zdumiewający mnogością ścieżek dla rowerów oraz rozmaitością poruszających się tu jednośladów. Zaś kanały, którymi słynie stolica Holandii, przez wielu bardziej są cenione niż te w Wenecji. Miłośnik sztuki za punkt honoru winien uznać zwiedzenie Rijksmuseum czy Domu Rembrandta, a fan muzeów alternatywnych – wizytę w Heineken Experience czy Muzeum Seksu. Każdy zaś bez wyjątku może dla cennej lekcji historii udać się do Muzeum Anny Frank. City break w Holandii nie byłoby kompletne, jeżeli nie zaliczyłoby się wizyty w cofeeshopie czy dzielnicy takiej, jak De Wallen. Nocne życie Amsterdamu przykuwa nie mniejszą uwagę turystów niż to oficjalne, dziennie, które samo w sobie jest bardzo atrakcyjne.

Holandia - co warto zobaczyć?

Nie warto omijać podczas city break w Holandii miasta takiego jak Delft. To najpiękniejsze według niektórych miasto zachwyci turystę właśnie klasyczną urodą, nieprzemijającą mimo zakrętów historii. Z racji, że to tu urodził się Jan Vermeer, sporo tu po nim pamiątek w miejscowym liceum.

Z kolei miasto Gouda to nie tylko wielka uczta zmysłów podczas tradycyjnego targu serów w piątki. Ucztę duchową spożyje miłośnik gotyku w miejscowej katedrze, w której piękno witraży wyjątkowo poruszyło dusze surowych reformatorów, dzięki czemu… miało szansę ocaleć, co w Holandii jest niezmiernie rzadkie.

Największe morskie kąpielisko Holandii o karkołomnej nazwie Scheveningen, stare uniwersyteckie miasto Leiden czy Rotterdam o najnowocześniejszej architekturze ze wszystkich miast kraju – wszystko w tak niewielkim kraju jak Holandia zdaje się nie mieścić, a jednak stanowi harmonijną całość, która sprawia, że city break tu to wybór oczywisty.

Kiedy jechać do Holandii?

City break w Holandii to bardzo dobry wybór również ze względu na łagodny klimat. Wiejące tu zachodnie i południowo-zachodnie wiatry łagodzą i upały, i chłody zimowe. Dlatego podróż zarówno w cieplejszych, jak i chłodniejszych porach roku nie będzie wiązała się z większym dyskomfortem. Ważne jednak jest jedno: kto chce poznać cały urok Holandii, na city break powinien chyba jednak wybrać czas wiosenny. City break wiosną, odwiedziny w Keukenhof, w najpiękniejszym na świecie ogrodzie pełnym kwiatów – gwarancja wspomnienia do końca życia.

Holenderska kuchnia

Warto też zadbać o inne zmysły. Nie będzie to trudne dla Polaka – Holandia pod względem kulinarnym nie różni się tak bardzo od kuchni naszego kraju. Może jedynie większy nacisk na obecność w daniach warzyw to rzecz, która może być dla polskiego turysty egzotyczna.

Holandia - komunikacja publiczna

Podróż po Holandii rowerem to najzdrowsza i zachęcająca opcja city break w kraju tak bardzo przyjaznym dla cyklistów. Jeżeli jednak ktoś woli pociąg, warto skorzystać z szeregu pewnych zniżek, które czynią podróż koleją bardziej atrakcyjną niż autobusem. W kraju tak liberalnym jak Holandia jak najbardziej prawomocny będzie też autostop – w tym wypadku trzeba jednak unikać autostrad.

Holandia - ważne informacje

Kraj nieegzotyczny nie zagraża nam podczas city break chorobami. Pomocy zaś w razie wszelkich potrzeb szukajmy w polskiej ambasadzie pod adresem: Alexanderstraat 25, 2514 JM Haga.

Ładowanie...