X

City Break Jezioro Garda

City Break Jezioro Garda - wszystko, co warto wiedzieć

City Break Jezioro Garda - Top 10 atrakcji

Garda to największe i najpiękniejsze jezioro w całej słonecznej Italii. Malownicze położenie wśród wysokich gór przyciąga nad jego brzegi spragnionych niezwykłych widoków podróżnych, a zróżnicowana oferta wypoczynkowa sprawia, że jest to wymarzone miejsce na wakacje lub długi weekend dla miłośników każdego rodzaju wypoczynku. Najciekawsze i najpopularniejsze miejscowe atrakcje poznacie dzięki City Break Jezioro Garda.

1. City Break Jezioro Garda – Plaże i wino

Nad brzegami Gardy mieści się wiele pięknych plaż oraz popularnych kurortów turystycznych, dysponujących doskonałym zapleczem gastronomicznym w postaci licznych barów i restauracji. Większość plaż jest kamienista, ale na południowym wybrzeżu znajdziecie też takie, które pokryte są drobnym, białym piaskiem. Wszystkie bez wyjątku oferują wspaniałe widoki na wody jeziora. Do najpopularniejszych należą Baia del Venoto oraz plaże położone w miejscowościach Lazise i Salo. Bez względu na to, którą z nich wybierzecie, możecie umilić sobie słodkie leniuchowanie kosztując miejscowych specjałów z winogron. W okolicy znajduje się wiele winiarni, a produkowane przez nie wino cieszy się opinią wyjątkowo smacznego i szlachetnego trunku.

2. City Break Jezioro Garda – Kąpiel w krystalicznie czystej wodzie

Jezioro samo w sobie jest atrakcją dla miłośników aktywnego wypoczynku. Krystaliczne wody Gardy uznawane są za najczystsze w całych Włoszech, więc bez obaw możecie zażyć w nich relaksującej kąpieli. Jeżeli nie zaspokoi to Waszego apetytu na wodne szaleństwa, to na miejscu znajdziecie też bardzo dobrą infrastrukturę do uprawiania sportów wodnych. Okolica cieszy się dużą popularnością zwłaszcza wśród fanów windsurfingu, ale w wielu miejscach bez problemu wypożyczycie także kajaki lub rowery wodny, dzięki którym będziecie mogli udać się na wycieczkę po olbrzymim jeziorze. A jeśli wolicie się nie przemęczać, to zawsze możecie popłynąć w rejs statkiem.

3. City Break Jezioro Garda – Wizyta na Wyspie Czaszek

Rejs statkiem to dobra okazja, żeby odwiedzić jedną z licznych wysp położonych na wodach jeziora. Największą z nich jest Isola del Garda, która tysiące lat temu oderwała się od półwyspu Cap San Fermo w wyniku trzęsienia ziemi. Jej długa i burzliwa historia sprawiła, że wyspa była znana pod wieloma nazwami, m.in. Wyspy Czaszek i Wyspy Mnichów. Wspomina też o niej sam Dante Alighieri w swojej słynnej „Boskiej Komedii”. Obecnie Isola del Garda należy do arystokratycznej rodziny Cavazza, która udostępnia ją dla zwiedzających. Na jej terenie znajduje się m.in. szkoła jazdy konnej i zabytkowy neogotycki pałac Villa Borghese Cavazza.

4. City Break Jezioro Garda – Najlepsza zabawa w okolicy

Największym miastem na wybrzeżach Gardy jest Desenzano del Garda, usytuowane na południowo-zachodnim brzegu jeziora. Jest to także najpopularniejsze zagłębie imprezowe w okolicy, pełne klubów, barów i dyskotek. Miłośnicy nocnego życia z pewnością nie będą się tam nudzić! Jeśli jednak preferujecie spokojny wypoczynek, to na miejscu znajdziecie także wiele innych atrakcji, spośród których na pewno wybierzecie coś dla siebie. W miejscowości znajduje się m.in. zabytkowa katedra świętej Marii Magdaleny oraz Muzeum Archeologiczne, słynące z bogatej kolekcji starych i cennych eksponatów. Desenzano ma też do zaoferowania trzy piękne plaże i wspaniały widok na jezioro, za którym rozciągają się malownicze góry.

5. City Break Jezioro Garda – Podróż do średniowiecza

Miejscowością najpopularniejszą wśród turystów jest z kolei Sirmione. Zabytkowe centrum miasta mieści się na wąskim półwyspie Sirmio, położonym na południowym wybrzeżu jeziora. Spacer po nim to prawdziwa podróż do średniowiecza! Stare kamieniczki i wąskie brukowane alejki tworzą niepowtarzalny klimat, więc jeśli będziecie w okolicy, nie wahajcie i koniecznie odwiedźcie miejscową starówkę. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się również górujący nad miastem XIII-wieczny zamek Scaliger oraz renesansowy kościół Santa Maria Maggiore. Jeżeli lubicie architekturę sakralną, to koniecznie zajrzyjcie też do kościoła św. Piotra, najstarszej świątyni katolickiej w Sirmione, liczącej niemal 1300 lat! Gdybyście natomiast zmęczyli się ciężką atmosferą średniowiecznego miasta, zawsze możecie przejechać się do pobliskiego Lugana Vecchia, prehistorycznej osady sprzed 4000 tysięcy lat, która figuruje na światowej liście dziedzictwa UNESCO.

6. City Break Jezioro Garda – Kraina miodem płynąca

Miłośnicy zabytków powinni także odwiedzić miejscowość Lazise, położoną na wschodnim wybrzeżu jeziora. Typowo włoska architektura miasteczka w ciekawy sposób kontrastuje ze wznoszącym się na pobliskim wzgórzu majestatycznym średniowiecznym zamkiem. Na miejscu znajdziecie też zabytkowy i dobrze zachowany kompleks murów obronnych oraz XII-wieczny kościół św. Mikołaja, który zachwyca bogato zdobionymi wnętrzami i wspaniałą romańską architekturą. Jeśli będziecie mieli szczęście i odwiedzicie Lazise na początku października, możecie również wybrać się do położonej na obrzeżach miasta willi La Pergolana, gdzie odbywa się słynny Festiwal Miodu. Przekonajcie się, czy tamtejsze smakołyki dorównują w smaku miejscowemu winu!

7. City Break Jezioro Garda – Palmy pośród gór

Podczas wakacji nad Jeziorem Garda warto też wpaść do miasteczka Malcesine, usytuowanego u podnóży Alp. Malowniczo położona miejscowość słynie przede wszystkim z niezwykłych krajobrazów, ale na miejscu odnajdziecie też wiele ciekawych zabytków. Koniecznie zajrzyjcie do największej atrakcji turystycznej miasta, czyli gotyckiego zamku Castello Scaligero z XIII wieku, w którym mieści się muzeum historii naturalnej Gardy. Możecie też odwiedzić ulokowaną nad brzegiem jeziora XII-wieczną willę Palazzo dei Capitani, a jeśli zmęczycie się zwiedzaniem zabytków, to w okolicy przystani znajduje się niesamowity ogród palmowy. Kiedy zobaczycie już wszystko, co jest do obejrzenia w Malcesine, kolejka linowa zabierze Was na pobliski szczyt Monte Baldo.

8. City Break Jezioro Garda – Wyprawa w góry

Monte Baldo jest jednym z najwyższych pośród licznych szczytów górskich wznoszących się nad jeziorem Garda. Mierzy ponad 2000 metrów nad poziomem morza, a jego zbocza pokryte są gęstym lasem, będącym domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Niesamowicie zróżnicowaną faunę i florę macie okazję na zobaczyć na własne oczy, bo na 1750-ty metr góry dociera kolejka linowa. Dalej będziecie musieli iść pieszo, ale wysiłek wynagrodzi Wam wspaniały widok, jaki rozpociera się z samego szczytu. To samo tyczy się pozostałych okolicznych szczytów. Jezioro Garda położone jest bowiem malowniczo u podnóża Alp, co gwarantuje doskonałe warunki do jazdy konno i na rowerze. Zwłaszcza jazda na rowerze może dostarczyć niezapomnianych wrażeń i widoków.

9. City Break Jezioro Garda – W filmowej scenerii

W okolicach Gardy położonych jest wiele pięknych, polodowcowych jezior. Gdyby naszła Was ochota na chwilową zmianę scenerii i obejrzenie któregoś z nich, to na północ od Malcesine znajduje się niewielkie i malownicze jezioro Tenno. Usytuowane nad jego brzegami miasteczko Tenno to senna, ale urokliwa mieścina, z której rozpościera się wspaniały widok na okolicę. W obrębie miasteczka mieści się doskonale zachowany kompleks średniowiecznych osad, który posłużył za scenerię niejednego filmu. Na miejscu będziecie też mogli obejrzeć kilka zabytkowych kościołów oraz ogromne, majestatyczne zamczysko z XII wieku.

10. City Break Jezioro Garda – "Odrobina" rozrywki

Jedną z największych atrakcji regionu jest położony na wschód od Sirmione olbrzymi park rozrywki – Gardaland. Rocznie odwiedzają go 3 miliony ludzi, a jego powierzchnia przekracza 400,000 metrów kwadratowych. Dużą część terenu zajmują niesamowite atrakcje wodne, ale będziecie też mogli pojeździć jedną z licznych kolejek górskich lub poszaleć na diabelskim młynie. Najmłodszych z pewnością zainteresuje specjalna strefa przygotowana dla dzieci. Gardaland gwarantuje doskonałą zabawę na wiele godzin dla całej rodziny!

City Break Jezioro Garda - komunikacja w regionie

W rejonie Jeziora Garda możecie poruszać się za pomocą kilku środków transportu: wynajętym samochodem autobusem, pociągiem lub statkiem.

Jezioro Garda - Promy

Po jeziorze najwygodniej poruszać się promami, które odpływają z przystani w niemal każdej okolicznej miejscowości. W ten sposób z łatwością zwiedzicie wszystkie miasta położone nad brzegami Gardy. Gęsta sieć połączeń promowych obejmuje m.in. Desenzano del Garda, Gardone, Gargnano, Malsecine, Lazise, Salo i Sirmione. Statki kursują często i regularnie, a cena za jednoosobowy bilet normalny wynosi od 3 do 15 euro, w zależności od pokonywanego dystansu.

Jezioro Garda - samochodem

Wygodnym środkiem transportu po okolicach Gardy jest także samochód. Infrastruktura drogowa jest dobrze rozwinięta, dzięki czemu bez trudu dotrzecie do wszystkich nadjeziornych miejscowości, również tych nieobsługiwanych przez promy. Auto z łatwością wypożyczycie na lotnisku lub w każdym z większych okolicznych miast: Desenzano, Sirmione, Lazise, Gargnano, Salo, Gardone. Swoje usługi świadczy tam kilka międzynarodowych firm, takich jak Europcar czy Sixt. Możecie też zaoszczędzić czas i pieniądze, wynajmując auto za pośrednictwem serwisu FRU.PL.

Jezioro Garda - autobusem

Głównym publicznym przewoźnikiem w regionie jest państwowe przedsiębiorstwo APTV. Sieć połączeń autobusowych obejmuje wiele miejscowości, m.in. Desenzano, Malsecine, Riva del Garda i Sirmione. Autobusy kursują regularnie, ale znacznie rzadziej niż promy. Podróż może też zająć więcej czasu. Cena za jednorazowy bilet normalny zazwyczaj mieści się w przedziale pomiędzy 3 a 6 euro.

Jezioro Garda - pociągiem

Po okolicy jeziora Garda można też poruszać się za pomocą pociągów. W okolicy znajdują się dwie stacje kolejowe: w Desenzano i Peschiera del Garda. Z północnych wybrzeży najbliżej będziecie mieli z kolei do stacji w niedaleko położonej miejscowości Rovetto. Wszystkie trzy zostały zintegrowane z transportem autobusowym, więc bez trudu złapiecie przesiadkę, dzięki której dostaniecie się do niemal każdej miejsowości nad brzegami jeziora. Jeśli planujecie często podróżować pociągiem, to najbardziej opłacalne będzie kupienie biletu weekendowego za niecałe 90 euro.

Ładowanie...