X

City Break Kopenhaga

City Break Kopenhaga - wszystko, co warto wiedzieć

City Break Kopenhaga - Top 10 atrakcji

Kopenhaga stała się jedną z europejskich stolic turystycznych. Przyciąga do niej niemal wszystko – od nowoczesnego i ekologicznego charakteru miasta, przez starą i klimatyczną zabudowę, po świetnie kluby i knajpy, do których wpadają przede wszystkim młodzi ludzie. Wiele zabytków, muzeów i innych ciekawych miejsc sprawia, że serce Danii świetnie nadaje się na krótkie i dłuższe wakacje. Chociaż to niemal niemożliwe, to jeżeli zdarzyłoby się, że podczas nich zobaczylibyśmy już wszystko, co miasto ma nam do zaoferowania, zawsze możemy wyskoczyć do nie tak dalekiej Szwecji, aby zobaczyć, jak bardzo różne potrafią być kraje skandynawskie. Na początku warto jednak skupić się na samej Kopenhadze, a poniższa lista przedstawia tylko niektóre z jej wspaniałych atrakcji.

1. City Break Kopenhaga – Port Andersena

Nyhavn jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Kopenhagi i naprawdę wygląda jak z pocztówki. Warto zwiedzić tę siedemnastowieczną dzielnicę, aby zobaczyć, jak do dziś kwitnie życie, szczególnie nocne. W Nyhavn zachowało się wiele dawnej zabudowy o charakterze portowym. Ponieważ dzielnica rozciąga się wzdłuż kanału, przy jego brzegach można dostrzec mnóstwo starych drewnianych, statków, które zacumowane zostały już chyba na zawsze. W pięknie pomalowanych kamieniczkach mieszczą się popularne restauracje, knajpy i kluby. Kiedy przygląda się imprezującym tu młodym ludziom, aż trudno uwierzyć, że nie tak dawno Nyhavn stanowiło inspirację dla Hansa Christiana Andersena, jednego z najbardziej znanych baśniopisarzy. Mieszkał pod adresem Nyhavn 20, później przeprowadził się pod nr 67 i 18. Spróbujcie regionalnych przysmaków w miejscowych tawernach. Duńczycy mają określenie na przytulne, swojskie i jasne miejsca – hygge. Dlatego w tych tawernach każdy dobrze się czuje.

2. City Break Kopenhaga – Zamek na wyspie

Christiansborg, dawna królewska rezydencja, obecnie jest siedzibą duńskiego parlamentu. Kompleks znajduje się na Wyspie Pałacowej, która stanowiła zalążek Kopenhagi. Składa się na niego nie tylko piękny pałac, kilkukrotnie odbudowywany ze względu na pożary i inne zniszczenia, którym ulegał, lecz także mnóstwo innych zabytków. Uwaga, to raj dla miłośników muzeów: ponieważ prezentują one bardzo różnorodne zbiory, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Wybierać można spośród Muzeum Królewskich Stajni i Powozów, Muzeum Teatru, Zbrojowni i Muzeum Thorvaldserna, znanego duńskiego rzeźbiarza i posiadające naprawdę imponującą kolekcję sztuki. To oczywiście nie jest koniec listy.

3. City Break Kopenhaga – Ulubione miejsce Duńczyków? Tivoli!

Ten bajkowy kompleks parkowy powstał w 1843 roku i od tego czasu przyciągał wiele znanych osobistości. Miejscem inspirowali się m.in. Hans Christian Andersen i Walt Disney. Współcześnie zachwyca nie tylko piękną i egzotyczną przyrodą, ale także wieloma atrakcjami. W Ogrodach Tivoli mieści się najpopularniejszy w Skandynawii park rozrywki, w sezonie rozświetlany milionem lampek i będący miejscem romantycznych randek. Można tu skorzystać z różnych kolejek górskich, między innymi najstarszej Rutsjebanen czy fantazyjnej, bardzo szybkiej i unieważniającej działanie grawitacji – Demon. W Tivoli znajduje się także najwyższa karuzela świata – Himmelskibet. Z 80-metrowej wysokości można podziwiać panoramę całej Kopenhagi. W pięknym zielonym otoczeniu odbywają się tutaj w koncerty, pokazy pantomimy oraz przedstawienia teatralne i baletowe.

Jeżeli zwiedzamy Kopenhagę z dzieckiem albo sami chcemy się poczuć jak w dzieciństwie, udajmy się do zoo, należącego do najstarszych tego typu miejsc w Europie. W nim schronie znalazło wiele egzotycznych zwierząt, pochodzących m.in. z Azji, Ameryki Południowej i Afryki. Znakiem rozpoznawczym parku jest wieża widokowa, wzorowana na znanym konstrukcji Eiffela, z której rozciąga się wspaniały widok na całe miasto. My polecamy zatrzymanie się na chwilę przy basenie niedźwiedzi polarnych. Szklana ściana pozwala podpatrzyć, jak pływają pod wodą.

4. City Break Kopenhaga – Perła gotyku Helligands Kirk

Ta urocza świątynia to przykład architektury gotycko-renesansowej. Zachwyca nie tylko bardzo regularną elewacją, ale także wspaniale zdobionym wnętrzem. W środku znaleźć można wiele dzieł sztuki sakralnej, między innymi ołtarz Wniebowstąpienia Pańskiego czy Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny Joakima Skovgaarda. Do kościoła przynależy także tzw. Dom św. Ducha, który stanowi jedyny w kraju w całości zachowany średniowieczny budynek. Warto tam zajrzeć nie tylko ze względu na jego ciekawą architekturę, ale także na współczesne jego przeznaczenie. Obecnie odbywają się w nim bardzo interesujące wystawy. Całość kompleksu znajduje się przy Strøget – kopenhaskim deptaku, będącym najdłuższą ulicą handlową w Europie.

5. City Break Kopenhaga – Rejs kanałami

Kopenhaga pod wieloma względami przypomina Amsterdam. Jest równie uroczym miastem, położonym nad kanałami, które do dziś pełnią funkcję komunikacyjną. Bardzo ciekawym pomysłem na zwiedzenia miasta podczas urlopu będzie żegluga po najpiękniejszych zakątkach. Taki rejs trwa około godziny. Podczas niego zobaczyć można najbardziej znane kopenhaskie zabytki, jak np. Pomnik Małej Syrenki. Jeżeli ktoś boi się podróżować promem, równie nastrojowy będzie spacer wzdłuż miejskich kanałów.

6. City Break Kopenhaga – Miejskie plaże w Danii?

Raczej mało kto kojarzy Skandynawię z wylegiwaniem się na piasku i kąpielami słonecznymi. Warto jednak dać się zaskoczyć i w trakcie letnich wakacji skorzystać z tutejszych plaż. Są naprawdę malownicze i przyjemne. Odważni mogą także spróbować popływać w duńskim morzu. Do najbardziej popularnych plaż należą Bellevue, Amager, Halvandet i Svanemølle.

7. City Break Kopenhaga – Imprezowe centrum miasta

Kongens Nytorv, czyli Plac Królewski, to największy rynek w Kopenhadze. Powstał w średniowieczu, a współcześnie stał się centrum życia rozrywkowego stolicy Danii. Mieści się tutaj wiele restauracji i knajp. Plac zwieńcza monumentalny pomnik Chrystiana V. Przy placu warto zobaczyć także barokowy pałac Charlottenborg, pierwszą atrakcję wymienianą przez wszystkie przewodniki, dawny Teatr Królewski i D’Angleterre, jeden z najbardziej prestiżowych hoteli na świecie, którego gośćmi byli m.in. Winston Churchill, Bill Clinton, Walt Disney, zespoły Rolling Stones i U2. Pewnie niewielu osób stać na nocleg w nim, ale warto rzucić okiem na zabytkową fasadę, skoro i tak już będziemy przy Charlottenborgu.

8. City Break Kopenhaga – Miasto kultury, historii i sztuki

W Kopenhadze znajduje się wiele godnych uwagi muzeów. Wymienić wśród nich należy przede wszystkim Muzeum Narodowe znajdujące się w dawnym Pałacu Książęcym. Można zachwycać się jego zbiorami, ale my wspomnimy o jednej – galerii zabawek – świetną atrakcję nie tylko dla najmłodszych. Zupełnie inny charakter ma Experimental City. To muzeum nauki oferuje interaktywne wystawy skierowane do osób w różnym wieku, które każdego wprowadzą w tajemniczy świat nauk przyrodniczych. Warto zajrzeć także do Statens Museum for Kunst, zwłaszcza jeśli jest się fanem Boba Dylana. Mimo że najstarsze zbiory pochodzą z XIV wieku, to muzeum posiada mocną reprezentację współczesnych artystów.

9. City Break Kopenhaga – Wioska hippisów

Christiania, niewielka autonomiczna osada znajdująca się w ścisłym centrum Kopenhagi, to bez wątpienia jedno z najciekawszych miejsc na świecie. Jej historia zaczyna się na początku lat 70., kiedy to opuszczone koszary w dzielnicy zajęli niezależni artyści i hippisi, którzy ogłosili powstanie Wolnego Miasta. W ich utopijnym pomyśle komuna miała być pozbawiona jakichkolwiek zasad, tak by każdy mógł czuć się tutaj wolny i szczęśliwy. Na ile pomysł ten okazał się wykonalny, można przekonać się współcześnie. Niektórych miejsce to zachwyca, innych raczej bawi absurdami i paradoksalnością niektórych rozwiązań. Warto jednak odwiedzić to miejsce, aby przekonać się o europejskiej magii lat 60.

10. City Break Kopenhaga – Z wizytą u wikingów

Niektórzy nazywają miasteczko Roskilde dzielnicą zamiejscową Kopenhagi. My możemy skorzystać z doskonałej komunikacji ze stolicą i wyjechać na jeden dzień na Zelandię, by zobaczyć fiordy. W Muzeum Łodzi Wikingów dowiemy się, dlaczego to właśnie oni podbili znaczą część Europy i, jak sądzą niektórzy, jako pierwsi Europejczycy dotarli do Ameryki.

Czas płynie w tym miejscu inaczej. W zasadzie Roskilde jest zaprzeczeniem zabawowej Kopenhagi. Ludzie spacerują wśród zabytkowych kościołów, domów z minionych wieków i podziwiają pałac, dawną siedzibę królów i biskupów Danii, w której wystawia się współczesną sztukę.

City Break Kopenhaga - transfer z lotniska

Najbliższy Kopenhadze port lotniczy znajduje się na wyspie Amager. Kopenhaga-Kastrup mieści się tylko 8 km od miasta, a świetnie skomunikowanie z centrum metropolii oraz liczne atrakcje turystyczne Danii sprawiają, że jest to jedno z najbardziej obleganych lotnisk świata i jednocześnie największe względem liczby podróżnych w Europie Północnej.

Metro i autobus

Najszybsze i najwygodniejsze dotarcie na miejsce zapewni nam podróż metrem. Lotnisko z miastem łączy linia M2. W centrum znajdziemy się już po 12 minutach. Stacja znajduje się trzy piętra nad terminalem 3. Z centrum miasta łączy go także kilka linii miejskich autobusów Movia. Na lotnisku zatrzymują się pojazdy linii 5A, 35 i 36. Przystanki są zlokalizowane przed terminalami 2 i 3. Podróż do serca Kopenhagi zajmie nam około 20 minut. Na metro i busy obowiązuje ten sam typ biletów, które można zakupić w kioskach, specjalnych automatach lub u kierowcy. Ponieważ ceny zależą od długości trasy, jaką mamy do przebycia, bardzo ważne jest sprawdzenie wcześniej na planie, jakiego typu Klipkort będziemy potrzebować. Jeżeli chcemy dotrzeć bezpośrednio do centrum, do przebycia mamy 2 strefy komunikacyjne. Za bilet zapłacimy więc 20 duńskich koron, czyli około 11 złotych. Co ważne, bilet należy kasować za każdym razem, kiedy przekraczamy granicę strefy, za pierwszym razem natomiast na oczach kierowcy, trzeba więc wsiadać do autobusu przednimi drzwiami. Jeżeli decydujemy się na nocny lot, warto pamiętać o tym, że metro wokół duńskiej stolicy jeździ przez całą dobę – po północy zmniejsza jedynie częstotliwość kursowania i możemy spodziewać się pociągów co 15 minut.

Pociąg

Do Kopenhagi możemy dojechać również pociągiem. Stacja kolejowa znajduje się dwa piętra pod peronami metra, czyli tuż nad terminalem 3. Podróż ta będzie nas kosztowała dokładnie tyle samo, co metrem i zajmie około 12 minut.

Taksówka

Taksówki w Danii są bardzo drogie, znacznie kosztowniejsze niż komunikacja miejska. Ze złapaniem taryfy przy lotnisku nie powinniśmy mieć problemu, ale już sama opłata za przejazd może się dla nas okazać przykrym doświadczeniem. Za każdy kilometr zapłacimy 20 złotych, końcowy rachunek wyniesie nie mniej niż 160 złotych.

City Break Kopenhaga - komunikacja miejska

Kopenhaga - metro

Po Kopenhadze możemy podróżować dwiema liniami metra. Obie wyruszają ze wschodniej części miasta – z Vanløse i przejeżdżają przez okolice centrum duńskiej stolicy. M1 kursuje do Vestamager, M2 natomiast na lotnisko. Dzienny rozkład jazdy obowiązuje od 5 rano do 1 w nocy. Pociągi jeżdżą wówczas co 4 minuty w godzinach szczytu i co 6 poza nimi. Później realizowane są nocne kursy o zmniejszonej częstotliwości. Na metro poczekamy wówczas do 15 minut. Co ciekawe, system szybkiej kolei w Kopenhadze jest zupełnie zautomatyzowany, a wszystkie składy są bezzałogowe.

Kopenhaga - autobusy

Kopenhaga jest bardzo dobrze skomunikowana autobusowo. Pojazdy dojeżdżają wszędzie tam, gdzie nie dotrzemy metrem, ponadto łączą ze stolicą także nieco dalej położone podmiejskie miejscowości. Przedsiębiorstwo transportu publicznego oferuje pasażerom podróże kilkoma rodzajami linii, a w połapaniu się w nich pomagają kolorowe oznaczenia. Żółte autobusy zapewniają lokalną komunikację w obrębie niezbyt dużych stref i mają bardzo gęsto rozsiane przystanki. Pojazdy z symbolem A i kolorem czerwonym to linie o dużej częstotliwości kursowania. Jeżeli chcemy wybrać się na wycieczkę poza miasto, skorzystać należy z busów niebieskich z literką S – mają długie trasy, które pokonują bardzo szybko ze względu na niewielką ilość przystanków po drodze. Nocne linie, czyli N-busser, oznaczone są natomiast kolorem szarym.

Z autobusów dziennych korzystać można od 5 rano do 1 w nocy. Po tej godzinie na pojazd komunikacji miejskiej poczekamy nawet 30 minut. Wszystkie przystanki każdej linii funkcjonują na analogicznej zasadzie, co nasze „na żądanie”. Oznacza to, że jeżeli nie wciśniemy przycisku „Stop” w busie lub też stojąc na przystanku nie damy kierowcy znać, że chcemy wsiąść, nie zatrzyma się.

Kopenhaga - system strefowy

Opłaty za przejazd zależą od długości trasy, jaką mamy do pokonania. Kopenhaga została podzielona na ponad 70 niezbyt dużych stref – przykładowo jedna z nich obejmuje nawet niecałe centrum miasta. Po przekroczeniu granicy pomiędzy każdą kolejną częścią stolicy musimy skasować ponownie nasz bilet. Ponieważ dla osoby, która po raz pierwszy odwiedza Kopenhagę, system ten może okazać się dość skomplikowany, warto wcześniej zapoznać się z system podziału strefowego w mieście, np. >>tutaj<<.

Kopenhaga - bilety i zniżki

W związku z obowiązującym systemem strefowym można zakupić różne rodzaje karnetów. Jednorazowy bilet dla dorosłej osoby kosztuje odpowiednio: 15 koron za dwie strefy, 20 koron za trzy, 25 koron za cztery, 30,50 za pięć, 36,50 za sześć, 41,50 za siedem i 47 koron za osiem stref. Można wykupić także taki, który obowiązywać będzie we wszystkich strefach, o wartości 49 koron. Wśród karnetów długookresowych najbardziej korzystny na wakacyjny pobyt będzie 7-dniowy, który w zależności od tego, jak duży obszar komunikacyjny obejmuje, kosztuje od 250 koron do 675 koron. Dla dzieci poniżej 15 roku życia przewidziane są zniżki, które wynoszą około 50% i nieco różnią się od siebie wysokością w zależności od rodzaju biletu.

Ponieważ opłaty za przejazdy transportem publicznym są w Kopenhadze bardzo wysokie, tym bardziej warto rozważyć zakup jednej z kart przygotowanych z myślą o turystach planujących spędzić w mieście krótki urlop. Pierwszą z nich jest City Pass, która uprawnia do nieograniczonej liczby podróży wszystkimi środkami komunikacji miejskiej w obrębie tzw. obszaru metropolitarnego – czyli najważniejszej części Kopenhagi, pokrywającej się m.in. z trasą obu linii metra. Kosztuje ona odpowiednio 80 koron za 24-godzinną i 200 koron za 72-godzinną. Copenhagen Card będzie natomiast szczególnie atrakcyjna dla tych, którzy planują dużo zwiedzać. Oprócz bezpłatnych przejazdów autobusami i metrem w obrębie całej Kopenhagi uprawnia ona także do bezpłatnego odwiedzenia aż 75 muzeów i atrakcji turystycznych stolicy Danii. Dodatkowo, dzięki niej uzyskać można zniżki do restauracji i na wynajem samochodu. Karnet 24-godzinny kosztuje 339 koron, 48-godzinny 469 koron, 72-godzinny 559 koron, a 172-godzinny 779 koron.

Bilety krótkookresowe zakupić można w kioskach, automatach, u kierowcy pojazdu lub korzystając ze specjalnych aplikacji na smartfony. Bilety długookresowe oraz karty turystyczne można nabyć w kioskach, maszynach ustawionych na peronach i przystankach oraz przez internet.

Kopenhaga - rowery miejskie

Mieszkańcy Kopenhagi śmieją się, że władze miasta ustaliły tak wysokie opłaty za podróżowanie komunikacją publiczną, aby zmusić obywateli do jazdy na rowerze. I może faktycznie coś w tym jest, ponieważ stolica Danii pod względem liczby osób przemieszczających się na co dzień w ten sposób niczym nie ustępuje nawet najbardziej znanemu pod tym względem Amsterdamowi. Niemal każdy ma tutaj swój rower, a jeżeli i my podczas wakacji chcemy poruszać się na dwóch kółkach, ucieszymy się na wiadomość, że rowery miejskie są… darmowe. Można poruszać się nimi w określonej strefie miasta, a żeby odpiąć taki rower trzeba wrzucić 20 koron, które potem się odzyskuje. Na dalsze wycieczki można wynająć dwa kółka w jednej z licznych wypożyczalni (10-12 euro za dzień).

Kopenhaga - autobus wodny

Bardzo ciekawym i niezwykle popularnym wśród turystów środkiem transportu są tzw. autobusy wodne, czyli łodzie, które realizują kursy po kanałach przecinających Kopenhagę. Jest to świetny pomysł na podróżowanie podczas krótkiej wycieczki, ponieważ trasy, na których poruszają się promy, są bardzo malownicze, a z pokładu można obejrzeć piękną panoramę miasta.

Ładowanie...