X
Ładowanie...
Kopenhaga, Christiania
Ulubiona dzielnica hipisów i przestrzeń eksploracji artystycznej. Poznaj wyluzowane oblicze Kopenhagi

Christiania

Kopenhaga jest miastem, które ma naprawdę różne oblicza. Aby poznać je wszystkie, warto podczas zwiedzania opuścić na chwilę centrum miasta i udać się do innych dzielnic, zobaczyć jak wygląda codzienne życie ich mieszkańców i w ten sposób poznać prawdziwą twarz stolicy Danii. Wówczas dopiero zobaczysz, jak Kopenhaga zaskakuje różnorodnością, jak wiele tajemnic może jeszcze odsłonić. Aby poczuć w pełni atmosferę tego fascynującego miasta nie możecie podczas zwiedzania pominąć Christiani – jednego z najciekawszych miejsc ma mapie Kopenhagi.

Mekka hippisów

Christiana znajduje się na terenie dzielnicy Christianshavn i kiedyś były to jedynie opuszczone tereny wojskowe. Sytuacja zmieniła się na początku lat 70. ubiegłego wieku, kiedy różne grupy osób pochodzących ze środowisk alternatywnych (m.in. hippisi) postanowiły zająć ten obszar i utworzyć tu własną dzielnicę, której reguły oparte byłyby na wyznawanych przez nich wartościach. Pomimo niepokoju duńskiego rządu oraz niejasnej sytuacji prawnej dotyczącej praw własności do Christianii, dzielnica przetrwała w praktycznie niezmienionej formie i obecnie jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Kopenhadze.

Państwo w państwie

Warto zwrócić uwagę na specyficzny charakter Christianii. Przez jej mieszkańców często nazywana jest „Wolnym Miastem”, oderwanym od Kopenhagi i żyjącym własnym życiem. W końcu takie od początku były założenia jej powstania ustanowione przez pierwszych lokatorów – chciano stworzyć utopijne miasto, którego reguły ustalane byłyby przez jego społeczeństwo, a nie „opresyjny rząd”, gdzie szanowane byłyby ideę równości i wolności. Co ciekawe, Christiana dysponuje swoją własną, nieoficjalną flagą (przedstawiającą trzy żółte koła na czerwonym tle). Przez wiele lat w Danii toczyły się debaty dotyczące statusu Christianii, jej miejsca na mapie stolicy oraz tego czy powinna być uznawana przez tutejsze prawo. Władze z czasem określiły ją jako legalną społeczność niezależną. Z wielu powodów sam fakt istnienia Christiani można uznać za ewenement na skalę światową – nic więc dziwnego, że jest tak chętnie odwiedzana przez przyjezdnych.

Dojazd do Christanii

Najwygodniejszym sposobem aby dostać się w okolice Christiany będzie skorzystanie z miejskich autobusów lub metra. Kilka minut spacerem dzieli osiedle od stacji Christianshavn, na której zatrzymują się linię M1 i M2. Poza tym w najbliższej okolicy znajduje się przystanek autobusowy Christianshavn, gdzie zatrzymują się autobusy linii 2A, 9A, 40, 81N i 350S.

Na teren Christiany nie mogą wjeżdżać samochody osobowe.

Christania - artystyczna dusza Kopenhagi

Jak na hippisowską krainę przystało, Christiana jest mekką wszelkiej maści artystów i twórców. Zwiedzając okolicę, masz dużą szansę natknąć się na ulicznych muzyków czy tancerzy. Jeżeli jesteś miłośnikiem street artu, zakochasz się w tym miejscu. Graffiti i inne projekty znajdziecie na wielu murach przy wszystkich ważniejszych ulicach, a niektóre z nich są prawdziwymi dziełami sztuki, które znalazłyby swoje miejsce w niejednej galerii. Aby najlepiej poznać Christianie, swoją wycieczkę warto zacząć od Pusher Street – głównej ulicy będącej swoistym centrum „Wolnego Miasta”.

Christania - Bezpieczeństwo? Tak!

Z powodu stereotypów Christania nie uchodziła za najbezpieczniejsze miejsce w Kopenhadze. Prawda jest taka, że liberalna atmosfera sprzyja różnym imprezom i nietypowym zachowaniom. Przez to wielu turystów miało obawy przed jej odwiedzaniem. Wiele zmieniło się od lat 70. i obecnie dzielnica ma znacznie bardziej turystyczny charakter. Nie powinniście się więc obawiać – nie jest tutaj mniej lub bardziej niebezpiecznie niż w każdym innym miejscu Kopenhagi.