X
Ładowanie...

Kopenhaga Christiansborg

Sprawdź, jak mieszkają duński królowie! To tutaj narodziła się dzisiejsza Kopenhaga

Christiansborg

Christiansborg w Kopenhadze

Kopenhaga może się poszczycić ogromną ilością zabytkowych budynków z których każdy w mniejszym lub większym stopniu jest warty waszej uwagi. Jednak tylko jedną ze znajdujących się tutaj budowli można uznać za najważniejszą w całej stolicy Danii. To miejsce pamięta same początki miasta i po dziś dzień stanowi jedną z jego najważniejszych atrakcji turystycznych. Mowa oczywiście o pałacu Christiansborg będącym przez wieki rezydencją dla duńskich królów.

Kolebka Kopenhagi

Christiansborg mieści się na Wyspie Zamkowej (Slotsholmen), gdzie już w czasach średniowiecznych zaczęła powstawać osada, która z biegiem lat rozwinęła się i zmieniła w Kopenhagę którą znamy dzisiaj. W ciągu wieków istniały tu aż cztery różne budynki, które spełniały funkcję centralnego miejsca w stolicy. Aż do XVIII wieku w miejscu dzisiejszego zamku znajdowała się twierdza pełniąca kluczową rolę w obronie miasta przed ewentualnymi najeźdźcami. W roku 1731 została jednak zburzona i na jej miejscu stanął pierwszy Christiansborg. Pół wieku od powstania został niestety doszczętnie zniszczony przez potężny pożar wskutek czego wybudowano drugi zamek – tym razem zaprojektowany w modnym ówcześnie stylu klasycystycznym. Ten jednak również stał się ofiarą płomieni, zaś budynek który możemy podziwiać do dnia dzisiejszego powstał na początku XX wieku.

Kompleks pałacowy

Obecnie Christiansborg również pełni wyjątkową istotną funkcję w życiu całego kraju – to właśnie tutaj zbiera się na posiedzenia duński parlament. Pomimo tego pozostaje dostępny dla zwiedzających. Podczas wycieczki po zamku ma się okazję odwiedzić między innymi Muzeum Teatru, apartamenty królewskie, ruiny dawnej twierdzy obronnej oraz królewskie stajnie. Również najbliższa okolica wyspy jest pełna rozmaitych atrakcji, które pozwolą wam ciekawie spędzić czas – bezpośrednio z zamkiem sąsiaduje popularne Muzeum Tordvalsena.

Godziny otwarcia Christiansborgu

Każda z placówek mieszczących się w pałacu jest otwarta w innych godzinach. Apartamenty królewskie, ruiny oraz oraz pałacową kaplicę możesz zwiedzać od października do kwietnia przez sześć dni w tygodniu (z wyłączeniem poniedziałku) w godzinach 10.00-17.00. Królewskie stajnie są czynne dla wszystkich zainteresowanych również sześć dni w tygodniu w godzinach 13.30-16.00, a przez cały lipiec od 10.00 do 17.00. Muzeum Teatru możecie zwiedzać we wtorki, środy i czwartki od 11.00 do 15.00 zaś w soboty i niedziele od 13.00 do 16.00.

Ceny biletów do Chistiansborgu

Bilet wstępu do apartamentów królewskich kosztuje 80 koron (normalny), 70 koron (studencki) lub 60 koron (dzieci w wieku 4-17). Wejście na teren ruin lub królewskich stajni kosztuje odpowiednio 50 koron (normalny) 40 koron (studencki) bądź też 25 koron (dzieci w wieku 4-17). Istnieje możliwość nabycia w kasie specjalnego biletu obejmującego wszystkie trzy powyższe atrakcje. Jego cena wynosi 120, 100 lub 60 koron i możecie go wykorzystać w przeciągu miesiąca.

Cena za bilet wstępu do Muzeum Teatru wynosi 40 koron (normalny) lub 30 koron (ulgowy). Zniżką objęci są studenci oraz seniorzy. Dzieci mogą wejść za darmo. Wstęp na teren królewskiej kaplicy jest bezpłatny.