X
Ładowanie...
Kopenhaga, Muzeum Narodowe Danii
Duńczycy potrafią docenić sztukę. Potrafią ją także tworzyć. Zobacz galerię, w której nie będziesz się nudzić

Galeria Narodowa Danii

Galeria Narodowa Danii

Kopenhaga jest miastem o wyjątkowo artystycznym charakterze. Przez lata była domem dla wielu twórców oraz miłośników sztuki i po dziś dzień jest jednym z najważniejszych ośrodków życia kulturalnego w Danii. W końcu właśnie tutaj znajduje się Galeria Narodowa w Kopenhadze. W oryginale jej nazwa brzmi Statens Museum of Kunst, więc zazwyczaj stosuje się skrót SMK pod którym jest najbardziej znana.

Galeria Narodowa Danii - galeria z tradycją

Historia SMK sięga XVIII wieku, kiedy to ówczesny król Danii Fryderyk V zaczął pomnażać swoją kolekcję dzieł, skupując obrazy i rzeźby najróżniejszych artystów. Zbiór zyskał miano Królewskiej Galerii Sztuki i na początku znajdował się w zamku Christiansborg – ówczesnej rezydencji monarchy. Po potężnym pożarze w skutek którego budynek został doszczętnie zniszczony królewska kolekcja musiała znaleźć sobie nowy dom, czyli właśnie opisywane tu muzeum. Początkowo zbiór składał się przede wszystkim z twórczości duńskiej, jednak z biegiem lat oraz kolejnymi dotacjami rozrósł się i obecnie obejmuje dzieła z całego świata.

Dojazd do Galeria Narodowa w Kopenhadze

SMK możecie znaleźć pod adresem Sølvgade 48-50. Bardzo łatwo je znaleźć – wokół budynku rozciąga się charakterystyczny park z kilkoma niewielkimi stawami w jego centrum. Przed samym wejściem do Galerii znajduje się przystanek autobusowy Parkmuseerne na którym zatrzymują się autobusy linii 6A, 26, 42, 94N, 184 i 185. Jeżeli żadne z tych połączeń wam nie odpowiada, kilka minut spacerem od SMK mieści się przystanek Sølvtorvet gdzie postój mają linie 14, 40 i 95N.

Ceny biletów i godziny otwarcia Galerii Narodowej w Kopenhadze

Galeria jest czynna cały rok przez sześć dni w tygodniu (z wyłączeniem poniedziałku). Zazwyczaj można je odwiedzać w godzinach od 10.00 do 17.00. Jedynie środa stanowi wyjątek – wówczas SMK jest czynne od 10.00 do 20.00

Koszt bilety normalnego wynosi 110 koron duńskich. Osoby młode (poniżej 27. roku życia) są objęte ulgą i zapłacą jedynie 90 koron. Wszyscy poniżej 18. roku życia mają zapewniony bezpłatny wstęp.

Część ekspozycji tymczasowych (szczególnie tych przeznaczonych dla dzieci) jest darmowa. W celu uzyskania większej ilości informacji na ten temat zajrzyjcie na oficjalną stronę internetową smk.dk.

Oddziały Galerii Narodowej w Kopenhadze

Oprócz wystaw tymczasowych, często poświęconych konkretnemu nurtowi w sztuce lub okresowi historycznemu, galeria posiada stałą ekspozycję podzieloną na konkretne działy. Dla wszystkich zainteresowanych sztuką duńską przygotowane zostały dwie oddzielne wystawy – jedna poświęcona twórczości duńskiej i nordyckiej z okresu od 1750 do 1900 roku, druga prezentująca współczesną sztukę Danii z XX i XXI wieku. Możesz odwiedzić także ekspozycję związaną z szeroko pojętą sztuką europejską. Najstarsze prezentowane na niej eksponaty pochodzą z 1300 roku! Jeżeli zaś jesteście miłośnikami sztuki francuskiej, również nie będziecie zawiedzeni – wystawa jej poświęcona obejmuje przykłady malarstwa z początków XX wieku.

Wydarzenia w Galerii Narodowej Danii

Pracownicy galerii, pomimo ogromnych zbiorów dostępnych dla zwiedzających, nie spoczywają na laurach i bardzo często przygotowują specjalne wydarzenia mające na celu zachęcenie coraz większej ilości osób do odwiedzania ich galerii. Podczas pobytu w Kopenhadze warto śledzić kalendarz eventów dostępny na podanej wyżej stronie internetowej SMK. Być może któraś z przedstawianych tam propozycji szczególnie przypadnie Ci do gustu.