X
Ładowanie...

Kopenhaga, Helligåndskirken

Przenieś się w czasie do średniowiecznej Kopenhagi. Zobacz miejsce, gdzie czas zatrzymuje się, a magia nie przemija

Helligåndskirken (kościół św. Ducha)

Wieża kościoła Helligandskirken w Kopenhadze

Helligåndskirken w Kopenhadze (co należy tłumaczyć jako kościół św. Ducha) był jednym z najważniejszych kościołów w stolicy Danii. Powstał jeszcze na początku XIII wieku i przez wiele lat był wyjątkowo istotnym miejscem dla mieszkańców miasta. Niestety, był też jedną z budowli, która mocno ucierpiała podczas wielkiego pożaru Kopenhagi w XVIII wieku. Przez lata został on jednak gruntownie odrestaurowany w taki sposób, aby nadać mu dawny wygląd i zachować historyczną atmosferę budynku, tak na zewnątrz jak i wewnątrz. Obecnie jest to jeden z najstarszych zachowanych zabytków sakralnych w Kopenhadze i częste miejsc wizyt turystów z całego świata, niezależnie od wyznawanej przez nich religii.

Okolica i dojazd

Helligåndskirken znajduje się w doskonałym miejscu z punktu widzenia każdego turysty. Budynek został umiejscowiony w ścisłym centrum Kopenhagi, tuż przy Strøget – najsłynniejszej ulicy w mieście. Ten malowniczy deptak sam w sobie stanowi wspaniałą atrakcje turystyczną. To obecnie jedna z największych ulic handlowych jakie można spotkać w europejskich miastach, idealne miejsce dla wszystkich chcących spędzić miło czas, zjeść dobry posiłek, bądź też poszukać wyjątkowych pamiątek, którymi obdarujecie najbliższych po powrocie z wakacji.

Kościół mieści się dokładnie pod adresem Niels Hemmingsens Gade 5. Kilkanaście minut spacerem dzieli budowlę od stacji Kongens Nytorv, gdzie zatrzymują się dwie linie metra. Poza tym, bliżej świątyni, został umiejscowiony przystanek Vingårdstræde na którym postój mają autobusy linii 81N oraz 350S.

Kościół, szpital i galeria

Kolejnym zabytkiem który warto odwiedzić, jest sąsiadujący z kościołem Dom św. Ducha – obecnie jedyny w mieście budynek z czasów średniowiecza, który (nieuszkodzony) przetrwał do naszych czasów. Dom zapisał się w historii Danii jako miejsce niezwykle ważne dla ówczesnych mieszkańców stolicy. Kiedyś funkcjonował tu (założony przez zakonników) szpital, który niósł pomoc wszystkim potrzebującym – niezależnie od tego, czy powodem ich cierpienia była choroba czy ubóstwo. Dzisiaj budynek wraz z przyległą świątynią tworzą potężny kompleks będący wyjątkową pamiątką po czasach przed wielkim pożarem Kopenhagi.

Godziny otwarcia Helligåndskirken

Świątynia jest otwarta dla zwiedzających przez cały rok. Od poniedziałku do piątku możecie ją odwiedzić w godzinach od 12.00 do 16.00. W sobotę i niedzielę zaś od 10.00 do 13.00.

Malarstwo i muzyka w Helligåndskirken

Wnętrze kościoła św. Ducha zachwyci was bogatymi wykończeniami oraz umieszczonymi na ścianach sakralnymi dziełami sztuki. Na szczególną uwagę zasługują tutejsze organy, będące jednym z największych tego typu instrumentów w całym kraju. Wyglądają niezwykle majestatycznie a ich głębokie brzmienie od wieków zachwyca miłośników muzyki symfonicznej z całego świata. Tuż pod organami możecie zobaczyć obraz pt. „Zwiastowanie najświętszej Marii Panny” namalowany pod koniec XIX wieku przez znanego duńskiego artystę Joakima Skovgaarda.