X
Ładowanie...

Pomnik Małej Syrenki

Poznaj najsłynniejszą legendę Kopenhagi osobiście. Mała Syrenka czeka na Ciebie w porcie!
Sprawdź oferty City Break Kopenhaga

Pomnik Małej Syrenki

Pomnik Małej Syrenki w Kopenhadze

Wiele miast na całym świecie posiada swoje pomniki, które z czasem stały się ich niekwestionowanymi symbolami. Turyści z całego świata tłumnie przybywają je oglądać i robić sobie z nimi pamiątkowe fotografie, a ich wizerunek możecie znaleźć na każdej pocztówce pochodzącej z danego miasta. Gdańsk ma swojego Neptuna z charakterystycznie wzniesionym trójzębem, a Warszawa znajdującą się nad Wisłą syrenę oraz kolumnę, na której dumnie stoi pomnik króla Zygmunta III Wazy. Także Kopenhaga może pochwalić się pomnikiem, który już na stałe wpisał się w krajobraz tego miasta – chodzi oczywiście o słynną Małą Syrenkę.

Ukochana legenda Duńczyków

Postać Małej Syrenki pochodzi z dobrze wszystkim znanej baśni stworzonej prawie 180 lat temu przez jednego z najsłynniejszych duńskich pisarzy – Hansa Christiana Andersena. W jego opowiadaniu bohaterka postanawia zrezygnować z życia w morskich głębinach i z całego serca pragnie stać się człowiekiem. Może to jednak osiągnąć wyłącznie wtedy, gdy prawdziwy książę pokocha ją szczerą miłością i weźmie z nią ślub. Syrenka zgadza się więc na układ z wiedźmą, która z pomocą czarów zamienia jej ogon w nogi. Wszystko jednak ma swoją cenę i nasza bohaterka oddaje wiedźmie także swój piękny głos. Pomimo tego próbuje rozpalić uczucie u swojego wybranka, ten jednak wybiera inną kobietę.

Historię Małej Syrenki pamiętają chyba wszyscy – głównie ze względu na obsypaną nagrodami adaptację filmową zrealizowaną przez studio Walta Disneya. Co ciekawe, w ekranizacji zakończenie zostało zmienione – Arielka i książę zakochują się w sobie, biorą upragniony ślub i wszystko kończy się szczęśliwie.

Historia pomnika Małej Syrenki

Baśń o syrence Andersena przez lata cieszyła się w Danii niezwykłą popularnością. Główna bohaterka opowiadania była tak sławna, że Carl Jacobsen (syn twórcy słynnego browaru Carlsberg) postanowił ufundować pomnik i w ten sposób uhonorować wkład pisarza w duńską kulturę. Wykonania dzieła podjął się artysta Edvard Eriksen, a sama rzeźba stanęła na swoim miejscu dokładnie 23 sierpnia 1913 roku. Od tamtej pory stanowi jedną z najważniejszych atrakcji w Kopenhadze, a co roku mieszkańcy świętują jej urodziny.

Dojazd do pomnika Małej Syrenki

Pomnik Małej Syrenki postawiono jak najbliżej wody. Dzieło Eriksena zostało więc ulokowane w miejskim porcie tuż obok malowniczego parku Langelinie. Jeżeli podróżujecie do Kopenhagi pociągiem, rzeźbę dzieli zaledwie 10 minut spacerem od stacji Østerport. Możecie także zdecydować się na komunikację autobusową – wówczas powinniście skorzystać z linii 26 i wysiąść na przystanku Osterport lub z linii 1A i wysiąść na przystanku Esplanaden.

Inne syrenki

Pomnik przez lata stał się na tyle popularny wśród mieszkańców miasta i turystów, że doczekał się swoich kopii w miastach na całym świecie. Syrenka zawitała m.in. do Japonii, USA oraz Rumunii. Jednak tylko w Kopenhadze będziecie mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć ich pierwowzór!