X
Ładowanie...
Kopenhaga, Roskildefjord
Odpoczynek na łonie natury? Tylko pół godziny drogi od centrum Kopenhagi

Roskildefjord

Roskildefjord

Tereny wokół stolicy Danii różnią się od typowych przedmieść wielkiego miasta – wystarczy kilkunastominutowa podróż poza Kopenhagę i znajdziecie się w miejscu, które zachwyci was pięknymi, rozległymi krajobrazami, bogactwem okolicznej fauny i flory oraz pozwoli na prawdziwy relaks w otoczeniu dzikiej przyrody. Najjaśniejszym punktem okolicy jest fiord Roskilde – rozciągająca się na ponad 40 kilometrów kwadratowych kraina będąca rajem dla każdego miłośnika natury.

Natura i kultura

Na terenie fiordu znajduje się pięć najważniejszych miast – Frederikssund, Frederiksværk, Jægerspris, Jyllinge i Roskilde. Każde z nich będzie dla was świetną bazą wypadową do dalszego zwiedzania okolicy oraz atrakcją turystyczną samą w sobie. Wygodne połączenia pociągowe z Kopenhagą pozwolą wam dotrzeć na miejsce w mniej niż pół godziny – tyle właśnie zajmuje podróż ze stolicy Danii na stację w Roskilde.

Podczas wycieczki po okolicy zachwyci was bogactwo tutejszej natury – będziecie mieli okazję na prawdziwy wypoczynek, odetchniecie świeżym powietrzem i zobaczycie niezwykłe krajobrazy. Fiord Roskilde spodoba się także wszystkim osobom lubiącym piesze wycieczki lub jazdę na rowerze. Podczas wędrówki macie szansę spotkać rzadkie gatunki ptaków oraz podziwiać niezwykłą roślinność, która tworzy jednocześnie tajemniczy i relaksujący klimat tego miejsca.

Roskilde

Głównym miastem położonym na fiordzie jest Roskilde od którego cały obszar przyjął charakterystyczną nazwę. Miejscowość ta jest niezwykle ważnym punktem na historycznej mapie regionu – było to jedno z ważniejszych miast jeszcze za czasów istnienia wikingów. W pobliżu Roskilde archeologom udało się znaleźć aż pięć łodzi pochodzących z VIII w. n.e. Okręty wyłowiono, odrestaurowano i obecnie można je oglądać w tutejszym Muzeum Łodzi Wikingów, które jest obecnie najchętniej odwiedzaną atrakcją turystyczną miasta.

Roskildefjord

Co roku na przełomie czerwca i lipca odbywa się tutaj słynny Roskilde Festiwal. Impreza jest jednym z największych tego rodzaju przedsięwzięć w całej Europie i od lat przyciąga fanów rożnego rodzaju brzmień z całego świata. Spotkacie tutaj artystów grających bardzo różną muzykę – od elektroniki aż po heavy metal. Jeżeli planujecie wycieczkę do Kopenhagi w okresie letnim, warto się tym festiwalem zainteresować – być może właśnie wtedy występuje na nim gwiazda, którą wyjątkowo lubicie.

Frederikssund

Na wschodzie fiordu znajdziecie miasteczko Frederikssund, którego początki sięgają jeszcze czasów epoki brązu. Niedawno archeologom udało się znaleźć dowody świadczące o tym, że już wtedy te tereny były zamieszkane. Więcej na ten temat będziecie mogli dowiedzieć się w Lokalnym Muzeum Historii Færgegården. Miasteczko jest także świetnym miejscem dla wszystkich amatorów sportów. Funkcjonuje to kilka wypożyczalni rowerów, a okoliczne trasy same zachęcają do wycieczek. Będziecie mogli także skorzystać z lokalnego pola golfowego albo spróbować swoich sił w żegludze.

Jyllinge

Jyllinge to niewielkie miasteczko, które pozwoli wam zobaczyć na własne oczy jak wygląda życie codzienne mieszkanców fiordu Roskilde. Większość osób zamieszkujących te tereny to rolnicy bądź rybacy, dzięki czemu panuje tutaj przyjemny klimat niewielkiej, nadmorskiej miejscowości. Tutejsza zatoka zapewni wam malowniczy widok na okolicę oraz zacumowane w porcie luksusowe jachty.

Frederiksværk

To niewielkie portowe miasto z całą pewnością spodoba się wszystkim miłośnikom zwiedzania muzeów oraz poznawania lokalnej historii. Szczególną popularnością wśród odwiedzających cieszy się Muzeum Fabryki Prochu, w którym będziecie mogli zobaczyć działające maszyny produkcyjne pochodzące z początków XIX wieku. Poza tym w okolicy Frederiksværk znajdziecie ruiny dwóch dawnych zamków obronnych – Dronningholm oraz Asserbo. Wstęp na ich teren jest całkowicie bezpłatny.

Jægerspris

Jægerspris ma jedną przeważającą zaletę, która przyciąga tutaj turystów. Tereny wokół miasteczka pokryte są najpiękniejszym lasem jaki można spotkać na fiordach w pobliżu Kopenhagi Tutejsze zagajniki pełne są pięknych, rzadkich roślin oraz specjalnie wyznaczonych tras idealnych dla wszystkich osób spragnionych cichego miejsca do spacerów. Jægerspris jest także okoliczną mekką rowerzystów, którzy mogą tu uprawiać swój ulubiony sport w otoczeniu malowniczej zieleni.