X

City Break Liguria

City Break Liguria - wszystko, co warto wiedzieć

City Break Liguria - Top 10 atrakcji

Jeśli marzą Wam się nieziemskie widoki i chcielibyście spędzić czas w cichym kameralnym, lecz uroczym miejscu, wybierzcie City Break Liguria. Wyrastające z morza góry, fantastyczne kolorowe, skąpane w słońcu miasteczka położone na wysokich klifach oraz wspaniała historia oraz kultura, sprawiają, że Liguria to jeden z najbardziej finezyjnych włoskich regionów.

1. City Break Liguria – Stolica regionu

Przyjeżdżając na magiczne Liguryjskie Wybrzeże, musicie koniecznie zwiedzić Genuę – stolicę regionu, w której znajduje się największy we Włoszech port morski. Historyczne centrum Genui to labirynt placów i typowych dla miasta alejek – tak zwanych Caruggi. Pozostałości po starych XVII – wiecznych murach są nadal widoczne w pobliżu Katedry San Lorenzo – najchętniej uczęszczanej świątyni w mieście. Symbolem Genui jest Lanterna – latarnia morska wysoka na 117 metrów, a także niedawno odrestaurowana monumentalna fontanna na Piazza de Ferrari. Warto wejść do znajdującej się obok placu Opery oraz Pałacu Dodżów. Razem z City Break Liguria wybierzcie się na spacer ulicą Via Garibaldi – pierwotnie nazywaną Strada Maggiore, później Strada Nuova – wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

2. City Break Liguria – Kolorowa kraina

Vernazza to absolutny nr 1 na naszej liście City Break Liguria. To maleńkie miasteczko rybackie jest prawdopodobnie jednym z najpiękniejszych miejsc we Włoszech. Ten przytulny port otoczony jest ze wszystkich stron delikatnymi, kolorowymi, pastelowymi barwami. Jego położenie jest wręcz bajeczne – otulony drzewkami z gajów oliwnych prezentuje się niezwykle majestatycznie. Vernazza jest jednocześnie producentem najlepszej oliwy z oliwek w kraju. Oprócz morza i pięknych plaż otoczonych przez góry, warto zobaczyć takie miejsca jak zbudowany w skałach kościół Santa Margherita d'Antiochii, Sanktuarium Madonna di Reggio czy górujący nad miastem Zamek Doria.

3. City Break Liguria – Turystyczne serce regionu

Monterosso al Mare to miejsce, które jak magnes przyciąga do siebie turystów. Jako największe miasto w regionie Cinque Terre, jest najlepiej rozwinięte turystycznie i daje wiele możliwości. Podczas City Break Liguria z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Monterosso al Mare to gustowne hotele, tłumne restauracje, krystalicznie czysta woda z dużą piaszczystą plażą ulokowaną w centrum. Miasto podzielone jest na dwie części: starszą i nowszą, a dzieli je wzgórze San Cristoforo z Wieżą Aurora. To nie tylko największy kurort w regionie. Musicie koniecznie zobaczyć ruiny zamku oraz kościół San Giovanni Battista. Symbolem miasteczka jest pomnik Neptuna – boga mórz i oceanów – Il Gigante, który znajduje się w pobliżu plaży Fegina.

4. City Break Liguria – Droga Miłości

Szlak Via dell'Amore to najbardziej znany i romantyczny deptak rozciągający się wzdłuż wybrzeża Cinque Terre. Łączy malownicze wioski Riomaggiore i Manarolę oddalone od siebie o niewiele ponad kilometr. Podczas City Break Liguria koniecznie wybierzcie się na ten krótki spacer. Dajcie się porwać chwili i poczujcie magiczną atmosferę, która umila przechadzkę wzdłuż Via dell'Amore. Towarzyszyć Wam będą niebywałe panoramy na morze, śródziemnomorską faunę i florę oraz strome klify. Szlak jest pełen tak zwanych Kłódek Miłości oraz deklaracji miłości wypisanych na ścianach skał. Jeśli spędzacie City Break Liguria z drugą połówką, nie zapomnijcie zabrać własnej kłódki z Waszymi imionami.

5. City Break Liguria – Wytchnienie na łonie natury

Szukacie spokojnego miejsca, gdzie można się zrelaksować z dala od zgiełku współczesnego świata? Spędźcie z City Break Liguria kilka dni w Corniglii. To jedno z pięciu miasteczek znajdujących się na terenie liguryjskiego Parku Narodowego Cinque Terre, położone na szczycie stromego urwiska. To daje wam niepowtarzalną okazję podziwiania pięknych nadmorskich widoków z nieco innej perspektywy, ponieważ aby dostać się do morza, musicie pokonać ponad 350 stopni stromych schodów. Oczywiście nie zapomnijcie o najważniejszych miejscach w Corniglii, takich jak gotycki kościół San Pietro oraz znajdujące się w jego pobliżu ruiny wieży obserwacyjnej z XVI wieku. To właśnie w tym mieście znajduje się znana w elitarnym świecie plaża nudystów – Guvano, prawdziwa oaza spokoju.

6. City Break Liguria – Czarująca Manarola

Zbudowana na wysokiej skale, aż 70 metrów nad poziomem morza Manarola, to jedno z najbardziej czarujących i romantycznych miasteczek w rejonie Cinque Terre. Znajduje się tam maleńki port położony wśród malowniczych, wielobarwnych domów, a także niewielki plac, na którym warto zatrzymać się w jednej z restauracji serwujących owoce morza. City Break Liguria pomoże Wam także odkryć ciekawostki jakie kryje Manarola. Pamiętajcie, by zajrzeć do kościoła San Lorenzo, którego dzwonnica dawniej wykorzystywana była jako punkt obserwacyjny. Miało to na celu zaobserwowania potencjalnych pirackich napadów. Elementy obronne możecie zaobserwować także na charakterystycznych dla Manaroli domach, ponieważ w przeszłości były one jednocześnie pewnego rodzaju obronnymi wieżami.

7. City Break Liguria – Poznajcie smak prawdziwego wina!

Riomaggiore to najbardziej wysunięte na południe miasteczko w rejonie Cinque Terre, a jego urok olśni każdego, kto przekroczy progi miasta. Znajduje się tu wiele romantycznych zakątków, intymnych plaż oraz pięknych szlaków. Urzekające w Riomaggiore są barwne, wielopiętrowe domki, których wiek sięga nawet 700 lat. Jednak najważniejszym, z czego słynie miasteczko jest nic innego jak lokalne wino, które dostaniecie w miejscowych sklepach. City Break Liguria pozwoli Wam zachwycić się pięknem miasta szczególnie o zachodzie słońca, kiedy to skąpane w słońcu winnice otaczające miasto prezentują się najpiękniej. Warto także zwiedzić lokalne zabytki takie jak kościół św. Jana Chrzciciela, kościół św. Antoniego czy zamek warowny z XIII wieku.

8. City Break Liguria – Boskie lenistwo...

Plaże w Cinque Terre to idealne miejsce, gdzie możecie odpocząć, poleniuchować i pławić się w Basenie Morza Śródziemnego całymi dniami. W Monterosso al Mare położonym w prowincji La Spezia znajduje się bajeczna plaża Fegina. To największa plaża w regionie, usłana złocistym drobnym piaskiem oraz otoczona krystalicznie czystą wodą. To jedna z najbardziej znanych plaż, więc musicie się liczyć z faktem, że nie jest to ciche, kameralne miejsce, choć mimo to warto przynajmniej raz zażyć tam kąpieli słonecznej. City Break Liguria to wspaniała okazja również dla tych z Was, którzy cenią spokój i równowagę. W takim wypadku polecamy Wam małe, kamieniste plaże, które mają swój szczególny urok.

9. City Break Liguria – ... czy aktywny wypoczynek?

Jeśli cenicie sobie aktywność fizyczną, to Wybrzeże Liguryjskie z pewnością jest dla Was odpowiednim miejscem na wypoczynek. Liguria to region wyjątkowo bogaty w piesze szlaki, a jest ich na tyle dużo, że możecie sobie pozwolić na wędrówki codziennie inną trasą. Fantastyczna, bujna oraz różnorodna roślinność sprzyja długim wyprawom. City Break Liguria to szansa na ciekawe przeżycia, jakie czekają Was podczas odkrywania fauny i flory tego rajskiego regionu. Macie możliwość wyboru ścieżek o różnym stopniu trudności tak, że każdy z Was znajdzie szlak odpowiedni do swoich umiejętności. Dla odważnych i doświadczonych polecamy spacery ścieżkami wzdłuż wysokich urwisk nad wybrzeżem.

10. City Break Liguria – Barwny port

Gdy już zwiedzicie wszystkie wioski w prowincji Cinque Terre, wybierzcie się do La Spezia – miasta portowego położonego w zacisznej zatoce. Główna aleja Via del Prione to niezwykle barwne miejsce, a wiodące do niej wąskie uliczki zdobią kolorowe kamienice i kwiaty. Z City Break Liguria macie szansę łączyć przyjemne z pożytecznym. Możecie poznawać architekturę liguryjską, podziwiać kościoły i kaplice, upajając się przy tym smakiem prawdziwej włoskiej kawy w jednej z kawiarenek położonej wśród pięknych kamienic i placów La Spezii. Uroczym miejscem, wartym odwiedzenia jest też fenomenalny deptak pełen pięknych palm – Banchina Thaon di Revel.

City Break Liguria - komunikacja w regionie

Komunikacja publiczna w Ligurii nie jest może rozwinięta na najwyższym poziomie, jednak fakt ten nie wyklucza możliwości zwiedzenia regionu bez posiadania samochodu. Macie możliwość wyboru spośród różnych opcji: drogą kolejową, czyli podróż pociągami, a także promami i oczywiście autobusami. Niektóre rejony są tak małe, że zwolennicy aktywnego wypoczynku mogą śmiało zwiedzać spacerując.

Liguria pociągiem

Podróż do większych miast, takich jak Genua, polecamy Wam odbyć pociągiem. To zdecydowanie najlepszy wybór, nawet jeśli nie jest to najtańsza opcja. Podróżując z zachodniej części regionu, będziecie mieli ułatwione zadanie, ponieważ pociąg zatrzymuje się na Piazza Principe station, a to idealny punkt by rozpocząć odkrywanie miejskich atrakcji. Poza tym warto zobaczyć tą stację, ponieważ zdaniem wielu to jedna z najciekawszych oraz najpiękniejszych stacji kolejowych w Europie. Również podróż do Cinque Terre czy La Spezia najlepiej odbyć pociągiem. To najłatwiejsza i najbardziej dostępna opcja. Podróż pomiędzy tymi dwoma miejscami to koszt zaledwie 12 € za osobę dorosłą. Młodzież do 18 roku płaci około 7 €, natomiast dzieci do lat 4 podróżują za darmo. Warto zainwestować w całodniowy bilet, który upoważnia do podróży w obrębie Cinque Terre. Pociągi kursują co około 15 minut, jednak sprawdzajcie rozkłady, ponieważ nie zawsze zatrzymują się w każdej wiosce rejonu Cinque Terre. Upewnijcie się czy przed wejściem do pociągu skasowaliście bilet w jednym z kasowników. To małe, biało – zielone automaty, które znajdują się na każdej stacji kolejowej.

Liguria autobusem

Liguria ma dość dobrze rozwinięty system transportu autobusowego. Z łatwością przemieścicie się busem zarówno pomiędzy większymi liguryjskimi miastami, jak również pomiędzy małymi wioskami. Funkcjonuje kilka różnych firm przewozowych, obsługujących pasażerów wokół prowincji Ligurii. W samej Genui znajduje się aż 138 linii autobusowych obsługiwanych przez przewoźnika ATP. Warto też skorzystać z usług przewoźnika ATC – obsługuje on całą prowincję. Na stronie internetowej znajdziecie aktualne rozkłady jazdy. Poza Genuą, jest usługodawcą w aż 67 gminach w prowincji Genua, a także w niektórych gminach w La Spezia, Piacenza czy Savona. Ceny biletów wahają się od 1,50 do 4,30 € za bilet jednorazowy dla osoby dorosłej. Przewoźnik oferuje tez całą gamę innych rodzajów biletów – możecie zakupić bilet 60 czy 90–minutowy, całodzienny lub strefowy, których ceny wahają się pomiędzy 2,50 a 7,50 €.

Liguria samochodem

Oczywiście najwygodniejszą formą zwiedzania uroczych zakątków Ligurii jest podróżowanie samochodem. Dla tych z Was, którzy zdecydują się na tę, formę polecamy wynajęcie auta z serwisu FRU.PL. Wtedy z łatwością dotrzecie do takich miast jak Porto Fino, Santa Margerita, Rapallo, Portovenere czy miasteczka Cinque Terre, w których komunikacja publiczna stanowi niejako pewnego rodzaju wyzwanie.

Ładowanie...